Европейската комисия (ЕК) отказа да преразгледа решението си за орязване на квотите за парникови газове на България, което означава, че от Нова година икономиката ще бъде изправена пред заплахата да спре заводи. Евродепутатката от НДСВ Биляна Раева получи отговор на питането си до комисаря по околната среда Ставрос Димас, който твърди, че няма грешка в изчисленията, поставящи таван на България от 42.3 млн. т въглероден двуокис (СО2) годишно през периода 2008-2012 г.
"Отговорът е безкрайно незадоволителен, неточен и не е в духа на сътрудничеството. Надяваме се на справедливо решение на съда", коментирала Биляна Раева, цитирана от пресцентъра на НДСВ и БТА. Министерството на околната среда и водите (МОСВ) готви жалба срещу Комисията в Европейския съд в Люксембург, но тя не може да спре действието на решението, взето на 26 октомври 2007 г. Ако българските заводи изпускат наднормено газове, ще плащат по 100 евро глоба на тон СО2. Другата възможност е да си купуват квоти за газове на европейския пазар, които струват по 23-24 евро за тон. Те важат само за текущата година, а не за постоянно.
Министърът на околната среда Джевдет Чакъров твърди, че България е ощетена с 37,4%, или с квоти за 25 млн. т СО2. Той е очаквал да бъде взета за база 1988 г., когато преди кризата на прехода икономиката е изпускала 138 млн. т газове. Комисията обаче е използвала данните за 2005 г., посочени в българския Национален разпределителен план. Тя е взела предвид затварянето на два реактора на АЕЦ "Козлодуй", както и очаквания растеж на икономиката, се казва в писмения отговор до Биляна Раева. "Искове във връзка с технически грешки са необосновани. Решението на Комисията се основава на справедлива методология, приложена към всички държави-членки", категорични са от ЕК.
Експерти на МОСВ смятат, че Брюксел не е отчел спирането на III и IV блок на АЕЦ "Козлодуй", което е било компенсирано с по-голямо натоварване на ТЕЦ-ове, изгарящи главно лигнитни въглища, и изпускане на 9 млн. т СО2 допълнително. Те твърдят също, че изчисленията за очаквания икономически растеж на страната са неточни. Високопоставен служител в правителството обаче каза на "Сега" преди седмица, че дори и да има корекция на одобрения Национален разпределителен план, тя няма да е повече от половин-един процент. Недостигащите квоти за СО2 са пет пъти повече от газовете, изпускани от комбината "Кремиковци".
|
|