БСП сериозно се е вторачила в идеята за партийни предварителни избори и има намерение да заложи тази възможност в новия си устав, който трябва да е готов до края на февруари. Заедно с нея ще влезе и идеята за вътрешнопартийни референдуми. Това каза член на Изпълнителното бюро пред "Сега". Т.нар. праймърийз обаче ще се отнасят само за мажоритарни вотове - например за президент или за кметове. И сега общинските организации имат възможност за подобни избори на местно ниво, но тя не се използва.
В устава ще се предвиди и по-засилена централизация заради проблемите на червената централа с номинирането на кандидати за последните местни избори. Сега нито Висшият съвет, нито ИБ могат официално да се месят при определянето на претендентите. Според новите изисквания всички номинации или тези на по-големите градове ще се одобряват от Висшия съвет, разкриха социалисти. Вероятно ще се предвиди и механизъм висшестоящият орган да сменя председателите на по-нисшестоящите, какъвто сега няма. Мерките за оздравяване на партията се налагали след лошото представяне на някои партийни структури на последния вот миналата есен. Ръководството на БСП е изготвило и списък на общински организации за порицание. София обаче не е сред тях.
Новият устав предвижда още мандатност на ръководните постове в партията и изискването те да не се съвместяват с длъжности в изпълнителната, законодателната и местната власт. Това условие няма да важи само за председателя на партията. Очаква се документът, който се бави вече година и половина, да бъде одобрен на заседание на 46-ия конгрес на БСП през май или юни. По-късно ще има заседание и новият 47-и конгрес, който ще започне отчетно-изборната кампания за ръководните органи в партията.
------
ЧЕЛЕН ОПИТ
СДС направи 4 предварителни избори в периода 1995-1999 г. Първите бяха за кмет на столицата през 1995 г., когато Стефан Софиянски спечели пред други трима претенденти. Година по-късно по този начин бе излъчен общ кандидат-президент на СДС, Народен съюз и ДПС. Вотът струваше 35 млн. лв. и бе финансиран от фондации от САЩ и Великобритания. При тези избори право на участие получиха и непартийци. Тогава Петър Стоянов би Жельо Желев.
Скандалите около сините праймърийз започнаха през 1997 г., когато се определяха претендентите за депутати. От "Раковски" 134 наложиха партийни решения и подмениха резултатите. Най-нелицеприятни се оказаха предварителните избори за кметове през 1999 г. Точно те взривиха управляващата тогава партия СДС. Побоища и ругатни съпровождаха събранията. След този вот СДС се отказа от практиката.
|
|