:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,787,523
Активни 644
Страници 14,397
За един ден 1,302,066

Фармацевти предричат до 7% скок на цените на лекарствата

НЗОК пак задължи аптеките да работят с по-ниски надценки
Възможно е през лятото цените на лекарствата, поети от НЗОК, да се увеличат, каза пред "Сега" председателят на Българския фармацевтичен съюз Мирослав Ненчев. Причина ще е евентуална промяна в надценките, на които имат право аптеките. В момента касата задължава фармацевтите, които работят с нея, да слагат по-ниски надценки от тези на свободния пазар. За препарати до 7 лв. надценката е до 14%, за лекарства между 7 и 30 лв. - 12.5%, а за медикаменти над 30 лв. - 10 на сто. Според новата наредба на МЗ печалбата на аптеките при препарати от позитивния списък е между 18 и 22%, т.е. по-висока.

Засега цените на препаратите, поети от НЗОК, няма да се променят, поне по отношение на надценките. През 2006 и 2007 г. касата изискваше от аптеките 8 на сто отстъпка. Фармацевтите обаче я атакуваха успешно в Комисията за защита на конкуренцията, а ВАС отмени условието. Тази година, за да запази същите цени, касата е заложила директно по-ниски надценки.

Отново ще дадем касата на КЗК, този път искът е за 500 000 лв., обяви Ненчев. Според него касата налага по-ниски надценки в нарушение на наредбата за определяне на цените. Аптеките обаче ще работят по зададените от нея проценти, защото при неспазване на договорите има санкции, обясни той.

От касата пък смятат, че няма законово противоречие и че спазват друга наредба, според която НЗОК не може да заплаща едни и същи лекарства на по-високи стойности от предишни години, т.е. и с по-високи надценки.

Този режим ще се запази до юни - юли, когато в сила ще влезе нов позитивен списък. Плащаните от касата препарати и цените им вече няма да се определят от НЗОК, а от комисия към Министерския съвет. "Тогава вече ще се работи с по-високите надценки по наредбата", смята Ненчев. Това означава, че лекарствата, плащани от НЗОК, може да поскъпнат между 2 и 7%. Според експерти обаче касата ще си запази възможността да поставя условия за сключване на договор, т.е. отново би могла да изиска някакъв вид отстъпки.



ПРОТЕСТИ

Днес от 12 до 13 часа аптеки в цялата страна ще спрат работа в знак на протест срещу непрозрачната политика на МЗ и наредбата за определяне на цените на лекарствата. В Перник и Дупница дори се очаква ефективно да протестират 100% от фармацевтите, твърдят от съсловната организация. При изготвянето на промени в нормативната уредба са проведени срещи и с представители на организацията, отвърнаха от министерството.
3
1967
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
07 Януари 2008 22:56
Има ли граници наглостта на "фармацевтите"? Надценките падат и от това цените се вдигали?!
07 Януари 2008 23:42
А как ще обясним цените на лекарствата в БГ, които са 2-5 ПЪТИ ПО-СКЪПИ от другите европейски страни
08 Януари 2008 15:34
Свидетел съм на редица безумни мнения до този момент. В кои други браншове в България по закон са фиксирани надценките? И тези надценки не са 30, 50, 100%, а говорим за 15, 18, 20, 22%. Защо никой не споменава, че такива ограничения няма нито при производителите на каквато и да била продукция, нито при всички останали търговци. Там надценките могат да бъдат и 200% и никой "копче" да не може да им каже. А говорим все пак за пазарна икономика. Единствено във фармацевтичния сектор има такава държавна намеса (когато става въпрос за ценообразуване), била тя чрез правителствени наредби, било чрез закони. Не е вярно и това, че цените в родните аптеки са по-високи от тия в Европа. Цените на така наречените "генерични" продукти (най-масовите в употреба) са доста ниски в сравнение с европейските. Там, където цените на лекарствата са по-високи, обикновено става въпрос за вносни продукти- т.е. определени са от фирмите-вносители и регистрирани така (защо ли) от съответното министерство (и правителство). Не виждам къде тук е вината на аптеките, които слагат 15-20%, за да осъществяват дейност. Съвсем без тях не може. Не забравяйте, че говорим и за висококвалифициран труд, за хора специалисти, които цял живот минават обучения, за което отделят средства, често говорим за наем на помещение, за наемане на висококвалифицирана работна ръка, изцеждащ труд при работа с рецепти за нзок, зелени рецепти и какво ли още не, както и цялата смазваща бюрократична машина в тоя сектор. И защо като цените са високи, не бъде свалено ддс-то за лекарствата, да речем на 6%, както е в повечето страни-членки на ЕС? Тогава наистина ще има реално понижение. Така че нещата не са чак толкова еднозначни, просто българинът продължава да живее с мизерни заплати, най-ниските в Европа заедно с тези в Албания и големите разходи за здраве (кой не си гледа здравето на първо място) бъркат дълбоко в джоба му. Това е горчивата истина.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД