:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,753,977
Активни 556
Страници 10,444
За един ден 1,302,066
Казус

Атентаторка срещу президента Форд помилвана

Сара Джейн Мур се опита да застреля държавния глава на САЩ през 1975 г. и оттогава излежаваше доживотна присъда
Сара Джейн Мур e на 45 г., когато се опитва да убие президента Джералд Форд.
Американката Сара Джейн Мур за първи път от 32 години посрещна Нова година на свобода, а не зад решетките. Жената, която през 1975 г. се опита да убие тогавашния президент на САЩ Джералд Форд, излежаваше доживотна присъда заради неуспешния атентат. 77-годишната Мур обаче бе помилвана и освободена от затвора в Дъблин край Сан Франциско, щата Калифорния, на 30 декември м.г.

Затворническите власти отказаха да обявят причините, поради които Сара Джейн Мур е помилвана. При произнасянето на присъдата й в средата на 70-те години бе обявено, че неуспялата атентаторка може да бъде помилвана, но без да се уточнява при какви условия. Според федералното законодателство осъдените на доживотен затвор могат да бъдат помилвани, след като са лежали повече от 30 години в затвора, имали са добро поведение зад решетките и вече не представляват опасност за обществото.

Самата Мур в няколко интервюта пред американските медии, докато бе зад решетките, обяви, че най-вероятно няма да бъде освободена преди смъртта на Джералд Форд. И се оказа права... Форд, който обитаваше Белия дом в периода между 1974 и 1979 г., почина на 26 декември 2006 г. на 93 години. От затвора Сара Джейн Мур заяви, че искрено съжалява за кончината му. Година след смъртта на Форд жената, която се опита да го убие, вече е на свобода.

----------------------------------------------

На 22 септември 1975 г. Сара Джейн Мур възпроизвежда един изстрел с 38-калибров револвер срещу президента Джералд Форд, докато той излиза от хотел в Сан Франциско. Мъж, който стои близо до нея, се хвърля и отклонява ръката й, като куршумът преминава покрай държавния глава, но той остава невредим. Куршумът рикошира в сградата на хотела. Човекът, спасил живота на Форд, е Оливър Сипъл, ветеран от войната във Виетнам, който се превръща в герой.

Само за 17 дни през 1975 г. президентът Джералд Форд преживява два опита за ликвидирането си. Преди Сара Джейн Мур да насочи пистолет срещу него в Сан Франциско, той остава невредим в Сакраменто. Там Форд е мишена на Линет Алис Фром, която също насочва зареден пистолет срещу държавния глава. Тя обаче не успява да стреля, тъй като агенти на Сикрет сървиз я забелязват навреме и й взимат оръжието. Фром все още излежава доживотната си присъда в Тексас.

Разследващите установяват, че между двата неуспешни атентата няма нищо общо.

Сара Джейн Мур е счетоводителка, майка на четири деца, които отглежда сама, защото и петте й брака завършват с развод. Малко преди да се опита да убие президента, тя била изписана от психиатрична клиника, където е настанявана няколко пъти. Именно на този факт се основава и защитата на адвокатите на Мур по време на процеса. Тя обаче категорично отказва да се съобрази с техните доводи и се признава за виновна по обвинението в опит за убийство на президента. Веднага след ареста си Сара Мур заявява, че съжалява за неуспеха си, но по-късно се разкайва за деянието си.

След като е осъдена на доживотен затвор, тя описва със смесени чувства действията си. "Дали съжалявам, че съм опитала? И да, и не. Да, защото до голяма степен животът ми вече свърши... И не, не съжалявам, че опитах, защото действията ми в този момент най-точно изразяваха гнева ми."

Зад решетките тя осмисля постъпката си, дори написва писмо на Форд, в което му се извинява и признава, че се радва, че президентът е останал невредим. Мур обаче не получава отговор.

Родената през 1930 г. в Чарлстън, щата Вирджиния, Сара Джейн Мур е била информатор на ФБР. След като се преселва в Сан Франциско, се присъединява към леви радикални организации, сред които е и Армията за освобождение на симбионтите. Това движение отвлича през 1974 г. наследницата на медийната империя на Рандолф Хърст - Патриша.

Три дни след ареста си заради неуспешния атентат, Сара Джейн Мур казва от затвора в Сан Франциско, че стрелбата срещу Джералд Форд вероятно ще бъде "последният протест срещу системата".

Сара се оказва стара познайница на полицията в Сан Франциско и е била набелязана като потенциална заплаха за президента по време на визитата му в града. Два дни преди неуспешния атентат тя е арестувана с 44-калибров револвер в чантата, а в колата й са открити кутии с муниции. Полицията предупреждава Сикрет сървиз, чиито служители разговарят с Мур и я освобождават. След по-малко от 48 часа тя купува от свой приятел пистолета, с който се опитва да убие президента. Смесва се с хилядната тълпа пред хотела "Свети Франсис" и стреля.

Джеймс Хюит, един от бившите обществени адвокати, защитавал Мур, успокоява американците, че не трябва да се страхуват от освобождаването на неуспялата атентаторка. "Тя вече е доста възрастна и не може да навреди на никого", смята пенсионираният вече юрист. Според Хюит Сара Мур е една "доста объркана жена". Той признава, че въпреки многобройните разговори, които двамата са провели по време на делото преди повече от три десетилетия, не е успял да разбере мотива й, за да насочи оръжие срещу Джералд Форд. "Сигурен съм и до днес, че никой не може да обясни действията на Мур", допълва Джеймс Хюит. Защитниците й не могат да видят истинското й лице, защото тя почти не разговаря с тях и не им дава възможност да я опознаят.

Семейството на покойния Джералд Форд е недоволно от освобождаването на Сара Джейн Мур. Четиримата синове на 38-ия президент на САЩ обаче отказаха публично да коментират въпроса.

Гери Спилър, автор на непубликуваната все още биография на Мур, също изказа неодобрението си от факта, че е на свобода "някой, който се е опитал да убие президент". "Това, че държавният глава се е отървал поради щастливо стечение на обстоятелствата, не променя нещата", допълва той в интервю за американските медии.
 Охранители на президента Форд се суетят около него след изстрела на Сара Джейн Мур.
 Президентът Джералд Форд в Овалния кабинет.
2144
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД