:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,751,056
Активни 356
Страници 7,523
За един ден 1,302,066
Консулт

Как се оттегля пълномощно?

Красимир Добрев
Дадох пълномощно на свой роднина да ме представлява, включително пред банки и за евентуална продажба на дялове от имоти. Страхувам се обаче, че може да злоупотреби с документа, и затова искам да си го взема или поне да прекратя действието му. Как става това? Има ли някакви правила и особени процедури?



К.Ч., София



Едва ли има човек на дееспособна възраст, на когото да не се е налагало да дава пълномощно да бъде представляван - пред данъчни, пенсионно, за издаване на документи за самоличност, за продажба на имот, за пред съд, пред пощите и т.н., и т.н. Но това удобство, което спестява време и преодолява разстояния, би могло да стане опасно и да доведе до увреждане интересите на упълномощителя, до измами или пък до спорове и дори скандали.

Затова и изобщо не е без значение да се познават правилата както за издаване на пълномощното, така и за възможностите за неговото оттегляне, за прекратяване на действието му. И докато първият вариант е сравнително добре познат, специално за оттеглянето има особени правила и далеч по-големи проблеми при осъществяването му.

Според Закона за задълженията и договорите (ЗЗД) - чл. 36, едно лице може да представлява друго или по разпоредбата на закон, или по волята на представлявания. Пълномощното влиза във втората хипотеза - по свободната воля на упълномощителя. И тук идва важното и опасното - "последиците от правните действия, които представителят извършва, възникват направо за представлявания". Или иначе казано, ако се даде едно общо, генерално пълномощно, наистина могат да се направят много поразии. Затова е и добре издаваните пълномощни да са точно определени и изброени неща.

Според чл. 38, ал. 2 от ЗЗД "упълномощителят има право винаги да оттегли пълномощието, а пълномощникът - да се откаже от него". Законът казва и че пълномощието се прекратява с оттеглянето му или с отказването от него, със смъртта на упълномощителя или на пълномощника, или с поставянето им под запрещение, а когато упълномощител или пълномощник е юридическо лице - с прекратяването им.

Казано така, звучи лесно, но на практика и при много конкретни случаи това изобщо не е точно така. Защото възникват много въпросителни - например как точно става прекратяването, по какъв начин, от кой момент влиза в сила, какво е действието на оттеглянето спрямо третите лица, с които упълномощеният е договарял или договаря и т.н.

Най-лесният и прост вариант е да се вземе пълномощното, след което то да бъде унищожено като документ, включително и физически. Възможно е обаче това да не може да стане - заради отказ на пълномощника или пък ако последният твърди, че го е загубил. В тази хипотеза е и възможността той да е направил преписи и това, че е иззето пълномощното, да няма никакво значение и пълномощникът да злоупотреби с копие. Затова е най-добре да се действа чрез нотариална покана. Тя се изготвя в нотариалната кантора и се изпраща по пощата или чрез куриер на пълномощника. След получаването й в нотариалната кантора се връща обратната разписка. Упълномощителят пък получава екземпляр от поканата, в който е отбелязано кога е съставена и кога и от кого е получена. По този начин той се снабдява с документ, че пълномощникът е уведомен за оттеглянето на пълномощията и че е научил за това.

Последното - че е научил, е много важно. В този смисъл е и съдебната практика. Така например според решение 1939 от 2002 г. на Върховния касационен съд изрично е отбелязано, че "едностранното волеизявление за оттегляне на дадено пълномощно, за да постигне целения ефект, трябва, безусловно да е стигнало до упълномощеното лице". В противен случай последиците от правните действия, които представителят е извършил, са възникнали направо за представлявания. Освен това прекратяването на пълномощието не може да се противопостави на трети лица, които добросъвестно са договаряли с пълномощник. Тогава в тежест на упълномощителя ще е да докаже недобросъвестността на третото лице.

По-сложен е проблемът, ако не може да бъде намерен пълномощникът. Тогава най-добрият вариант е да се разпространи на колкото се може повече хора и институции, че пълномощното се прекратява. Ако например е дадено пълномощно за теглене на сума от конкретна банка - да се уведоми самата банка. Или пък ако се продава имот чрез брокери - да се уведомят брокерите, и т.н.

От момента, в който пълномощникът научи за оттеглянето, но продължава да действа като такъв, дължи обезщетение на засегнатите добросъвестни страни.
43872
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД