:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,722,594
Активни 478
Страници 7,497
За един ден 1,302,066

Ще транзитираме природен газ до Южна Италия

Снимка: Велислав Николов
България се разглежда като най-подходящата страна за транзитиране на природен газ от Русия през Македония, Албания и акваторията на Адриатическо море до Южна Италия. Това заявиха вчера шефовете на "Газпром", "Газекспорт" и "Овергаз".

Върху този проект все още се работи, необходимо е да се изградят мощности в Македония и Албания, посочи шефът на "Газекспорт" Олег Сиенко. Транзитният капацитет през България за Македония е със значителни резерви, но в момента се натоварва едва 11% заради ниското потребление в Македония. В същото време транзитната такса, която се плаща на страната, през чиято територия преминават тръбопроводите, се определя на разстояние и пълноценното използване на това трасе е от интерес на България, сочат специалистите.

Делегация, водена от зам.-шефа на "Газпром" Сергей Лукаш и шефа на "Газекспорт" Олег Сиенко запозна вчера президента Георги Първанов с тази идея и с Националната програма за газификация, изготвена от "Овергаз".

Според шефа на "Овергаз" Сашо Дончев 10-годишната национална програма ще изисква към $ 420 млн. общо за изграждане на отклоненията от националната система към селищата, други $ 170 млн. годишно за градските опорни мрежи и още $ 360 млн. годишно като разходи от домакинствата. Тези средства са изпълними и дори налични, посочи той. Приблизително 42 млн. долара годишно отнема в момента държавата от печалбата на "Булгаргаз". В изграждането на градските мрежи се очаква конкуренция, следователно и инвеститорски интерес, какъвто вече е заявяван от ЕБВР и IFC. А разходите на домакинствата са изплатими за около 3 години и могат да се осигурят с кредитни линии от български банки, посочи Дончев.

Националната програма би осигурила спестяването на $ 520 млн. годишно от енергийните разходи на страната. В началото на другата седмица тя ще бъде връчена на енергийното министерство и на парламента.

Междувременно вчера Олег Сиенко стана председател на надзорния съвет на "Овергаз Инк." на мястото на Юрий Вяхирев. От надзорния съвет излезе поради пенсиониране и Юрий Зайцев.
695
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД