:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,722,514
Активни 476
Страници 7,417
За един ден 1,302,066
Всички висшисти могат да стават шефове в трезорите

Затягат контрола върху акционерите в банките

БНБ ще следи лицата и фирмите, които държат над 3% от капитала
Да се затегне контролът върху акционерите в търговските банки предвиждат промените в Закона за банките, които парламентът прие вчера. Поправките са внесени от царските депутати Иван Искров и Валери Димитров и са подкрепени от БНБ. Те са едно от изискванията на МВФ.

Промените предвиждат БНБ да контролира лицата и фирмите, които държат пряко или косвено 3 и повече процента от акциите с право на глас в един трезор. Досега на такъв контрол се подлагаше участието над 5%. След като добият този дял, лицата трябва в едномесечен срок да обявят произхода на средствата, с които са направени вноските срещу записаните акции. Освен това те трябва да докажат, че средствата не са заемни, какви данъци са платили за последните 5 г. и каква е била професионалната им дейност в този период.

За акционери с под 3% участие тази информация може да се изисква извънредно при обоснована необходимост. БНБ ще може да контролира акционерното участие както при лицензирането на банката, така и след това. Централната банка ще може да лишава от право на глас акционери, които отказват да дават информация, както и да им нарежда да прехвърлят акциите си.

Има 4-5 банки, в които просто не знаем кои са акционерите, защото имат голямо офшорно участие, обясни шефът на "Банков надзор" в БНБ Емилия Миланова.

Мнозинството подкрепи идеята на царския депутат Мирослав Севлиевски в управите на банките да влизат всякакви висшисти, а не само икономисти и юристи. Такъв образователен ценз няма в нито една нормална държава, обясни вносителят. Сини и червени обаче застанаха срещу поправката. Така ще се намали доверието в банките, заяви Георги Пирински. Трудно мога да се освободя от чувството, че става дума за лобиране, посочи Муравей Радев. И допълни, че в новото време всичко било възможно. "След като един сладкар стана министър, защо да не направи един еколог банкер", попита Радев.

Заради критиките на опозицията от НДСВ обещаха да запишат при второто четене на промените изискване за достатъчен опит и квалификация. БНБ ще настоява минималният стаж да бъде различен за съответния тип образование. Банката подготвя още промени в закона, които ще бъдат готови до лятото.
576
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД