Тютюнът заплашва да покоси 1 млрд. души по света до края на века, ако националните правителства и гражданските общества не предприемат своевременни мерки за ограничаване на употребата му. За това алармира доклад на Световната здравна организация (СЗО), цитиран от АФП.
Генералният директор на организацията Маргарет Чан и кметът на Ню Йорк Майкъл Блумбърг представиха заедно документа. Фондацията за филантропия на градоначалника е финансирала проучването в 179 страни, въз основа на което е направена мрачната прогноза. Очаква се жертвите на тютюна да се увеличат на повече от 8 млн. души годишно до 2030 г. Близо 80% от тях ще бъдат в развиващите се страни. "Тютюневата епидемия" вече поваля 5.4 млн. души годишно от рак на белия дроб, сърдечно-съдови проблеми и други болести. Особено тревожна е нарастващата популярност на цигарите сред младите жени.
В доклада се твърди, че правителствата в света събират повече от 200 млрд. долара от акцизи върху тютюневите изделия. Въпреки това те изразходват по-малко от една пета от тези приходи за контрол върху търговията с подобен вид стоки. СЗО предлага на правителствата шест мерки, за да се справят с "тютюневата епидемия". Сред тях са повишаване на цените и акцизите на тютюневите изделия, забрана за рекламирането им, защита на непушачите от пасивното пушене, помощ на пушачите, които искат да се откажат. Документът посочва, че е необходимо младите да бъдат предупреждавани за опасностите от пушенето, а тенденциите в употребата на тютюна да се наблюдават.
Маргарет Чан твърди, че всяка държава може да изпълни предложените мерки за борба срещу тютюна.
|
|