Някой от вас ходил ли е на курорт в Азербайджан? Да заведе семейството си на плажовете край Баку? В интерес на истината крайбрежието може и да е прекрасно, но картината, която ни преследва, е на нефтени сонди в морето и петролни разливи в пясъка. Дори и да не е така, когато се създаде един имидж, той трудно се разваля. През уикенда ще разберем дали един български град се страхува или не от бъдещето за околната среда.
Не съм от Бургас и в интерес на истината много рядко стъпвам там. Но точно през този уикенд ми се иска да съм бургазлия. Иска ми се, защото много рядко на човек му се случва да излезе и да даде своя глас в името на някаква силна кауза. В пристанищния град днес има кауза. Един прост въпрос, на който са поканени всички жители на общината да отговорят: "Одобрявате ли изграждането на петролопровода Бургас-Александруполис с трасе на тръбопровода и с инсталации, разположени на територията на община Бургас?" Има само два възможни вота - "да" или "не".
Референдумът ще бъде
истински тест за обществото
в морския град. Ние, от другите градове, ще напрегнем уши и ще искаме да разберем дали техният глас е силен, дали хората са будни или спят. Петролопроводът Бургас-Александопулис може да бъде кюлче злато за България, но може да бъде и бич. Може да донесе пари, но може да унищожи един отрасъл - туризма. Така ли е или не е? Според мен страховете са повече от реалните заплахи, при това в пъти, но след като има дори най-малко съмнение, то трябва да има дискусия, трябва темата да бъде в дневния ред на общината.
Експертите твърдят, че изграждането на съоръжението в залива и прокарването на тръбите през Странджа е напълно безопасно и няма никакви рискове за природата. Природозащитниците са на обратното мнение. Какво обаче мислят хората? Ще се изплашат ли туристите от гледките на акостиращи танкери с петрол и от буите, които поемат хиляди тонове черно злато и плуващите в морето меки връзки? Тези, пред чиито очи ще се разгръща тази гледка, имат право да кажат мнението си, да получат уверения и да контролират процесите.
Мнозина днес размахват тезата, че един референдум няма да промени нищо - той не може да развали договора между България, Русия и Гърция за изграждането на съоръжението. Той не може да отмени поетите ангажименти. Никой няма да чуе хората. На хората им е все тая и няма да гласуват.
Истината е, че
всички тези против референдума са фалшиви
Обществото може да каже силно своята дума и да промени много неща. Нека дам един пример за друг местен референдум, който беше с малка активност, но постигна целите си.
Държавното предприятие РАО ("Радиоактивни отпадъци") трябваше да избере място, където да изгради депо. Едно от възможните места беше землището на община Козлодуй. Някой безумец искаше това да стане в земеделски земи, при условие че има площадки на територията на АЕЦ. Е, сигурно не е чак такъв безумец, защото на гола поляна парите, които трябва да се усвоят, са много повече - инфраструктура, охрана... в пъти повече, нищо че е за сметка на земеделците, които щяха да понесат огромни загуби вследствие на това упражнение.
Будни хора в Козлодуй обаче предизвикаха допитване и макар да не успяха да съберат повече от 50 на сто, гласът им бе чут, безумните идеи отидоха в историята, а инвестициите се запазиха.
Община Бургас е огромна. Гласът на десетки хиляди хора ще звучи съвсем по друг начин. Един отрицателен вот ще постигне няколко неща: първо, това ще бъде дамоклев меч, който ще държи нащрек властта. Тя ще реализира проекта, но ще внимава какво и как го прави; второ, обществото може да получи
възможности за реален контрол
при процедурите по задействане на петролопровода; трето, ще има моралното право да не се подчини на властта, при условие че започнат да се случват бели; четвърто, и може би най-важно, ще даде добър пример на други общини, където безумни проекти съсипват природата, тровят жителите и всичко това се случва безнаказано.
Чували сме много противоречиви неща за референдумите. И положителни и отрицателни. Вярно е, има въпроси, по които народът може да не е узрял, и след като даде гласа си, да попречи на развитието на държавата. Какво би се получило, ако имаше референдум "за" и "против" членството на България в НАТО през 1999-а, "за" и "против" смъртното наказание и още, и още важни за страната ни проблеми? Сега противниците на референдума в Бургас могат да изкарат същата теза: тези хора спират развитието на България, защото й пречат да се превърне в енергиен регионален гигант.
Да, те ще продължават да го твърдят, ще продължават да казват, че хората са късогледи и не виждат голямата картина. Ще продължават, защото смятат, че ние сме стадо, а не народ. Точно затова през уикенда жителите на Бургас трябва да излязат, да пуснат бюлетината си - за да могат всички да ги чуят.
|
|