:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,697
Активни 759
Страници 24,262
За един ден 1,302,066

Излезте, хиляди бургазлии!

Референдумът има огромно значение и хората не трябва да се подлъгват от политиците, че няма кой да ги чуе
Емил Спахийски
Някой от вас ходил ли е на курорт в Азербайджан? Да заведе семейството си на плажовете край Баку? В интерес на истината крайбрежието може и да е прекрасно, но картината, която ни преследва, е на нефтени сонди в морето и петролни разливи в пясъка. Дори и да не е така, когато се създаде един имидж, той трудно се разваля. През уикенда ще разберем дали един български град се страхува или не от бъдещето за околната среда.

Не съм от Бургас и в интерес на истината много рядко стъпвам там. Но точно през този уикенд ми се иска да съм бургазлия. Иска ми се, защото много рядко на човек му се случва да излезе и да даде своя глас в името на някаква силна кауза. В пристанищния град днес има кауза. Един прост въпрос, на който са поканени всички жители на общината да отговорят: "Одобрявате ли изграждането на петролопровода Бургас-Александруполис с трасе на тръбопровода и с инсталации, разположени на територията на община Бургас?" Има само два възможни вота - "да" или "не".

Референдумът ще бъде



истински тест за обществото



в морския град. Ние, от другите градове, ще напрегнем уши и ще искаме да разберем дали техният глас е силен, дали хората са будни или спят. Петролопроводът Бургас-Александопулис може да бъде кюлче злато за България, но може да бъде и бич. Може да донесе пари, но може да унищожи един отрасъл - туризма. Така ли е или не е? Според мен страховете са повече от реалните заплахи, при това в пъти, но след като има дори най-малко съмнение, то трябва да има дискусия, трябва темата да бъде в дневния ред на общината.

Експертите твърдят, че изграждането на съоръжението в залива и прокарването на тръбите през Странджа е напълно безопасно и няма никакви рискове за природата. Природозащитниците са на обратното мнение. Какво обаче мислят хората? Ще се изплашат ли туристите от гледките на акостиращи танкери с петрол и от буите, които поемат хиляди тонове черно злато и плуващите в морето меки връзки? Тези, пред чиито очи ще се разгръща тази гледка, имат право да кажат мнението си, да получат уверения и да контролират процесите.

Мнозина днес размахват тезата, че един референдум няма да промени нищо - той не може да развали договора между България, Русия и Гърция за изграждането на съоръжението. Той не може да отмени поетите ангажименти. Никой няма да чуе хората. На хората им е все тая и няма да гласуват.

Истината е, че



всички тези против референдума са фалшиви



Обществото може да каже силно своята дума и да промени много неща. Нека дам един пример за друг местен референдум, който беше с малка активност, но постигна целите си.

Държавното предприятие РАО ("Радиоактивни отпадъци") трябваше да избере място, където да изгради депо. Едно от възможните места беше землището на община Козлодуй. Някой безумец искаше това да стане в земеделски земи, при условие че има площадки на територията на АЕЦ. Е, сигурно не е чак такъв безумец, защото на гола поляна парите, които трябва да се усвоят, са много повече - инфраструктура, охрана... в пъти повече, нищо че е за сметка на земеделците, които щяха да понесат огромни загуби вследствие на това упражнение.

Будни хора в Козлодуй обаче предизвикаха допитване и макар да не успяха да съберат повече от 50 на сто, гласът им бе чут, безумните идеи отидоха в историята, а инвестициите се запазиха.

Община Бургас е огромна. Гласът на десетки хиляди хора ще звучи съвсем по друг начин. Един отрицателен вот ще постигне няколко неща: първо, това ще бъде дамоклев меч, който ще държи нащрек властта. Тя ще реализира проекта, но ще внимава какво и как го прави; второ, обществото може да получи



възможности за реален контрол



при процедурите по задействане на петролопровода; трето, ще има моралното право да не се подчини на властта, при условие че започнат да се случват бели; четвърто, и може би най-важно, ще даде добър пример на други общини, където безумни проекти съсипват природата, тровят жителите и всичко това се случва безнаказано.

Чували сме много противоречиви неща за референдумите. И положителни и отрицателни. Вярно е, има въпроси, по които народът може да не е узрял, и след като даде гласа си, да попречи на развитието на държавата. Какво би се получило, ако имаше референдум "за" и "против" членството на България в НАТО през 1999-а, "за" и "против" смъртното наказание и още, и още важни за страната ни проблеми? Сега противниците на референдума в Бургас могат да изкарат същата теза: тези хора спират развитието на България, защото й пречат да се превърне в енергиен регионален гигант.

Да, те ще продължават да го твърдят, ще продължават да казват, че хората са късогледи и не виждат голямата картина. Ще продължават, защото смятат, че ние сме стадо, а не народ. Точно затова през уикенда жителите на Бургас трябва да излязат, да пуснат бюлетината си - за да могат всички да ги чуят.
Снимка: Интернет
Когато чуя Баку, вместо плажове си представям това.
131
6146
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
131
 Видими 
16 Февруари 2008 01:32
Емил Спахийски
16 Февруари 2008 01:40
Аз съм за активно участие на народа в политиката, но Бургаския залив, особено южната част от града до Черноморец, няма природни характеристики на курорт (не съм ходил в Баку и не знам дали там има). Това правилно е оценило политбюро в 1959 г., когато е избрало Камено за място на НХК (протокола е на нета). ‌
16 Февруари 2008 01:45
У нас трябваше да има референдум за приватизацията, за конституцията, за забраната или не на БКП/БСП, за членството ни в ЕС, за здравеопазването и по въпросите на безработицита.
16 Февруари 2008 02:07
И за лустрацията на първо място.
16 Февруари 2008 04:51
Чичо Фичо, четейки твоите хвалби относно политбюро си мисля, че ти би бил една от реалните жертви на закона за лустрацията.
16 Февруари 2008 06:57
Я да види дядо поп, има ли в гърнето боб? Ами защо нямаше референдуми когато бетонираха плажовете или ги даваха на концесии на мутрите? Емиле, тоз който ти е платил тази статия, да ти плати и билета до Бургас. Каква е ползата или вредата за БГ от таз тръба? Казва ли ти някой? Но може и да върви в пакет и с Белене, и с газта. Но има една ползичка от тез тръби. Колкото повече тръби, толкова по малко бомби.
16 Февруари 2008 07:58
Референдумите са хубава работа, но този ще бъде изхабен и опорочен.
Снимките към статията са под всякаква критика
16 Февруари 2008 08:22
Общо взето - поръчкова статия. Ма нема лошо - който плаща, той поръчва и музиката...
16 Февруари 2008 08:31
Този Спахийски е голям подстрекател. Не му четох статията и няма да му я чета, защото от километри става ясно, че нищо не разбира от това което пише. Искам само да отбележа огромната вреда, която нанесоха зелените на Германия с техните глупости-особено за ядрената енергетика. Специалистите там са много гневни. Действителнопо въпроси, които изискват действително експертно мнение не могат да се ревават от лаици.
16 Февруари 2008 08:48
Снощи гледах СКАТ, седнали в софийското студио бат Бой и Волен Сидеров, дружки по идеи и мераци и бургаското студио, агитпункт на фронтовата линия...Нека референдудумстват, това е добреа, ако отидат повече от половината да гласуват, прекрасно, пък к, вото "сабя покаже"...Спахийски е много прав, само дето не споменава, че и за американски военни база у красивата ни и мирна Родина нямаше референдум...Времена и нрави и коментатори...
16 Февруари 2008 08:53
Това зад Е.Сп. не е ли Дунавът?
16 Февруари 2008 08:57
И аз одобрявам референдума. Едно, че хората ще се активизират в защита на интересите си. И друго - излизат на светло и задкулисни общности, които до сега се плюеха едни други. Снощи например в ТВ "Скат" седнали на една маса Волен и Бойко и агитират ли, агитират. Не се гледат, седнали така, сякаш са от различни земни измерения. И като че ли могат да надхитрят ТВ око. Ама заедно и с още един образ - Солаков май се казваше. Картинка.
16 Февруари 2008 09:04
сега па нефта им пречел
Щях да им повярвам, че крайбрежието им трябва за туризъм, ако не бяха го залели с бетон.
Ей, ранкоолувци, в любимата ви америка не се строи с бетон, а с талашит и пластмаса, и като се направи грешка после може да се поправи.
Вашата грешка обаче ви е завинаги.
Печете си се сами на бетона си, лакоми нещастници!
16 Февруари 2008 09:28
Тия референдуми са ми странни ама много странни: Да питаш само бургазлии за петролопровода е все едно да питаш само Суходол или което и да е друго селище иска ли сметище на негова територия. Ясно е че ще отговорят "не". В крайна сметка обаче в единия случай - цяла България има интерес да има петролопровод, а в другия случай - цяла София. Все пак интересите на мнозинството са водещи. Иначе ясно, ако питаш някой в Бургас дали да му дадат пари да си построи хотел, веднага ще каже да, независимо, че в момента хотелите там са повече от курортистите.
16 Февруари 2008 09:37
В зората на демокрацията американските медии възкликнаха:
"Каква демокрация ще се установява в България, та там липсва каквато и да е традиция в тази насока!"
наистина. демократични традиции не се създават за няколко години, особено в народ, строил до преди 100 години копторите, в които е живял от кал и кирпич, докато в Будапеща например, вече е имало Метро!!
На този шибан референдум ще гласуват само купени и организирани от турските лобисти комисионери гласоподаватели!
Останалият български народ не му пука! По тъпа презумпция у нас, когато нещо е справедливо и истина, никои не го защитава, а само се ругае!
Витае някакво схващане, че правдата и истината нямат нужда от защита!
Така, че ще гласуват само подучени хора и някои платени от антибългарски формации, които умрат да сринат всичко българско, де що има!
16 Февруари 2008 09:43
Вярно, драги.
Много лош народ.
Що не вземеш да си избереш друг?
16 Февруари 2008 09:54
"Хубаво % пише Спахийски, ама това му писание си е чшста пропаганда, почти ала Гъобелс. Ако беше малко по грамотен по въпроса, нямаше да ни дава за пример Баку. Та в Баку е построено първата едва ли не в света "рофшнирия" и от нея са полечавали само таз дето сега му викат керосин, а останалото са изхвъряли кадето им подне. Освен това там не се прегвърля петрола от модерни танкери в тръбопроводи, а се добива в самото море петрола.
Да ми каже Спахийски, дали мексиканците са имали референдум да вадят ли петрол в близост до курортшти си. И вместо да ни праща в Баку, да иде в Риека Хавратска. Там има една петролна тръба от 80.те гждини на миналия век. Построена е под контрола на Световната банко. Морето си е чисто кято принско езеро то същото време. Дори консервени кутии не се виждат, ами живи риби.
16 Февруари 2008 09:54
Тезата на автора слаба. Сам си противоречи - Хем признава , че "от изборите нищо не зависи... " , хем -възхвала на референдума като такъв... Да не говорим за формулировката на въпроса към участниците в гласуването и "палитрата" от отговори , дадена им като опции...В тая страна нищо истински важно не е било подлагано на референдум някога , и няма да бъде подлагано. Важните неща са предварително планирани , и не подлежат на никакви рискове като "референдуми" , народни одобрения и т.н... А петролопроводът , макар и важен икономически , е само един стопански обект. Нека се пука по него ! Народната енергия требе да се канализира някъде...

Редактирано от - Muktadasaxkoburgidiotski на 16/2/2008 г/ 09:56:07

16 Февруари 2008 09:57
Спахийски, иди до Иракли и тогава пиши колко лошо нещо е някакъв петролопровод.Не е далеч от Бургас-само на около 50 км е.Аман от демагози и пишман-природозащитници.
16 Февруари 2008 09:58
А, сетих се.
като влезнахме в нато май немаше референдом
като влезохме в ес май пак немаше
като цепнаха чехословакия на две държави май немаше референдом
като си заливаха с бетон крайбрежието, което пряко ме засегна, щото и аз обичах да ходя там, немаше референдом
къв референдом искат тия подивели от лакомия нещастници? - да не се мислат за швейцарци?
да си направат референдом за увеличаване на заплатите и да си ги дигнат - сигурен съм че ще съберат над 90 процента резултат
16 Февруари 2008 10:05
Сократе-май спокойно той си е избрал "будапещенското метро", може и ню-Йоркското...предпочитанияХа Ха.
16 Февруари 2008 10:07
"Може да донесе пари, но може да унищожи един отрасъл - туризма. "

той туризма е унищожен бе байно...
по добре да донесе поне мангизи....


[/b]
16 Февруари 2008 10:10
Абе, къде е Параграфа?
Дали агитира в момента на място?
Можем да спорим с него, но поне едно трябва да му признаем - не само говори, но и действа.
16 Февруари 2008 10:46
Оф, развълнувах се и ми се появи предложение към Бургаската Община:
Чрез Народното Събрание Община-Бургас да учреди
Юбилеен Медал "19, 9 години демокрация (без ддс и със ддс)"
С този медал да бъдат наградени всички регистрирани граждани и селяни на Бургаската Община.
Медалът да има овална форма с диаметър около 10 см, да е изработен от алуминий, оцветен с жълто-зелен цвят, силно наподобяващ и предизвикващ асоциация за Тиква.
Върху по-голямата част от Тиквата да има подробна разпознаваема Снимка на хотелчето, проснато върху ПЛАЖНИЯ ПЯСЪК между слънчев бряг и несебър.
Този медал гражданите и селяните да си го носят с гордо дигната глава на сватби и празници, също и в събота, и по него да се разпознават своите от чуждите по време на Референдома.
След това медалът да участва в конкурса за международен символ на българия.
Другия най-добър символ за тоя конкурс, естествено, е снимката на КЕЛЕМЕ.
16 Февруари 2008 10:48
Анономен 3, референдУмите са хубаво нещо! Пряка демокрация и пр.
Въпросът обаче е, кой и как определя Въпросът

Редактирано от - OLDMAD на 16/2/2008 г/ 10:49:43

16 Февруари 2008 11:05
И аз нямам нищо против референдума. И не мисля, че статията е поръчкова или манипулативна, тя казва повече неща и дава повече варианти от мненията към нея. Странно, но форумът не е на ниво. Сигурно има и задкулисни икономически интереси, и явни политически, и тайни - в полза на други държави. Но всичко това не ни дава основание да се правим на по-умни от местните хора по проблем, който ги засяга пряко.
За мен единствения съмнителен момент в проекта за нефтопровода, както чух, е че терминалът е планиран в морето (!) и тръбите ще се мандахерцат до брега. Ако това е неразумен риск, нека се осветли достатъчно за да се избере по-безопасен вариант. Но май не това е въпросът на референдума.
16 Февруари 2008 11:14
Че те утре могат да направят референдум за Бургаска автономна област и да се отделят от България , по примера на Косово !
От кога референдуми почнаха да се правят за отделно населено място ?
16 Февруари 2008 11:41
Отлична статия. Ясна журналистическа позиция, и мотивирана.
А мненията са странни.
Поради това, че най-шумни са незнаещите и неинформираните.
16 Февруари 2008 11:43
Всички форумци с определени идеологически и религиозни девиации са се фрлили кат' един да плюят референдума и да защитават обидно ниските такси.
Ми той Лукашенко излезе по-голем патриот от сирищниците бря!
16 Февруари 2008 11:50
Хубаво е да виждаш по-далеч от носа си. Може дори да забележиш без бинокъл, че на антилския остров Мартиника влизат разтоварват и излизат големи танкери.Последните явно не пречат на големите пасажерски кораби. И хотелите и плажовете са си наред, тествал съм ги лично. Като пишеш статии за дявола би трябвало някак си да проучиш точно колко е черен.
Когато виждаш по-далеч от носа си някак си е трудно някой си да те изкара на борба с ветрените мелници. И вместо да надигаш безценния си глас в безмислени допитвания да поискаш нещо по-полезно. Например спиране на водоснабдяването за хотели без пречиствателни съоръжения. Ама това бие по джоба на много местни жители.
Българина има няма 100 години откак е открил морето под носа си и все още го гледа с очи на дюлгерин. Същото важи и за природозащитанието.
16 Февруари 2008 11:58
Мирише от статията на ДСБ
16 Февруари 2008 12:05
Тоя Спахийски що не се запита какъв щеше да е резултата от референдум през 1992 за или против Бургас Александрополис . Защо сички станаха противници на петролопровода след като цените на парцелите по морето удариха 200 евро кв.м. а не бяха противници преди 15 години когато нямаше работа и сички си мечтаеха да се уредят в Нефтохима на щат. Пък и не смятам Бургазлии за толкоз добри и желаещи да развиват туризма просто идете в сезона да ви обслужат в което и да е заведение по нашето море и след това го сравнете с обслужването в Турция и ще разберете кой се прехранва от туризъм и кой мисли в перспектива да се прехранва от туризъм.
16 Февруари 2008 12:55
Първо, по Закона за местното самоуправление всяка община може да прави Местен референдум както и Общо събрание, за решаване на местни въпроси.
После, въпросът "искаме ли тръба" е напълно резонен при положение, че правителството взе решение за тръбопровода без никакво допитване до местното население.
А по българските закони за всеки голям план или проект се прави ОВОС. Който включва обществено обсъждане. Тоест консултирането/информирането на местната общност е задължително, а не само пожелателно.
Сключването на договор заобиколи тази процедура, без да е обявен проекта да е, примерно, от изключително стратегическо значение за страната (с което ОВОС може да се заобиколи частично).
16 Февруари 2008 13:06

В цивилизования свят за големите проекти местните общности са обект на ухажване, поради елементарното съображение, че тяхната добра воля е необходимо условие за изпълнението на проекта.
А нашето "правителство" се държи крайно нецивилизовано в този смисъл.
А Бургаската общност дава пример за цивилизовано поведение, като културно припомня, че е неетично да ги заобикалят.
Иначе, в един следващ момент, например, общината просто можеше да не съгласува или одобри необходима промяна в ЗРП. Без което извършването на някакво строителство става незаконно. И се събаря.
И т.н. Хиляди пречки могат да възникват.
А утре Бургазлии ще кажат НЕ и правителството ще трябва да се съобразява с този факт.
16 Февруари 2008 14:33
Референдумът в Бургас е , ЗА ИЛИ ПРОТИВ КОНСПИРАТИВНИЯ , ПСЕВДОДЕМОКРАТИЧЕН СТИЛ НА РЪКОВОДЕНЕ НА ОБЩИЯ НИ ЖИВОТ ... Другото са подробности , по които бургазлии имат националноориентирана , достатъчно разумна и компетентна , своя позиция ... Впрочем , всякаквите сравнения между Бургас и Суходол са нещо повече от нелепост в дискусията ...
16 Февруари 2008 15:22
Аз съм за тръбата и за референдум. Колкото повече тръби и референдуми, толкова по малко умни евреи и турци в управлението на България.
16 Февруари 2008 15:46
Правителството няма да може да не се съобрази с вота. Защото ако Бургазлии кажат Не, общинският съвет ще е длъжен да реагира съответно - глас народен.
ОС разбира се не може да забрани проекта, но може да забрани изпълнението му на Бургаска земя.

Така че в крайна сметка ще се преговаря с общината. Бургас ще получи забележимо парче от баницата.
Също, може и да се постигне договореност за вземане на всички предпазни мерки срещу разливи - БАТ.
Въпрос, който се избягва упорито досега, сякаш е без значение.

А той следва да бъде първото и категорично условие за преговорите.
16 Февруари 2008 15:55
Бургас НЕ Е Суходол. Набийте си го в главите!
Хората не протестират срещу някакво построено сметище а срещу превръщането на залива и града им в такова.
Бургас НЕ Е залял черноморието с бетон, хората тук нито са построили хотелите нито са издвали разрешителни за застрояване на плажове. Тях ги боли много повече от вас за унищоженото черноморие.
Унищожавайки и морето какво ще спечелите? Же се върнат отсечените дървета ли, ще се върнат открадените пари ли? Някой ще тръгне да събаря апартаментните комплекси и хотели ли?
Тези които унищожиха природата, застроиха крайбрежието и разпродадоха всичко на наивни чужденци сега искат да унищожат и морето и вие ги подкрепяте. 90% от пишештите тук дори не са си направили труда да проверят какво искат да ни строварят а се пише просто от злоба.
16 Февруари 2008 16:02
Сега, като нагласят нефтопровода, след три месеца, правят референдум за ново име на България Кукурландия със столица Пиргос и двама министер-председатели Воленчо и Бубойко...президент шефа на СКАТ...Ха Ха.
16 Февруари 2008 16:20
Милчо, ти си изключително оригинален и умен човек!!!
16 Февруари 2008 17:10
Браво на Спахийски! Една достойна позиция.
Държавата вече няма нито законното, нито моралното право да разполага със земята на бургазлии. Държавата в най-голяма степен вече не изразява интересите на българския народ, тя е абдикирала т задълженията си, не изпълнява функциите си, държавните мъже са по-скоро представители на чужди интереси, отколкото на българския народ. С влизането ни в ЕС държавата ни вече е половин държава, а ролята на общините би трябвало да нарастне многократно. Засега държавата хем се отказва от функциите си, хем пречи на общините и органите по места да ги поемат.Да не говорим за глобализацията, където държавата е в услуга на изцяло чужди интереси. Отгоре си прибират комисионните, подписват неизгодни договори и хич не ги е еня за народа или какво ще стане с Бургас.
В конкретния случай- Бургас е страна в договора и то най-важната страна. Държавата е нищо. Петролопроводът или газопроводът ще минават през Бургаско, Старозагорско, Пловдивско и т.н. Няма да минават през държавата, която днес я има, утре я няма. Станишев и Първанов днес ги има, утре ги няма. Но бургазлии ще са все там. Държавата е решила, че няма да се интересува от икономиката, а ще остави всичко на пазара. Дотук добре! Основният ресурс на бургазлии е морето, плажа. С него излизат на пазара и оцеляват и съответно трябва да го пазят като очите си. Като им насерат плажа и морето, ще ги лишат от основният пазарен ресурс и държавата ще продължи да не се интересува как се хранят бургазлии. Петролопроводът не може да им възстанови щетите.
Всичко това означава, че никой не може да забие един кол на територията на Бургаско, без разрешението на бургазлии. Просто трябва да има бой.
16 Февруари 2008 18:31
Да повторим същността на проблема.
В условията на глобализация и пазарна икономика Бургас има един ресурс и това е морето и природата. Това е тяхната природна даденост и съответно дългогодишна специализация в туристическия бизнес, това е техният поминък.
Когато Гоце и Станишев правят сделка с Путин, те заменят този ресурс за комисионни. Бургазлии остават без традиционния си бизнес, Путин доволен, че си е осигурил евтин транспорт, италианците като потребители доволни, че петролът не се оскъпява от излишни разходи за транспорт.
Решението е референдум и спиране със сила това начинание. Или ново договаряне, при което Путин да раздели печалбите от нефта с бургазлии, като обезщети изцяло града и областта заради пропуснатите ползи и доходи.
16 Февруари 2008 18:51
Какъвто и да е резултатът утре, този референдум е жалон в историята на България.
А дали ще е и повратна точка ще разберем малко по-късно.
Нека се надяваме.
16 Февруари 2008 19:04
Една истинска българска история:
Преди години, когато строели подбалканската ж.п. линия жителите на Мъглиж били против. Щяло да им пуши от локомотивите, също щяло да им е шумно...
Местните управляващи - също били против.
Затова ж.п. линията била построена заобикаляйки Мъглиж. Нямат гара.
Минало време.
Когато местните жители видели ползите от ж.п. линията, казали на управляващите: Защо нямаме гара?
Местните управляващи им казали: Ами нали вие не искахте...
Отговорили им: Ние сме прости, не разбираме. Обаче вас нали за това сме ви избрали, да ни казвате кое е хубаво...
Ето карта: Натиснете тук
16 Февруари 2008 19:15
Да, съвременната политика на България и взимането на важни стратегически решения трябва да се прави според народните приказки и поверия. Солидно.
16 Февруари 2008 19:16
Да няма тръбопровод има полза Турция. Защото целта на тръбопровода е да я заобиколи.
Второ: Ползите за Бургас са много.
Вреди? Опасност от разливи...
При съвременните технологии разливи не трябва да има. И тук не трябва да има никакви компромиси.
Експертите казват едно, природозащитниците - друго.
Същото беше и за атомната централа.
Закриха 4 блока.
В резултат - почти ежедневно обгазяване на Гълъбово, също на Раднево, Стара Загора, селата, нивите...
Защото ток трябва да има.
Също глоби от ЕС за парникови газове...
16 Февруари 2008 19:28
Тръбопровода не е сравним с АЕЦ-а, защото е просто търговски проект без които можем съвсем спокойно да минем, а не нещо жизнено важно като електричеството.

Разливи винаги е имало и ще има, въпроса е струва ли си риска за 35млн които получаваме? Има ли гаранции за обезщетение от страна на Русия, при гаф на някои от тяхните кораби? Има ли изготвен фонд и стратегия за почистване?

Цените за преминаване през Босфора няма да паднат, тъй като дебита му е отдавна препълнен, просто руснаците ще им се разшири пазара (което значи, че черноморския петрол ще стане по-търсен и евентуално по скъп).

Реални България със смешния си процент няма контрол върху нищо а се явява само като географска пречка на руския бизнес...

В този вид договора е подигравка с нас.
16 Февруари 2008 19:40
9101,

1. Едно начинание, което носи толкова много рискове е по-добре да те заобиколи, отколкото да мине през теб.

2. Би ли ми разяснил какви са тези "много ползи" за Бургас?
16 Февруари 2008 19:42
По същата логика спокойно можем да минем и без Нефтохим.
Там как е положението с разливите? Често ли стават? Как се почистват?
Спокойно можем да минем и без АЕЦ, и без "Мариците". Защото ток се продава, даже на по-ниска цена от произвеждания у нас... От Украйна например.
Ползите: На бургаския терминал няма ли да работят бургазлии? Пристанищните и другите такси кой ще ги събира?
И още, и още...
Кой бяга от работа?
Трябва да има гаранции само за едно - за екологията. За такива трябва да се настоява, не да се настоява да не се прави тръбопровод.
Последното е тесногръда политика.
16 Февруари 2008 19:44
Аэ,
Къде ги видя "толкова много рискове"?
Това е психозата. Затова дадох примера с Мъглиж.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД