:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,929
Активни 750
Страници 24,494
За един ден 1,302,066
Интервю

Не бива да сме сред първите 20, които ще признаят Косово

През всичките тези години България винаги е имала своя позиция по въпроса, смята зам.-шефът на НС Юнал Лютфи
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Юнал Лютфи
Юнал Лютфи е депутат от 7-ото велико народно събрание досега, а вече четвърти мандат е зам.-председател на парламента. Лютфи е и зам.-председател на ДПС и е един от учредителите на движението. Той е ръководител на делегацията на България в Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ). През януари 2003 г. бе избран за зам.-председател на ПАСЕ.



- Г-н Лютфи, в неделя се очаква Косово да обяви независимост. Каква трябва да бъде реакцията на България, ако това се случи?

- Действително в близките дни цяла Европа, а защо не и целият свят, очаква приемането на декларация в косовския парламент за независимост. Но както знаете, този въпрос е на дневен ред и за статута на Косово се водят преговори от 8 години. Преговорите първо бяха двустранни, след това се мина в други формати. Международната общност в лицето на ЕС, САЩ, Русия, действително искаше да се получи решение, което да мине през Съвета за сигурност на ООН и да бъде политически легитимно и приемливо за всички. Тези дълги преговори в различни форми и формати за съжаление не дадоха резултат.

Съветът за сигурност възложи на бившия финландски президент Марти Ахтисаари да изготви план за решаването на проблема на Косово. Той работи 5 години. Направиха се едно-две заседания на Съвета за сигурност за приемането на плана и за окончателна резолюция за статута на Косово. За съжаление Русия и Китай са против този план. Този план най-общо предвиждаше координирана или контролирана независимост.

В крайна сметка обаче косовското ръководство приема този план и той ще бъде спазен едно към едно при обявяването на декларацията за независимост. Според този план държавата Косово трябва да се изгражда на базата, ценностите и принципите на останалите европейски страни. Да се спазват безусловно човешките права, правата на малцинствата - сърби, черногорци, турци и др. Косово ще остане многонационална държава. Планът категорично отхвърля еднонационално Косово. Ще бъдат запазени и съхранявани културно-историческите паметници на тези малцинства. В плана "Ахтисаари" се предвижда интегриране на малцинствата в управлението на бъдещата държава.

- Често са се чували обвинения и критики, че България няма ясна позиция за Косово. Вярно ли е това?

- През всичките тези години България винаги е имала своя позиция. Критиките на някои журналисти и политици са неоснователни. Да не забравяме, че Косово по пряка линия се намира само на 120 км. Нас най-много ни интересува как ще бъде решен неговия статут. Ако бъдат сериозно нарушени интересите на Сърбия ние с нея имаме обща граница. Сърбия вече обяви, че за нея декларацията за независимост на Косово ще е нелегитимна. Сръбските държавници заявиха, че ще има санкции за онези държави, които признаят Косово, като например снемане на ранга на дипломатическите представителства. Има заявки за затваряне на границата с Косово и прекратяване на всякакви доставки - електричество, храни и всичко необходимо за една държава.

Ние сме в много добри отношения със Сърбия и такива трябва да останат те и в бъдеще. Но нашата позиция е част от позицията на ЕС. Ние сме част от договора за членство, а там има една глава за обща външна политика и политика за сигурност. България може да направи само едно - не бива да бъдем в първите 20 страни, които ще признаят Косово. Трябва да сме някъде към 25-ата държава. Има една готовност 8-10 държави да признаят още на другия ден след декларацията независимостта на Косово - САЩ, Англия, Франция, Италия, Германия... Ние трябва да отложим максимално във времето признаването на Косово. България ще има своя принос за по-нататъшната интеграция на Сърбия и на другите държави в западните Балкани при присъединяването им към ЕС. Само така нашият регион ще бъде наистина стабилен.

- Доколко ЕС се вслушва в нашето мнение при изработването на позиция за Косово?

- Не всичко, което прави министърът на външните работи и министерството като цяло, трябва да бъде огласявано. Нашият външен министър играеше ролята на медиатор и казваше своето мнение как да бъде справедливо решен този проблем. Резултат от това е събирането на културните министри от региона във Варна през миналата година за културното наследство на балканския регион. Това беше част от търсенето на диалог и решение, а не конфронтация, да не са двете страни в окопни позиции.

- Ако си говорим истината обаче, в момента положението е точно такова. Наскоро лидерът на Демократичния съюз на Косово Хашим Тачи заяви, че различията между сърби и косовари не могат да бъдат преодолени, дори двете страни да преговарят още 100 години. Наблюдатели твърдят, че двете страни си говорят помежду си като глухи.

- В самия устав на ООН има известно противоречие. От една страна, съществува правото на народите на самоопределение. От друга страна, има принцип за териториален интегритет. Няма сръбски политик, който да каже "Дайте да направим компромис и да решим проблема". В Косово също няма политици, които да кажат, че са съгласни на много широка автономия. Това е невъзможно. Аз обаче съм оптимист. На пръв поглед позициите на двете страни изглеждат окопни и няма никаква гъвкавост и различни варианти. Президентът Тадич обаче заяви, че в никакъв случай не трябва да има въоръжен отговор на декларацията за независимост. Никой не може да предскаже какво точно ще се случи. Но във всички случаи бъдещето на Сърбия е в ЕС. И когато тя стане член на ЕС, проблемът "Косово" от само себе си ще отпадне. А Косово наистина трябва да покаже пред целия свят, че е мултинационална държава, която изгражда своето общество върху принципите и ценностите на демокрацията.

- Как се отнасяте към някои идеи за Косово като тази да бъде нещо като Хонгконг на Балканите, т.е. автономия във всички области, с изключение на отбраната и външната политика? Възможно ли е да има някакъв договор между Сърбия и Косово, както между ГДР и ФРГ навремето?

- Планът "Ахтисаари" предвижда засилена мисия на ЕС, без срок. КФОР продължава своята мисия също дотогава, докато е необходимо. Косоварите приемат този вариант. Оттук нататък това е една сериозна гаранция, че ЕС пряко ще следи ситуацията. За затова независимостта е координирана и контролирана независимост. Сърбия трябва да мисли за своето европейско бъдеще. Не случайно външният министър на Русия каза, че когато Сърбия стане член на ЕС, тогава Косово може да обяви своята независимост. Това е нещо ново. Но преговорите ще отнемат време, а този въпрос не може да виси. Защото това е замразен конфликт в района на Балканите и създава напрежение не само между Косово и Сърбия. Мисля, че процесите вървят в правилна посока и трябва да изчакаме тяхното развитие.

- Твърди се обаче, че много от лидерите в Прищина имат мечти за Велико Косово.

- Аз лично съм се виждал с Тачи два пъти през последните 5 години. Той отдавна щеше да обяви независимост. Но той има сериозно развитие от полеви командир на АОК до политик и днес министър-председател Той не предприема никакви действия по отношение на статута на Косово, без да разговаря с представители на ЕС и други фактори, които участват в преговорния процес. Мисля, че Тачи е умерен човек и съзнава отговорността, която е поел като премиер.

- ДПС все още не е имал централен съвет след местните избори. Кога се очаква това да се случи?

- Мисля, че до края на месеца ще има такъв съвет. Скоро ще определим дневния ред.

- Да очакваме ли смени на активисти по места? Навремето имаше изявления, че някои от тях са се самозабравили и това е довело до лош резултат на изборите.

- На този централен съвет ще се направи пълен анализ на резултатите от местните избори. Там, където има добри резултати, нашите местни структури ще бъдат похвалени. Там, където обаче не е работено и имаме регрес в получените резултати, отговорните хора ще бъдат мъмрени. Ако трябва, ще се вземат и по-строги мерки.

- Бихте ли посочили някои места, където според вас резултатите са лоши?

- Не бих се наел, защото картината я нямам пред мен.

- Усилено се говори за промени в правителството. Какво е вашето мнение по този въпрос?

- Аз участвах в срещата на трите парламентарни групи в Хисаря. Трябва да ви кажа, че този въпрос нито беше включен в дневния ред, нито се е говорило по него. А този форум беше много отговорен. И ако трябваше да се дискутира този проблем, министър-председателят трябваше да го постави. Премиерът Станишев счита, че на този етап не трябва да има промени в кабинета. По конституция той е човекът, който трябва да предложи първи промени и да ги обоснове. Но такова нещо няма.
63
3408
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
63
 Видими 
16 Февруари 2008 01:35
Последни от всички държави в ЕС!
16 Февруари 2008 01:47
Добре, че ДПС е предпазливо и дава да се разбере за пореден път, че България няма сепаратистки проблем, но трябва да признаем Косово заедно с бившите югорепублики, на първо място Словения, председател на ЕС, и разбира се Македония. И заедно с мнозинството от ЕС, вкл. Германия, Британия, Франция, Италия и Холандия, както и САЩ, Канада и Япония.

Ние сме много важни за Прищина - може да се наложи да ги спасяваме с ток или сухоземни съобщения, и за ЕС ще зависят от нас - ние сне най-близкия им ЕС съсед. И ние има какво да им искаме - права за българите там и тънка игра за БЮРМ в наш интерес. Това може да стане само ако имаме отношения преди приемането на конституцията им.
16 Февруари 2008 02:06
Нали ще се обединявяме в Европата? Какъв е този СЕПАРАТИЗЪМ???Утре на някой ще му хрумне, че в Родопите живеят 80% мюсюлмани върху "собствена територия"...... Бай Ърли що така бе БРАТЧЕД?
16 Февруари 2008 02:09
Чиче , правата на българите в Косово ги забрави още сега.Трудно ми е да повярвам че искаш още една ислямска република близо до България, ама ти точно за това говориш.След Косово какво ще се случи с Македония - сещаш се сам , нали.За теб вероятно случая е тривиален , но аз имам много роднини в Македония - приемам нещата лично.
16 Февруари 2008 03:40
Много са хитри албанците. Няколко убити, организирано масово изселване, масирана дезинформация по световните медии и си присвояваш територия.
16 Февруари 2008 05:00
1. Преди много години в Трета Градска имахме пациенти - шиптъри. Един от тях ми казваше "Со пишката ке ги биеме србите". Т.е. чрез правене на деца. и май така и стана.
2. По темата: щом и чингето казва да не бързаме, значи наистина не трябва да бързаме да признаваме (Нар)косово.
16 Февруари 2008 05:37
овца последна
много правилно си го отбелязал.
16 Февруари 2008 08:29
не бива да бъдем в първите 20 страни, които ще признаят Косово.

Каква подлизурка!Иска това, но може онова..., ако...., можеби.
Кави глупци ни управляват!
А това че Сърбия ще наложи санкции на Франция, Германия и на всички които признаят Косово направо ме закопа.[/b]
16 Февруари 2008 08:56
Ново 20: Не бива да сме сред първите 20, които ще признаят Косово, трябва да сме сред вторите 20
16 Февруари 2008 08:56
Съвсем бива да сме ПЪРВИТЕ! Това ще покаже смелост и отговорност.
Тоя обаче ни прави на маймуни, защото в душата си би ги признал първи, а приказва това, което са му подшушнали предишните и сегашните му чорбаджий.
Прави ни на маймуни и също защото намеква че имаме избор - последователността на признаване е съставена като за спектакъл - като за оскарите и граметата
И въобще е нечистоплътно тоя човек да бъде експониран
16 Февруари 2008 09:10
Когато не биваше да сме първи, бехме първи.
Точно сега бива да сме първи.
След като изядохме жабите, имаме абсолютно всички основания сега да реализираме актив като сме първи.
Между другото къде зимува, мълчи и се крие оня с жабешката уста?
Ползата обаче не е предвидена за тая страна.
но - всяко зло за добро
и най-хитрия си е намерил майстора
16 Февруари 2008 09:15
В случая Лютфи, нагло ни натяква че работата е решена и тука "мюждето" е без значение...коопартнер...няма що?! Ха Ха.
16 Февруари 2008 09:48
Голяма глупост е това заглавие!
Глупост та дрънка!
Какво ще ни помомогне като признаем Косово 21-ви, а не 18-ти?
И в двата случая Сърбия ще скъса дипломатически отношения с нас и ще затвори границите си за български граждани. Ако не ги затвори ще си създадe повод да пълни бюджета си с български пари, налагайки специални, ужасяващи по размер такси за преминаване на българи през сръбска територия! Като тези 50 евро на глава, за това, че членуваме в ЕС!
16 Февруари 2008 09:59
Не бива да сме сред първите 20, но не бива и да сме сред последните 20. Общо държавите на континента са 40 и ще бъде много трудно да попаднем в едната или другата 20-тица. Това е голем въпрос, който стои пред управляващите. Защото Косово ще стане най-голямата строителна площадка в Европа. Ще се копае канал до Адриатическо море, по който ще тече руският газ за Европа.
16 Февруари 2008 10:11
Перемянков, не знаеаш европейските държави колко са на брой, но даваш "компетентно" мнение, е за такива като тебе три четири па и седем горе долу е без значение, но все пак са по-малко от звездите на знамето на САЩ...Не ли?!?
16 Февруари 2008 10:40
Това мнение на Юнал Лютфи ли е, или на ДПС или на ДС?
16 Февруари 2008 10:42
Др. Мильцо, я си заври главата отзад и виж дали ше пасне!
16 Февруари 2008 10:59
Др. Перемянов
16 Февруари 2008 11:13
Споко, вече съвсем официално се прокарва нова линия: по такива въпроси ще се гласува само "против". Който мълчи, ще се смята, че е "за".
16 Февруари 2008 12:22
...най-разумно е да ги признаем...
...след сърбия...
16 Февруари 2008 13:21
"строгий гражданин" ни повече, ни по-малко.
Требва да се чете класиката, щото там всичко вече е казано.
16 Февруари 2008 14:37
И аз да напиша, че съм съгласен със заглавието на статията. Ние трябва да изчакаме. Преди години Жельо Желев реши веднага да признае Македония. Но до ден днешен македонците имат проблем с името на държавата си с Гърция. За Македония и езика им има много различни мнения. Библиотекара на ООН, българина Теодор Димитров (ако не греша) е събрал книги за Македония, след като умира ги завещава на България. За всички е ясно че не искаме да се повтори военния конфликт.
16 Февруари 2008 15:20
славчо ма и ти 'баси откровението си споделил

------------------------------------------ --------------
Felix qui potuit rerum cognoscere causas! (Virgilio)
16 Февруари 2008 15:44
Чича, .
Да ги признаем, но след Сърбия. Още веднъж .
16 Февруари 2008 16:45
Хубавото на предстоящото е, че отсега нататък Англия няма начин да не ни допусне до решаването на североирландския, уелския и др. п. проблеми. Щом те по-разбират от албанци, ние сигурно сме особено вещи по келтите.
16 Февруари 2008 17:02
Абе, за признаване, ще ги признаем. Ама те никакви закони не признават!
Не случайно косоварите остават протекторат на ЕС и НАТО. Те не са способни на държавност. Пита се, в какъв смисъл обявяват независимост, тогава? Ами вероятно целта е да се залъжат гладните албанци и да се разпродадат някои ресурси. В момента правото на собственост върху мините е на държавата Сърбия, а капиталът не обича да купува спорни имоти.
16 Февруари 2008 18:06
Абе що да не ги признаем, после те ще ни "признаят", за вилает...Нейсе.
16 Февруари 2008 18:16

Защо не вземем пример от братята румьнци? Политически морал и спазване на межународните закони е най-правилния пьт. Подлоги от всички цветове управлявайте ни!
16 Февруари 2008 19:35
Ами да признаят Косово нашите "умни" картуни и веднага да почват работа
по признаване на ДЕЛИОРМАНИЯ и КЪРДЖАЛАРЛИЯ! Няма какво да се преструват. Кога нашите балшевики не са предавали България?!
16 Февруари 2008 23:43
Защото, vitaco, в Молдова няма 35 % албанци, а румънският бизнес няма нито шанс, нито мераци за навлизане в Косово и Албания.
Разумеш?
16 Февруари 2008 23:44
глей го кво мазно ченге........ прост народ, еей
16 Февруари 2008 23:56
Пак разговори около и по тангента
Казано е точно "можете и да не бързате"
Чудесно е
Но защо го казват на една сувурунна държава
Просто е - вижте последиците ако се забавите
16 Февруари 2008 23:58
Канал обаче няма да се копае през урвите на Косово - руския газ вече "потече" през България и Гърция за южна Италия, през България и Сърбия (може би встрани от Румъния) за Унгария, Словения, Австрия и северна Италия.

Но имаме сериозни интереси в Косово и трябва да ги гоним от първия ден.

Овца последна,
Че на никой няма да му хрумне "нещо за Родопите" говори факта, че човека на ДПС тука проповядва тъкмо въздържание към Косово. Родопите в момента са в ЕС, а извън България няма да са и в Анадола, понеже Турция не граничи с тях, а ще са затиснати между България и Гърция. Също през Родопите ще тече руски нефт за Европа. А Косово е зле в Сърбия и мисли, че ще се оправи без нея.

17 Февруари 2008 01:18
иий, колкото повече опинии, толко по-релевантен става др. перемянов
17 Февруари 2008 05:55
Лютви се прави на умряла лисица. Е, некои какво очаквате да ви каже, днес Косово, утре в Македония утре в България ли?
А, Лютви какво мисли по въпроса за създаване на Кюрдска държава? Ха? Само в Туркята има 30млн. кюрди, да говорим за геноцида и терора срещу тях.
17 Февруари 2008 06:30
Малката правда и големите лъжи за възродителния процес
Стефан Солаков

Стана традиция в края на всяка година, когато българите смирено сядат около коледното дърво, за да отпразнуват раждането на християнския Бог, една група кресливи политици да обикалят родопските села и да човъркат незарасналите рани на тамошното население. Движението за права и свободи всяка година целенасочено подклажда огъня на омразата сред мюсюлманите в нашата страна и прави всичко възможно, за да вгорчи светлите празници на милионите български граждани.
Мръсният навик на ДПС да рови в миналото и да търси политически дивиденти за оялите се с власт думбази на Доган, достига своята цинична кулминация на "традиционния" митинг на "Тюркиян чешма" край кърджалийското село Могиляне. Там министри и депутати на етническата партия редовно баламосват местното население колко добре се грижат за неговото благоденствие и колко успешно управляват България, яхнали поредната партия на българските будали.
Нека за момент се пренесем на последния митинг край Могиляне и чуем някои от бисерите, които се сипят от неговата трибуна.
Натиснете тук
17 Февруари 2008 07:39
Йовчо Йовчев, областен координатор на АТАКА:ДПС унищожава Търговище с геноцид
"..........Със своя вот хората тук изразиха отношението си към управлението на турско-мафиотските структури във властта, чрез които се унищожава всичко що е българско и работещо в смесените райони като нашия. Целта на ДПС бе да се изгони българското население от родните места и с ускорени темпове да се изграждат турски фирми на територията, за които не важат законите на Република България. Извършва се ускорен процес на пълно турцизиране и подготовка за искането на автономия за цялата област. На базата на анализ набелязахме конкретни мероприятия, с които да подготвим нашето участие за местните избори. .........."
".....- Заглъхнаха ли протестите в "Шише джам"?
- Бедата на община Търговище, произтича от решението на правителството на Симеон и Доган да изграждат "Шише джам" при пълно затъмнение на поетите ангажименти от държавата. Опитите на синдикатите на помогнат на работниците от "Шише джам" в техния протест, бяха обречени на пълен провел. Защото в договора за строителство на завода няма нито една клауза, която да регламентира формите и размерите на заплащане на труда на работниците и специалистите. След стачката последваха масови дисциплинарни уволнения. Най-куриозното е, че защитници на тези хора от ДПС са българи - от "Подкрепа". Докато представителите на ДПС, в лицето на депутата от Омуртаг Ердоан Ахмедов, са се обявили в защита на ръководството. ДПС не само не защитава своите членове, а защитава позициите на собствениците на "Шише джам", т.е. интересите на турската държава. "Шише джам" печели, че е построен на Търговищка територия и получава преференции 10 години да не плащат данъци на държавата, като район с голяма безработица, а всъщност вземат на работа хора от съседни региони. Сега в момента тези, които гонят от работа, са основно от Търговище. ........"
Натиснете тук
17 Февруари 2008 09:48
Чичо Фичо, имам предвид копаене на канал на ръка. Нещо като бригадирско движение. За какви тръби ми говориш? Ние требва да вземеме участие там. Може и да не е руски газ, може и коритото на Тимок да обърнат, ама требва да се копае. Иначе нема кинти. Голем проект ще бъде. Какво разбираш ти от геополитика?
17 Февруари 2008 09:59
че България няма сепаратистки проблем,
17 Февруари 2008 10:27
Види се, вече не става дума дали, а кога ще ги признаем. От цялата работа косоварите ще уредят шиптърите у Македония да забранят ОМО и въобще да поспрат с кражбите на българска история. Евентуално нашия келепир ще е да се разберем с държавите Албания и Косово за сфери на влияние в Македония, като Сърбия ще бъде изтласкана. Досега не съм чул албанец (от която и да е от държавите) да мисли, че македонците са нещо различно от нас.
*
И ако върви така що българите в Македония да не поискат независимост?
17 Февруари 2008 11:02
Добре, хайде всички вие които сте твърдо против независимост на Косово да чуя вашия вариант за решаване на проблема. Мислите ли наистина ча ако Косово остане в рамкоте на Сърбия проблемите ще могат някога да се решат? Сърбите доказаха че не могат и не искат да се справят с проблема и че са най-дебелите кратуни на света. Разберете, тук не става въпрос само за християни и мохамедани, а за най-елементарни човешки права - не можеш да изолираш и да потискаш някой и да очакваш той да ти е предан. Същото е и положението във Войводина, където въпреки че на много места там никой не говори сръбски хората нямат никакъв достъп и до най-малките длъжности в местната власт. Там дори и полицай не можеш да станеш ако си от унгарското "малцинство". Ако искаш държавата ти да е силна и да нямаш етнически проблеми, трябва да накараш всички да се чувстват част от нея и да работят за нея, а сърбите правят точно обратното и заслужено страдат и ще страдат.
17 Февруари 2008 11:31
Така е мамул. Изпипано е така, че нещата да се доведат до невъзможност за намиране на алтернатива. Жалко е, че европейците не могат да съзрат последиците от разиграния телевизионен театър , отразяващ тъй-наречените гонения на албанци в Косово по време на войната срещу Сърбия. Просто американците създават един цирей в снагата на балканите, който непрекъснато ще трови европейския континент.
Защо им е на САЩ силен европейски съюз?
17 Февруари 2008 12:05
Сър, ЕС е икономическо обединение. Тук става дума за политика, а гарант на политика е оръжието. Такова ЕС няма, има отделни национални държави със собствена въоръжение. Впрочем по тая причина Русия успява да си развява байряка по тия въпроси. А иначе ЕС е важен за САЩ и то именно като икономически съюз във връзка с набиращите сили източни гиганти. В слуая с Косово американците режат стратегическия обект на Русия (Сърбия), а това се подкрепя и от държавите Франция, Великобритания, Италия и Германия. Един вид противопоставянето е с Русия и докато така се разглежда от Запада тая държава, тя все повече ще се ориентира към топли връзки с Китай. Ако сърбите бяха приели овреме коленепреклонно западните демокрации, нямаше да им режат територии. Но там, знаем, стоеше Милошевич. За наш късмет в България започна някаква метаморфоза, която може и да е прах в очите, но е достатъчен гарант Туркия да си седи на задника. Но тъй като в региона има още неподелени парчета (например Македония) от тая ни позиция трябва да тропаме за недемократично управление там, за правата на българите и за създаване на наша държава. В тия ни усилия ще имаме много съюзници и само един противник - Сърбия и стоящата зад нея Русия.
17 Февруари 2008 12:08
Приятелю чудесни, ти май не си прочел коментара ми за Войводина. И май не си чувал за студентските бунтове в Косово през 70-те години. И май не знаеш че сърбите идват по тези земи чак през 14 век и че шиптърите са много по-старо население там. И може би не знаеш че много от православните храмове дето пищят толква за тях са български.
17 Февруари 2008 12:09
Съре, на американците едвакво им са "мили и драги" и турци и европейци важни са глобалните им интереси, а с косовската независимост най-добре ги защитават...!
17 Февруари 2008 12:28
Кире и Мамуле,
Виждам, че и двамата сте висококомпетентни. Не смея да ви опонирам, но някак си цялата история с Косово е пропита с фалш, демагогия и цинизъм.
Струва ми се, че този толериран сепаратизъм ще доведе до големи бели на балканите.
17 Февруари 2008 13:06
Всяка цивилизация има , не само своите "локомотивни" , но очевидно и в реално време дори , Европската ни по лиценз фабрикува , своите позорни образци ... То си е в "допуска" , по изискванията и технологията на универсалния ни напредък ... Дано Косово е изолиран факт в целокупното ни Развитие и напредъка на България ... http://forum.segabg.com/img/i_dog.gif>(снимка: натиснете тук)
17 Февруари 2008 13:18
Приятелю, интереси на велики сили винаги е имало, сега е USA и ЕС, по-рано са били Англия и Франция, и така нататък и така нататък. От твоята гледна точка и Априлското въстание и Съединението трябва да ги разглеждаме като сепаратизъм. Сърбия имаше многократно възможност с правилна политика да избегне отцепването на Косово, но не го направи. Е как за 100 години едно училище не им направиха в Косово - просто с насилие и дискриминация държава не се прави, защото рано или късно всичко рухва. А колкото до Кирето, той си мисли че едвали не USA са решили ей така да си направят нова държава в Европа - откакто Косово е в рамките на Сърбия, там се води борба за автономия поради жестоката дискриминация. Така че независмостта не е спонтанна, защото някой си е решил да си прави държава, а е резултат от дългогодишен процес. С течение на времето косоварите успяха да си спечелят мощен съюзник в лицето на USA, чиито стратегически интереси съвпадат с техните интереси. Това е.
17 Февруари 2008 13:36
Мамул, нещо си се объркал. Откакто има Сърбия, Косово и Метохия са част от нея. Кви борби те гонят? Я по-добре виж колко шиптара е имало в началото на 20 век там! Въобще за принадлежността на Косово към сръбската история няма никакъв спор. Сега става дума за това, че огромното мнозинство от населението там се определя като албанско/косоварско. Това е етнически процес и на базата на това се иска независимост на областта. И както и сам казваш, интересите на САЩ са да има там държава. Струва ми се, че се опитваш вече да пишеш история на независимостта на Косово. Рано е пиле, пък и се готви за история на обединението на Велика Албания. Както казах, това нас ни топли в момента.
17 Февруари 2008 13:55
Ама хич не съм се объркал. Нахлуването на славяните изтласква останалото илирийско население до голяма степен, но старото местно население винаги е съществужало като малцинство в рамките на България, чак до 14 век когато сърбите завземат тези територии. По турско албанцие в Косово пак са си там, през освобождението пак са си там. Това си е тяхната стара родина отпреди хилядолетия.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД