:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,694,223
Активни 774
Страници 5,153
За един ден 1,302,066
Казус

Славата на "децата войници" ги отвежда и до съдебната зала

Бивши бойци от Еритрея заведоха дело за клевета срещу авторката на бестселъра "Сърце от огън" Сенаит Мехари
Кадър от едноименния филм "Сърце от огън".
През 2004 г. творбата "Сърце от огън" стана бестселър не само в Германия, но и в повечето европейски страни. Нейната авторка, чаровната Сенаит Мехари, описа своя нелек живот като "дете войник" във войната между Етиопия и отцепилата се Еритрея. Сега се появиха твърдения, че не всичко в книгата е истина. Срещу Мехари бе заведено гражданско дело, а съдебните власти в Германия, където живее авторката, дори издадоха заповед за нейното задържане.

Повечето критици определиха "Сърце от огън" като "нов" и "истински" шедьовър, когато излезе преди четири години. В книгата родената в Асмара вече 30-годишна жена описва гражданската война в Еритрея. Баща й е един от борците за свобода. Той е толкова е фанатизиран, че изпраща двете си дъщери Мехари и сестра й да бъдат обучавани за войници от една от бунтовническите армии. Тя описва ужасите, на които са подложени "децата войници", безкомпромисните командири и кървавата касапница в братоубийствената война.

До днес от книгата са продадени 450 000 копия, съобщиха от издателството "Дромер-Кнаур" в Мюнхен. Историята беше заснета и на филм от италианския режисьор Луиджи Фалорни и показана в последното издание на кинофестивала Берлинале.

Малко преди това заваляха обвинения срещу Сенаит Мехари, че е "излъгала" в своята книга. Миналата година едно малко известно германското сп. "Цап" провело разследване въз основа на книгата и установило, че тя е допуснала няколко грешки, като например е объркала няколко от бунтовническите групи в Еритрея, които представя в книгата си.

Преди няколко седмици районен съд в Берлин започна дело за клевета срещу Сенаит Мехари. Бивша партизанка от Еритрея, която в момента живее в германския град Карлсруе, твърди, че тя не е "брутален командир", както е описана в книгата на Мехари. Бившата партизанка отрече, че е била в тренировъчен лагер на бунтовниците и че цялата история е "измислена". Мехари от своя страна обжалва решението и до 60 дни ще се взема решение по казуса. Заедно с това срещу авторката и издателството в Мюнхен на бестселъра бе повдигнато още едно обвинение в окръжния съд в Хамбург. Адвокатка от Франкфурт съобщи, че е открила нови шест свидетели, които отхвърлят твърденията за тях в книгата "Сърце от огън".

Според експерти и правозащитници подобна практика за съжаление вече се е превърнала в "рутинна практика". Винаги когато излезе някоя книга или филм, които разказват за премълчаваните проблеми и несправедливости,



се надига вълна от опровержения



Особено когато става дума за такива чувствителни теми като децата бездомници, уличните банди в гетата, които попълват редовете на подземния свят, или "децата войници", които са се превърнали в доходна индустрия в Третия свят. Това са преки последствия от глобализацията. Много богати хора на Запад не искат тези проблеми да привличат вниманието на хората. "Нищо лично - само бизнес", както се казва в известната мафиотска поговорка. Слава богу, че хората на изкуството и част от медиите продължават все още да обръщат внимание на обществото за неприятните истини, които ни заобикалят.

Една от последните абсурдни критики към автобиографичния филм за Мехари била, че в него са показани лъвове, които не съществуват в Еритрея. Някак си се забравя, че игралните филми винаги се подсилват художествено с някой измислен детайл.

Миналата година излезе друга книга за спомените на още едно "дете войник" от Сиера Леоне, което успя да избяга в САЩ през 1998 г.



Ишмаил Беа написа бестселъра "Завръщане към живота",



който съща разказва за ужасите на гражданската война в неговата родина и как бил накаран да воюва за една от групировките, когато бил на 13 години. Само за първите две седмици бяха продадени 62 000 екземпляра, като сега броят им приближава половин милион. Беа в момента е известен активист за защита правата на децата, говори пред ООН, срещал се е с бившия американски президент Бил Клинтън и с носителя на Нобеловата награда за мир и борец срещу апартейда Нелсън Мандела. В момента момчето работи за правозащитната организация "Хюман райтс уоч" в Ню Йорк. След като активно се ангажира с кампании за подпомагане на бивши "деца войници", веднага срещу него се изсипаха куп критики и опровержения. Австралийски вестник го атакува, че е бил "вече на 15, а не на 13 години", когато бил накаран да воюва насила и че е прекарал като боец не две години, а само десетина месеца. Интересното е, че изданието цитира разследване на австралийски инженер, чиито мотиви не са известни. Но е добре известно, че войната в Сиере Леоне бе заради диамантените мини, където работят голям брой инженери.

Друг документален филм на Берлинале също засегна темата за 20 000 бивши судански "деца войници", които водят според кинорежисьора Кристиан Кробог основно тъжен и безперспективен живот. "Бившите деца войни в Южен Судан не са били никога истински интегрирани в обществото, това е огромен проблем за една толкова бедна страна", съобщи Кробог. Недостатъчен брой училища, обща апатия и алкохолизъм били основните проблеми в живота на травматизираните бивши войници. "War Child" за днешната рап звезда и бивше "дете-войник" Емануел Джал.

За снимките екипът отишъл в началото на 2007 г. в Судан, разказа 30-годишният режисьор. "Видяхме много бивши деца-войници, които висят безцелно някъде и са под въздействието на алкохола." Повечето от тях са сираци, за които няма "изобщо достатъчно" училища в бежанските лагери. Само с повече международни помощи щяло да се подобри безутешното им положение.

Бунтовниците от южната част на страната - Дарфур, с предимно християнско население е сключило през 2004 г. няколко примирия с централното правителство на мюсюлмански Судан. Според изчисления продължилата 20 години гражданска война е взела 2 милиона човешки жертви и прогонила 4 милиона души.



"War Child" е покъртително произведение за живота на 28-годишния Емануел Джал,





за когото снимките по филма бяха и едно завръщане при неговото семейство след почти 18 години. Във филма се разказва как 10-годишният Джал е трябвало да участва в много битки. На 12 г. успява да избяга при масово спасение на 400 "деца войници" и да достигне до бежански лагер. Само 16 момчета останали живи след няколкомесечния поход, много умрели от глад, разкъсани от животни или пък се превърнали в канибали, се казва във филма. През 1992 г. британската активистка за помощ за развиващите се страни Ема Маккюн спасява Джал. Нейният живот е филмиран от американския кинорежисьор Тони Скот във филма му "Войната на Ема", в който ще се появи и Джал. Хип-хоп музикантът доби международна известност с филмовата си музика към хита с Леонардо ди Каприо "Кървав диамант".

Наскоро ООН публикува нови данни, според които в момента по света има 300 000 "деца войници". Положението им в зоните на конфликти остава "сериозно и напълно неприемливо", тъй като 58 групировки от 13 страни все още набират и използват деца за войници, заяви специалният представител на генералния секретар на ООН за децата и въоръжените конфликти Радхика Кумарасвами.

Според доклада 13-те страни са Афганистан, Бурунди, Централноафриканската република(ЦАР), Конго, Мианма, Непал, Сомалия, Судан, Чад, Колумбия, Филипините, Шри Ланка и Уганда. "От тях напредък някакъв по прекратяването на набирането на деца от въоръжените сили и различни групировки е постигнат в ЦАР, Мианма, Судан, Шри Ланка, Уганда и Чад, а Колумбия обеща, че ще приеме план за действие", заяви Кумарасвами. Тя допълни, че са предприети правни действия срещу групировки, набиращи "деца войници" в Конго, и са издадени няколко присъди на граждани на Сиера Леоне. Кумарасвами допълни, че Кот д'Ивоар е бил изваден от списъка, след като страната е предприела мерки за освобождаване на близо 3000 "деца войници". "Въпреки внушителния напредък със съжаление трябва да заявя, че положението на децата в зони на конфликти като цяло остава сериозно и напълно неприемливо", допълни представителката на ООН.
 Тези деца никога не са имали истинско детство.
СНИМКИ: УНИЦЕФ и сп."Шпигел"
По света има най-малко 300 000 "деца войници", които са новите роби.
 Сенаит Мехари и нейният бестселър "Сърце от огън".
2724
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД