Собственикът на "Исперих табак" Бейхан Сопен твърди, че изкупува толкова тютюн, колкото му заявят тютюнопроизводителите и че не е ощетил никого. |
Какво са установили данъчните?
Бизнесменът Бейхан Сопен и неговите роднини - майка, съпруга и др., през 2005 г. са декларирали като доход огромни суми от изкупуването на тютюн и от паричните премии, които фонд "Тютюн" плаща за всеки килограм. Излиза, че 73-годишната тогава майка на Сопен е обработила 37 декара тютюн и е получила 110 000 лв. от това. Съпругата му Себахат, която е и кмет на село Черник от ДПС, е обработила 35 декара и е получила за една година 115 000 лв., като 85 000 лв. от тях са от премиите от фонд "Тютюн". Възрастна жена, която е живяла на същия адрес като Сопен, е обработила 40 декара и е взела 158 000 лв. Съпругата на бизнесмена Себахат Сопен обясни пред "Сега", че понастоящем семейството обработва около 600 декара тютюн, с които се занимава основно синът им. За сравнение дребните тютюнопроизводители обработват по 2-3 декара и през 2004 г. са изкарали от премиите на фонда по 1000-1500 лв. А в крайна сметка премиите като държавна политика са създадени именно за такива като тях.
Данъчните от Силистра в свой доклад до министъра на финансите и главния прокурор изказват предположение
каква може да е схемата за злоупотреби с парите на фонд "Тютюн"
Общината, в случая - Дулово, дава на избрани лица нереално високи квоти за изкупуване на тютюн за сметка на по-дребните тютюнопроизводители. Лицата с големите квоти съответно получават и големи суми от премии. Средно премията тогава е по 2 лв. на килограм сух тютюн. Веднъж осигурили си по-голяма квота, избраните лица биха могли да изкупят евтино продукцията на дребните тютюнопроизводители, които няма какво да я правят. Има например производители, които притежават 5 декара, но отпуснатите им квоти са колкото за 2 декара. Те се принуждават да продадат тютюна, който им е в повече, на бизнесмени като Сопен. Които, от една страна, го купуват на занижени цени, а от друга страна, си прибират и цялата парична премия, която държавата дава за тютюна.
Но и това не е цялата схема - в случая със Сопен са създадени допълнителни възможности за облага. През 2005 г. той купи 85% от акциите на дружеството "Исперих БТ" срещу 100 000 лв. плюс задължения за около 3 млн. лв. Това дава в ръцете му допълнителни лостове - той определя колко тютюн му трябва и колко може да изкупи. А държавата изплаща премия само за тютюн, който е продаден на фабрики като например "Булгартабак".
Редица детайли по случая "Бейхан Сопен" има и в жалбите на жителя на село Черник Венелин Ненчев, който е членувал в "Атака", а понастоящем е в чужбина. Странно защо той се жалва за събития, случили се през 1997 г., едва през 2006 г. Ненчев твърди, че Бейхан Сопен преди десетина години е изкупувал тютюн без документи, на занижени цени, като после го е препродавал на по-високи. "От 1997 г. до настоящия момент (края на 2006 г., б.р.) схемата за бързи и лесни пари се прилага в Силистренска област. Умишлено забавят изкупната кампания и на частно изкупуват тютюн на низи, т.е. необработен, след което го обработват в техни помещения и го препродават като произведен от самите тях или от техни близки. По този начин лишават реалните производители от премиите, полагащи им се от фонд "Тютюн". Горепосочените лица сключват договори, без да произвеждат реално договорираните количества, а ги осигуряват като изкупуват тютюн на черно", твърди Ненчев. Той пише още, че на 23 ноември 2006 г. хората на Сопен са засечени да купуват низи тютюн с частния си камион в с. Голеш. Зам.-кметът на с. Голеш Февзи Али тогава потвърдил този факт и обещал да издири от кои лица е закупен тютюна.
Жалбите на Венелин Ненчев са били обект на многократна проверка от дирекцията на Националната агенция за приходите в Силистра, от полицията в Исперих и Силистра, от Районна прокуратура-Исперих, от Окръжна прокуратура-Разград и т.н. Категоричното заключение на прокуратурата е
"няма данни за извършено престъпление"
Обвинителите в Исперих са работили по преписка срещу конкретен служител в притежаваната от Сопен фабрика "Исперих табак", но е отказала да образува досъдебно производство. "Установено е, че няма документна измама, защото за всеки декар тютюн Сопен и близките му разполагат с документ или за собственост на земята, или че тя е взета под аренда", обясни пред "Сега" говорителят на Окръжна прокуратура-Разград Милена Пенчикова. Затова не може да се твърди, че са получили нереално високи квоти, добави тя. "Що се отнася до проверката на разпределението на квотите, направено от общинската администрация в Дулово, това е извън нашия съдебен район", поясни Пенчикова. Действително Дулово е в района на Окръжна прокуратура-Силистра, но оттам казаха, че не са работили по преписка срещу Бейхан Сопен.
От пресцентъра на община Дулово, оглавявана от кмета от ДПС Митхат Табаков, обясниха пред "Сега", че кметът съставя комисия, която проверява разсадените площи тютюн и дали тютюнопроизводителите спазват квотите. Обикновено проверките на действително разсадените декари се правят през юли. Това би трябвало да гарантира, че тютюнопроизводителят (в случая Сопен и неговите близки) не може да декларира 600 декара, а да обработва много по-малко.
Самият Бейхан Сопен обясни пред "Сега", че никога не е изкупувал тютюн от другите производители по описаната от данъчните схема. "Никой не забранява декарите да се регистрират на името на близки. Самият тютюн се обработва от надничари", каза още той. Сопен призна, че не плаща осигуровки на тези работници, но самите те не желаели това, а предпочитали да си взимат на ръка цялата надница. Той твърди и че няма производител, който да е ощетен от фабриката, изкупуваща тютюна - "Исперих табак".
В крайна сметка прокуратурата смята, че години наред се е занимавала да разследва махленски разпри между съселяни. Повечето местни хора обаче не са съгласни с това и смятат, че трябва да се направи сериозна проверка на заповедите и процедурите, с които кметът на Дулово е разпределил квотите за тютюна. "Не може кметът, който определя квотите, да е от ДПС, компанията, която изкупува тютюна, да е близка до ДПС, директорът на фонд "Тютюн" да е от квотата на ДПС, членът на Сметната палата, отговарящ за земеделието, да е от ДПС, висши прокурори и данъчни на местно ниво да са близки до ДПС и да има контрол", смятат местни граждани, които пожелаха анонимност.
Фонд "Тютюн" от години не е проверяван нито от Сметната палата,
нито от Агенцията за държавна финансова инспекция, установи "Сега". Хубавото е, че тази година в програмата на палатата все пак е включен одит на финансовото управление във фонда. Проверката ще е интересна, доколкото според системата ДАКСИ синът на члена на Сметната палата, който отговаря за земеделието - Хюсеин Чауш, Ниязи, е съсобственик не на кой да е, а именно на Бейхан Сопен в "Исперих табак". Освен това едва 21-годишният Ниязи е бил в съвета на директорите на "Исперих БТ", откъдето е освободен от средата на януари.