:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,684,162
Активни 667
Страници 26,727
За един ден 1,302,066
Писмо от “България” 1

Демокрацията от ума си тегли

Някой казал, че демокрацията е лоша система на управление, но по-добра не е измислена. Да не си обясняваме един на друг кой го е казал; всички знаем кой, а който не знае, да не чете по-нататък.

Друг пък казал, че сънят на разума ражда кошмари. И вие и аз знаем кой го е казал, а който не знае, да не чете по-нататък. Бих му обяснил, но ще ми трябват няколко години. То бива, бива демократичен форум, ама не искам Сульо и Пульо да ми сядат на масата и да крещят: "Демукряки!" "Комуняки!" Обръщам се само към мислещите форумци (другите, първосигналните дано съм пропъдил). И питам:

Ами ако демокрацията е сънят на разума? Не се ли е случвало и на нея от ума си да тегли?

В Иран имаше авторитарен светски режим начело с шаха, който беше приятел на САЩ. Те го посъветваха да демократизира. С демократични избори дойдоха на власт аятоласите начело с Хомейни от Париж, обявиха се за врагове на САЩ, провъзгласиха ислямска република и въведоха нравствена полиция да малтретира жените, които по нейните разбирания се носят нескромно.

В Алжир FLN (Фронтът за национално освобождение) се съпротивляваше на 150-годишната френска окупация. Франция предложи на алжирците да станат francais d'outre-mer и да получат паспорти на "отвъдморски французи". Накрая генерал Дьо Гол им даде независимост и те започнаха да се давят в Средиземно море, за да се доберат до френския бряг. Изборите в Алжир бяха спечелени от ислямисти, които щяха да премахнат всякакви избори. Затова не им признаха победата. И започна клането.

Президентът на Венесуела Уго Чавес поиска да стане - с демократични средства - несменяем като Кастро и за малко да успее (в референдума през декември 2007), а в Чили северноамериканската демокрация уби демократично избрания Алиенде и загинаха хиляди.

В Зимбабве (някогашната Родезия, която се славеше като африканска Швейцария) демократично избраният президент Робърт Мугабе въведе едноличен режим и разори страната си.

А разбрахте ли какво се случи онзи ден в Пакистан? Макар че съблече генералската униформа, президентът Мушараф загуби изборите, а Вашингтон загуби приятеля си. Мушараф получи само 40 от 272 оспорвани места в парламента и въпреки "препоръките" на Вашингтон той да бъде включен във властта, спечелилите опозиционни лидери казаха "не". Те (Шариф и Зардари) са явни приятели на талибаните и предполагаеми приятели на "Ал Кайда".

Демокрация ли? Демокрацията от ума си тегли. Хитлер взе властта благодарение на демокрацията, установена в Германия през 1919 след нейното поражение в Първата световна война. От 1924 до 1928 немската демокрация изглеждаше стабилна, докато настъпи крахът на Уолстрийт през 1929.

И той, както сега задаващата се световна криза, бе спукване на балона. Макар че САЩ не паразитираха върху света толкова, колкото сега, крахът на Нюйоркската борса разтърси света, удари и България. Вече хиляда пъти разказах, че в родната ми къща в Станимака хорасанът (sic!) беше розов, щото било по на сметка да го забъркват с непродаваемото вино, вместо кираджиите да докарват вода от Чая, само на 100 метра в дерето.

Хитлеристите получиха 2.6% през 1928, 18.3% през 1930, 37.4% през юли 1932. Защо? А? Кой предизвика това? Предизвика го демокрацията. Немците се почувстваха излъгани от нея. Наистина бяха излъгани. Намразиха я.

Ами аз? Защо да обичам българската "демокрация"? Тя си е една мутрокрация.

Демокрацията е нежно цвете. Не вирее навсякъде. За демокрацията все още няма почва в Зимбабве, в Ирак, в Афганистан, в Косово. За съжаление и в България. Мъчно ми е, че е така, но е така.

Ще се утеша с мисълта, че и в т.нар. "демократичен свят" цветето на демокрацията линее. Защото демокрацията от ума си тегли. От ума си ще теглят англичаните, които си въобразяват, че е възможно вграждане на шариата в британското обичайно право. От ума си ще теглят и французите, и немците, и холандците, и всички други, които мислеха, че мохамеданството и демокрацията могат да се смесят. Те са като олиото и оцета в едно шише. Никога няма да се смесят. Който мисли, че ще се смесят, има да си тегли от ума, както казал Грибоедов. Но за Грибоедов ще допиша на последната страница на вестник "Сега", на страницата "После".
245
9069
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
245
 Видими 
27 Февруари 2008 00:31
Да де, преди 5-6 години писа, че не знаеш откъде произлиза и израза-червена нишка.И тогава ти повярвахме, колкото и Сега
27 Февруари 2008 00:44
Демокрацията не от ума си тегли, а от липсата на такъв!
27 Февруари 2008 01:16
Демокрацията е промяна, мърдане, живот.
Проба-грешка-поука.
Младото, живото иска демокрация.
Старото, умореното няма сили за демокрация. (Нищо лично към Димитри - може и да е по-стар от мене, ама не е уморен)
След десетина годиники Чавес, Кастро и Мугабето сигур нама да ги помнят ни с добро, ни с лошо.
Раните от Ленин, Сталин, Хитлер по трудно ще зарастнат ама подир стотина години и за тях ще се знае колкото за ония откачени средновековни папи инквизитори.
И Мао в Китай, дори ще стане на майтап след достатъчно дълго време. Ама виж поколения китайци ще помнят с добро Дън и неговите черни и бели котки.
И руснаците, дори като се успокоят сигур ще вдигнат паметник на Горбачов и Елцин, защото без тях и тяхната демокрация и куража за реформи можеха сега още да приличат сега на една голяма Северна Корея и папат тръстики и папрат.
Лейтенанта от КГБ Путин едва ли щеше да има шанс да се докосне до властта преди да навърши поне 75 години.
А тия наште балкански селски истории с делене и прекрояване на синури и межди сигур ще продължат още поне хиляда години.
Щото балканот е едно от най-хубавите места на земята и тука живеят най-кибритлиите човеци...
27 Февруари 2008 01:29
>>><<<
Требе да се изследва тоя хоросан на бачо джимовата къща....хоросанът по цел свет променя виното направо у виолетово (честна слънчева) джимовият може да е поизбелел от годините...виното в древна Елада било гъсто и почти лилаво, щото го съхранявали направо в дупки в скалата - варовик...
ако оставиме виното и цветоветв настрана......ми Дзимо си е прав за демокрадията....мноооого древно направление на мисленето като как да се вземат парите и властта над идиотите и да са едновременно доволни...да се чустват ГРАЖДАНИ...
Бачо, частен въпрос към теб, не се ли чустваш понякога идиот...от това....ако ДА...по нещо си приличаме...
27 Февруари 2008 01:34
ми аз нивгаш не съм крещял у форума каманяки и демокраки, ма следвайки съветите -- "не четох по-нататък"


27 Февруари 2008 01:34
Димитри, оня ден Хоулбрук по SNBC каза, че "развиващият се социализъм' в бившия съветски блок и "перверзната демокрация" сега в повечето страни от този блок се нарича "комунизъм", и че той никога не е съществувал под друга
форма. Всъщност, Хоулбрук ти е отговорил на всичките ти терзания в написаната от теб статия.
27 Февруари 2008 01:51
С две думи - "Кризис жанра".

27 Февруари 2008 02:01
Преди няколко седмици четох интервю с шефа на института за космически изследвания към БАН, който казваше, че извънземните не се свързват с нас защото ако ни предадат знанието си, на този етап от нашето развитие, ще се самоунищожим. Демокрация у нас няма, а дали някога ще има зависи от нас самите. Защото в първия удобен момент бутаме пари на катаджията, строим директно върху плажната ивица, от места като Банско правим клоака, газим кал в кварталите на столицата (от ЕС!?), слушаме чалга (щото нали сме били балканци), гледаме изрусен травестит по телевизията и му се възхищаваме, всеки един потенциален пациент на 4-ти километър е станал звезда и е "елит"... За да има нещо подобно на Демокрация, според мен, трябва да имаме нещо което ни е ценно, но не струва пари. Ценности, да. За нас няма нищо такова. Смешната телевизия бтв на връх Коледа в централната емисия новини показа вибратори и изкуствени пениси като евентуални подаръци (купи си, но поне не ги показвай в деня, в който 90% от децата в този час са пред телевизора и искат "мама да им купи". За нас няма нищо свято. Всичко ни е за продан. Като как да "дойде" тая Демокрация? Хайде като начало да започнем да си хвърляме боклука в контейнера, пък кой знае...

П.П.
Г-н Иванов, първото съм 99% сигурен, че са думи на Чърчил. За второто се колебая между Славейков и Гео Милев, но може и да съм много далече, признавам. Все пак дочетох статията и се надявам да ми простите .
27 Февруари 2008 02:13
Димитри никога няма да разбере кои сили движат световното развитие. Че на тези сили им трябва необходимата свобода, и тази свобода в политически план се явява като демокрация. С хиляди забрани и самоцензуриране световен прогрес не се прави. А светът е толкова зависим от силите, движещи развитието.
Талибаните ползват селфони и базуки, измислени някъде другаде, не в Афганистан. Талибаните имат интереси в САЩ и воюват със САЩ. Защо? Защото не искат да живеят както са живяли хиляди години, но не могат сами да си направят живота. Ако отвън не им доставят селфони и всякакви други изобретения, те няма да ги измислят до края на света. Талибаните искат. Всички искат. Но те не питат как се стига до идеята за селфон. До идеята за компютър. До там се стига с наука, знание, изобретателство, откривателство, с пълно свобода за човешкия дух. Свобода за човека и за човешкия дух, изразяваща се в много видове свободи, един от които е политическата свобода. А демокрацията какво е?
Демокрацията за Афганистан е горе-долу за цивилизоването и очовечването им. Иначе светът не очаква никакъв принос от тях в световния прогрес.
27 Февруари 2008 02:31
Та исках да му поясня на Димитри, че демокрацията не е просто една прищевка, без която светът може да мине. Определени страни и народи могат да минат без нея, но такива, от които не зависи прогресът. За сметка на това и светът може да мине без последните. Светът няма да се обърка ако го няма Афганистан. Няма опасност да изчезне ценната банка със знания.
Материалът, който е написал Димитри в стил-демокрация тук, демокрация там, е доста объркващ. Предполагам и за него самия.
27 Февруари 2008 02:32
Gozambo
27 Февруари 2008 03:05
Живота в България не е лесен.Но предполагам как Димитри се забавлява с ценните препоръки на гозандю.
27 Февруари 2008 03:06
животЪ в България е труден, ма за сметка на тфа заплатите са смешни
27 Февруари 2008 03:15
Бачо Димитри, голям си. . Обаче: Куманизма и Демокякцията са извън категоризацията добро/зло. Те са по-скоро морално индеференти системи, което, вярвам, ти е ясно.
Бачо Димитри, и двете системи не са нито добри, нито лоши - те са брутални.
Хората, които разбират бруталността на света, управляват света.
Както света на социализма, така и този на демокрацията. Останалите пасем патки...
Има обаче такива, които не са като нас - тяхното разбиране за чарковете, които движат обществата и човеците, е наистина задълбочено. А начинът, по който прилагат знанията си, е впечатляващо брутален.
Бачо Димитри, самите системи не са нито добри, нито лоши. Те са аморални. И колкото е по-наясно човек със сърцевината им, и колкото е по-готов да заплати цената, толкова по-далеч стига в стълбицата. Останалото е за паткопасци като нас.
27 Февруари 2008 03:18
И какво сега -
Дружна песен днес да екне,
да живей, живей Махно?
27 Февруари 2008 03:23
Преди няколко години попитах тук Димитри Иванов за дефиницията за "Демокрацията"! И до днес нямам отговор! И НЕ знам за такава дефиниция!
НЕ знам и защо трябва да я бъде непременно тази "Демокрация", а НЕ нещо друго?! "КОМУ Е ИЗГОДНО?!"...
Значи, ако признак за Демокрация е много партии в държавата, то, май, в САЩ и Великобритания/ 2-3 партии!/ има най-малко Демокрация, а в България-най-много/над 350!/?!
Ако признак на Демокрация е възходящо икономическо развитие- то в Народна Република Китай има повече Демокрация, отколкото в САЩ и Европа! Впрочем, Диктатурите в Чили, Гърция, Турция и другаде по Света се оказаха "катализаторл" за икиномическо развитие?!
Ако признак за Демокрация е Волята на Народа, изразена чрез Референдум/и/- пак в САЩ и Великобритания е най-малко/хичм, май?!/ Демокрация!?
Ако признак за Демокрация е свободното движение на хора, стоки, капитали и идеи- то най-голяма Демокрация е имало в Древността! Сега има Шенген, визи, квоти, директиви, съдене за отричане на Холокоста, "Енрон", Лихтенщайн, решения на ООН, Косово и прочие?!
Е?!
Демокрацията е "опиум за Народите", май?! И е много справедлива, но само за богатите чичковци и лелки у нас и по Света, и за низходящите им?! И за тарикатите!



------------------------------------------ -----------------
ДА ПРОСВЕТИМ БАЛАМИТЕ, ЗА ДА НЯМА ТАРИКАТИ!/Р39/
27 Февруари 2008 03:32
Защото, Бачо Димитри, всичко и всеки си има цена и в двата свята. Но не всичко се купува с пари. Демокрацията е свят на парите, те са енергията, която му движи чарковете. Социализмът е свят на властта. Властта, а не парите, са неговата енергия. И докато демокрякът се опитва да генерира пари, повече пари, социалягата се опитва да генерира власт. Пари при капитализма=власт при социализма. На върха на единия стои най богатия. На върха на другия стои този, който акумулира най-много власт. As simple as that, както казваше един форумен класик. От момента, в който приемем, че смисъла на демокрацията е да акумулираме колкото се може повече пари в банковата си смека, а на социализма е да акумулираме колкото се може повече власт, виждаме пълната безсмисленост на делението добро/лошо, като сравняваме двете системи и даже вече сме на прав път (шегувам се)
Смисълът на демокрацията е да станеш милионер. Смисълът на социализма е да станеш партиен секретар.
Ефектът е един и същ. И в двете обществени системи, всичко си има цена - и награда, трофей. Само дето при демокрацията валутата, в която се изплащат наградите, са парите, а в социализма основна валута е властта.
Остава въпроса какъв избор имаме тези, които пасем патките. И този въпрос си има отговор.

Редактирано от - Rednik South O.Z. на 27/2/2008 г/ 03:35:23

27 Февруари 2008 03:32
За съжаление в държавното управление няма измислена дуракоустойчива (foolproof ) система както да речем за микровълнови печки.
Демокрацията не е дуракоусточйива, авторитарното управление - още по-малко.

Тютюнопушене или здраве - изберете сами.
27 Февруари 2008 03:38
Абе ясно - не се знае какво е демокрацията, ама каквото и да е, не е убаво нещо...
27 Февруари 2008 03:40
Rednik, ти чувал ли си изразите "sel-fmade" and " born with a silver spoon"? Ако ги разбираш тези значения , цялата ти теза рухва от последния ти постинг.
27 Февруари 2008 03:41
Оракле, всеки средно изобретателен идиот може да измисли начин да си свари мозъка в микровълнова фурна...
27 Февруари 2008 04:15
Помисли си, бачо Димитри, за милиона тайни агенти по време на социалистическа България. Кого бореха те? Десетте дисидента? Му-хаха, че то в българия и десет дисидента нямаше. Какъв им беше смисъла на тайното агентство? Така да се каже, тайно да агентничат? Ами властта, бачо Димитри. Властта над тези 3-4-5 от останалите, за който тайният агент събира информация така, както капитализът трупа пари в банковата си сметка, за да стане един малък Крез. А тайния агент - един малък Берия. Защото информацията е власт. Да властваш над подслушвания, да знаеш, че ти е в ръчичките, че с един донос можеш да го унищожиш, да го ИМАШ - него, жена му, кариерата му, къщата му - Е ТЕ ТОВА Е ВЛАСТ. Пойта ми, Бачо Димитри, е , че този един милион тайни агенти прекрасно са разбирали правилата на играта. Че при социализма, властта е всичко. Властта е валута. И брутално са използвали знанието си. А останалите 7 милиона сме пасли патки. Барабар с 10-те дисидента.
Сталин, като го погребвали, имал, казват, 10 копейки в левия джоб. Безсребърник, а? В десния джоб му бил съветския съюз. Цялата власт. . А е бил селф мейд мен, тръгнал буквално от коптор. Разбирал ги работите сталин.
27 Февруари 2008 04:27
Този път изчетох внимателно съчинението на Дмитри, за да не ме помисли за „първосигнален форумец”, и добре че го направих.
Българската перспектива се оказвла далеч не толкова розова, колкото си я представях „първосигнално”.

От бълнуванията на (не)разума ни за демокрация, всъщност ни чакали само кошмари:
- Провъзгласяване на ислямска република като в Иран;
- Давене в морето като алжирци, отчаяно бягайки от клането, за да се доберем (може би/едва ли) до съветския, а по-скоро (с получените зелени паспорти) до близкия американски бряг;
- Хиляди загинали след убийството на демократично избрания ни като в Чили президент;
- Демократично избран Цар, въвеждащ едноличен режим и разорение на някогашната Тодор Живкова, славеща се като Балканска, Швейцария;
- Загуба на изборите от приятелите на Вашингтон, следвайки сляпо препоръките му за събличане генералските униформи на бившите ченгета. В резултат на това, идване на власт на явни приятели на талибаните и предполагаеми приятели на "Ал Кайда";
- Демокрация ли? Не, Демокрацията от ума си тегли, затова - идване на Волен на власт както през 1919 г. в Германия, най-вероятно след военно поражение на Косово поле;
- Следва временна привидна демократическа стабилност като през 1924 до 1928, докато настъпи крах на Софийската фондова борса като през 1929, която ще разтърси света и сигурно (надяваме се) ще удари и САЩ;
Но само така може да се спука балона на задаващата се световна криза в резултат на паразитизирането на САЩ върху света;
- Само хоросанът в Станимака няма да можем да го докараме на розов от непродаваемото вино, поради рекордния ни износ през 2007, въпреки световната криза, (120 млн.л, от които над 2/3 за Русия). Този път може да го забъркваме и омэришем с розово масло (sic!), вместо с вода от 100 м. от дерето.
- Защо? А? Кой ще да е предизвикал това? Ще да го е предизвикала демокрацията.
Ще да се почувстваме излъгани от нея като немците. Наистина ще да бъдем излъгани. Ще да я намразим я. И немците ще да я намразят заради нашите сънища!
- Ами немците? Защо да обичат българската "демокрация"? Тя си е една мутрокрация.

- За демокрацията все още не достига почва в България (то строителни парцели няма та…), както за съжаление и в Зимбабве, в Ирак, в Афганистан, в Косово. Мъчно ни е за тях, че е така, но е така.
- Утешението е, че и в т.нар. "демократичен свят" цветето на българската демокрацията ще залинее. Защото демокрацията ни от ума си тегли.
- От ума си ще теглят англичаните, които си въобразяват, че е възможно вграждане (зазиждане) на комунизъма в българското обичайно право.
От ума си ще теглят и французите, и немците, и холандците, и всички други, които мислеха, че комунизъмът и демокрацията могат да се смесят.
Те са като олиото и водата в едно кандило. Никога няма да се смесят.
Който мисли, че ще се смесят, не е ходил на черква, нито пък е учил вероучение в училище.
- Но за вероучението ще допишам на друга страница на вестник "Сега".

А колко лесно само можехме да се отървем от тези кошмарни сънища, ако не бълнувахме за демокрация!
Сънищата остави, все ще ги преживееем някак си.
Но ТЕ ни карат да признаем Косово, представете си! Де да беше просто сън! А то … жестока реалност!
27 Февруари 2008 04:28
Скъпи Димитри (прощавай за фамилиарното обръщение, но така съм свикнал вече- не е признак на неуважение),
Въпреки че също смятам дудуко-камуняките за досадни, елитарният тон определено не ми допада. От малък ненавиждам думите начетен и ерудит. За мен тези думи имат значение на многознайко, който е забравил да мисли със своята глава си.
Та първото беше на Чърчил, второто не знам, но тъй или иначе прочетох статията, за което се извинявам. Факта, че някой знае определени цитати не го прави мислещ, както и обратното. Аз бих предпочел статията ми да я четат (и коментират) мислещи хора. Иначе интересен поглед върху демокрацията. Впрочем само преди няколкостотин години, християнството и демокрацията са се мешали колкото алкан и вода.
27 Февруари 2008 04:37
Днеска нещо окъснях, че ми се точи дълго един validation, та ми е много кеф да гледам пачуърка на Димитри и Редника, полегнал връз него, как тихичко и галено му обяснява...
....даже на дудукариата,
както и мекериата,
му притопля на душата...
*
ае, лека нощ!

27 Февруари 2008 04:46
Обратния пример - Хилтон и Гети са тръгнали от коптори като Сталин, а са се озовали на върха на хранителната пирамида като мултимиионери, защото са акумулирали всяка стотинка, която им се мерне пред очите и са спечелили наградата на капитализма - хубави жени, хубави коли, хубави къщи и дебели банкови смеки. Абе живели си, дет се вика, кат партийни секретари. И в двете общества целта е една и съща - движение по социалната стълбица на горе - само дето при капитализма "нагоре" значи повече пари, а при социализма - повече власт. Та, какъв е изботра на тези, дето ги пасем патките?
1. Да продължим да пасем патките
2. Да приемем цената / трофея и да играем по правилата на системата, и да се продадем максимално скъпо.
а) В соца това значи да кандидатстваме в партията и да се борим с международния империализъм, а всъщност с останалите мераклии за партийни секретари; да пишем поезия за Т. Живков и ранените партизани и т.н; да станем тайни агенти като Гоце, да пишем доноси, да акумулираме влсат над живота а защо не и смъртта на подопечните си; и съпка по стъпка да дърпаме на горе по стълбицата, за да станем един ден партийни секретари и дори членове на цека, а защо не и президенти като Тайният Агент Гоце. Или поне да останем живи и дори "добре".
б) в демокрацията - да приемем за даденост ЦЕНАТА - понякога богатите стават по-богати, а бедните - по-бедни, макар и не винаги, т.е., да пожертваме социалната си сигурност, гарантираната работа, гарантираното жилище и т.н. и да се опитаме да се наредим до малцината щастливци, изкарали едно ферари с цвят червен, едно за мен и само за мен, или поне един фолксваген с цвят зелен, което също не е зле. И да останем живи и дори добре. Това лично е моя избор. Но не го натрапвам никому.

3. Да се запишем в Алкайда

Което е интересен избор, защото гарантира смъртта на записалия се и в двата строя, освен ако не спечели, тогава гарантира смъртта на двата строя - това е наградата. Обаче всеки с избора си.
Извод:1. който иска да играе за пари - гласува в дясно. 2. Който иска да играе за власт - гласува вляво. 3. Който избере да събаря системата, избира тамилските тигри. И всеки си плаща цената, защото всичко си има цена. И в двата строя. Наздраве, Бай Димитри.
27 Февруари 2008 05:46
Bay Hassane,
Уж умен човек а си изпускаш нервите като 6 годишен. Не знам защо, ама ми е правило впечатление, че повечето турци (доста от тях изключително интелигентни) си изпускат нервите много лесно. Има много точна дума в САШ- defensive. Обясни ми защо, като се каже нещо за исляма или Турция скачате като опарени? Ако имаш да кажеш нещо кажи го по човешки, щото между слюнките дето пръскат смисъла се губи. Аре със здраве...
27 Февруари 2008 06:02
Този Форум все повече деградира....Морално и умствено.
Време е за дълга отпуска!
27 Февруари 2008 06:07
Редник,
ако смисълът на демокрацията е да станеш милионер, значи има нещо сбъркано в самата идея, също като при социализма, чийто смисъл по думите ти е бил да станеш партиен секретар.
Между прочем, аз мислех, че смисълът на демокрацията, е преди всичко да сме хора. А то какво излезе - да правим милиони. И да заприличаме на телета и коне с капаци!
27 Февруари 2008 06:15
Ми, че то редничето ти го каза ачик-ачик самият той къв е, бре Тънка лайсна.
Паткопасец.
Такъв си беше и такъв ке си умре тоа заблуден син.
27 Февруари 2008 06:16

Редник Саут О.З.

Смисълът на демокрацията е да станеш милионер. Смисълът на социализма е да станеш партиен секретар. Ефектът е един и същ.


Ако позволиш съвсем малка добавка: Освен ефекта (прекия) има и странични ефекти. А те са: развитие при демокрацията и застой при авторитаризма. И имайки предвид, че прекия ефект (големите пари или голямата власт) се изпитват от малцина, а страничните от мнозина, то в края на краищата страничните ефекти се оказват по-съществени от този, който изглежда основен и движещ...

27 Февруари 2008 06:17
Bay Hasan

Скъпи К...нито съм умен, нито изпускам нерви.



изпускаш и още как, тук ДИ е абсолютно прав, исляма и демокрацията са взаимноизключващи се

Редактирано от - nekojsi на 27/2/2008 г/ 06:19:04

27 Февруари 2008 06:32
Gozambo, За пореден път мненията ни съвпадат. Изцяло се присъединявам към твоят постинг.
27 Февруари 2008 06:36
Фр. Гоя е автор на графика, озаглавена "Сънят на разума ражда чудовища".
27 Февруари 2008 06:49
Демокрацията е свобода.Само свободният човек създава богатства.Затова демокрациите са богати а всички комунистически диктатури са бедни.
27 Февруари 2008 06:54
За съжаление, авторът на статията е прав, поне що се касае до извода му за България. Ако се огледаме около нас ще видим, че демокрацията донесе по-добър живот в материално отношение за сравнително малка част от населението - най вече за новобогаташите, много от които натрупаха къде незаконно, къде полулегално огромни капитали, с помощта на които днес диктуват на останалата част от населението как да живее. По-добър живот в материално отношение постигнаха и нашите емигранти - с честен труд и лишения, далеч от родината.
А останалите - кой повече, кой по-малко, едвам свръзва двата края.
Питам се какво става с чисто човешките качества в нашето общество като доброта, честност, достойнство, отговорност, желание да помогнеш на по-слабия? Изглежда дори в училище вече не учат децата на тези добродетели. Превърнахме се в един зверилник, в който важи законът на джунглата и където в повечето случаи за съжаления оцелява не по-умният и по-способният, а по-бруталният, по-безскрупулният, по-наглият. Е, има и положителни изключения, но малко.
Г-н Иванов е прав, не сме дорасли за демокрация. Бих добавил, още доста време ще мине докато узреем за нея.

Редактирано от - Тънката лайсна на 27/2/2008 г/ 07:03:05

27 Февруари 2008 06:56
Основното Противоречие в Живота е между интересите на Индивида и тези на Обществото. Капитализмът ги решава в полза на Индивида, Комунизмът - в полза на Обществото. Демокрацията тарикатите искат да в прекарат нейде посредата. Но средната линия е бая начупена тук-там, на север и на юг, на изток и на запад, насам и натам. Според мъдреците единствена правилната посока е движението навътре в себе си. Да живеят охлювите, костенурките и таралежите. Изкочиш ли от какавидата, ако и да си най-прекрасната пеперуда, летиш към края на живота си.


България на българите-европейци!
Виделина Вам!
27 Февруари 2008 07:02
Shako


27.2.2008 г. 01:16:48 Демокрацията е промяна, мърдане, живот.
Проба-грешка-поука....рязана дука

******
Смисълът на демокрацията е да станеш милионер... за сметка на стотина , които ще обикалят кофите за боклук да си търсят храна и ще спят до канализационните шахти , за да се топлят !
****
Това , което не успяха да постигнат "робите на труда" , ще го направят вярващите в Аллаха и ще ви пращят демократичните задници , като замръзнали дини !
27 Февруари 2008 07:12
Димитри , не се отчайвай от демокрацията. Въпреки че много хитреци се опитват да се възползват от нейното благосклонно гостоприемство и аристократично великотърпение - има си и тя некои хитринки . И доста силни защитни механизми.
Да не се впечатляваме чак толкова от победите на тираните постигнати с демократични средства. Те са пирови.
След като немците намразили демокрацията и демократично си избрали Хитлер демокрацията им наби канчетата с бомбички съвсем недемократично и от тогава всичко си е по местата. И даже недоносчето ГДР се спомина преди да навърши пенсионна възраст. Сега на територията на цяла Германия си е образцова демокрация. И Англия няма да клекне на шариата , както навремето не клекна на хитлеризма. И там е пълно с глупендери , които вземат грешни решения , но демократичното общество с дълбоки традиции си има механизми за излизане от тежки ситуации.
Но за друго си прав . На някои места демокрация скоро няма да има независимо от методите на култивиране. Просто на земята едновременно живеят общества с различна степен на развитие. От амазонските индианци и новогвинейските папуаси до .... избери си сам върховия модел , щото е малко спорен. За сведение : много от африканските представители в ООН практикуват шаманство и вуду. Това е документирано на базата на материални доказателства събирани с години от службата за сигурност. Някои от африканските вождове , а даже и президенти редовно практикуват канибализъм. А ти демокрация , та демокрация. Ами те така си я разбират хората. Нашите мутри са си къде по-цивилизовани. Още не се е чуло да са изяли някого.
Така че - горе главата . Венсеремос !
27 Февруари 2008 07:17
докато настъпи крахът на Уолстрийт през 1929.
Събитието, което предизвиква този крах кое е? Според автора, ей така идва крах. Да, ама не. Преди това има друго събитие със световен резонанс и това са Латеранските Съглашения от 11 Февруари:Мусолини от една страна като представител на крал Виктор Емануил Трети и Агостино Казароли-представител на Папата. Ватикана получава своята си територия...Изобщо около територията на Ватикана има доста тъмнота. Главно се прикрива факта, че вторият акт на новия Император Флавий от 26 Октомври 69 г., въз основа на Lex Iula Municipalis дава статут на град Civitas Novae, а на второ място в този Декрет за земята се дава същата площ от 44 хектара на една обществена организация-днешната църква.
27 Февруари 2008 07:28
Редник Саут!
Въобще не може да се слага знак за тъждество между демокрация и социализъм. Само си припомни, че имаше постулати като "демократичен социализъм", които Лилов успешно лансира през март 1990 г., така че на 01 април вечерта комунисти си легнаха, а на сутрина се събудиха социалсти. Това тук ти го припомням, защото ще срещнеш големи опоненти. Обикновено за демокрация се говори, но под демокрация се разбира САЩ. Ако си учил правилно Ленин, и той си е задавал този въпрос и отговаря ей така: демокрацията е също държава...означава равенство, но формално равенство.
А кое е това формално равенство. Днес всики сме РАВНИ ПО РАЗХОДИ, но неравни по приходи.Давам ти този нишан като едно наум.
Кога ще станеш капитан поне? Бъди жив и здрав.
27 Февруари 2008 07:43
Бравос Дмитриы!
Никаква Демокрация!
Само ПУТИНИЗАЦИЯ !!!


27 Февруари 2008 07:45
1. Не са ли всичките тези неща, изброени от г-н Иванов отностно САЩ, валидни за всяка една социалистическа държава. В СССР не измряха ли милиони от глад и по лагерите ? Не изгниха ли милиони инакомислещи в соцлагерите след '44 навсякъде по света? Има обаче една съществена разлика г-н Иванов: докато САЩ и "империалистическите" държави нанасяха вреди на чужди нации съобразно собствената си международна политика, социалистическите общества избиваха и заточваха в лагери собствените си народи.

2. Г-н. Иванов, с цялото си уважение, бихте ли предложили по-добра алтернатива?

ПП. Иначе въпросът повдигнат от г-н Иванов заслужа да бъде широко обсъждан. Така, чрез диалог, се ражда гражданското общество!

Редактирано от - garamel на 27/2/2008 г/ 07:51:44

27 Февруари 2008 07:51
Сиена, Лайсна, Султан, каквото имах да казвам, казах го. На мен лично демокрацията/капитализма ми изглеждат като далеч по-конкурентната система, поне в европейската им версия, но...дето казал оня, докато не минат поне 2-3 века, е рано да се каже...
27 Февруари 2008 08:03
Хайде пак подехте опозицията: демокрация или путинизация, диктатура и т.н.
Човекът изрично (в първия и втория абзац) ви казва, че това е проблем в четенето, мисленето и реакциите. Вие - пак там. Тц, тц, тц...
Аз мисля, че преди да говорим за "сънят на разума", отнасящ се до негативите на европ. Просвещение, тук в Бг е належащо първо самото Просвещение. Щото няма какво да приспим. Реагираме по навик.
27 Февруари 2008 08:10
Богатството е процес обратно пропорционален на свободата!
Доказатеството е елементарно.Всеки, който е имал възможността да поживее малко в силно капиталистическа държава от каубойски тип знае отговора.Демокрацията се губи в тези държави.Целият интелектуален потециал е умишлено съсредоточен върху правенето на мъни.Хората се улисват, сравняват се, мерят се, завиждат си един на друг, макар да имат все повече и повече.В резултат-още повече гонене на Мъните.Страничните ефекти(както би казал Уди Алън) са пренебрежимо малки-т.е. лоша информираност, загуба на свобода, загуба на всички права, най-обикновено изпростяване, нервни разстройства...След тежка работна седмица, без значение дали си синеблуз или бяла якичка, оскотяваш и губиш желание дори да се информираш какво се случва по света.Просваш се на дивана, ядеш си чипса, пиеш си бирата...така...мирно и тихо.
След една дълга Демокрация света ще се напълни със зомбита!
27 Февруари 2008 08:18
Да, наистина е глупаво да поучаваш Димитри. Особено при условие, че на него не му трябват нито повече знания, нито нов поглед върху света. Такива неща на нужни на младите, а на Димитри и хонорарът му стига.
27 Февруари 2008 08:20
Calina-Malina, умен човек си, макар и левичар (твоя работа) обаче тука
Аз мисля, че преди да говорим за "сънят на разума", отнасящ се до негативите на европ. Просвещение, тук в Бг е належащо първо самото Просвещение
си в крачка. Виж сега колко голям е Димитри: говори за "съня на разума" една картина на Гоя, верно, от периода на Наполеоновите войни, т.е. епохата на просвещението. Повод за картината са зверствата на Наполеоновите войници в испания през 1808 година. Наполеон казва, за тези войни, че "носят просвещението в испания". Т.е. под чудовището, родено от съня на разума, Гоя има предвид Просвещението, европейското просвещение...т.е. - началото на новия европейски свят....и края на феодализма; т.е. За Франсиско Гоя феодализмът е "разума", а "епохата на просвещението" - чудовище. А както демокрацията, така и капитализма, са двете близнета на Просвещението. Ерго демокрацията/социализма е не "разума", както го разбираш ти, а две чудовища, родени от съня му... Виждаш ли колко е двусмислен Димитри? Просвещението във франция - това е безпардонната касапница на френската революция, при която физически е елиминирана цяла класа - тази на аристократите - така я вижда Гоя....
Е да, ама вас левите, са ви учили да гледате на просвещението като на едно благородно дело, някакво лебедово езеро едва ли не....естествено, тя и октомврийската революция е "благородно дело".. още веднъж - за морални оценки тук едва ли има място.
27 Февруари 2008 08:24
Редник,
Очаквмах да ме коригираш, като споменеш, че демокрацията е форма на държавата и като такава означава равенство, но формално равенство. Явно не четеш къдете трябва и проявяваш емоционалност за няма що.Параграф 39 много точно изнася критериите, които ужким са демократични, ама не са. Особено за партиите; ние сме най-демократичната с над 280 партии. Не сме, а партии има, защото всичките и кандидати като БКП искат да използват партията като трамлин за лична облага.
27 Февруари 2008 08:32
Демокрацията от ума си пати.
Според мен това е половинчата формула.
Ако се попитаме , а къде да го открием видим и намерим този УМ на демокрацията , ще засечем , като ренде в чвор.
При всичките дадени примери от уважаемият Д.И , има един предшествуващ период , при които ума на демокрацията , примитивно , целенасочено , комерсиално, , порочно , тенденциозно е преместен в манерката на тълпата, а тълпата става трансмисията на демокрацията.
Как става това е излишно да се посочва , както е излишно да се припомня , как се прави пропаганда , промиват мозъци , формира насочва и настройва тълпата.Обезумялата тълпа ум няма и става спорно , дали демокрацията от ума си пати или , , демократите” печелят чрез обезумялата тълпа. Стане ли това , настъпили тази метаморфоза , обаче става и спорно дали изобщо има демокрация.
Има ли демокрация в България.
Демокрация ли е това да се възбуди една ограничена тълпа , народа да се отблъсне от избора поради липса на избор , а да твърдиш народа ги избра.
Има ли такъв откачен народ , да провежда избори и да върви против интересите си , да избира кой да го ограбва , а на него да му се обяснява , че плаща социална цена по пътя на -представете си- цивилизованият избор.
Може ли да се твърди , че има демокрация , когато , има такава отявлено и драстично разслоение на огромно бедстващо мнозинство и малко потънало в разгул и разврат мнозинство.
Формалните демократични процедури при това положение само показват , формалното осъществяване на демокрацията е било с цел измама , измама на народа , на демоса и за демокрация изобщо и въобще не може да се говори.
Защото ако това е демокрация , не ни остава нищо друго освен да твърдим , че народа е откачен , някак си мазохистично извратен и си търси силните преживявания , да го грабят и налагат с тояга , а той да пищи от щастие.

... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД