Въпреки непрестанните скандали, които се разиграват около полицията, тя е най-одобрявана държавна институция, сочи последното проучване на НЦИОМ за периода 15-22 февруари. Одобряват я 42% от интервюираните, с 3 на сто повече, отколкото в края на 2007-а. Непрекъснато одумваният Румен Петков пък е четвърти в класацията на най-харесваните министри. Преди него са Стефан Данаилов, Ивайло Калфин и Гергана Грънчарова. Редом с внезапно бликналата народна любов към МВР социолозите регистрират и голяма обществена подкрепа за вота на недоверие към кабинета заради корупция. 52% от българите застават зад несполучилата атака на опозицията и само една четвърт не са съгласни с мотивите за вота. Двете взаимно изключващи се тенденции трудно могат да намерят логично обяснение.
Друг парадокс, регистриран от НЦИОМ, е, че расте одобрението за работата на съда - с 6%, и на прокуратурата - с 5%. Тези цифри изненадват на фона на скандалните присъди за Митьо Очите и Максим Стависки от последния месец. "Подобни оценки са в резултат на нагласата на хората да оценяват положително както полаганите усилия, така и постигнатите резултати в борбата с престъпността", е обяснението на социолозите.
Като цяло обаче няма държавна институция, одобрението за която да е по-високо от неодобрението, отбелязват от НЦИОМ.
Парадоксите продължават и при класацията на най-харесваните политици. Първенството с 64% държи столичният кмет Бойко Борисов, въпреки мръсните улици, дупките, проблема с боклука и промяната в отношението му към концесионера на "Софийска вода". На рейтинга му изглежда не е повлияло и слабото представяне на ГЕРБ по време на митинга за вота на недоверие. С три процента след Борисов се нарежда президентът Георги Първанов. Очевидно продължителният отчет преди месец по повод една година от втория мандат не му е спечелил особени обществени симпатии. Подкрепата за президента сред избирателите на ГЕРБ е значително по-висока, отколкото тази за Бойко Борисов сред симпатизантите на БСП, отбелязват от НЦИОМ.
В тройката остава и министърът на културата Стефан Данаилов с 51% одобрение. Следват Меглена Кунева (42%), Ивайло Калфин (31%), Сергей Станишев (29%).
---------
В ПАРЛАМЕНТА
Пет партии се класират за парламента, ако изборите бяха сега - ГЕРБ, БСП, ДПС, "Атака" и СДС, показва социологическият сондаж. Начело е ГЕРБ с 30.3%, следвана от БСП с 15.4 на сто. Трета е ДПС с 9.3%, а четвърта "Атака" с 5.4 процента. Партията на Бойко Борисов увеличава преднината си спрямо социалистите. Това обаче се дължи по-скоро на отлив от редиците на БСП, констатират от НЦИОМ.
При толкова парадокси на едно място и най-тъпия ще се замисли, че или народа ни е трижде по-прост от колкото всички си мислим, или по-вероятно, че това изследване е некадърно.
Статистическите агенции в БГ са се доказали като некадърни от край време (начело с НЦИОМ), а периодически пускат изследвания, за да не забравим случайно този факт.
Тая статия звучи като:
"Запитани бяха 10 човека срещнати в коридора на НЦИОМ. От тях 10% с висше образование (интервюиращия), 10% с основно (чистачката), 10% ромски произход (момчето дето обикаля и продава вестници), 20% не са отговорили на този въпрос, 7% безработни (ако бяха 10% щеше да противоречи на предишно изследване за безработицата, пък и без това има 3% статистическа грешка)"