:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,728,584
Активни 659
Страници 13,487
За един ден 1,302,066

Здравната вноска може да стане 9% от 1 юли

Управляващите все още не могат да се разберат къде ще отидат парите от увеличението
Властта даде вчера първия сериозен сигнал, че увеличението на здравната вноска може да стане факт в близките месеци.

"От 1 юли тази година ще има 3% увеличение на здравната вноска", съобщи вчера здравният министър Радослав Гайдарски. Идеята е парите да се трупат в продължение на 6 месеца и след това да отидат в доброволните осигурителни фондове, които ще заработят като задължителни от 1 януари 2009 г. Не е ясно обаче как ще се разпредели по-голямата вноска. Единият вариант е 3% да отидат в частните фондове като допълнително осигуряване, а 6% да продължат да се внасят в здравната каса. Другата възможност е 9% да се разпределят в различни фондове след демонополизацията на касата.

Гайдарски съобщи още, че вчера се е провела среща при премиера Станишев, на която са обсъждани въпросите за демонополизацията и увеличението на вноската. Резултатът й не беше оповестен. От пресцентъра на МС заявиха, че не са информирани за подобна среща.

Според Антония Първанова от НДСВ обаче все още не е взето окончателно решение за увеличение на вноската и за сроковете, в които то ще се случи. "Няма такова решение, в момента се обсъждат различни варианти. Единият от тях е вноската да се увеличи от януари 2009 г., но това не е окончателно", обясни тя пред "Сега". Първанова е член на работната група, назначена след заседанието на тройната коалиция в Хисаря преди седмици. Там управляващите се разбраха, че трябва да има промяна в осигурителния модел. Работната група трябва да уточни конкретните детайли до 15 март и да ги предложи на коалицията. В нея освен Първанова влизат още Йордан Цонев от ДПС и вицепремиерът Ивайло Калфин.

Депутатът от БСП и член на здравната комисия в парламента Тодор Кумчев пък заяви, че увеличението от 3% е обсъждано, но не е ясно от кога то ще се случи. "1 юли 2008 г. е един оптимален вариант за увеличение, но това още не е решено", коментира той. Според него проблемът е в неуточнените подробности около разпределението на парите. Не било ясно и дали вноската ще скочи само за работещите или за всички граждани. Според някои представители на БСП допълнително задължително осигуряване трябва да има само за работещите.

Шефът на социалната комисия Хасан Адемов обаче заяви, че не знае за тези идеи и те не са обсъждани.

Доскоро се говореше за увеличение на здравната вноска с 2%. Според експерти обаче скокът трябва да е по-голям, за да могат частните фондове да имат повече средства, с които да плащат услуги. Иначе ще фалират или ще осигуряват твърде малък пакет. Изчислено е, че при 3% ще се събират 600 млн. лв.

Според запознати обаче въпреки заявленията управляващите няма да посмеят да увеличат осигуровката година преди парламентарните избори. Така ще се отложи и демополизацията на здравната каса.



НА БИТОВО НИВО

До грозен скандал стигнаха вчера представители на лекарския съюз и министър Гайдарски по време на конференция за състоянието на здравеопазването, организирана от БЛС. Лекарите заявиха, че системата е недофинансирана и кризата се задълбочава. Според председателя на съюза Андрей Кехайов лекарските заплати трябва да са малко над депутатските - 1500 евро. Гайдарски пък отвърна, че за последните две години заплатите в сферата са се увеличили. Според него в края на 2006 г. средната брутна заплата на лекар в университетска болница е била 989 лв., а в края на 2007 г. е скочила до 1134 лв. Сестрите пък са взимали 493 лв. в края на 2006 г. и 576 лв. в края на 2007 г., сочели данните на лечебните заведения. В областните болници лекарите получавали средно възнаграждения от 829 лв. за 2006 и 951 лв. за 2007 г.

Думите му предизвикаха бурна реакция от лекарите, които започнаха да размахват фишове със заплати и да викат "Уууу" и "Оставка". "Трябва да се прави разлика между българските лекари и сестри и управителните съвети на техните организации. В залата присъстват избрани хора. Те хвърлят кал върху здравната система", коментира Гайдарски.

Андрей Кехайов за пореден път заплаши с национална стачка, макар че преди месец не успя да вдигне лекарите дори на едночасов протест.
32
2305
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
32
 Видими 
28 Февруари 2008 02:33
28 Февруари 2008 02:36
ако въведат 100% частните осигурителни фондове ще разбият и без това кретащата ни здравна система!
Ще стане парадокс като в САЩ, където само най-здравите имат право да си плащат здравни осигуровки (кандидатства се при брутални условия), които при нужда не се изплащат, а се търси всякакъв начин да ти откажат. Фондовете определят лекарствата, болниците и дори как да лекуват болния!
Компаниите за здравно осигуряване са чиста проба застрахователни компании. На практика цялата схема изглежда така:
Човек кандидатства в частен фонд.
Фондът изследва и майчиното му мляко за да определи риска този човек да заболее. Фондът има право да откаже здравно осигуряване примерно при наличието на старо заболяване, ниски доходи, рисково местоживеене и т.н.
Ако мине човек след такова отсяване, вече може да си плаща осигуровките. При все, че има само няколко на брой фонда, реално няма конкуренция.
Човекът случайно заболява и се обажда примерно на бърза помощ.
Там си плаща всичко.
Идва ред да го приемат в болница.
От бърза помощ или роднини се обаждат на осигурителната компания за да им кажат в коя болница да закарат пациента. Нямаш право на избор, иначе си плащаш всичко.
В тази болница правят диагноза и питат фонда кои лекарства ще плати. Отново нямаш право на избор.
Фондът естествено избира най-евтините и обикновено не покрива всички разходи.
Ако болният е неплатежоспособен и не може да покрие остатъка от лечението бива изритван от болницата.

Представете си какво ще се случи с възрастените хора, които са високорискови и повечето фондове най-малкото няма да ги приемат. Нататък сами можете да си представите.

САЩ имат най-калпавата здравна система в света и нашите мошеници в парламента искат да я приложат защото от там се лапат милиарди!
28 Февруари 2008 05:15
pedro, Педро бързия, толкова си бързал, че си нашляпал 1 млн. глупости, лъжи, измишльотини, неточности и т.н. А бе аз живея и работя в здравната сфера на тази държава, която цитираш и смея да твърдя, че няма и помен от тези неща, които си излял тук, във форума. Писал вече нееднократно по този въпрос: в САЩ има огромен избор на застраховки - хиляди са вариантите. Има и избор дали въобще да си застрахован. Безработните и социално слабите също имат достъп до застраховане. Нещо повече - дори да не си застрахован, няма да те оставят без лечение. Е, разбира се, без застраховка няма да можеш да си направиш козметична операция. Освен това са помислили и за нелегалните в тази страна, за които има специални клиники и полуклиник, където не се плаща стотинка. Е, чакане пада, разбира се, но, ако си спешен, не чакаш. Вярно, в страни като Канада, където всички са задължително здравно осгурени от държавата, социалният момент е по-приемлив от този в САЩ, но ги питай канадците, защо предпочитат да идват да се лекуват в САЩ! Впорчем тези им благинки отпаднаха преди няколко години, защото Канада губи много изплащайки скъпо лечение на американски болници. Но примера го дадоха за да илюстрирам истината, че колкото едно здравеопазване е по-социално, толкова то е по-некачетвено. За страни като Канада под некачествено здравеопазване разбирам най-вече дългоот чакане за специални изследвания и т.н. А за качествоот на американското здравеопазване аз няма ккаво ад пиша повече. Самият факт, че от цял свят пристигат както най-богатите така и най-бедните пациенти (русначета, чеченчета, африканчета и други деца) е достатъчно красноречив сам по себе си. Да не говоря за спешната им помощ, сърдечно-съдовата им хирургия и други специалности, на които съм бил свидетел! България само би могла да мечтае да стигне някога подножието на американската медиицнска система. Въпреки това, мисля, че България трябва да се стреми към европейска зздравна система, по-близка е до нашите социалистически навици.
28 Февруари 2008 06:33
Дургарите от веснико, ка са я подкарали, нищо чудно в най-скоро време да запълнят сичкото вестник с една и съща "новина".
Здравната вноска МОЖЕЛО да стане...
Ама можело и да не може да стане.
Което ще рече, че наистина ще стане.
Щото, щом е за дигане на такси и вноски, нема нещо , което може да стане, да не стане.
Голем праз дъл за е от първий юли или па от девети септември.
28 Февруари 2008 07:05
Не е ясно обаче как ще се разпредели по-голямата вноска.

Не, много си е ясно и другаря Кефайов си го е казал :
Според председателя на съюза Андрей Кехайов лекарските заплати трябва да са малко над депутатските - 1500 евро.

----
Така, че с това увеличаване няма да се подобрят условия в болниците, няма да започнат да използват съвременни консумативи и оборудване, няма да спре:" дай 60 лв. за по-добра упойка ".
28 Февруари 2008 07:59
Нищо няма да се подобри пиленца, парите ще отидат за администрацията на новите частни фондове. Бумащината за лекарите ще се увеличи разбираемо, а като затворят малките болници абсолютната стойност на рушвета ще подскочи. Да сме здрави е актуално .
28 Февруари 2008 08:25
"Управляващите все още не могат да се разберат къде ще отидат парите от увеличението"

Явно кандидат-получателите са много.
28 Февруари 2008 08:43
Може да стане и 9, но е малковероятно - както да паднат жаби от небето утре.
Много по-вероятно е да стане 19, за да може догодина да стане 29.
28 Февруари 2008 08:43
Така де, ами нали затва сме социална държава със социалисти!
28 Февруари 2008 08:45
Ква цифричка обаче са си измислили, а? - 9!
Има и по-добра бе, умници - 9, 9!
28 Февруари 2008 09:03
Ясно, пак ше пълнят гушите на доФторята.Ама ади, ако е на тях преживявам го, ама кинтите ше ги глътнат бюрократите. Най смешното е че аз ТРЕБВЕ ДА ПЛАЩАМ, А ТЕ АКО ИСКАТ МЕ ЛЕКУВАТ.Под ТЕ разбирам цялата пасмина от доФтора до последната чистачка в здравната каса. Това е данък ДИШ ХАКЪ един вид!
28 Февруари 2008 09:08
"Частни здравноосигурителни фондове" - това ли е новото име на партийните касички, където ще потъват парите ни?
28 Февруари 2008 09:14
Сигурно 500 щатни маркетолози им прават дизайна на решенията.
Социални дървенисти бе, кво да ги правиш. От училище са го научили.
Ще живее който не е болен.
А като ослепееме ще ни внесат кучета от америка, че да може христофор караджов да напише една статия и за българия.
28 Февруари 2008 09:28
За неразбралите дабъла. Тука требеше дя пеше
"Здравната вноска може да остане 6% от 1 юли"
Замо за забравили да обърнат заглавиета на терсене.
28 Февруари 2008 09:35
Chicho Dr.!
Не знам какво работиш в Щатите, приятелю, не знам дори дали наистина работиш в Щатите, но сме чували това-онова за американската система за здравно осигуряване от интелигенцията на самите американци и то е по-близко до писаното от pedro, когото не знам защо си нарекал "бързия". Може би за да бъдат по-железни аргументите ти "от местото на събитието"?
Няма да правя изявления за новата 3% вноска, която мисля е наистина необходима, но за болниците и болните, а не за лапачите, които вече са се наредили около ... леглата на страдащите и ковчезите на умиращите... и която на този етап би помогнала на болниците и като 2%.
Прочее Chicho Dr., един от моите приятели (преподавател в американски университет) на въпроса "как е там" ми отговори приблизително : много е добре, само не дай Боже да се разболееш - или мреш или фалираш семейството си... Няма за какво да ме лъже - приятели сме!
28 Февруари 2008 09:36
Здравната вноска може да стане 1% от 9 юли
28 Февруари 2008 09:44
Гайдарски пък отвърна, че за последните две години заплатите в сферата са се увеличили. Според него в края на 2006 г. средната брутна заплата на лекар в университетска болница е била 989 лв., а в края на 2007 г. е скочила до 1134 лв. Сестрите пък са взимали 493 лв. в края на 2006 г. и 576 лв. в края на 2007 г., сочели данните на лечебните заведения. В областните болници лекарите получавали средно възнаграждения от 829 лв. за 2006 и 951 лв. за 2007 г.

Защо тогава според НСИ среднатз заплата в сферата на здравеопазването и социалните дейности за последното тримесечие на 2007-ма е 480 лева, а като се включат и годишните премии стават "цели" 505 лева?
28 Февруари 2008 10:09
колкото и процента да е направят, кретените са си кретени, така че освен дето ще ни вземат повече пари нищо друго няма да се промени. Явно това е разбирането на Н.В. Станишев и компания за "социални придобивки", издействани от "социалистическа" партия.
28 Февруари 2008 10:21
Педро май ще се окаже прав. Това ни чака.
28 Февруари 2008 10:51
П Пенев, Чичо Др знае какво говори!Между другото преди да емигрира беше Шеф
на Републиканския център по кръвопреливане! t
28 Февруари 2008 11:24
Щели да вземат парите на хората, но още не са се разбрали как да ги откраднат!
28 Февруари 2008 11:44
Фондовете щели да са "доброволни", но здравната вноска ще ни я взимат насила, а пък после ще я разпределят по фондовете. Как после да не ги наречеш "комуняги", колкото и да е изтъркана думата!

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
28 Февруари 2008 11:55
"лекарските заплати трябва да са малко над депутатските - 1500 евро"
Напоследък забелязвам удивителни пропуски и недоглеждания на родната психиатрия.
35 хил лекари с по 1500 евро заплата и 70 хил сестри с по 750 прави годишно 3.1-3.2 милиарда лева. При приетите съотношения 40% от парите за здравеопазване да са за възнаграждения се очертава здравен бюджет от около 8 милиарда лева. При 6% здравна вноска се събират 0, 97 млрд лева и с просто тройно правило се получава необходим размер на здравната вноска от около 50%. Като добавим и 25% други осигуровки плюс 10% плосък данък в работещите все още ще остават 10-15% от заработеното. При средна заплата 600 лв (750 със осигуровки) на средния работещ ще му остават цели 100 лева за останалите дреболии от живота.

Редактирано от - Heat на 28/2/2008 г/ 11:57:43

28 Февруари 2008 12:48
Не 9% а 90% да я направят.После пак ще реват че имало сив сектор, че хората не се осигурявали на реални заплати и пр.Идиоти.
28 Февруари 2008 12:53
Изчислено е, че при 3% ще се събират 600 млн. лв.

Според Heat: При 6% здравна вноска се събират 970 млнл. лв.
Нещо сметките не излизат?
При средна работна заплата от 600 лв., 6% ЗО и 2.8 млн. работещи, постъпленията трябва да са 1, 21 млрд. лв. плюс 2.6 млн. пенсионери - 206 млн. лв., плюс 1.4 млн. деца и учащи - 55 млн. лв.(бюджетно май са два пъти по-малко) или общо към 1.5 млрд. лв.
Въпрос към умници: тия три процента кой и как ще ги внася за децата и пенсионерите? Те ли ще избират фонда или фондът тях ще избира? Или държавата ще налее едни пари, повече отколкото в Здравната каса?
Лекарите заявиха, че системата е недофинансирана

Да не забравяме, че и "бизнесмените", особено от туризма, твърдят, че бизнесът им е недофинансиран. Сиреч държавата да се погрижи за бизнесът им, що са некъдърни и са увредили инфраструктурата.
Другият вариант да се увеличат потребителите. Ама като нарастнат "потребителите на здравеопазване" (напр. растежа на броя на инвалидите; пациентите претърпяли допълнително лечение в рамките на 30 дни), да не се окаже, че няма кой да работи, че да плаща вноски?
Въпрос към отворковци: Печалбата на частните фондове как ще се разпределя? За фалита е ясно - стриктно ще се спазва солидарния принцип, както и за вноските - задълженията за сметка на осигуряваните, материалните придобивки в полза на управляващите (щото били нуждаещи се, като Здравната каса, кога се сформира, при това под строг държавен контрол).
28 Февруари 2008 13:08
Мечтата на гошето за много здравни каси е на път да се сбъдне. Неизвестно обаче защо конкуренцията вместо да направи вноската от 6 на 5% ще я прави на 9% . От друга страна пък лошо няма тъй като мярката касае само такива като г-н Манрико където им плащат по ведомост.
Предлагам българите работещи в чужбина да ползват отстъпка и плащат само 8%
28 Февруари 2008 13:24
10 процента плосък данък и 10 пъти по 10 % всякакви "остри", "тъпи", косвени и други данъчни секири.... и въпреки това всичко е от зле по-зле, но за данъкоплатците, а не за политическата сган.
28 Февруари 2008 14:24
Все пак да не забравяме, че осигуровките се плащат от работодателя и работника за тая година в съотношение 60:40, т.е. от 2.4% вноската на работника ще стане 3.6%. Странното в случая е, че по принцип БСП и тройната коалиция прождат най-дясната политика в България за последните 18 години, което най-просто означава - повече права на работодателя и по-малко за работника. В случая по-малко осигуровки плащани от работодателя и повече от работника. Точно такава е сега политиката на тройната коалиция - по-висок плосък данък за работника и по-нисък за работодателя, по-високи осигуровки за работещите от началото на тази година и по-ниски за работодателя. Изведнъж с тази промяна по средата на годината сегашното най-дясно правителство ще вдигне и осигуровките, които плащат работодателите. Затова на мен по-логично ми изглежда тези осигуровки да се вдигнат от началото на 2009-та, когато отново могат да променят и съотношението работодател:работник - точно както стана и тази година. Уж осигуровките намаляха, но от 11.375% общо, работника вече плаща 13% осигуровки.
28 Февруари 2008 14:40
Според Heat: При 6% здравна вноска се събират 970 млнл. лв.

По точно според Закон за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2008 г., Обн., ДВ, бр. 113 от 28.12.2007 г., в сила от 1.01.2008 г.
където в т. 1.1 е записано "Здравноосигурителни вноски 967 561 хил лв"
другите по-интересни числа са ( в хил лв):
за пенсионери 293 934
за безработни 5 669
за деца до 18 г. и след навършване натази възраст, ако учат редовно – до завършванена средно образование 138 240
за социално слаби 17 500
Други 15 632
28 Февруари 2008 15:23
И 50% да стане - все тая. Пак няма да я плащам.
28 Февруари 2008 21:43
Пламен Пенев, не вярвай братле на "аз съм чул, казвали са ми" и т.н.! вярвай на нещо, което видиш с очите си! Да, аз съм в кухнята на нещата и ги знам от извора им. Не казвам, че здравната система в САЩ е идеална. За такава богата страна може още мноог неща ад бъдат напарвени. Малко повече социализация на системата няма да и дойде зле. малко повече в посока Канада, но не чак толкова колкоот е при тях. И аз и мои близки сме се разболявали в САЩ, но не сме банкрутирали. И накрая, ако м епитата къде бих желал да ми се случи здравен инцидент, в България или САЩ, аз бих отговорил - никъде, но, ако трябва ад избирам, бих избрал САЩ без ад се замисля. Та ти си парви заключението! Жив и здрав! Това е най-важното.
tupakmango, ще трябва да те разочаровам друже. Не съм бил на този пост, въпреки, че съм в качествот си на републикански консултант по спешна съдова хирургия, съм оперирал и съм консултирал пациенти в много болници в страната, Пирогов включително. Жив и здрав!
28 Февруари 2008 22:26
Извън всякакви злободневни теми - проблема с пенсионната система и здравната такава е много сериозен. Особенно пенсионната, ако не проведат спешни реформи - системата ще колабира.

----------------------------------------- ------------------
Бедни сме – дрипави, но не сме просяци. Силни сме – на думи, но не сме глупави. Строги сме – със едни, честни сме – с други. Пълни сме с идеи, умни сме – колко ли?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД