Властта даде вчера първия сериозен сигнал, че увеличението на здравната вноска може да стане факт в близките месеци.
"От 1 юли тази година ще има 3% увеличение на здравната вноска", съобщи вчера здравният министър Радослав Гайдарски. Идеята е парите да се трупат в продължение на 6 месеца и след това да отидат в доброволните осигурителни фондове, които ще заработят като задължителни от 1 януари 2009 г. Не е ясно обаче как ще се разпредели по-голямата вноска. Единият вариант е 3% да отидат в частните фондове като допълнително осигуряване, а 6% да продължат да се внасят в здравната каса. Другата възможност е 9% да се разпределят в различни фондове след демонополизацията на касата.
Гайдарски съобщи още, че вчера се е провела среща при премиера Станишев, на която са обсъждани въпросите за демонополизацията и увеличението на вноската. Резултатът й не беше оповестен. От пресцентъра на МС заявиха, че не са информирани за подобна среща.
Според Антония Първанова от НДСВ обаче все още не е взето окончателно решение за увеличение на вноската и за сроковете, в които то ще се случи. "Няма такова решение, в момента се обсъждат различни варианти. Единият от тях е вноската да се увеличи от януари 2009 г., но това не е окончателно", обясни тя пред "Сега". Първанова е член на работната група, назначена след заседанието на тройната коалиция в Хисаря преди седмици. Там управляващите се разбраха, че трябва да има промяна в осигурителния модел. Работната група трябва да уточни конкретните детайли до 15 март и да ги предложи на коалицията. В нея освен Първанова влизат още Йордан Цонев от ДПС и вицепремиерът Ивайло Калфин.
Депутатът от БСП и член на здравната комисия в парламента Тодор Кумчев пък заяви, че увеличението от 3% е обсъждано, но не е ясно от кога то ще се случи. "1 юли 2008 г. е един оптимален вариант за увеличение, но това още не е решено", коментира той. Според него проблемът е в неуточнените подробности около разпределението на парите. Не било ясно и дали вноската ще скочи само за работещите или за всички граждани. Според някои представители на БСП допълнително задължително осигуряване трябва да има само за работещите.
Шефът на социалната комисия Хасан Адемов обаче заяви, че не знае за тези идеи и те не са обсъждани.
Доскоро се говореше за увеличение на здравната вноска с 2%. Според експерти обаче скокът трябва да е по-голям, за да могат частните фондове да имат повече средства, с които да плащат услуги. Иначе ще фалират или ще осигуряват твърде малък пакет. Изчислено е, че при 3% ще се събират 600 млн. лв.
Според запознати обаче въпреки заявленията управляващите няма да посмеят да увеличат осигуровката година преди парламентарните избори. Така ще се отложи и демополизацията на здравната каса.
НА БИТОВО НИВО
До грозен скандал стигнаха вчера представители на лекарския съюз и министър Гайдарски по време на конференция за състоянието на здравеопазването, организирана от БЛС. Лекарите заявиха, че системата е недофинансирана и кризата се задълбочава. Според председателя на съюза Андрей Кехайов лекарските заплати трябва да са малко над депутатските - 1500 евро. Гайдарски пък отвърна, че за последните две години заплатите в сферата са се увеличили. Според него в края на 2006 г. средната брутна заплата на лекар в университетска болница е била 989 лв., а в края на 2007 г. е скочила до 1134 лв. Сестрите пък са взимали 493 лв. в края на 2006 г. и 576 лв. в края на 2007 г., сочели данните на лечебните заведения. В областните болници лекарите получавали средно възнаграждения от 829 лв. за 2006 и 951 лв. за 2007 г.
Думите му предизвикаха бурна реакция от лекарите, които започнаха да размахват фишове със заплати и да викат "Уууу" и "Оставка". "Трябва да се прави разлика между българските лекари и сестри и управителните съвети на техните организации. В залата присъстват избрани хора. Те хвърлят кал върху здравната система", коментира Гайдарски.
Андрей Кехайов за пореден път заплаши с национална стачка, макар че преди месец не успя да вдигне лекарите дори на едночасов протест.
ако въведат 100% частните осигурителни фондове ще разбият и без това кретащата ни здравна система!
Ще стане парадокс като в САЩ, където само най-здравите имат право да си плащат здравни осигуровки (кандидатства се при брутални условия), които при нужда не се изплащат, а се търси всякакъв начин да ти откажат. Фондовете определят лекарствата, болниците и дори как да лекуват болния!
Компаниите за здравно осигуряване са чиста проба застрахователни компании. На практика цялата схема изглежда така:
Човек кандидатства в частен фонд.
Фондът изследва и майчиното му мляко за да определи риска този човек да заболее. Фондът има право да откаже здравно осигуряване примерно при наличието на старо заболяване, ниски доходи, рисково местоживеене и т.н.
Ако мине човек след такова отсяване, вече може да си плаща осигуровките. При все, че има само няколко на брой фонда, реално няма конкуренция.
Човекът случайно заболява и се обажда примерно на бърза помощ.
Там си плаща всичко.
Идва ред да го приемат в болница.
От бърза помощ или роднини се обаждат на осигурителната компания за да им кажат в коя болница да закарат пациента. Нямаш право на избор, иначе си плащаш всичко.
В тази болница правят диагноза и питат фонда кои лекарства ще плати. Отново нямаш право на избор.
Фондът естествено избира най-евтините и обикновено не покрива всички разходи.
Ако болният е неплатежоспособен и не може да покрие остатъка от лечението бива изритван от болницата.
Представете си какво ще се случи с възрастените хора, които са високорискови и повечето фондове най-малкото няма да ги приемат. Нататък сами можете да си представите.
САЩ имат най-калпавата здравна система в света и нашите мошеници в парламента искат да я приложат защото от там се лапат милиарди!