Сградата на Софийския районен съд (СРС) на столичния бул. "Драган Цанков" № 6 е опасна при пожар. Затварянето й все още не се обсъжда, но може да се стигне и дотам, ако нередностите не бъдат отстранени, научи "Сега". СРС е най-големият районен съд в страната, в него са разгледани и приключени 60 486 граждански и наказателни дела през миналата година. В същата сграда се помещава и районната прокуратура.
"Има проблем с достъпа за колите ни при нужда, електрическата инсталация и противопожарната известителна система също са стари", заяви комисар Васил Ангелов от столичната пожарна. Сградата, в която работят над 200 магистрати и служители и всеки ден влизат стотици хора, няма аварийно стълбище. През 2005 г. е направена обща комплексна проверка и са дадени 16 предписания. При последната инспекция от средата на януари т.г. станало ясно, че някои от тях още не са изпълнени. И.д. шефът на СРС Николай Маджаров не намери време за коментар по проблема в дните преди празниците.
Електрическата инсталация на сградата е толкова слаба, че се случва токът да спре от претоварването й, разказаха магистрати. Когато това стане, се налага секретарките да пишат протоколите на ръка, за да не спират съдебните заседания.
В началото на зимата Маджаров наредил проверка на техническите причини на спирането на тока. Тогава е установено, че инсталацията не може да поеме натоварване, по-високо от обичайното, за 30-те години на миналия век.
"Пълното привеждане на инсталацията за нужното натоварване е практически невъзможна задача", уведомява с писмо съдиите Маджаров. И посочва, че трябва да се подменят захранващ кабел, главно ел. табло и да се подава по-висока мощност. "Всичко това обаче може да стане след обявяване на обществена поръчка, съгласувана с Министерството на правосъдието, и би приключила след края на отоплителния сезон", пише Маджаров. Затова са иззети всички дистанционни на климатиците и е забранено съдиите да включват печки в кабинетите си.
Комисар Ангелов обясни, че препоръките на пожарната са известни на ръководството на съда. За да се отпуснат евентуално средства, е било изпратено писмо до главния секретар на МП. Според пожарникарите основният проблем на сградата обаче е, че е стара и не е строена за съдилище. От съда пък им обяснили, че така или иначе ще се местят в нова сграда.
Положението в СРС е драматично от години. Като се започне от недостатъчното зали, които при това са миниатюрни и в окаяно състояние, и се стигне до магистратските кабинети с прокъсан балатум и изпотрошени стари мебели. Сградата при това не е пригодена за достъп на хора с увреждания. Има един асансьор, който често не работи, а обществената тоалетна е само една. През 2005 г. пък се наводни подземието, където се съхраняват архивните дела.
През месец май същата година за нуждите на СРС и СРП бе предоставена сграда на бившите строителни войски на бул. "Цар Борис III". Там се изнесе единствено брачното отделение на съда. Зданието има нужда от ремонт, планирана е и пристройка. След последните промени в конституцията за това вече отговаря Министерството на правосъдието. Оттам заявиха пред "Сега", че ВСС е стартирал процедура по проектиране, строителство и преустройство на сградата на бул. "Цар Борис III. Договорът за проектиране е сключен с "Трансстрой - Варна" АД. Изготвен е идеен проект за преустройство и ново строителство. Когато най-сетне сградата е готова, тя ще има около 55 000 кв.м разгъната застроена площ, което би трябвало да задоволи нуждите на съда и прокуратурата. Магистратите обаче се съмняват, че това ще се случи в близките 5-6 години.
От МП признават, че се прави всичко възможно старата сграда да бъде адаптирана към европейските изисквания за функционалност и безопасност. И.д. шефът на съда бил упълномощен да обяви обществена поръчка за изграждане на рампа и асансьор за хора с увреждания.
Софийският районен съд е опасен при пожар
При нормални обстоятелства съдът е безопасен за престъпниците