Министърът на транспорта Петър Мутафчиев внася днес в МС предложение за обявяване на национален траур за жертвите на пожара в нощния влак София-Кардам миналата седмица. Това съобщиха вчера от пресцентъра на ведомството. Пожарът взе 8 човешки жертви, а една жена остава в неизвестност. Мутафчиев предлага още да бъде отличен с парична награда полицаят Христо Христов, който успял да спаси трима души от горящия вагон, след което самият той бе обгазен.
Не е ясно дали кабинетът ще се събира специално да гласува за националния траур, или ще вземе решението "на подпис".
Транспортният министър обяви още, че вече бил споделил с премиера готовност да си тръгне. Това щяло обаче да стане, ако разследването покаже, че има слабости в неговата работа. Поради същите причини не бил уволнен все още и директорът на БДЖ Олег Петков, както и Димитър Петков, който пряко отговаря за пътническите превози. По случая транспортно министерство прави своя проверка за действията на служителите на БДЖ и състоянието на влака.
Разследващите трагедията във влака са взели показанията на шафнерите на кушет-вагона и спалния вагон, но са изискали от двамата писмена декларация, че до приключване на разследването няма да дават изявления пред медиите. Оцелелият пътник Станимир Колев разказа, че именно един от шафнерите е помогнал много при пожара. "Шафнерът свърши много работа, именно той влезе в огъня, за да откачи вагоните заедно с мой приятел", обясни Колев, цитиран от агенция "Фокус".
Заместник окръжният прокурор на Плевен Валери Мирчев също отказа да разясни пред "Сега" какви са били показанията на шафнерите и защо част от вратите на кушет-вагона са останали заключени. До такава врата бяха намерени телата на част от жертвите, които напразно се опитвали да се спасят.
"Разпитани са много хора, приключват и последните огледи на вагоните. Чакаме отговор от БДЖ относно заключените врати на вагона - такава ли е практиката и защо не са били отворени своевременно", обясни Мирчев. По думите му версиите с техническа неизправност и фатална човешка грешка остават актуални. "Нямаме никакви доказателства, че пожарът може да е тръгнал от счупена луминесцентна лампа", заяви прокурорът по повод тиражираната от МВР версия. По думите му слухът за атентат пък е несериозен.
До вчера нямаше информация за последния издирван пътник. В неделя стана ясно, че освен осемте открити тела има още една жена, която остава в неизвестност. При огледа и търсенето на останки не са открити никакви следи от нея. Последните две открити тела пък и вчера не успяха да бъдат идентифицирани. В неизвестност остават Антоанета Тодорова, Елена Халачева и Галина Иванова.
Според ръководителя на Катедра "Съдебна медицина" в Плевен доцент д-р Петко Лисаев телата на двете жени са прекалено обгорели и няма техни вещи, които да помогнат за установяване на самоличността им. Работата в катедрата ще продължи с анализ на костни останки, които евентуално да дадат яснота за идентификация. За целта са привлечени и допълнителни специалисти.
Вчера в Добрич бе погребана 20-годишната студентка по химия в СУ Валерия Желева. Днес в Шумен ще е ден на траур в памет на директора на Националния археологически институт проф. Рашо Рашев и на Стоян Ковачев. До момента са идентифицирани и телата на Мая Машева, Даниел Вичев от Добрич и Калчо Стефанов.
Това щяло обаче да стане, ако разследването покаже, че има слабости в неговата работа.
Абе какво очаква този гьонсурат? Да докажат, че той е драснал клечката? Отговорност на министъра е да работи активно за предотвратяването на такива произшествия. "Слабости" в неговата работа има. Как може да при 3 милиарда лева бюджетен излишък, БДЖ да возят пътниците си в обозни каруци от Втората Световна Война? Този човек скоро не е ли пътувал в български влак? Хм, риторичен въпрос.