По данни на КАТ в София има около 1 млн. коли. Увеличеният данък върху тях би трябвало да осигури повече инвестиции в столичната инфраструктура. |
"Това противоречи на закона за местните данъци и такси, който изрично указва как данъкът да бъде съобразен с възрастта на автомобила", признаха съветници от ГЕРБ. Законът дели автомобилите на три групи - до 5, до 14 и над 14 години, като собствениците на най-нови коли плащат най-скъпо. Според експерти логиката на това облагане е в голямата амортизация при старите автомобили. Законът не дава възможност на общинските съвети да приемат друга политика в това отношение, коментира Данаил Кирилов от ГЕРБ.
До редакционното приключване на броя не стана ясно дали администрацията ще се върне към първоначалното предложение за 25% повсеместно увеличение на данъка. Този ръст бе критикуван от опозицията като прекомерен на фона на ниската събираемост - 60%. Затова председателят на бюджетната комисия Орлин Алексиев от ГЕРБ предложи данъкът да се вдигне само с 10%. Като цяло налогът се вдига заради необходимостта от повече инвестиции за поддържане на инфраструктурата.
ПРОЦЕДУРА
Ако СОС не коригира данъка, рискува съдебно дело и отмяна по съдебен път в хода на годината. Това би създало проблеми на администрацията с вече събрани суми. В същото време срокът за определяне на местните данъци вече изтече и ако се следва буквата на закона, в сила трябва да остане миналогодишният размер на данък автомобили. СОС обаче възнамерява да се възползва от процедурната хватка "спиране на часовника" за приемане на бюджет 2008 и да прокара налога със същото извинение и закъснение от 1 седмица. "Няма юридически проблем да използваме спирането на часовника за бюджета, за да променим наредбата. Тук можем да направим аналогия с държавния бюджет, който е закон от най-висок ранг и с него се променят всякакви нормативни документи", коментира Данаил Кирилов от ГЕРБ.