:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,683,834
Активни 663
Страници 26,399
За един ден 1,302,066
Прогноза

Ще има ли войни за Арктика?

Под "бялата шапка" на света лежат 25% от световните запаси на нефт и газ
Снимки РОЙТЕРС
Знак, предупреждаващ за опасността от свободно преминаващи полярни мечки в Шпицберген
Европа се готви за конфликт за Арктика. Това стана ясно от доклада на двама водещи еврокомисари, които прогнозираха силно изостряне на конкуренцията за достъп до енергийните ресурси и геополитически и социални кризи в резултат на климатичните промени.

В доклада, който върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Хавиер Солана и европейският комисар за външните отношения Бенита Фереро-Валднер представиха на лидерите на 27-те страни от ЕС, се предупреждава за изостряне на напрежението между бедните и богатите държави и между Севера и Юга. Причината е глобалното затопляне, което се предизвиква главно от богатите Север и Запад, а въздействията от него ще са най-катастрофални за бедния Юг. Всичко това ще доведе до войни за енергийни ресурси, масова миграция, държавни кризи и политическа радикализация.

На практика първите индикации за подобно развитие на ситуацията вече са налице.

Русия остави националния си флаг на дъното до Северния полюс миналата година и подготвя заявка пред ООН за признаване на правата й върху 1.2 млн. кв. км от Арктика. Канада рипна, че полярният регион е неин. САЩ предупреждават за опасност от войни заради богатствата му, но се включват в надпреварата за подялбата му. На свой ред малка Дания с нейния остров мастодонт Гренландия призова 5-те арктически държави да се съберат край масата за преговори и да помислят какво да правят с "бялата шапка" на земното кълбо.



В Арктика живеят eдва 4 млн. души,



а дебелината на леда там надхвърля 3 метра. Въпреки това тя става "ябълка на раздора". Тя може да се сравни с Новите земи през XV-XIX век, които са се опитвали да си отнемат или поделят тогавашните велики сили - Испания, Португалия, Великобритания, Франция. Ако на времето Новият свят е примамвал със злато, сега Арктика привлича с нефт и газ. По една проста причина - енергосуровините привършват. Геологическото дружество на САЩ смята, че теоретично под "бялата шапка" трябва да се намират до 25% от световните запаси на нефт и газ. Руската страна пък говори условно за 5 млрд. тона гориво. Очакваното глобално затопляне следващите 30 години не само ще облекчи добива и транспорта на ресурсите, но и ще открие за корабоплаването Северозападния проход от Северна Америка в Азия - това би спестило хиляди километри плаване и стотици милиони разходи. Отделно Арктика таи и други богатства - диаманти, никел, олово, злато.

До първата половина на ХХ в. Канада, САЩ, Норвегия и бившият Съветски съюз са предявявали претенциите към региона по един или друг начин. Те обаче не са били институционализирани от международното право. Първата стъпка в това отношение е направена през през 1950 г., когато Канада чрез Международен арбитражен съд на ООН се опита да узакони като свое пространството от полярното й крайбрежие до Северния полюс. Темида отхвърли мерака й, но постанови, че това пространство ще мине под контрола на Отава, ако следващите 100 години никой не докаже правата си върху него. Така днес



Канада е с една обиколка по-напред,



а конкурентите й Русия, САЩ, Норвегия и Дания напират да я догонят. Те са потенциалните претенденти за Арктика, защото граничат с нея.

Фундаментален момент в решаването на проблема е Международната конвенция по морското право от 1982 г. Тя определя начина, чрез който четирите страни ще могат да докажат правата си върху Арктика и да анулират канадската заявка за монопол върху нея. Документът разрешава на всяка страна да претендира за права извън фиксираната 200-милна икономическа зона, най-рано 10 години след като е ратифицирала конвенцията. Въпросното десетилетие се отпуска на страната, за да събира доказателства върху арктическите си права. В случая най-важното доказателство е общият геологически строеж на континенталния й шелф и зоната, за която тя претендира. Това се доказва с редица изследвания в определени зони на Арктика. Смята се, че заинтересованите страни трябва да проучат общо 24 000 кв. км. След това страната подава заявката за арктически права пред международна институция - Комисията на ООН по границите на континенталния шелф. Това е специализираната институция, оторизирана



да раздава "полярно правосъдие"



Първа по тази писта се пусна Норвегия, ратифицирала конвенцията през 1996 г. Според установения ред през 2006 г. тя подаде в комисията заявки да се разшири икономическата й зона в три района - Северния ледовит океан, Баренцово и Норвежко море. Комисията обаче още не се е произнесла по норвежката заявка. Осло претендира общо за 250 000 кв. км от Арктика.

През 2007 г. дойде ред и на Русия, ратифицирала конвенцията през 1997 г. По принцип Москва претендира за обширния триъгълник Море Лаптеви-Северен полюс-Източносибирско море, но в момента е хвърлила око на два подводни хребета в Северния ледовит океан - Ломоносов и Менделеев. По-големият Ломоносов си е цяла планина, но под водата. Издига се на височина 3700 метра от океанското дъно и е дълга 1800 км - започва от Новосибирските острови, пресича Северния полюс и стига до канадския остров Елсмеер. Открита е през 1948 г. от съветска експедиция. Според руските оценки в района на двата хребета има 5 млрд. тона условно гориво - над половината от предполагаемите запаси от нефт и газ в Арктика. Москва твърди, че с досегашните си експедиции е събрала доказателства за общата геологическа основа на двата хребата и Сибирската континентална платформа.

Голяма геополитическа шумотевица се вдигна около втората руска експедиция миналия август, когато батискаф се спусна на дъното до Северния полюс, взе проби от него и остави там руския флаг. "Това не е XV век. Не може да вървиш по света, да оставяш флага си и да казваш: "Ние претендираме за тази територия. Арктика е канадска", скокна тогава канадският премиер Стивън Харпър. И други западни държави обвиниха Русия в агресия. Интересното е, че през 2002 г. на арктическото дъно флага си са оставяли същата тази Канада, плюс САЩ, Япония и Китай. "Смятаме, че Русия действа напълно законно, за да докаже претенциите си за шелфовата зона в Арктика, богата на нефт и газ", отбеляза пък Том Кейси, високопоставен дипломат на САЩ.

За Ломоносов претендират също Канада и Дания. Те обаче са ратифицирали конвенцията съответно през 2003 и 2004 г. и могат да предявят правата си и да оспорят руските претенции пред комисията най-рано през 2013 и 2014 г. Отава смята, че хребетът геологически е свързан с най-северния канадски остров Елсмеер, а Копенхаген - с Гренландия. Като цяло Канада събира доказателства за правата си върху територия от 802 900 кв. км, а Дания - за 160 600 кв. км. Двете страни разгръщат мрежа от сеизмични датчици, извършват геологически, геодезически и геофизически изследвания, изпращат и експедиции. Забавното е, че миналото лято Дания изпрати научна експедиция в Северния ледовит океан с участието на ледоразбивач от конкурентката Русия.



От петте в най-неизгодна позиция са САЩ



Засега те са аутсайдер в арктическата надпревара - просто Конгресът не е ратифицирал конвенцията. Досега е смятал, че придържането към нейните положения ограничава американските интереси. Действията на Русия, Канада и Дания обаче променят ситуацията. САЩ вече се чувстват уязвими, че са извън играта, че не могат да предявят претенции или да парират мераците на другите. Под натиска на Белия дом процедурата вече е задвижена и се очаква тази година Конгресът да ратифицира документа. Все пак САЩ не стоят със скръстени ръце. Сп. "Харпърс мегъзин" разкри, че вече четвърта година по проблема работи закрита междуведомствена група, която изследва арктическото морско дъно и го сканира с многолъчев сонар. По груби сметки Вашингтон може да предяви претенции за площ от 900 км от Аляска по посока към Северния полюс. Но това може да стане най-рано през 2018 г.



Темата Арктика има няколко конфликтни точки



Най-остър засега е спорът за хребета Ломоносов между Русия, Канада и Дания. Канада и Дания спорят за безлюдния остров Ханс, който с 804-те си кв. км дори не е обозначен на картите. Но тъй като е разположен по северозападното крайбрежие на Гренландия, той може да играе ключова роля за корабоплаването, когато Северозападният проход стане плавателен. За самия пък проход спорят Канада, която го смята за свой, и САЩ, които искат той да бъде световна собственост. Не е изключено двете държави да се сдърпат и за пространството северно от Аляска.

Всъщност колкото повече са споровете за "бялата шапка", толкова по-голяма е вероятността да се приложи датското предложение за диалог - петте страни да се разберат за арктическите си владения, а комисията да узакони решенията, без естествено да се пренебрегват научните доказателства. Комисията обаче няма да се произнесе преди и последната държава - в случая САЩ, да предяви своите претенции. Така че развръзката може да дойде най-рано след 10-ина години. Дотогава ще има главно медийни престрелки.
РОЙТЕРС СНИМКИ
Черен дим от ТЕЦ се извива на руското село Баренцбург, на 1000 км от Северния полюс, на норвежкия архипелаг Шпицберген. Руски и норвежки миньори и семействата им живеят в отделни селища на 40 км едно от друго.
Снимка РОЙТЕРС
Руските миниподводници се спускат към дъното на Северния ледовит океан на 2 август 2007 г., за да побият там руския флаг
31
5394
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
31
 Видими 
12 Март 2008 02:42
от импереята на злото не очакваите добро
коя е импeрията на злото
и къде е доброто
12 Март 2008 02:56
импарията ипартията
12 Март 2008 03:13
Абе че Европа и Русия щте воюват през 2014 си е факт за тези ресурси.
12 Март 2008 06:13
Да . Ще воюват. Ядрените сили Англия и Франция немат претенции за Хребето на Македонски. Русия че воюва с Дания и Норвегия.
12 Март 2008 06:30
Нито една от тези държави няма права над Арктика , защото от древни времена е известно че АРКТИКА Е МАКЕДОНСКА.
12 Март 2008 09:16
АРКТИКА Е МАКЕДОНСКА!!!
12 Март 2008 09:38
Обаче снимката е просто култова. Знак "Внимание преминават бели мечки".
Това просто кърти мифки
12 Март 2008 09:56
ЗИП, знакът значи "Внимание! Преминават руски бели мечки!"

Мечокът ще отнесе голямата мръвка, то е ясно. В такива случай международното "право" се свежда до това на кого са по-големи ноктите и кой ръмжи по заплашително.
12 Март 2008 10:48
ЗИП, аз определно предпочитам наличието пред липсата му, комбинирана с изненада тип КАТ-аджия
12 Март 2008 12:28
Мечокът ще отнесе голямата мръвка, то е ясно. В такива случай международното "право" се свежда до това на кого са по-големи ноктите и кой ръмжи по заплашително

Абсолютно точно!
Така че накрая като нищо Щатите ще се окажат не изоставащи, а водещи. А Дания и Норвегия ще си останат с протестите пред всевъзможни инстанции. Канада с подкрепата на Великобритания все пак може да докопа нещо от лъвския пай.
Е, Русия вероятно ще прилапа най - много. Най - близо са, ядрена сила и прочее...Така върви света - не силата на правото, а правото на силата.
12 Март 2008 13:37
Абе за какъв чеп им е тоя нефт.
Да пускат свободната енергия и да не се занимават с глупости.
12 Март 2008 14:00
Anardil, . Контролът върху Арктика е част от доктрината Путин и русноците ще направят всичко възможно за да контролират хребета Ломоносов, най-вече. Ако трябва ще тръгнат и на военен конфликт. За krum също . Рустаците са почти успели вече със свободната енергия, за което има твърде много индикации, ако човек слуша и чете Путин между редовете.
12 Март 2008 14:11
СПОКО. НА БАЛКАНИТЕ конфликти нема и НЕМА КАК ДА СТАНАТ!!!! Те са фактор там където НЯМА КОРУПЦИЯ. АКО ИМАШЕ на никой нямаше да му трябват конфликтите ЕВАЛА балканитеее
12 Март 2008 14:53
Той знака предупреждава за свободно преминаване на бели мечки, но какво ли предупреждава правоъгълната табела?
Хайде, переводчиците от Норуей!
А що се отнася до войната, значи тя ще е с Норвегия! Може да сте спокойни! Далече е!
12 Март 2008 14:55
А каква е тази "свободна енергия"? За пръв път чувам. Консултирайте един невежа.
12 Март 2008 15:03
"свободната енергия" е явление когато вождът на племето изпуши лулата на мира приготвена с тревите на шамана. Характерното за нея е че е става свободна особено след употреба на джоинт и писано по форуми
12 Март 2008 15:03
"свободната енергия" е явление когато вождът на племето изпуши лулата на мира приготвена с тревите на шамана. Характерното за нея е че е става свободна особено след употреба на джоинт и писане по форуми
12 Март 2008 15:27
Дъртанян
Натиснете тук
12 Март 2008 15:36
ВеселякУ, благодаря. Малко да се поосвободя, и ще го проуча. Предварителен въпрос: няма ли опасност да е нещо като "псионното оръжие", дето руснаците навремето щяха да облъчват с него целия свят, та по-бързо да приемел комунизъма?
12 Март 2008 15:40
Между другото: не можем ли и ние да предявим някакви претенции? Например, като докажем, че белите мечки не само са арийци, но са и чисти българи?
12 Март 2008 15:44
На табелата пише "Важи за целия Свалберд". А конфликта за онзи камък който щръкна от водата след стопяването на ледника, остров Ханс, беше много комичен. Датчани и канадци сменяха знамето много пъти, докато накрая канадците се отказаха, щот датчаните с техните патрули на западния бряг на Гренландия имат по-добра техника да се придвижват в таквиз условия и бяха по-чевръсти в смяната. Дано и в тоз конфликт аргументите се изчерпват само с добра картография и техника.
12 Март 2008 15:53
Дъртанян
Е то има такова, ама е на химически носител, създадено в средата на миналия век. сега му викат LSD.
12 Март 2008 15:59
При териториални спорове, освен дрънкане на оръжие, е важно и кой народ е населил съответната територия. Чакаме скоро и първото подводно селище.
12 Март 2008 16:06
Щом ви е смешен знака с мечката, едва ли ще се изненадате от такива:
Натиснете тук
Натиснете тук
Натиснете тук
Натиснете тук
Натиснете тук
12 Март 2008 16:15
ВеселякУ явно трвата е била добра. И други ще споделят енергията и ще станеме свобооодни свободни и ще бъка от енергии
Жалко че руснаците още не са открили твойта енергия да я освободят, и щът не щът ще трябва да воюват...
----------------------------------------
Далеч съм от мисълта си
12 Март 2008 16:37
Така че развръзката може да дойде най-рано след 10-ина години. Дотогава ще има главно медийни престрелки.
Не е сигурно, че ще бъдат САМО медийни. Войните те така са започвали - ВИНАГИ ЗА РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ И ВЛАДЕЕНЕ НА РЕСУРСИ
12 Март 2008 16:47
О, това ли било! Ми що не станаха комунисти американците? Те още от 50-те са го подкарали! Да не би пък щото хипитата наблегнаха на марихуаната?
12 Март 2008 16:50
А белите мечки? Освен че са арийци, те са си и чисти българи! Каквито и селища да строят под водата, българска си е Арктика! (Освен ако макетата не докажат, че Александър е бил бяла мечка! Те тогава я втасахме!)
12 Март 2008 18:17
БЕ, ТО И АНТАРКТИДА Е МАКЕДОНСКА!
12 Март 2008 22:43
Я не се мъчете, ами си обирайте крушите в дайрекшън Бритиш Кълъмбия, тия дето са в УСА-то и бегом към Холандия - най-вече Амстердам - където ще ви предложат "менюто на менютата", даже и с някои добавки от хаш или "бели нощи" (крак кокейн за пушене и да имате вода близо до вас, защото....) Епа, человек живее един живот майка му стара, нъл тъй?
12 Март 2008 22:59
Ти да не намукваш случайно, че тука сме наркомяни някакви?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД