Анастасия Мозер е родена на 30 юни 1937 г. в София. През 1962 г. заминава при родителите си в САЩ. Работи в Световната банка, а през 1972 г. получава научна степен доктор по романски езици и литература в университета "Джордж Вашингтон". От 1987 до 1992 г. работи в "Гласа на Америка". От 1992 г. е главен секретар на БЗНС, сега БЗНС-НС. Депутат в 37-ото, 38-ото, 39-ото и 40-ото Народно събрание.
- Г-жо Мозер, напоследък сякаш доброволно се оттеглихте от предната линия на българската политика. Защо?
- Поначало има нужда новите поколения да си поемат отговорност за това, което става. Те имат друго отношение към действителността, по-практични са в много отношения, по-малко принципни. Докато аз например никога не бих направила компромис с принципите си. Тъкмо затова може би много от политиците загубиха доверието на хората, защото се ръководят не от убеждения, а от интереси. Колкото и тъжно да звучи, е така. А пък аз не съм се включила в политиката, за да правя състояние и да помагам на такива хора, които се интересуват само от изгодата в политиката. Аз съм от семейство, където принципите са били водещи, и затова жертвите в името на тези принципи са били толкова големи.
Не бих казала, че съм се оттеглила напълно от политиката, но ми се струва, че е редно да дам път на по-младите поколения.
- Това не е ли отстъпление, предателство към хората - да оставите политиката на безпринципните, па били те и млади?
- Може би те отговарят по-добре на ширещия се манталитет на хората, които намират в поведението им нещо, с което могат да се идентифицират. Имам чувството, че не се вписвам в днешния политически ландшафт, и съм готова да поема своята отговорност за това. Но ми се струва, че това, което наблюдаваме наоколо, не е добре за България, защото такова поведение си има своите вредни последици. Достатъчно е да видите апатията на хората по избори. Макар че аз не мога да я оправдая с нищо, защото това е единственият демократичен начин да си кажат мнението, и отказът от това право е зловреден за България. Огорчението и протестът трябва да бъдат изразени по друг, много по-категоричен начин. Защото обикновеният гражданин не живее по-добре. Докато едни си броят стотинките, други си смятат милионите и милиардите. И понеже не са ги спечелили с тежък труд, с лекота ги хвърлят за разни фантастични коли, за които даже не съм чувала, като "Бугати" например. На Запад се смята, че щом една кола излезе от магазина, вече губи една десета от цената си и това не е много мъдра инвестиция. Докато у нас всеки купува коли. В същото време хората, които се грижат за изоставените деца в Могилино, взимат по 250 лв. месечно, а после се жалваме, че нямало персонал.
- Е да, "Бугати"-то винаги е за сметка на Могилино. Каква е прогнозата ви за бъдещето на България от висотата на богатия ви политически опит?
- Политиците от новото поколение трябва преди всичко да се научат да работят за доброто на хората, защото иначе няма да останат дълго на местата, към които се стремят. Искам да вярвам и виждам, че има много млади хора, които се отнасят с ентусиазъм към политиката. Нали знаете старата поговорка "Властта корумпира", която Александър Стамболийски допълни така: "Знам, че властта корумпира, но не предполагах, че толкова много и толкова бързо". Съблазните са много, пък и у нас наказание за корупция няма и затова хората мислят, че могат да бъркат в меда с пълни шепи. Човек трябва да може да живее с резултатите от своите действия. Аз мога да живея с моите, да му мислят другите. За жалост нашето общество често пъти насърчава прецакването, личната полза.
- Кои са най-големите ви огорчения от престоя ви в реалната власт като коалиционен партньор на Иван Костов? Съжалявате ли за нещо?
- Не, не бих казала. Съжалявам, че не винаги съм знаела какво правят някои от моите колеги, неща, които след това излязоха. Но така или иначе правителството на ОДС за мен си остава добро.
- Имаше ли през тези 18 години на прехода омерта за държавната корупция, за контрабандните схеми, които се предаваха от правителство на правителство като зестра и които никой не пожела да разкрие?
- Вие сте абсолютно права. За жалост. Защото всяко правителство идваше на власт с обещанието, че ще разкрие тези схеми, че ще потърси отговорност от кредитните милионери, но никой не го направи. Защото всички тези хора помагаха и на дясното, и на лявото пространство и затова никой не пожела да им потърси сметка. От друга страна обаче, това не е точно работа на политиците, а на съдебната власт. Но и тя си затвори очите и не предприе нищо. Аз не смятам съдебната власт за независима. Не е била независима и сега не е независима. А в една държава, в която няма независима съдебна власт, няма и демокрация. За жалост у нас е точно така. Хора се откупват от закона, крият се от съда. Това създава несигурност в страната. Аз например съм категорична, че няма да се откажа от имунитета си като народен представител, докато не се убедя, че имаме независима съдебна власт.
- За тези 18 години все още ли пазите жива вярата, че е възможно един ден земеделците в България да се обединят?
- Те никога не са били съвсем обединени освен по времето на комунизма, когато нямаше истински земеделски съюз, а присъдружна на БСП организация. Това, че има различни виждания между нас, не е лошо. Лошото е, когато земеделските организации се използват за лична изгода и стигат до разцепление в решителни моменти. Всички проблеми на земеделците са идвали отвътре. Не мога да не си помисля, че това се прави нарочно. Много ми е странно защо непрекъснато се мъчат да разцепят БЗНС. Това е една организация, която има история, принципи и кауза. Тя никога не е била догматична, а по-скоро прагматична. БЗНС през последните години никога не е била богата организация. И аз затова се чудя защо непрекъснато всички се мъчат да го унищожат. Но това няма да стане, защото земеделският съюз има дълбок корен в душата на обикновения човек. И затова все още сме тук.
- Не е ли подронена вече основата за съществуването ви, тъй като през последните години рязко намаляха хората, които се занимават със земеделие?
- Земеделието става жертва на своя собствен успех. Продуктивността е по-висока, стопанствата се окрупняват. Но това не значи, че този сектор няма нужда от политическа защита. В Полша например земеделците са част от управляващата коалиция. Във Финландия пък земеделската центристка партия има над 200 хил. членове. Земеделието не е като друг бизнес, то е призвание. Защото е много трудно, зависиш от времето, дъжда, студа, от пазара. Ние като страна, която иска да развива туризма, без земеделие нищо няма да направим, защото тези туристи трябва да се хранят.
- Какво става във вашата партия и как да я наричаме след преименуването?
- Все още сме в процес на дела за името ЗНС, което беше регистрирано от Стефан Личев. Но ние продължаваме да се наричаме БЗНС-НС.
- Съжалявате ли, че приютихте в партията си хора, които нямат много общо със земеделската кауза и които после ви предадоха?
- Питайте ги тях. Аз с никого не съм се карала и на никого зад гърба не съм действала, защото е противно на моето разбиране. Аз на няколко пъти съм предлагала оставката си, включително и преди последните парламентарни избори, когато видях, че те вървят по един по-различен път от този, който смятах за добър. Но тогава ме възпряха с аргумента, че точно преди мача не се сменял треньорът. Обаче грозното беше, че след мача, който все пак беше спечелен - в НС имаме пет депутати, изведнъж решиха, че вече могат да ритнат треньора по един много некрасив и неприемлив начин. Но сега е важно да си стегнем редиците и да се подготвим за следващите парламентарни избори.
- Какво се случи между вас и Бойко Борисов, с когото по едно време се сближихте, а после сякаш се раздалечихте?
- Не знам какво се е случило. Нищо не ни е разделило, защото аз с него не съм се карала и не съм имала намерение да се карам. Не знам каква е причината той така малко да се разграничи. За последно ми се обади във връзка с пазара (има се предвид Пазари "Възраждане", чийто шеф Любен Вичев от БЗНС-НС бе сменен от Бойко Борисов, бел. ред.).
- ГЕРБ ли е партията, която чувствате най-близка до вашата кауза, и с нея ли ще си партнирате на следващите избори?
- Център - дясното пространство трябва да си партнират. Бойко Борисов заяви, че няма да прави предизборна коалиция, а след като минат изборите, е възможно да се сформира дясна коалиция. Но за целта дясното трябва да се консолидира , защото в момента не е в много добро състояние. И това е жалко.
- Кои са трите най-важни приоритета пред България през следващите няколко години?
- Първо, трябва да се положат всички усилия за изкореняване на корупцията. Второ, да се работи за изграждането на независима съдебна власт. И трето, да се сложи край на любимото ни национално занимание - кражбата на всички нива, от най-горното до най-долното. Нали знаете този виц: "Защо България никога няма да се справи с корупцията? Ами защото на всяка врата пише "Бутни".
|
|