Въпреки че все още няма основна версия за причините, довели до пожара във влака София-Кардам в нощта срещу 29 февруари, вчера транспортният министър уволни генералния директор на БДЖ Олег Петков и още петима от ръководството на жп компанията. Основният мотив не е самият инцидент, а че ръководството изобщо не е запознало персонала на железниците с новите заповеди за прекратяване на пушенето и за засилен контрол над пътническите влакове. Отстранени са управителят на "Пътнически превози" ЕООД Димитър Петков, заместниците му Николай Николов и Георги Иванов, шефът на дирекция "Безопасност и контрол" Иван Лалов и този на софийското поделение на "Пътнически превози" Христо Иванов. Единадесет дни след трагедията, отнела живота на 9 души, това са първите и единствени засега реални наказания. Премиерът Сергей Станишев не е приел оставката на министър Петър Мутафчиев.
Транспортното министерство установило още, че никой в системата на БДЖ не знае за новите разпоредби за сигурността на пътниците. Внезапна проверка установила, че от 37 влака само в 14 са се съобразили с изискванията. В останалите масово са открити пожарогасители с изтекъл срок на годност или заключени, така че само служител на БДЖ да може да ги вади. По време на самата проверка в един от вагоните липсвал изобщо пожарогасител, но още докато проверяващите били в района, отнякъде бил намерен един. Контрольорите се натъкнали и на още по-голям абсурд - проверили влак при пристигането му, за който се знаело, че при потеглянето си е имал пожарогасители, но изчезнали.
Междувременно зам. окръжният прокурор на Плевен Валери Мирчев, който наблюдава разследването, обясни вчера, че до момента няма данни за терористичен акт. Резултатите от готовите експертизи доказват, че не е имало взривни, лесно и силно запалими вещества. Не са открити следи от взривно устройство и от нефтопродукти. Отхвърлена е и възможността за две огнища на пожара. Огънят е тръгнал от едно място, уточни Мирчев.
Разследването работи по всички възможни версии, включително умишлени и неумишлени действия на персонала и на пътници, допълни още прокурорът. Той обясни, че пожаротехническата експертиза ще се забави, а точно тя трябва да изясни причините за пламъците. "Срокът за разследването е два месеца, но ние ще се стремим максимално да бъде съкратен", допълни Мирчев.
Основният мотив не е самият инцидент, а че ръководството изобщо не е запознало персонала на железниците с новите заповеди за прекратяване на пушенето и за засилен контрол над пътническите влакове.
само така... Бой по каските на пушачите, да им дойде акъла в главата...
И ако новите шефове се ослушват и толерират пушенето и тях да уволнява...