Въвеждането на задължително осигуряване в частни здравни каси може да не доведе до нищо по-добро. Това стана ясно от позицията на националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България.
"Нито ние, нито пациентите ще знаем на кой господ да се молим", обобщи шефът на сдружението д-р Любомир Киров. Идеята на тройната коалиция е да се въведе или задължително допълнително осигуряване, т.е. всеки да избира частен фонд, който да допълва услугите на здравната каса, или напълно да се разбие монополът й - всеки да избира дали да се осигурява в НЗОК или в частен фонд. Още не е ясно на кой от двата варианта ще се спре властта. И при двата обаче е вероятно един личен лекар да има пациенти от няколко фонда. "Всеки фонд ще си има правила, видове договори и изисквания. И сега само за НЗОК се попълват камара хартии, представете си това, умножено по 3 или 4, с 3 или 4 набора правила и видове документи, да не говорим какъв ще е контролът от страна на касите", описаха ситуацията джипитата. Това ще доведе до още по-големи опашки и затруднен достъп. Освен това не е ясно и какво става с пациентите, ако лекарят реши да се откаже от договор с фонда, където те са осигурени.
Частните фондове за разлика от НЗОК формират печалба. "Не повече от 30% от вноските в тях ще бъдат употребени за здраве, останалото ще е за касите. Ако предвижданото увеличение на вноската на 8 или 9 на сто ще вкара около 1 млрд. лв., то само 300 млн. лв. от тях ще влязат в системата, а според нас са нужни около 700 млн. лв.", каза Киров.
При увеличена здравна вноска би трябвало да се увеличат и доходите на лекарите. "Но ако фондовете работят за печалба, не очакваме нищо добро в тази посока. Те ще проверяват много по-строго дали са били нужни дадени изследвания и прегледи, може да се изпадне в крайности при спестяването на пари от разходи, така че да се формира повече печалба", каза още шефът на сдружението на личните лекари.
НЕДОВОЛСТВО
Ако се премахне потребителската такса за преглед при лекар, както обмисля тройната коалиция, при джипитата ще се сформират листи на чакащи и достъпът на пациентите ще се затрудни, ще се създаде възможност за корупция, лекарите ще трябва да освободят част от персонала си - сестри и фелдшери, смятат от сдружението. Ако таксата се премахне, без да има механизъм за компенсацията й, парите в системата ще намалеят с около 30 млн. лв. годишно, твърдят джипитата.
|
|