:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,431,259
Активни 308
Страници 9,941
За един ден 1,302,066

Формула 1 - най-скъп спорт

Всяко състезание през 2007 г. е носило $217 млн. печалба
СНИМКА: РОЙТЕРС
С 350 млн. зрители се е увеличила аудиторията на Формула 1 през миналата година, в която Кими Райконен спечели първата си титла.
Формула 1 е най-скъпият спорт в света според изследване на одиторската компания "Делойт и Туш". Всяко от 18-те състезания през сезона носи средно $217 млн. печалба, което е най-високият приход от спортно състезание. И е в пъти повече от мачовете в националната футболна лига на Америка (NFL), която е втора с $24 млн. на мач. Английското футболно първенство е трето с $8 млн., а бейзболната лига на САЩ и Канада (MLB) е четвърта с едва $2 млн. на двубой.

Общият приход на Формула 1 е 3.9 млрд. долара. NFL и MLB носят съответно $6.5 и $5.1 млрд., но лидер остава F1, тъй като състезанията са едва 18, несравнимо по-малко от мачовете в двете първенства в Северна Америка. Общата печалба на клубовете от футболната Висша лига на Англия пък е $3 млрд.

"Става въпрос за пари от тв права, билети, спонсори на писти, състезания и отбори, реклами. Формула 1 е лидер, като очакваме тази тенденция да продължи и през следващите години", каза спортният директор на "Делойт и Туш" Алан Суицър.

"Формула 1 вече е финансова суперсила. Парите от билети, спонсорски договори и реклами ще се увеличават с всяка изминала година", добави Стивън Дънам, консултант по спортните въпроси в "Делойт и Туш".

Само през последната година зрителите на F1 са се увеличили с 350 млн. души. Причина за това е популяризирането на спорта в Азия и най-вече Гран при на Китай. Гледаемостта през този сезон ще се увеличи още повече с нощните състезания и новите писти в Сингапур и Валенсия (Исп). Освен това се очаква засилване на зрителския интерес заради премахването на тракшън-контрола, което ще направи състезанията още по-интригуващи.

Притесняващ обаче е фактът, че само 10% от печалбите са от продажби на билети, а повечето организатори на състезания са твърдо решени да повишат тези приходи. Босът на F1 Бърни Екълстоун вече обяви, че ще направи всичко възможно парите от билети да отидат за подобряване на самите трасета.



АНТИРЕКОРД

Със само 7 пилоти, завършили в Гран при на Австралия, състезанието на пистата "Албърт Парк" в Мелбърн се нареди сред тези, в които най-малко болиди са пресекли финала. Рекордът държи Гран при на Монако през 1996 г. Тогава завършиха само 4 болида, а французинът Оливие Панис постига първата и единствена победа в кариерата си.

Най-много отпаднали коли пък има в Гран при на САЩ през 1951 г., където финишират едва 8 от 33 стартирали. В Монако през 1990-а и в ЮАР през 1993-та завършилите са едва 7, но от 26 потеглили.
10065
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД