Здравната каса не оряза драстично договорите на болниците, които не отговарят на условията й да получават пари от нея. Отказани са 1311 договора по клинични пътеки, сключени са 16 472, съобщи директорът на здравната каса Румяна Тодорова. Договорите са отказани заради липса на специалисти, лоша оценка от акредитацията или недостиг на апаратура.
Тъй като в момента болниците имат право да обжалват отказите пред управителния съвет на касата, още не се знае каква ще е окончателната бройка на отказаните договори, кои са болниците с най-много орязани пътеки и колко пари ще спести касата от това, че няма да плаща по тези пътеки.
"1311 отказани договора е нищо, ако не бяхме подходили толкова либерално и бяхме спазили стриктно условията за сключване на договори, нещата щяха да са страшни", коментира Тодорова. Освен това не е ясно и каква част от отхвърлените пътеки са за дейности, които болниците са извършвали и миналата година по договор с касата, и каква част са нови пътеки, т.е. опит за разширяване на дейността. Вероятно, след като изтече едномесечният срок за обжалване, ще се окаже, че реално няма много орязани дейности в болниците. Освен това се очакваше, че ако не сключат достатъчно договори, болниците ще се видят принудени да съкратят отделения, легла и персонал, т.е. да се преструктурират.
Идеята на касата беше тази година за пръв път да не се сключват договори по пътеки, по които болниците нямат осигурен специалист на пълен работен ден, а също така и да се отказват договори при липса на акредитация или лоша оценка. Според НЗОК така ще се гарантира качеството за пациентите, но немаловажен мотив е и че касата трудно си влиза в бюджета, тъй като нови и нови болници сключват договори.
Въпреки това са правени доста компромиси. В труднодостъпни райони като Мадан и Рудозем е допуснато анестезиолог да работи на половин длъжност например. Въпреки че в 10 болници отделенията по реанимация имат лоши оценки от акредитацията, с тях са сключени договори до средата на годината. След това те трябва да предоставят новата си оценка. Реално от условието за акредитация са пострадали 2 болници - общинската в Радомир и частна клиника в Сливен, които имат цялостна оценка 0. На тях са отказани договори.
В първичната извънболнична медицинска помощ тази година са сключени 4288 договора, а в специализираната – 3340, стана ясно днес. Директорът на касата обясни по-ниския брой договори в сравнение с миналата година с тенденцията за прегрупиране на практиките. Индивидуалните практики все по-често се включвали в групови, сочат данните на НЗОК.
ЗАЩО Г-ЦА ЗДРАВКОВА ПРОПУСКА ТЕЗИ ЦИФРИ ОТ ПРЕСКОНФЕРЕНЦИЯТА? ОТ 5000 СЕМЕЙНИТЕ ЛЕКАРИ СА СТАНАЛИ 4300. оБЯСНЕНИЕТО ЗА НАМАЛЕНАТА БРОЙКА Е ПРОСТО СМЕХОТВОРНО!