Феим Чаушев не помни с какво име е подписал споразумението за предоставяне на либийския дълг във фонда за болните деца в Бенгази заедно с посланик Марк Пиерини. |
Пред данъчните той е подал декларация от името на Петър, а пред Сметната палата - като Феим. "Окей, пред Сметната палата съм допуснал грешка, готов съм да си понеса административното наказание", каза пред "Сега" Чаушев. И повтори, че не е декларирал участие в бордове и фирми, защото нямал никакви доходи от тях.
Скандалът с Чаушев гръмна заради укрити участия във фирми. Зам.-министърът обясни, че в данъчната декларация е посочил имената си по лична карта - Петър Юриев, но не каза дали там е декларирал участията си във фирми.
Обясненията му бяха доста противоречиви - първо се оплака, че управителят на "Аспо стар" Сали Шабан го заблудил, че от няколко години фирмата е закрита. После пък поясни, че Шабан бил подал данни за участието му в съвместната фирма "Аспо стар" на името на Петър, както се води в регистрацията на фирмата. Още в понеделник Чаушев щял да прехвърли дяловете си на Шабан.
Зам.-министърът твърди, че е подал молба и за напускане на борда на "Дюни" АД, но общото събрание на дружеството щяло да бъде чак през април или през май. Не обясни защо обаче толкова години не е направил това. Само повтори няколко пъти, че не е направил "грешката" съзнателно.
От Сметната палата отново не казаха дали ще поискат от НАП данъчната декларация на Чаушев на името на Петър, за да сверят съответствие с подадените данни, както направиха това за всички задължени лица на висши длъжности. От НАП пък мълчат с оправданието, че това е лична информация за лицето.
Чаушев съобщи, че декларацията за конфликт на интереси, която като зам.-министър трябва да се подаде до края на март, щяла да е на името на Петър, като в скоби щял да посочи, че става дума за Феим. Той твърди, че няма конфликт, който трябва да декларира. Със съдружника си - търговския ни аташе в Кувейт Аспарух Карастоянов, не се бил виждал от 5 години, а със съпругата му се запознал по време на посещението на премиера в Индия м.г.
Чаушев не можа да си спомни под кое име е подписал споразумението с Марк Пиерини за българския принос в Международния фонд за лечение на либийските деца, заразени със СПИН. Твърди, че всичките му документи били на името на Петър и няма логична версия защо трудовият му договор с премиерите Сакскобургготски и Станишев е на името на Феим. Позова се на бележката за идентичност на имената Петър и Феим, но в същото време каза, че нямал информация, че съдът му е разрешил да носи името Феим в периода 2001-2006 г. Чаушев не бил получил решението за това, но пък получил решението за отмяната му. Зам. външният министър каза, че вече бил подал заявление пред съда за именуването му на Феим, но скри кога и къде. Той обясни още, че в Германия имал семейна здравна осигуровка, която жена му, германска гражданка, внасяла в периода 1993-1997 г., когато той ръководеше дипломатическото ни бюро в Берлин. Това била една от причините да не си сменя личната карта на името на Феим.
Чаушев каза пред "Сега", че след завръщането му от ЮАР, Ангола, Танзания, Малави и Намибия нито Станишев, нито Калфин са го привикали на разговор. Той се яви в парламента в групата на ДПС. След това обясни, че от трите си имена - Феим, Петър и агентурното Бисер, най-много харесвал последното. На въпросите за оставка Чаушев щял да отговаря другата седмица.