Денят мина изцяло под знака на ратификацията на договора от Лисабон - новата европейска конституция. Събитието бе почетено от президента, премиера и министрите, дипломати и духовни лица. Близо пет часа продължиха речите в прослава на документа и стабилността на бъдеща Европа.
Министър-председателят Сергей Станишев и външният министър Ивайло Калфин изтъкнаха предимствата на договора - законодателна инициатива на гражданите, обща външна политика, президент на ЕС, облекчаване на процедурата за взимане на решения. "ЕС ще се превърне в глобален играч от първостепенно значение", подчертаха и двамата.
По-различна бе само оценката на "Атака". Лидерът й Волен Сидеров заяви, че Лисабонският договор трябва да бъде подложен на референдум. Според него елитите заблуждават хората за ползата от документа, а на практика се създава нова "Римска империя". "Атака" настоя християнските ценности да залегнат в основата на договора. Сидеров нарече новия Европейски съвет масонска ложа, нещо като орден, който препращал към "Междузвездни войни".
"Нещо пак не сте разбрал, съветът си беше същият и досега", репликира Калфин, с което си навлече гнева на националистическия лидер. Сидеров заканително се запъти към трибуната, за да си изяснят отношенията, но съпартийците му го озаптиха.
Дори и това оживление обаче не напълни пленарната зала. През цялото време тя си остана наполовина празна. Договорът от Лисабон бе ратифициран със 195 гласа "за", 15 "против" и нито един въздържал се.
Това гласуване е поредният пример за "демокрацията" , която съществува у нас. Този изключително важен въпрос, който ще определя бъдещето на Бъгария за десетилетия напред бе приет без никакво обществено обсъждане и при полупразна зала.Самите депутати също не знаят за какво гласуват- едва ли някой от тях се е запознал детайлно с разпоредбите на Лисабонския договор. А защо не бе проведен и референдум, който даваше възможност на властта
да запознае хората с този изключително важен за бъдещето ни документ, и всеки да реши дали го подкрепя. Демокрация ли???