Журналисти протестираха за тибетската кауза на официалната церемония по запалването на олимпийския огън в Гърция, предадоха агенциите. Те пробиха кордона от 1000 охраняващи полицаи, докато реч държеше шефът на организационния комитет на игрите Лю Ци, твърди Ройтерс. Това стана малко преди самото запалване на огъня край Храма на Хера на планината Олимп. Докато Лю Ци четеше словото си, двама протибетски активисти изскочиха от множеството. Единият дотича до Лю Ци и зад гърба му разпъна черен флаг, който изобразяваше 5-те олимпийски кръга като белезници. Охраната се втурна към тях и след кратко боричкане ги отведе. Самият Лю Ци продължи речта си без прекъсване.
Според Франс прес друг протестиращ се добрал до трибуната, където стоял президентът на МОК Жак Рох, и оттам се провикнал "Свобода, свобода". Гръцката телевизия прекъсна прякото предаване на церемонията и то бе възобновено след отстраняването на демонстрантите.
Протестиращите са членове на правозащитната организация "Репортери без граници". "Правителството на Китай, което нарушава правата на човека, не трябва да получава олимпийския факел. Олимпийският огън е свещен, но още по-свети са човешките права", гласи декларация на организацията, публикувана на официалния й сайт. Според РИА "Новости" протестиращите се акредитирали на церемонията като обикновени репортери.
Франс прес добавя, че вече след церемонията протестна акция се опитала да организира тибетската организация "Студенти за свободен Тибет. Неин говорител успя да прочете декларация, в която настоява МОК да изключи Тибет от маршрута на огъня. "Настоявам Пекин да разреши на всички журналисти напълно свободен достъп в Тибет и в Китай, както бе обещано преди няколко години", обяви говорителят. След това се намеси полиция, която разпръсна митинга и арестува няколко души.
Избирането на Пекин за домакин на лятната олимпиада бе правилно. Игрите ще бъдат сериозен катализатор на промени, заяви Жак Рох в интервю, цитирано от световните медии.
Заради опасенията от буря огънят не бе запален по обичаен начин, а със специални огледала, привлекли слънчеви лъчи, промъкнали се през облаците. За тази цел церемонията дори бе изтеглена с един час по-напред. Олимпийският огън ще пристигне в града домакин Пекин на 31 март, после ще премине през 20 страни, включително и през най-високия европейски връх Монблан. Отделен огън ще премине и през Тибет. На 8 август пак ще се върне в Пекин.
Тибетското правителство в изгнание обяви, че броят на загиналите при сблъсъците в Тибет е достигнал 130 души. В Непал пък полицията арестува 250 демонстранти по време на поредната антикитайска демонстрация.