Руският президент Владимир Путин разпореди на премиера Виктор Зубков да съгласува и организира изпращането на хуманитарна помощ за населението в сръбските анклави в Косово, предаде ИТАР-ТАСС.
"Проблемът има две измерения - политическо и чисто хуманно. Нашето внимание в конкретния случай е насочен към възможността да доставим в кратки срокове необходимите медикаменти, медицинско оборудване, санитарни материали и хранителни продукти. Хуманитарната помощ, която ще изпратим, е необходима за нормалното съществуване на сърбите, оказали се изолирани в отделни райони на Косово, след като етническите албанци едностранно провъзгласиха областта за независима република", заяви Путин. От руското външно ведомство уточниха, че Москва има готовност да изпълни молбата на Белград за хуманитарна помощ в най-кратки срокове, предаде Интерфакс.
С митинги, демонстрации, молебени и панихиди в понеделник цяла Сърбия отбеляза деветата годишнина от операцията "Ангел на милосърдието", която НАТО предприе срещу бившата Съюзна република Югославия (СРЮ).
В белградския парк "Ташмайдан" президентът Борис Тадич положи венец пред паметника на децата, загинали по време на бомбардировките на алианса през 1999 г. "Никога няма да забравим тези трагични дни и заради бъдещето на нашите потомци не бива да допускаме такова нещо отново да ни сполети", заяви държавният глава, цитиран от Б 92.
Премиерът в оставка Воислав Кощуница, привърженици на радикалите и много жители на сръбската столица присъстваха на заупокойна литургия в памет на жертвите, която вчера на обяд висши духовници отслужиха в църквата "Свети Марко" в Белград. През 78-те дни на бомбардировките над СРЮ от 24 март до 9 юни 1999 г. загинаха над 1000 юговойници, полицаи и около 2500 цивилни, от които 89 деца. 15 000 бяха ранените, а някои останаха инвалиди за цял живот, припомня Бета.
"В резултат на ударите на НАТО над сръбските военни и полицейски сили се появи независимо и международно признато Косово", заяви вчера в Прищина президентът Фатмир Сейдиу. Премиерът Хашим Тачи също благодари на алианса и призова косовските албанци да бъдат вечно признателни на САЩ, ЕС и НАТО за това, че имат независима държава, съобщават местните медии.
Не стихват обаче протестите на сърбите в Северно Косово. Те настояват за стриктното спазване на резолюция 1244 на Съвета за сигурност и се оплакват, че са обект на етнически тормоз. Лидерите им са принудени да се крият, за да не бъдат арестувани от ЮНМИК или КФОР, предаде тв Мондо.
От юни в Косово ще има вече собствени документи за самоличност - задгранични паспорти и лични карти, пише белградският в. "Курир".