Много строг е първият мониторингов доклад за България, който Еврокомисията ще представи днес пред Европейския парламент. Това разкри пред "Сега" еврослужител в Брюксел, който се е запознал с текста. Документът бе засекретен до последния момент.
Въпреки потайността изтекла информация показва, че докладът с обем 55 страници не съдържа неочаквани оценки. "Всичките пет области, за които България бе предупредена през юни, че трябва да ускори реформите, са посочени като все така проблемни", каза източникът на "Сега". Критиките са фокусирани върху правосъдието и вътрешните работи, свободното предоставяне на услуги, фирменото право, земеделието и екологията. Най-острата забележка е, че властта не прилага законите срещу ширещата се организирана престъпност и че не е изправила пред съда нито един престъпен бос. "Това може да се тълкува като показател за липса на политическа воля", обясни още източникът ни.
Докладът не препоръчва отлагане на членството на България от 2007 за 2008 г., защото документът има характер на последно предупреждение на Комисията към страната ни. Окончателен ще бъде следващият доклад, който ще бъде огласен през май или юни догодина. Прави впечатление, че допреди половин година Брюксел смяташе България за изпреварваща Румъния в подготовката си за членство, а сега е обратното.
----------------------
НА ПЕЧАЛБА
България и Румъния ще спечелят от факта, че дистанцията помежду им бе елиминирана, заявява в интервю вчера за румънския вестник "Котидианул" министърът по европейските въпроси Меглена Кунева. "По време на преговорите се радвахме на лидерска позиция, като България първа приключи преговорите за членство в ЕС", казва тя. Според нея единственият път пред нас е да влезем заедно в ЕС, като това е и желанието на България както през предишните години, така и сега.
Сегашните изявления на Меглена Кунева драстично противоречат на думите й от миналата година, отбелязва "Котидианул". Тогава Кунева поиска разделянето на България и Румъния, като изтъкна, че ако Румъния не приключи преговорите за членство до края на ноември, България ще бъде поставена под огромен натиск.
Прави впечатление, че допреди половин година Брюксел смяташе България за изпреварваща Румъния в подготовката си за членство, а сега е обратното.
Допреди половин година БСП-то още не беше на власт. Ние сега бягаме в посока, обратна на румънците - към Азия. Нищо чудно ЕС да ни отложат за 2050.