До края на седмицата диспансерите трябва да получат последната за т. г. доставка, която ще стигне до декември. Никой не казва какво ще стане след това - през януари и февруари, докато ще се сключват нови договори, обясни Евгения Адърска, председател на асоциацията. В началото на всяка година МЗ прави търгове за доставки, но т. г. конкурсите приключиха едва през април и няколко месеца липсваха основни препарати.
Няма недостиг на лекарства, доставките до края на годината ще бъдат ритмични, отвърнаха от здравно министерство. Подготвят се промени в наредбата, по която се правят търговете, но конкурсите няма да се бавят, новите договори ще са факт още през януари, обещаха още от МЗ.
Единствено адекватен бюджет и разумно разпределение биха спрели ежегодните кризи, смята Адърска. Т.г. МЗ обяви, че ще похарчи близо 90 млн. лв. за животоспасяващи медикаменти. Впоследствие се оказа, че сумата ще е около 60 млн. лв., като 52 млн. от тях са за онколечение.
"В България заделяме 52 млн. лв. за лекарства, а в Чехия - 29 млн. и там драми няма. Ние изписваме многобройни лекарства, някои от които с недоказани качества - нови и страшно скъпи", каза наскоро здравният министър проф. Радослав Гайдарски. Според него преразходите ставали под давлението на фирмите и на част от лекарите. Догодина договори ще се сключват само за лекарства, чиито цени не са по-високи от тези в три други страни в Европа, обеща още Гайдарски. Още не е ясно колко пари ще задели МЗ за търговете догодина, но те няма да са по-малко от т. г., увериха още от ведомството.
"Има опасност медикаментозното лечение на рак у нас да се върне с 10 г. назад, какво да правят хората, които в момента са на скъпо лечение", смята обаче Адърска. Факт е, че част от парите и лекарствата изтичат по диспансерите, също така и че едно и също лекарство тук е два пъти по-скъпо, отколкото в Германия, но защо от това трябва да страдат пациентите, вместо да има адекватен контрол, допълни тя.