96 висши държавници са пропуснали да спазят законовия срок и да декларират имущественото си състояние. Това съобщи вчера председателят на Сметната палата Валери Димитров.
41 депутати, 20 министри, зам.-министри или главни секретари, 28 областни управители и техни заместници, както и 7 други чиновници не са спазили закона. Имената на неизрядните чиновници трябва да бъдат обявени до края на този месец.
Общо 5837 в държавата са задължена до 31 май да подадат в палатата декларации по закона за публичност на имуществото. Не сторят ли това, ги очаква глоба между 500 и 1000 лв., а при повторно нарушение глобата е между 1000 и 2000 лв.
"До седмица-две ще бъдат огласени пък резултатите от проверката на Сметната палата в Държавната комисия по хазарта", обеща Димитров. Той каза, че одитът на комисията е приключил, очаква се тази или следващата седмица да бъде разгледан докладът от него. Председателят на палатата не коментира какви са точно резултатите от проверката, тъй като докладът още не е одобрен. Само заяви: "Там ще има сигурно интересни констатации. Това е един наистина интересен одит."
Напоследък комисията нашумя със спора между председателя в оставка вече Методи Киров с шефа на спортния тотализатор Ирена Кръстева. По случая има образувано дело, заради което пък Киров бе обвинен, че отправял заплахи към следовател. Междувременно бившият шеф на комисията Георги Петров обяви, че ВКС е прогласил за незаконно уволнението му.
От 1995 г. (когато е възстановена дейността на върховния одитор) досега са направени над 4000 одита и проверки. Те показват, че най-често срещаното нарушение е свързано със Закона за обществените поръчки, каза председателят на палатата. Най-често в ролята на нарушители са общините, и то в случаите на т. нар. "малки" обществени поръчки. Законът дава право те да бъдат възлагани чрез пряко договаряне и общините са използвали тази възможност, като отдават предпочитания на определени фирми. Напоследък проверките на финансовото управление на бюджета и имуществото в отделните общини имат по-голяма тежест в дейността на върховния одитор.
Валери Димитров коментира, че одитът на столичната община (резултатите от който бяха обявени неотдавна) е започнал при предишното ръководство на Сметната палата, сега само са обявени резултатите. По думите му е случайно съвпадение, че огласяването на одитите за японския заем на общината за метрото и за концесионера "Софийска вода" съвпадна с предизборната кметска кампания в столицата.
В момента Сметната палата проверява ефективността на инспекторатите в отделните министерства. "През януари следващата година ще стане ясно доколко са ефективни инспекторатите като контролни звена в рамките на министерствата", обясни Димитров.
96 от властта крият имуществото си - начело на листата от недакларирарали имуществото си седят членовете на Турско Етническа Противокунстотуциона Партия ДПС!!!Да не говорим за обрача от фирми на Доган с колко много данъци завличат държавата защото са покровителствана от Доган който е спуснал политческия чадър и под заплаха за уволнение и съд и прокуратура не си изпълняват задълженията!!!Долу ДПС!!!На съд тези крадци мошеници дето разграбиха и окрадоха България!!!