Прокуратурата е започнала проверка по сигнала на депутата от ДСБ Атанас Атанасов, че вътрешният министър Румен Петков е издал държавна тайна, като е "осветил" агента на ДАНС Алексей Петров. Това отговориха на въпрос на "Сега" от пресслужбата на Върховната касационна прокуратура. Най-тежкото наказание, предвидено от НК за това провинение, е затвор от 3 до 10 г.
Името на бившия служител на Специализирания отряд за борба с тероризма Алексей Петров изскочи от мегаскандала в МВР преди дни, когато стана ясно, че е организирал и присъствал на срещата на Р. Петков с дупнишките бизнесмени братя Галеви. Министърът и бившият шеф на ГДБОП Ваньо Танов обаче веднага започнаха да си прехвърлят топката кой е разкрил, че Петров е агент на ДАНС.
Танов бе изслушан от парламентарната вътрешна комисия миналата седмица. Стенограмата от заседанието й също е в прокуратурата. Танов даде показания и пред Военната прокуратура по делото срещу зам.-директора на ГДБОП Иван Иванов.
Междувременно вчера плъзна слух, че Румен Петков е решил да подаде оставка, за да изпревари решението на тримата лидери в коалицията. Станишев, Сакскобургготски и Доган ще разговарят днес вечерта, за да обсъдят ситуацията, но по всяка вероятност неформално. Слухът за оставката на Петков бе подхранен и от срещата между него и премиера Сергей Станишев вчера. По-късно обаче информацията бе опровергана от самия шеф на МВР пред агенция "Фокус". През целия ден в МВР се провеждаше национално съвещание на ръководния състав. На него бяха обсъдени използването и прилагането на специалните разузнавателни средства (СРС) в МВР, както и организацията в придвижването на документацията в министерството. Румен Петков обясни, че разговорът му с премиера е бил именно около използването на СРС-та.
Совалките продължиха до късно снощи. Разговорът между Станишев и министъра имаше продължение и се пренесе при президента Първанов във вила "Калина" на резиденция "Бояна". Според информация на сайта "Всеки ден" по-късно към премиера и държавния глава се присъединил и самият Румен Петков.
От ръководството на БСП също отрекоха възможността Петков да напусне поста поне до края на седмицата. Тогава премиерът се връща от посещение в Лондон. Партийните централи на БСП, НДСВ и ДПС ще обсъдят ситуацията на заседания на ръководствата си днес, а 24 часа по-късно е заседанието на Министерския съвет.
Депутатът от БСП Татяна Дончева пък, която в петък даде на Станишев 48 часа да се раздели с Румен Петков, отрече да е поставяла ултиматум. "Има фактическа необходимост от вземане на бързо решение. Ако някой счита фактическата необходимост за ултиматум, това е друг въпрос", възмути се Дончева пред БНР. Тя обаче повтори тезата си, че Петков трябва да бъде отстранен, за да не повлече правителството. Дончева нарече невероятни твърденията на президента Георги Първанов от края на миналата седмица, че не разполага с информация по случая. "В тези неприятни моменти няма защо опитни политици да обясняват как са неинформирани. Бъдете спокойни! Информирани са своевременно, законно, неофициално и всякак. Просто искат малко време, обаче нямат много", заключи Дончева.
До редакционното приключване на броя от президентството не отговориха дали държавният глава вече е получил от ДАНС информацията по скандала.
--------
ЗАЩИТА
Шефът на Българската федерация по мотоциклетизъм/БФМ/ Богдан Николов заедно с още петима спортисти от Плевен се обявиха в защита на Румен Петков. Това се случва, след като предния ден 22-ма плевенски интелектуалци първи се застъпиха за съгражданина си министър.
Спортните деятели изтъкват, че "кампанията срещу министъра е една от най-злостните и неморални в съвременната ни история". БФМ нашумя с това, че пое разноските по пътуването на трима министри, сред които и самият Петков, до Монако, а след това спечели 3.9 млн. лв. от бюджетния излишък. Парите са половината от общата сума за спорт за страната. Другите петима застъпници на министъра са Дарин Великов, Цветан Антов, Пламен Гетов, Светослав Топузов и Цоло Божилски.
--------
ПРИТЕСНЕНИЯ
Съхранението на СРС-та е била най-любопитната тема от съвещанието в МВР. Полицейските шефове бяха категорични, че с приемането на новия НПК съдията няма право да разпорежда тяхното унищожаване. Причината е в стар правен парадокс - според закона за специалните разузнавателни средства информацията, придобита от подслушване, трябва да се унищожи бързо, ако не послужи в съда. Но според Закона за защита на класифицираната информация СРС-тата трябва да се пазят години наред.
На съвещанието в МВР е бил обсъден и контролът при използването на СРС-та. Затова е била разпоредена проверка във всички структури в министерството, които работят с класифицирана информация. Тя трябва да установи дали са хванати случаи на нерегламентиран достъп до такава информация.