:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,782,791
Активни 524
Страници 9,665
За един ден 1,302,066
Анализ

Трите революции

ЕС е в преход, радикалният ислям заплашва националната държава, центърът на международните дела се премести от Атлантическия в района на Тихия и Индийския океан. Никое поколение преди нас не е преживявало такова нещо
Снимка: Ройтерс
Хенри Кисинджър
Дългоочакваните национални дебати за политиката в сферата на националната сигурност тепърва предстоят. Въпроси от предимно тактическо естество засенчиха най-големия проблем, пред който ще се изправи новото правителство: как да се дефинира новият международен ред, възникнал от три едновременни революции, протичащи в момента в света: 1) трансформацията на традиционната държавна система в Европа; 2) предизвикателството, издигнато от радикалния ислям пред историческите представи за суверенитета; 3) изместващият се център на тежестта на международните дела от Атлантическия към Тихия и Индийския океан.

Ако следваме логиката на конвенционалното мислене, можем да стигнем до заключението, че разочарованието от едностранния подход на президента Джордж Буш е в основата на разногласията между САЩ и Европа. Но скоро след като новото правителство поеме властта, ще се открои главната разлика между двата бряга на Атлантика: че Америка е все още традиционна нация-държава, чиито граждани откликват на призивите за саможертва в името на възгледа за националния интерес, много по-широк от европейския.

Страните в Европа, подложени на изпитанията на две световни войни, решиха да прехвърлят важни аспекти от суверенитета си на Европейския съюз. Оказа се обаче, че политическите лоялности, характерни за нацията-държава, не могат да се прехвърлят автоматично. Европа е в преход между своето минало, което се опитва да преодолее, и бъдещето, от което все още е далеч.



В този процес същността на европейската държава се променя



Тъй като отделните държави не разграничават бъдещето си, а сплотеността на Европейския съюз все още не е подлагана на изпитание, способността на повечето европейски правителства да поискат от гражданите си саможертви съществено намалява. Държавите с най-дълга история като Великобритания и Франция са най-склонни да поемат международни военни задължения.

Потвърждава го спорът за използването на силите на НАТО в Афганистан. След 11 септември 2001 г. Северноатлантическият съвет, без да бъде помолен за това от Съединените щати, поиска взаимна помощ, позовавайки се на член 5 от Договора на НАТО. Но когато се наложи НАТО да поеме военни ангажименти, вътрешни съображения накараха много от съюзниците да намалят броя на военните и да ограничат мисиите, излагащи на опасност човешки живот. В резултат на това в Северноатлантическия съюз започна процес на еволюция към система "на две скорости" - съюз, действащ под диктата на събитията, чиито способности не съответстват на глобалните му задължения. След време ще се наложи една от двете възможности: или да бъдат предефинирани глобалните задължения, или да бъде официално възприета системата "на две скорости", при която политическите задължения и военните способности се хармонизират чрез някакъв вид система на "съюзи на желаещите".

Докато традиционната роля на държавата в Европа се ограничава по волята на правителствата, в Близкия изток ролята на държавата избледнява заради самия начин, по който бяха създадени тези държави. Страните, възникнали след разпадането на Османската империя, бяха създадени от силите, победили в Първата световна война. За разлика от европейските държави техните граници не бяха начертани по етнически или езикови принципи, а въз основа на равновесието между европейските сили, участващи в противоборства извън този район.





Днес радикалният ислям заплашва крехката държавна структура



с фундаменталистка интерпретация на Корана като основа на глобалното политическо устройство. Джихадисткият ислям отрича националния суверенитет, основан на светски държавни модели, и се стреми да разшири влиянието си над всички големи групи от хора с мюсюлманско вероизповедание. Тъй като ислямистите не приемат за легитимна нито международната система, нито вътрешната структура на съществуващите държави, тяхната идеология не признава западните понятия за преговори или равновесия в район, жизненоважен за сигурността и благоденствието на индустриалните държави. Това е всеобхватна битка и ние не можем да не я водим. Можем да изтеглим силите си от Ирак например, но ще се окажем принудени да оказваме съпротива от нови позиции, най-вероятно по-слаби. Дори привържениците на едностранно изтегляне от Ирак предвиждат там да останат войски с ограничена численост, за да предотвратят надигане на "Ал Кайда" или на радикалния ислям.





Тези промени протичат на фона на трета тенденция -



изместването на центъра на тежестта на международните дела от Атлантическия към Тихия и Индийския океан. Парадоксално е, че това преразпределяне на влияние се насочва към район на света, в който страните все още притежават характеристиките на традиционните европейски държави. Големите държави в Азия - Китай, Япония, Индия и след време вероятно Индонезия - гледат една на друга по начина, по който се възприемаха в миналото участниците в европейското равновесие на силите: като конкуренти - дори и в редките случаи, когато участват в общи начинания.

В миналото подобни промени в структурата на властта най-често водеха до войни, както стана при възхода на Германия в края на 19-и век. Днес възходът на Китай поражда много по-тревожни мисли. Вярно е, че китайско-американските отношения неизбежно ще съдържат класически геополитически елементи и съперничества. Те не бива да бъдат пренебрегвани. Но има и противотежести на тези елементи. Икономическата и финансовата глобализация, императивите в енергетиката и опазването на околната среда, както и разрушителната мощ на модерните оръжия налагат огромни усилия за глобално сътрудничество между Съединените щати и Китай. Ако са в отношения на противоборство, двете страни ще се окажат в положението на Европа след двете световни войни - тогава други общества постигнаха онова превъзходство, което европейските страни направиха опит да постигнат чрез саморазрушителен конфликт помежду си.

Никое предишно поколение не е било изправено пред няколко различни революции, протичащи едновременно в отделни части на света. Химеричен е стремежът да се намери лекарство, което да излекува цялостно болестта. В свят, където единствената свръхсила действа въз основа на прерогативите на модела нация-държава, изправена пред революция с религиозни мотиви, и където страните от Южна и Източна Азия все още се стремят към равновесие на силите, какъв да бъде по същността си международният ред, за да се приспособи към тези различни перспективи?

Каква да бъде ролята на Русия, която се придържа към възглед за суверенитета, подобен на американския, и към стратегическа концепция за равновесие на силите, подобна на азиатската? Адекватни ли са международните организации? Какви реалистични цели може да определи Америка за себе си и за световната общност? Постижима цел ли е вътрешната трансформация на големите държави? Към какви цели трябва да се стремим заедно и при какви екстремни обстоятелства са допустими едностранни действия?

Имаме нужда от дебати по тези проблеми, а не от лозунги, породени от групови интереси и предназначени за първите страници на вестниците. (БТА)

------------

*Хенри Кисинджър е държавен секретар в правителствата на президентите Ричард Никсън и Джералд Форд в периода 1973-1977 г.
Снимка: Ройтерс
Днес възходът на Китай поражда много по-тревожни мисли. Вярно е, че китайско-американските отношения неизбежно ще съдържат класически геополитически елементи и съперничества. Но има и противотежести на тези елементи. Икономическата и финансовата глобализация, императивите в енергетиката и опазването на околната среда, както и разрушителната мощ на модерните оръжия налагат огромни усилия за глобално сътрудничество между Съединените щати и Китай.
РОЙТЕРС СНИМКИ
САЩ може да изтеглят силите си от Ирак например, но ще се окажат принудени да оказват съпротива от нови позиции, най-вероятно по-слаби.
62
3787
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
62
 Видими 
08 Април 2008 01:38
четвъртата революция е недовършеният проект за държава на сащ
08 Април 2008 03:10
Глупости на търкалета!
Всяка държава е "НАЦИОНАЛНА"! Нещо повече- наличието на Държава прави Нацията! НЯМА Нация, ако няма Държава!
Федерацията САЩ/както и Канада/, обаче, НЕ е съюз от национални държави на конкретни /преобладаващи в тях/ Етноси- за разлика от държавите в Европейския Съюз! В САЩ даже НЯМА "индианска" или "ескимоска"/Аляска/ държава- въпреки че тези два етноса са МЕСТНИТЕ на територията на САЩ!
Липсата на основополагащ /"държаватворен"/ Етнос при възникването на федералната държава САЩ- тя е съставена от ОТЦЕПИЛИ се човещки формации от СЪЩЕСТВУВАЩИ дотогава Нации и държавите им!- прави САЩ да са държава на "монолитна" Нация, въпреки, че Етносите/ и расите/ в САЩ са многообразни!
"Късметът" на държавата САЩ е, че НЕ граничи/ с изключение на Мексико/ с държавите на Етносите, които съставят САЩската/"американската"/ Нация!
"НЕкъсметът" на Европа и ЕСе тъкмо в обратното- във всяка от държавите в Европа и в ЕС/ с изключение само на България, май?!/, в резултат на двете Световни Войни и прекрояването на междудържавните граници след всяка от тях, има НАЦИОНАЛНИ етнически Малцинства, които имат зад границата "техни" държави/ където е преобладаващ или "държавнотворен" техният Етнос!/! Това е "взривоопасна" Смес от "национални" държави, която Смес може да бъде лесно подпалена/или само заплаха от подпалване стига!/ отвътре или отвън! Чрез НАТО и "пуделите", САЩ държат "Запалката"/ да НЕ се бърка с Р. Петков!/ и я размахват пред лицето на Европа-всеки път, когато "интересите на САЩ/ на кого точно в САЩ??!/" налагат! Косово е нагледен пример за САЩско "подпалвачество"в Европа+САЩската ПРО в Полща и Чехия, базите на Пентагона в България и другаде в Европа, и т.н.!
НЯМА начин на Кисинджър тези неща да НЕ са му ясни! Но, "интересите на САЩ/на кого в САЩ?!/ налагат той СЕГА да говори и пише тинтири-минтирита и ала-бала/а преди, като бивш държавен секретар на САЩ, и ги вършеше такива неща!/! НЯМА лошо за САЩ/за кого в САЩ?!/ Дай, Боже, и "европейски Кисинджър" да се появи! КАЗАХ!
08 Април 2008 04:22
"район, жизненоважен за сигурността и благоденствието на индустриалните държави"? - с три трилиона долара щяха досега да са намерили заместител на петрола.

Киснинджър май не е играл на Warcraft с японци

Редактирано от - AVG на 08/4/2008 г/ 04:53:43

08 Април 2008 04:41
Америка търси начин да се отърве от доктрините на този изкуфялник.
Точно заради неговия "прагматизъм" международната ситуация е на това дередже.
08 Април 2008 04:51
Натиснете тук
08 Април 2008 05:40
Този внук Аврамов е един от стожерите на войната в Ирак. Преди това говедото се прочу с ролята си за продължаване на войната (пардон, конфликта) във Виетнам. Сега все още продължава да ръчка, където не му е мястото.
08 Април 2008 07:30
Ама яко ме е изплагиатствал тоя Кисиджър...
08 Април 2008 07:34
CHICHO DR.,
Да НЕ забравяме и "заслугите" на Кисинджър за успешното осъществяване на КЪРВАВИЯ военен преврат на ген. Пиночет в Чили през 1973 г. срещу законноизбраното Правителство на социалиста Салвадор Алиенде!!!

Редактирано от - paragraph39 на 08/4/2008 г/ 07:35:24

08 Април 2008 07:43
Е, Параграфе!!! Как ти се скърши езика да го кажеш! Съвсем друго беше - Узурпаторът Алиенде беше пометен от вълните на народното недоволство, оглавено от обичания от целия чилийски народ генерал Пиночет! А оцелелите поддръжници на узурпатора се изнесоха при тези, на които бяха агенти! Нали сина на Курвалан пукна в един блок в Студентския град от препиване? Колко години след като Генерал Пиночет се беше отказал от всякакви властови позиции, защото работата е вече свършена и Държавата Чили е поела пътя на непрестатен възход, Той, Генералът, се разхождаше по улиците на Сантяго без всякаква охрана? И кога се сетиха да го ядат червените мутри - когато беше вече толкова стар и болен, че и не разбираше какво става около него? Типично за етиката им. Пфу!
08 Април 2008 07:53
"Узурпаторът Алиенде беше пометен от вълните на народното недоволство, оглавено от обичания от целия чилийски народ генерал Пиночет!"
Това требе да е нек'во чувство за хумор.
Няма начин да си се толкова о-дърта-нянчил, че да качиш народното недоволство на танкове и да определиш Балтасар Гарсон като "червена мутра".
08 Април 2008 08:12
Епа мутра си беше! И то каква! А за народното недоволство - то няма ли право на танкове? За червените мутри и американските агресори ли са запазени? И никакво чувство за хумор не е - така мисля! А колко прав е бил Великят Генерал да оглави недоволството - ами погледни Никарагуа след сандинистите и погледни Чили след Пиночет! Чили - най-бързоразвиващата се икономика на техния континет, Никарагуа - непрекъснати корупционни скандали с главни участници - бившите сандинисти, и непрекъснати сривове в икономиката им!
............................
А Курвалан младши и антуража им ги помня - богати развратни, и вечно пияни копелета си бяха. (Само дето в антуража му имаше една чилийка - те си бяха бели копелета, ама тя си беше чиста индианка, доколкото мога да преценя - господи, каква красавица!)
08 Април 2008 08:34
Отличен анализ на наи изтъкнатият американски пополитик!
Отлична идея на СЕГА да го публикува!
08 Април 2008 08:43
"изместването на центъра на тежестта на международните дела от Атлантическия към Тихия и Индийския океан"
Като се сбъдне тази еврейска "прогноза" ми се обадете!
Който има мозък - да мисли.
08 Април 2008 08:47
Колкото и да се сили "американският" Хенри той ще остане в историята като единствения "американски" политик подписал безусловна капитулация.
Дори и "американската" пропаганда има некакви граници, които не може да надскочи.
08 Април 2008 09:04
Странно е колко малко внимание обръщаме на сбъдваемостта на такива чисто сугестивни "американски" "прогнози" като тази за изместването на центъра на световната политика в Полинезия.
Колко малко се замисляме защо се прави тази "прогноза".
08 Април 2008 09:35
Брей, колко много разбирате нещата - Кисинджър ви е ясен като бял ден - какъв глупак е, колко е изкуфял, какви глупости в световен мащаб бил натворил и т.н. Комунистите и руско-съветските подлоги ясно защо така скачат. Но не се притеснявайте - нали има кой да мисли вместо вас - я партията, я Вожда /кой който си е харесал за длъжността /.
08 Април 2008 09:51
Тоа урод още ли не е сгънал найлоните!?
08 Април 2008 09:52
Да, да, точно така - Кисинджър дрънка глупости, обаче за това са виновни "руско-съветските подлоги". Конгениално!
08 Април 2008 10:06
Не бих одобрил термина "руско-съветски подлоги". Става дума за значими хора - фундаментални, тъй да се каже! Като руски стенен часовник сте!
08 Април 2008 10:49
Малко съпровод
Натиснете тук
*
Henry Kissinger
How I'm missing yer
You're the Doctor of my dreams
With your crinkly hair and your glassy stare
And your machiavellian schemes
I know they say that you are very vain
And short and fat and pushy but at least you're not insane
Henry Kissinger
How I'm missing yer
And wishing you were here

Henry Kissinger
How I'm missing yer
You're so chubby and so neat
With your funny clothes and your squishy nose
You're like a German parakeet
All right so people say that you don't care
But you've got nicer legs than Hitler
And bigger tits than Cher
Henry Kissinger
How I'm missing yer
And wishing you were here
08 Април 2008 11:01
Всъщност центърът на международната политика не се измества от Атлантическия към Тихия океан, а просто се връща там където е бил през по-голямата част от човешката история до 1800 година.
Перспективите за след едно поколение - 25 години, спрямо сегашните, за Топ 10 на икономиките в света са:
Сегашният Топ 10:
1. САЩ
2. Япония
3. Германия
4. Китай
5. Англия
6. Франция
7. Италия
8. Русия
9. Бразилия
10. Испания
След 25 години:
1. Китай
2. САЩ
3. Япония
4. Индия
5. Русия
6. Германия
7. Англия
8. Франция
9. Южна Корея (или Корея)
10. Бразилия
Разликата се вижда с просто око - сега в Топ 10 са 6 държави от западната (североатлантическата) цивилизация, след едно поколение - вече само 4.
При това и по-назад в класирането ще настъпят значителни размествания, тъй като държави като Мексико, Иран, Турция, Виетнам, Тайланд, Индонезия и Тайван (ако съществува още тогава), ще продължат да просперират.
08 Април 2008 11:08
Caravaggio:
Да, да, точно така - Кисинджър дрънка глупости, обаче за това са виновни "руско-съветските подлоги". Конгениално!

Дали Кисинджър дрънка глупости - това си е твое мнение. Готиното е, че си се разпознал сред скачащите.
08 Април 2008 11:09
Не разбрах след 25 години къде ще има купеста облачност и къде умерени превалявания
08 Април 2008 11:09
Странна работа. Уж само три революции, пък на камунизите сякаш четвъртит им отвъртели.
08 Април 2008 11:16
Evasion, как да не скачам, като плискаш рядко и надалеч. Ще ми оцапаш крачолите с това красноречие
08 Април 2008 11:32
главната разлика между двата бряга на Атлантика: че Америка е все още традиционна нация-държава, чиито граждани откликват на призивите за саможертва в името на възгледа за националния интерес, много по-широк от европейския
Странна работа! Уж се измерваме с възможностите на Капитала, Технологията, Качеството, а то просто било кой кого ще прекара или колко по-успешно ще излъже собствения си народ ... в името на пълненето на личния джоб!
08 Април 2008 11:39
Вежливи Лосе
08 Април 2008 11:58
вежливият лос отново с най-наукосъобразния, най-природосъобразния, както и с най-Богоугодния коментар
08 Април 2008 12:47
Дедо Киси е забравил да каже и най главното:Всичко това става на фона на изчерпване на нефта и глобална климатична заплаха вследствие на хищническо унищожаване на планетата
08 Април 2008 13:43
Кхм, хм, хм
ислямът заплашвал националната държава...?
А не глобализацията, например?
Крадецът пак вика "дръжте крадеца".
08 Април 2008 13:49
Caravaggio:
Ще ми оцапаш крачолите с това красноречие

Дали? А ще има ли чисто място по червените панталонки?
08 Април 2008 13:59
Доста добър материал, прочетох го още вчера, но реших да изчакам първо мръсната вода да се изтече. Твърде жалко че някои хора не могат да различат анализ от прогноза, други пък си живеят в паралелни вселени...
08 Април 2008 14:03
За господа фрустрираните от международното положение има решение - Натиснете тук
08 Април 2008 14:15
други пък си живеят в паралелни вселени...
08 Април 2008 14:18
други пък си живеят в паралелни вселени...
Четвърти, Господари на Времето, прелитат през паралелните вселени с чувството за изотропност и еднородност и с изненада откриват, че тяхната "прогноза" не било прогноза, а литературно есе, защото анализът им бил подведен с недоказани факти на разузнаването, което пък не знам си какво се е объркало в другия паралелен свят, дето не ще да снася пари на правилното място.
Важното е само конвенционалното мислене, а и разбира се, саможертвата!
08 Април 2008 14:20
Мда, прав е Параграфът за народните мъдрости, не всички са за изхвърляне - гузен негонен бяга
08 Април 2008 15:00
Динайн-е, незнам на колко пийнйе трябва да съм, за да определя този "анализ" като "добър"
Например това: "че Америка е все още традиционна нация-държава, чиито граждани откликват на призивите за саможертва в името на възгледа за националния интерес, много по-широк от европейския."
Верно е! "Националният интерес" на притежаващите властта в САЩ се простира над цялото земно кълбо
За "саможертвата" какво да си говорим? Кой плаща милиардите? И кой ги прибира? И на кого му връщат децата в ковчези?
Федаин и дъртреалист са обърнали внимание на "неколко момента", без отчитането на които всеки опит за "добър анализ" на "межд.положение" е смешно-жалък.
А иначе Кисинджър като пропагандатор не го бива. Той много добре знае каквото трябва да знае и претенциите на някои форумци, че човека остарява и говори глупости са неоснователни - просто не е добър в изкривяването на фактите и това се отразява на "прогнозите" му.

AVG, благодаря за линка
08 Април 2008 15:56
РЕсторант, не знам с какви очила го четеш този текст. Кисинджър има предвид че когато ги призоват да се бият за САЩ, американците идват (всичко е относително, разбира се). Това сравнява с призивът към европейците да се бият за ЕС - колко европейци ще тръгнат да се бият "за ЕС" според теб? Ти би ли?! Сравнението е по схемата щат/САЩ срещу държава-членка/ЕС.
"Анализът" е добър като обобщение, но не трябва да се забравя че това е статия или дори само част от статия. Не мога да се начудя на хора, очакващи да им синтезират "международното положение" в 2-3 странички.
08 Април 2008 16:05
А форумците попържващи Кисинджър естествено забравят ролята му многобройни дипломатически решения - например съглашенията Кемп-Дейвид и последвалия мирен договор между Израел и Египет
Още един голям политик е Робърт Макнамара, но това е друга тема.
Ако беше тук Зевзекът, щеше да нареди Кисинджър и Макнамара наравно с Рейгън на пантеона на разплакващите дудушки майки
08 Април 2008 16:43
Ясно е, че Кисинджър има предвид, че когато американците бъдат призовани да се бият за САЩ където и да е, те се отзовават за разлика от европейците. Въпросът е защо? И този текст като го четеш без очила, намираш аналитичния отговор?
Какво е революционното на трите "революции" - сменят се правни системи, управления, технологии? На всички ни е ясно, че и на трите места - Европа, Арабския свят и Далечния изток, нито правната система, нито управленията корелират на американското. И щото не се разбират, то те са "революционни" или защото Кисинджър иска да ги американизира?
Макар че се пита в края на статията какво да прави Америка, изваденият, дори извън контекста, въпрос
"Какви реалистични цели може да определи Америка за себе си и за световната общност?" издава мерака за диктат.
Или да се радваме като аборигени, че у нечия чугунена глава се е породило съмнението, че с диктат не става, общи цели са необходими?
А сравнението по схемата щат/САЩ срещу държава-членка/ЕС си е направо за детската градина.
08 Април 2008 17:27
Всъщност твоите разсъждения са за детската градина, уважаеми, или по-добре казано - адекватни за времето на Студената война.
Нито ислямската революция, нито процесите в ЕС, нито процесите в далечния изток се ограничават до географските рамки в които си ги сложил. Най-големите мюсюлмански държави въобще не са арабски, ама нейсе - това явно е отвън хоризонта ти. Безсмислена е дискусията. То и самото превеждане и препечатване на Кисинджър е безсмислено за аудитория на ниво чичо Сам/дядо Иван
ПП А най-смешни са цървулите, наричащи политици и дипломати с половин век стаж "изкуфели старчета"
08 Април 2008 17:34
Вече го бях пускал, но - Натиснете тук и се запознайте с идеите на радикалния ислям.
08 Април 2008 17:38
А най-смешни са цървулите, наричащи политици и дипломати с половин век стаж "изкуфели старчета"

Така е Dinain, друго си е например нашия дипломат Петър-Феим-Бисер
08 Април 2008 17:42
Кой?
08 Април 2008 17:49
Свой, свой, Чаушев.
08 Април 2008 17:59
Хенри Кисинджър е един от големите политици на миналия век и вероятно ще остане такъв и през този век, като създател, или по-точно като възродител , на така наречената realpolitik. Реалполитик ще рече, след като всички цивилизовани комуникационни средства са изчерпани в преговорите с някой дудук-политикан, грабваш една неокастрена гьостерица и продължаваш дискусията с нея. Разбираемо е, че световната дудушка общественост възприема името Кисинджер като трън в задника. Но никой не може да отрече, че realpolitik works, товаришги. It just works.
08 Април 2008 18:37
Кисинджер?
Че той пръв от бившите идеолози, които критикувахме, поиска да не се закача БКП/БСП и да се остави на мира.Нищо от негивите писания не почива на логиката, а на неговата бъбривост за това и онова.
08 Април 2008 19:06
Велик политик, казвате? Идете да попитате роднините на онези 60000 американци, които си оставиха костите във Виетнам - те с удоволствие ще ви обяснят колко е велик...
08 Април 2008 19:25
Кисинджер е велик защото се опитваше да прави реалполитик въпреки началниците си - първо Ричард Никсън и после Джералд Форд, които се опитваха да правят някакво тъпо разведряване със СССР...... за наша сметка.
08 Април 2008 19:28
Е, аз понеже съм мече с Много Малко Ум и такива сложни думи като "ислямската революция", облягаща се на "модерните" завети, внушени от близкото минало, нейде около 622 г., не ги разбирам; нито ще открия на "географската рамка" източния и западния полюс, колюс, при все че някои говорят за тях. А щом чуя жужене "саможертва", разбирам, че някой "прави" мед. Опитът подсказва, че е по-вероятно вместо да се стигне до меда, хвойната да намери задника.
А Зевзека е напълно прав:"Реалполитик ще рече, грабваш една неокастрена гьостерица и продължаваш дискусията с нея", гьостерицата, докато реалполитикът я окастри.
Никой не отрича, че realpolitik works; Въпросът е Who pays a bill? Ей на, наш'та гьостерица как биде окастрена с кУрвети!
То и мотиката работи, някога и прогресивна е била, но да разчитаме на нея и сега... значи само едно - връщане назад.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД