:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,783,022
Активни 680
Страници 9,896
За един ден 1,302,066
Стратегия

Влезе ли Турция в ЕС, България излиза

Европарламентът предупреждава, че разширяването на съюза може

да обособи ядро от държави, което ще ни прати в периферията
Светослав Терзиев
Членството на България в ЕС е заплашено от по-нататъшното разширяване на съюза, става ясно от проектодоклад на Европарламента, обсъден преди седмица от неговата Комисия по външна политика с цел да бъде готов за пленарен дебат през лятото. Документът, писан от германския евродепутат от ХДС Елмар Брок, анализира критично стратегията на Комисията на ЕС за разширяване и по-точно стратегията за приемане на Турция, макар и да не я споменава поименно.



Заплахата за България



звучи така: "Европейският парламент предупреждава, че по-нататъшното разширяване без адекватна консолидация би довело съюза до многобройни конфигурации, сред които ще има ядро от страни, движещи се към по-тясна интеграция, и други, оставащи в неговата периферия". Няма никакво съмнение, че в ядрото ще се сплотят старите членки, както и няма съмнение, че мястото на България най-вероятно ще бъде в периферията. Тя не само че е обект на специално наблюдение поради недостатъчна пригодност за пълноправно членство, но и няма близка перспектива за интеграция във "вътрешния кръг" на ЕС, очертан от еврозоната и Шенгенското пространство. Дори да предположим, че някой ден тя изпълни критериите за еврото и Шенгения, старите демокрации ще продължат да я гледат накриво, докато не се раздели с мафиотските си структури. Точно те обаче са се слели дотолкова с държавата, че ликвидирането им би означавало да се основе нова държава. Ясно е, че подобно нещо не може да се случи нито лесно, нито бързо.

България наистина се качи на последния вагон във влака за ЕС, който сега забавя хода си само колкото да вземе в движение вероятно през 2009 - 2010 г. още един пътник - Хърватия. След това по волята на локомотивите на ЕС - Германия и Франция - европейската композиция ще вдигне скорост, защото, както пише Елмар Брок, "всяко разширяване трябва да бъде последвано от адекватна консолидация и политическа концентрация, от засилване на сцеплението в съюза и от сериозна преоценка на неговите политики и средства, за да се концентрира върху целите, които отговарят на очакванията на неговите граждани и гарантират жизнеността на политическия му проект".

Смисълът е следният: Щом не искате Европа на две скорости, съобразявайте се с нейните



абсорбиращи възможности



Ако бъдат пренебрегвани, "ще се появят сериозни разрушителни процеси за дееспособността на съюза, защото ще бъдат отслабени неговите институции и някои негови страни-членки ще станат по-уязвими от външен натиск, а доверието към неговата роля на глобален играч ще бъде подкопано, защото и без това общата му външна политика е много крехка", обяснява Брок в проекторезолюцията.

Турция не е държава като другите кандидатки и затова ЕС трябва да мисли за нова стратегия, след като я е поканил да преговаря за членство. Тя е нагледно потвърждение в политиката на Хегеловия закон на диалектиката, че количествените натрупвания водят до качествени изменения. Поради своите размери, население, културна и политическа специфика Турция няма как да се пригоди бързо към критериите за приемане. Преговорите с нея ще продължат вероятно не 10 - 15 години, както се предполага, а десетилетия. През това време ускореният й демографски растеж ще я направи 100-милионна и ако влезе в ЕС, ще бъде най-многолюдната държава. Съгласно Лисабонския договор за вземане на решения с квалифицирано мнозинство нейният глас ще има относително най-голяма тежест.

Едва ли Германия и Франция ще се оставят да бъдат изтикани по-надолу в класацията, въпреки че са мотор на европейския проект. Като знаем какви проблеми си навлякоха с една средно голяма своенравна държава като Полша, вероятно отсега си представят как биха спорили с Турция за политиката на ЕС. Пред заплахата да бъдат блокирани, те ще предпочетат да се обособят в нещо като вътрешен Евросъюз, който ще превърне по-периферните държави наново в кандидат-членки за присъединяване към клуба на проспериращите.

България има да връща на Турция



жест на добра воля,



защото получи от нея силна подкрепа за членството си в НАТО. Затова нейната официална позиция е, че подкрепя кандидатурата й за ЕС. Освен това всяка държава има интерес да не бъде външна граница на съюза, защото падне ли й се такава чест, е все едно да изтегли Черен Петър. Тя започва да носи отговорност за сигурността на останалите, да поддържа с повишена взискателност модерни гранични сили, да бди срещу наплива на имигранти от Третия свят и др. Със своята многобройна армия Турция би могла с лекота да поеме тази функция от България и да служи като санитарен кордон между Европа и Близкия изток.

Извън преките ползи рисковете са много по-сериозни. Най-видимият е, че за разлика от турския демографски взрив по българските земи се наблюдава хроничен демографски срив. Когато през 2050 г. Турция бъде 100 млн., България ще се свие до 4 - 5 млн. според прогнозите на ООН. От едната страна на южната ни граница ще има повишено демографско налягане, а от другата ще има човешки вакуум. Какво ще се случи при премахване на границата, всеки може да си представи. Не бива да се забравя също, че неоосманската доктрина никога не е умирала в Турция. Стремежът й за връщане по старите земи ще се прояви като естествен процес при евентуалното й приемане в ЕС.

Заплахата от обособяване на ядро и периферия най-вероятно ще остави България



в зоната на бившата Османска империя,



защото вече се чувства как и други държави си спомнят за старите имперски и съюзнически връзки и започват да действат съгласувано в рамките на ЕС (напр. Австрия и Унгария, Великобритания и Полша, Франция и Румъния и др.). Прекомерното разширяване на ЕС може да зарадва само онези, които желаят неговото отслабване и разпадане. Кои са те, личи от думите на Елмар Брок при първото изслушване на доклада му на 22 януари. "ЕС върви към опасност от имплозия: това е британската идея за разтягане на палачинката, докато се скъса по средата." Британците, както знаем от историята, са традиционни приятели на Турция за сметка на България. Очевидно нашият шанс е също да си спомним стари приятелства с Франция и Германия и да побързаме да ги укрепим, преди да са ни дали на турците.

България не бива да забравя също, че има неуредени спорове с Турция - напр. за дължимите на тракийските бежанци 10 млрд. долара и за българските имоти в Истанбул. Затова не трябва да бърза да затваря преговорните глави с нея, нито пък да се стеснява да изговаря на висок глас исканията си. Хубаво е Турция да бъде окуражавана, че има шансове за ЕС, за да се демократизира и модернизира, но колкото е по-дълъг този процес, толкова по-голяма ще е ползата от него. През това време и България ще има възможност да стане по-спретната държава, ако съзнава какво я чака, за да не изпадне от привилегирования клуб и да не се окаже в нежелана компания.
Снимка: Ройтерс
Демонстрант в Анкара държи портрет на премиера Реджеп Ердоган, изобразен със забрадка от американско знаме. Намерението на турския министър-председател ислямист да върне забрадките в университетите се разминава с неговите амбиции за членство на държавата му в ЕС.
72
7857
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
72
 Видими 
08 Април 2008 00:24
Туркие няма да я приемат в ЕС.
Толкоз много гладен, беден и неграмотен народ няма кой да изхрани.
08 Април 2008 00:42
rki, ти недей тъй. И България не биваше никой да я приема, ма на - приеха я.
08 Април 2008 00:45
Да де, `ма ний сме само седем милиона и при това християнска страна, ако и да сме православни.
Да не говорим, че като цяло народа е по-добре от населението на Анадола.
08 Април 2008 00:47
Забравих да спомена - според мен, влизането ни в ЕС бе голяма грешка.
Дано да не се окажа прав.
08 Април 2008 00:54
Първо ще има едно обособено Кюрдистанче, а после каквото е останало от Туркие ще го мътят...



Deutschland
08 Април 2008 01:25
Влезе ли Турция в ЕС, България излиза

Аааа, ЕС няма да се отърве от нас толкова евтино.

Редактирано от - Oraсle на 08/4/2008 г/ 01:26:43

08 Април 2008 02:20
и тогава ще се осъществи /на български е ^реализира^/ мечтата на Левски по тези земи да се прегърнат за свободен и богат живот българи, цигани, евреи, арменци и турци...
08 Април 2008 02:31
HAMALIN,
Що "тогава" /чак/?!
Те и сега са прегърнати-"Синчето"/Станишев/+"Царя"/Кобургготски/+"Султана"/Доган-"Сава"/+ "Гоце"/Първанов/!!!
Само НЕ виждам как турци и арменци ще се прегърнат, щом НЕ могат да се разберат за Геноцида?!
08 Април 2008 02:32
Апропо, ИМА логика и разум в радсъжденията на Терзиев тук!
08 Април 2008 02:50
Брях, параграфа излязъл с положителна оценка за статията.
08 Април 2008 03:02
Браво на автора ...
08 Април 2008 03:09
Съмнявам се да приемат скоро първата мюсюлманска държава в ЕС.С това ПКК ли беше, с мизерията.Сега пак управляваща партия ще закриват щото била про ...няма как да стане
08 Април 2008 05:13
въх, пак пишман анализ, ама работата е по-проста. нито има кой да ни изкара насила, ако ние не речнеме сами да излизаме, нито има кой да ни интегрира насила, ако ние сами не се интегрираме.
08 Април 2008 05:18
Параграфе, ако говорим без абстракции, сега са се прегърнали по-скоро Гейчо и Вагинин; Гъци и Идиотова; Пикльото и Ептен Крадем; Мутрите и МВР, Волен ш Капка.... Като вземете да ги пишете всички тия високопарните фрази!
Пък те ората си се е*ат ли, е*ат! Реализъм требе да има туканка!
08 Април 2008 05:21
Прегърнал като евфемизъм, де, като на*ъзил... Ама те тъй си одят...
08 Април 2008 05:26
Но прав е Терзиев де, прав е... Стига сме се занимавали с глупости - какъв бил Петков и какво - цялото му правителство, и кого чукал Гоцето, и какви били там ония двамата... И без това сме некомпетентни. По добре да помислим как един ден ще ни завладее Турция. Защото трябва да вземем Мерки! "Принять меры!", както казвах братушките от платинено-рубинената. Мероприятие, значи!
08 Април 2008 05:31
rki, икономически Турция е с десетилетия преди България. За простотията като срвнителен фактор не знам, може и да си прав, но икономически комшиите са по-добре от нас, пък и престъпността им е много по-умерена от нашата. Законите се спазват повече отколкото у нас, исляма не е така фанатично обслужван за разлика от другите мюсюлмански страни. армията им е светска, не религиозна. Проблемитена Турция не е иаслямът. Проблемът им е в многобройността на населението им. Ако ги приемат, теоретически ще трябва да им намират работа, на 65 млн. души. Друг проблем им са кюрдите. Носителите на комбинацията от марксизъм, ислямизъм, нарко-търговия и сепаратизъм. А правата на човека са предтекст на Европа да не взима Турция.
08 Април 2008 05:36
Навремето, при социализъма де, га се качеха цените на нещо, или се изостреше дефицита, или почнеха некои други неща да будят недоумение, Партията стягаше редиците. Почваха едни профсъюзни, и комсомолски, и открити партийни, и закрити партийни, и на партийния актив само събрания, заседания и съвещания. В "Органа", както официално му викаха, щото то сега "орган" кур значи, и докторята във форума ще ви го кажат, ама тогава "Орган" си беше Работническо дело, та Органа се надигаше и изкарваше Уводна статия. А по паланки, села и градове, че и по палатките даже - нали лагери имаше тогава превз лятото, тръгваха лекторите от "Георги Кирков", с лекции по Действително Важните Проблеми - научно-техническата революция и буржоазната идеологическа диверсия, на която аха-аха и сме се поддали. Тези две теми заемаха съответно трето и второ място в топ-рейтинга на лекторското майсторство. Номер едно заемаше темата "Има ли живот на Марс?" и лекциите върху нея ставаха най-много в трудни за Народа и Партията моменти. А както всички добре знаем, Народ и Партия са едно и също. В смисъл, че народът няма право на отделно, самостоятелно съществуване. Защото няма да има кой да го пази от лошите хора и да му събира парите на едно място - за общото благо де, за кво друго?
--------------------------
08 Април 2008 05:48
Пък то, като се замислиш, и Партия от Пари иде. От инкасиране, значи. Иначе откъде тоя общ корен?
08 Април 2008 06:47
Дъртаняне за първио постинг.
Българските политици ни водят към тотално разтурване на държавността СЕГА , пред очите ни . А Терзиев се захванал да ни плаши с Англия че искала да вкара след 20 години Турция в ЕС и какво можело да стане после. СбрЪкана работа.
08 Април 2008 06:50
Да бе, Воци, само за първия!?!?!? Ами за другите?!?!? Ами за предпоследния!?!? Приятел значи! Пък не хвалиш достатъчно, а?
...............................

.........................
Чета си значи, постингите, и съм си обърнал очите наопъки от възхищение. И една само мисъл в главата ми, една единствена: "Боже, колко съм умен!!!!"
08 Април 2008 07:00
Sorry , Дъртаняне . По ДВА пъти ги прочетох другите - ама не ми достигна интеуект да ги оценя . Пас.
08 Април 2008 07:05
Е то какво удоволствие човек да си прави майтап с другите, ако не може да си направи и със себе си? Та, аз за Партията, Воци, за Партията... И за Идеологическата диверсия...
08 Април 2008 07:08
А, и щях да забравя да питам: според тебе има ли живот на Марс?
08 Април 2008 07:10
Едно време е имало. Ма после победил комунизмо по целото Марсово кълбе. Сега наблюдаваме резултато . Планетата е червена отсекъде.
08 Април 2008 07:14
"че неоосманската доктрина никога не е умирала в Турция. Стремежът й за връщане по старите земи ще се прояви като естествен процес при евентуалното й приемане в ЕС."
Че какво му е лошото България да е автономна република в състава на Турция.Може даже да се мине и без автомония, ей така.Ще се плаща десятък, а не по 20% ДДС, в семействата ще се раждат по 5-6 деца, ще сe избира султан и ще има излаз на още едно море. Друг вариант е, че може да се преотстъпи Хасковска и Кърджалийска области на Турция.А пък Благоевградска и Смолянска - на Гърция.
08 Април 2008 07:17
Ти, с това червеното - да не би да намекваш за онова там, дето сме еволюирали от него, докато се катерело по дърветата? Щото то маймуняк, маймуняк, ама се отдолу го гледаме?
08 Април 2008 08:01
Sultanе , глеам те че си по отстъпването. Айде отстъпи ни Цариградска област до Босфоро , па за другото шъ видим.
08 Април 2008 08:23
"Край Босфораааа
Шум се вдигаааа -
Лъскат сабиии, щи-то-ве ..."


08 Април 2008 08:53
БГ никога нема да остане 4-5 млн. Ще има виетнамци, англичанци и т.н. Зависи кво ще каже и глоб. затопляне...
08 Април 2008 09:06
Понеже бързам прочетох само половината статия, затова и мнението ми ще е половинчато но това 100% истината. Точно така ще се развият нещата. Страхувам се, че вече натам са тръгнали работите.
08 Април 2008 09:27
Воци, освен европейската част и Цариградска област, настояваме Турция да ни отстъпи и Диарбекирска област.Повечето ни заточеници там са се женили за местни моми и е време населението да се върне към българските си корени.Нали така, Султане?Какво е лошото да се върнат към майка България?Ние ще ги защитим от лошите кюрди.
08 Април 2008 09:37
Добро писание
08 Април 2008 09:49
Ъ-ъ-ъ, само дето Великобритания безусловно подкрепи и България за ЕС, за разлика от другите по-големи държави, които имаха резерви.
Пък за приятелството между Великобритания и Турция можем да си спомним битката при Галиполи...

08 Април 2008 10:04
Мдааа.... Всички въпроси на този свят си имат някаква степен на приоритетност. Изключително важно е, че Турция ще ни завладее с английска помощ след 20 години, но много по-важно е, има ли живот на Марс. Защото я си представете, че ни завладеят не турците, а извънземните? Тогаз кви ша ги дъфчим, а? Война на световете - гледахте ли я, а?
08 Април 2008 10:12
А някой си мисли, че открил топлата вода и гравитацията отново. Преди години написах тази мисъл тук много по-точно. Тоест 3 дни преди да влезе Турция в ЕС трябва България да излезе.
Не се мъчете да откривате и пишете бъдещето ни. Вече сме написали всичко. Толкова време се бистри тук политика. Да се мине на препрочитане.
08 Април 2008 10:20
Това за старите "имперски и съюзнически връзки" как да го разбираме? Германия -България? Германците са загубили и двете световни войни и пак са водеща икономическа сила в света. И ние сме ги загубили войните и просто си останахме вечните люзъри.
08 Април 2008 10:50
По принцип автора е прав, но са прави и онези, които отбелязват факта, че в момента вътрешните ни проблеми са много по-важни. Наистина вече има опасност от разпад на държавата. До там ни докараха "милите" ни политици.
08 Април 2008 10:56
Да влезе чичото фичото!
08 Април 2008 11:02
Чекай малко, рано е. Пръво ке изскочат огурците и делиорманите, харлемските педофили изпълзеват кот 3 саато...
08 Април 2008 11:13
Бе то китайците са на Подуене и вече превзеха Илиянци, пък вие се тревожите от Турция.
08 Април 2008 11:15
Аман от драсканици и празни приказки.ЕС е само етап на гловализацията, нищо че сега си ближе раните от световната финансова криза.Дали ще се разшири, на къде и кога е въпрос свързан само с финансовата му стъбилизация.За Турциа, голямата дума има и САЩ, може и там да е ключето на досегашните откази.Големите пари отдавна са мултинационални и по добре да си пилеем силите, и красноречието за нашите си обори, щтото , и в ЕС, и извън него, мръсотията е до шия.Но поне устата ни още е свободна, ако ме разбирате къкво искам да кажа.
08 Април 2008 11:27
Всъщност демографските тенденции в България бавно но стабилно се променят.
От 65000, колкото бяха ражданията през 1997г. (историческият минимум), през 2007 ражданията стигнаха 79 000 и продължават да растат. Като се има предвид средно европейската тенденция, вероятно ще се установят на около 12 промила или 90 000 годишно. От друга страна, смъртността спада (тя беше 14 промила през 90те защото тогава починаха повечето от родените през 20те години на 20ти век, когато е бил пика на раждаемостта в новата ни история) ще се стабилизира на 10-11 промила, или ще се установи естествен прираст от 10 000 души годишно, като дори и българският етнос ще се стабилизира поне, ако не расте.
Тъй като България просперира (6% среден ръст на икономиката за последните 10 години), макар и бавно (за да почнем да догонваме Западна Европа, т.е. да се изравним поне със Словения, Гърция, Португалия ни трябва 8-10% среден ръст за следващите 10 години) и това ще генерира приток на трудови емигранти отвън.
Тук е много важна ролята на една добре изработена държавна стратегия за това какви трудови емигранти трябва да се приемат.
Примерът със Западна Европа сочи, че това в никакъв случай не трябва да са мюсюлмани. Отношението към циганите у нас изключва и индопакистанците.
Най-реалистично е да се приемат и дори да се насърчават емигранти от Русия и Украйна. Поради близките ни расови, езикови и етнически корени тези хора след време могат да се интегрират в обществото и да влеят свежа кръв в българския етнос.
08 Април 2008 11:37
В световен мащаб е налице трайна тенденция, започнала бавно през втората половина на 80те и все по засилваща се, за намаляване на естественият прираст почти навсякъде.
През 1985г. беше пикът на световната раждаемост, когато имаше страни като Йордания, Кения, Оман и Танзания, които имаха естествен прираст между 36 и 40 промила и раждаемост до 57 промила (следно по 8-9 деца на семейство).
Оттогава прирастът повсеместно спада.
В най-населените държави - Китай и Индия прирастът спадна съответно от 12 на 6 промира и от 20 на 15 промила, което в цифри дори и при междувременно увеличилото се население дава намаление на световния прираст със 6 милиона души.
Значителен е спадът на естествения прираст и в Латинска Америка и в Източна Азия.
От 90 милиона през 1985г. световният прираст е спаднал на 75 милиона през 2005г.
08 Април 2008 11:40
Право дума Терзиев.България сега е като гнила круша, а Туркието е застанало под дървото със зинала уста и си чака.Нема нужда нещо да прави.Сами ще му капнеме
08 Април 2008 11:42
Нещо не схванах. Авторът иска да каже, че ако Турция влезе в ЕС около 10 млн.човека веднага заливат България? Като как, първо ако става въпрос за икономическа миграция Западна Европа ще трябва доста повече да се страхува. Ако пък просто защото няма да има къде да живеят от Големио наталитет (и това не е точно), много ми е интересно 2020 г(щото тогава може да стане това) от къде ще ги извадят парите бедните и голи турци (имотните и гражданите ги махаме, те няма да избягат от хубавото) за да си купят жилища в България. Щото тука цените вече удариха европейските, почти де. И да не мисли някои, че ще идат по запустелите селца и махали, дето няма бъдеще за тях.
Тъпичко, доста тъпичко написано.
08 Април 2008 11:50
Автора -
Вече се виждат тук там проблясъци и в Европа за опасността от примитивното ислямско население. Все повече се надигат гласове с/у пагубната политика следвана от европейците , за да угодят на САЩ. Турция НИКОГА не трябва да влиза в ЕС. Не, че този съюз е нещо много добро но принципно.
08 Април 2008 11:59
статията е доста смислена, но все пак това е статия и е нормално по-скоро да маркира проблемите без да влиза в дълбочина. и наистина съм съгласен с автора че най-добре за нас е турция да има максимален предприсъединителен период. аз бих добавил примерно 80-100г след което ние, гърция, кипър, румъния теглим по един референдум и те пак са вън и им е здраво "вътрешарка" ха-ха! но поне са се поевропейчили за тези 100 г. немислимо е утре една 80-100млн. държава да има паритет с германия или франция при вземане на решения за съюз с който те имат 3% общо(евротерит.им)! да не говорим че това е троянския кон на щатите и той не бива да се приема.
08 Април 2008 12:08
Турция има и друг начин да влезе в ЕС - чрез България.
До 10-20 години българите ще сме малцинство на територията на България, а циганите и турците ще са мнозинство. Правят си мнозинството/турците/ втора турска държава наречена България, издават си по два паспорта и ето ти ги всички граждани на сегашна Турция станали и граждани на втората турска република, която обаче вече е член на ЕС. После може турска република България да присъедини към себе си република Турция, под новото име Република Турция със столица Анкара и ето ти ги турците и като територия станали членки на ЕС.
08 Април 2008 12:36
за автора
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД