Иван се превърна в любимец на хлапетата, но бе изгонен заради арогантното си поведение. Скандалът около него обаче донесе на бТВ рекордни рейтинги. |
А шоубизнесът отразява цялостното състояние на обществото чрез образ, звук и много, много жълтини. Предава ни цялата картина - от вкуса на хората през истините как се стига до върховете до как, кой и защо финансира проектите.
Шоубизнесът се оказа трудно достъпна професия за мнозина. От една страна, поп музиката взе да изчезва от културната трапеза на българина и без спонсорство трудно се оцеляваше; а от друга, животът на попфолк певиците и певците се оказа доста доходна, но в същото време скъпоструваща от гледна точка на компромиси професия. Без да бъде тунингована една жена със силикони, екстеншъни, почти ежедневни козметични процедури и фитнес, без да бъде назначена към някой чернодрешко със странен бизнес - трудно се стига до върховете...
Талантът на стотици момчета и момичета умираше заедно с мечтите им още преди да са излезли от тийнвъзрастта. Имиджът на професията очевидно се срина през годините на прехода и повечето даровити деца зачеркнаха шоубизнеса като перспектива.
Сега може би не е по-лесно, но се появи надежда. Риалити форматите, които се появиха по телевизиите - "Стар Академи", "Мюзик Айдъл" и "Пей с мен", дадоха шанс на цяло едно поколение и до голяма степен пренарисуваха цялата картина.
Бог да благослови конкуренцията!
Когато се появи първото риалити - "Биг Брадър", мнозина скочиха срещу безцеремонността на камерите, но най-вече на продуцентите. Критиките бяха срещу факта, че никому неизвестни хора стават звезди, без да са направили нищо, заслужаващо аплодисменти; че няма хигиена в подбраните сцени и случки. Този тип шоу обаче вкара националните телевизии в кървава борба. Нова телевизия взе аванс пред самозабравилия се по това време лидер бТВ и заспалата от години БНТ. Слави Трифонов взе инициативата в свои ръце и направи по бТВ супергледаемо шоу в самото шоу. Спомняте си конкурса, чрез който, от една страна, потърси заместник на изплъзналата му се беквокалистка Деси Добрева, а от друга - конкурира развихрящото се с пълна сила "Стар Академи" шоу по Нова. Произведе няколко звезди, с което показа, че музикалните формати тепърва ще навлизат в програмното време.
Сега, няколко години по-късно, в ефира се води истинска война на световете. Непознати деца се превръщат в звезди. Имената им ги знае всяко хлапе, темите, случките - всичко се коментира, независимо дали е на село или в центъра на столицата. Прокуждането на Иван от "Мюзик Айдъл" е наблюдавано от рекордните 68 на сто от зрителите във времето от 21 до 21.15 ч. Само за сравнение в същия времеви пояс БНТ със сериала си е привлякла едва 5.4 от публиката, а Нова с конкурентното "Пей с мен" - 9.2. Хубавото на конкуренцията е, че не позволява да се отпускаш. За да направиш хубаво шоу, ти трябва добър формат, кадърни продуценти и пленителни герои.
Новите звезди и помирението на сцената
В нашия случай най-важното нещо са героите. Резултатът от бясната конкуренция е, че се появяват нови, стойностни изпълнители. Има и още нещо - помирението на сцената. Това, което беше немислимо само преди три години, днес е факт. По-рано поп и фолк бяха като ЦСКА и "Левски", всеки жанр живееше собствен живот, от което никой не печелеше. Попфолк звездите страдаха от провинциални комплекси, но пълнеха залите. Обратното също беше факт. Там някъде вирееше и рок музиката. Сега на една сцена пеят Деси Слава, Мария Илиева, Графа, Маргарита Хранова... А Наско, вокалът на рок бандата БТР, го удари на македонски песни. И още, и още противоположности преляха една в друга. Всъщност благодарение на "Биг Брадър" и сега на "Пей с мен" за всички стана ясно, че Деси Слава не е чалга звезда, а феноменален талант, който може би в скоро време ще бъде коронован с титлата "новата кралица на българската сцена".
В крайна сметка помирението на жанровете се определя единствено от качеството. А то е много просто нещо: хубава ли е една песен или не, добър ли е един изпълнител или не. Факт е, че музикалните жанрове у нас страдат от липса на оригинални идеи, че има глад за кадърни композитори и текстописци; но въпреки всичко се появяват все по-хубави неща.
Риалити форматите върнаха шоубизнеса в лоното на естествения подбор и създадоха новите лидери в хубавата музика. Защо е важно ли? Ами защото дава равен шанс на тези, които мечтаят да успеят в музиката. Защото, ако в шоубизнеса можеш да пробиеш честно и със собствените си сили, значи и в други области на живота може да постигнеш същото.
На музикални награди на БГ радио за албум на годината бе обявен този на Невена - победител от първия "Мюзик Айдъл" (тя грабна и приза за дебют). На финала на конкурса за "Евровизия" пяха петима изпълнители, които се родиха от телевизионните конкурси, а и двама от водещите бяха техни колеги.
Може много да се спори къде шоуто е по-добро - в "Пей с мен", в "Мюзик Айдъл" или в "Стар Академи"... Кой кастинг е бил по-сполучлив, къде са по-талантливите изпълнители - и още много спорни теми. Но точно това е номерът - талантливите деца да влизат във фокуса на публиката, защото, когато има запомнено име, когато това име стане любимец, когато си купуваш песните му, когато натискаш "риплей" нонстоп на едно парче и то е българско, значи имаме шоубизнес.