:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,671,737
Активни 375
Страници 14,302
За един ден 1,302,066
Рефлексии

Забравени мотиви за космически полети

Снимки: РОЙТЕРС
Юрий Гагарин
Сред куриозите около полета на Гагарин на 12 април 1961 г. е, че в западноевропейски и руски емигрантски издания се споменава и Николай Фьодорович Фьодоров. При това не само при предтечите на руската космонавтика, но и на първия космонавт: Фьодоров е учител на Константин Циолковски, но е и незаконороден син на княз Павел Иванович Гагарин, чиито потомци прибързано припознават Юрий Алексеевич за свой роднина. При повече мнителност може да се допусне, че Хрушчовата ирония е сред причините съветската власт да изпрати в Космоса един княжески съименник, за да уязви още веднъж аристократичното самочувствие на емиграцията. Защото Юрий Гагарин е син на дърводелец и обща работничка в колхоза на село Клушино, а фамилното му име иде от простолюдното "погагарить", изразяващо майтапчийския нрав на рода. Чудесен повод ТАСС да се надсмее на поредната инсинуация в западната преса! Че каква пряка връзка има тук с някакъв княз, не броим ли случайни неща като съвпадение на имената; или нелепи като роднинството откъм Адам и Ева?

При Николай Фьодоров обаче точно прародителската връзка е важна. Тя отвежда към



мътната история на руския космизъм,



чийто основоположник е тоя скромен отговорник за читални зали в две московски библиотеки. Там той се ползва с авторитет, спечелен със свойственото за библиотекарите скептично отношение към живота извън истинските книги. Фьодоров разказва и препоръчва тъкмо такива книги, дава заплатата си на бедните, издържа студенти, образова професори. Наричат го "московски Сократ", мнозина с гордост се причисляват сред учениците му - например Достоевски, Толстой, Соловьов, Брюсов. След смъртта му в 1903 г. последователите издават неговата "Философия на общото дело".

Основа на философските възгледи на Фьодоров са принципите за управление на природата и бъдещото възкресение в плът и кръв на всички поколения след грехопадението. Те налагат възпитание, което предполага култ към предците и отговорност за спасението на човечеството. Затова то следва да се провежда както на гробища, така и в лаборатории. Важен момент е обменът с природата чрез прехранването: съзнателно-творчески процес, създаващ човешкото тяло в съответствие с елементарни космически частици. Някои от тях са на Земята, но повечето са в Космоса.

Освен това Фьодоров смята (и пресмята), че в деня на Страшния съд всички възкръснали не ще се съберат на Земята. Така възниква техническият проблем за разселване на хората из други планети. За тази цел трябва да се преодолее земното притегляне със съответни апарати, както и да се създадат възпитателни комплекси, превръщащи човека от същество смъртно и свиващо се в същество безсмъртно и развиващо се.

Не толкова с убедеността, че тия видения ще се сбъднат, колкото с вярата, че във Вселената има по-съвършени същества от нас и висш разум, най-близкият ученик на Фьодоров - Константин Циолковски, проектира в Калуга ракети и търси оптималното им гориво. Проектите му наред с военните разработки на реактивни двигатели и трофейните чертежи на немски управляеми снаряди са в основата на съветската космонавтика, развита в конструкторското бюро на Сергей Корольов. Преди това Корольов пък е минал като троцкист из лагерите в Колима и изпитателните полигони за ракетни установки.

Най-поучителното в тази история не е, че руската космонавтика може да се представи и като



законородено чедо на виденията за Страшния съд,



реалностите на ГУЛАГ и нуждите на войната - все образи на ужаса, който мнозина преживяват през целия ХХ век и от който искат да избягат дори в Космоса. Най-поучителното в нея е подсещането, че в детството на космонавтиката има и други мотиви за космически полети освен земни цели: военна надпревара, производство на ценни материали, сателитни средства за наблюдение, комуникации и телевизионни развлечения, та дори и космотуризъм - срещу 20 милиона долара за желаещите. Това подсещане може би ще ни помогне да си спомним и за първите руски космонавти и американски астронавти, чиито полети възбуждаха детинския ни ентусиазъм през шестдесетте години извън всякакви топли и студени войни. Точно той, макар и подражателен, подклаждаше страстта за висене в библиотеки и търсене на книги, преодоляващи здравия разум и идеологическите норми; укрепваше волята за упражнения, подготвящи тялото за преодоляване на земното притегляне; раждаше щури експериментатори, които правеха ракети от цинкови кофи и си късаха пръстите си, забърквайки най-чудновати смеси. И всичко това с неизтребимата вяра, че може би ще ни се случи да полетим в Космоса като представители на човечеството, повтаряйки Гагариновото "Поехали" или Армстронговото "That's one small step for man, one giant leap for mankind".

Разбира се, това днес изглежда наивно. Ала



забравата на този детински ентусиазъм



и неспособността да предадем частица от него на децата си са тежък грях. Надали той приземява Страшния съд, както смята Фьодоров, но е сигурно, че придържа балона с мечтите за истински живот с финтифлюшките на прогреса, от който се печели само тук и сега. А иначе всеки може да се досети, че шансът този балон да се спука е правопропорционален на близостта му до Земята, отиваща към естествения си край. Ще е жалко с него да приключи и животът на човечеството.
 Нийл Армстронг
103
6003
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
103
 Видими 
12 Април 2008 01:47
Туй по случай деня на космонавтиката май са го пуснали. Но защо?
12 Април 2008 02:13
Като се има предвид необятността на темата ( Обилието от исторически факти, свръхинтересни биографии, технически термини и военнополитически аспекти ) - Димитър Денков доста добре се е справил с неблагодарната задача . Една колонка за " начален съдийски сигнал " - и теренът е открит за полемика .
12 Април 2008 03:04
Според мен не е лошо авторите, пишейки материалите си, да се опитват да провокират читателите си, търсейки сложни взаимовръзки и конспирации. Но е добре да има някаква мярка.
12 Април 2008 09:06
Безсмислена руска пропаганда и безсмислени брътвежи.
Русия е технически изостанала страна, преди както и сега.
Лицата и героите споменати в статията важат малко за света и за България.

12 Април 2008 09:32
Така е то с космоса... Много легенди, много нещо... Хората обичат приказките и ги търсят и в живота... И че покрай това тръгват цяла серия заблуди, конспиративни теории и откровени лъжи дори - ми нищо чудно.


Една сравнително невинна илюстрация за широко разпространена заблуда: на снимката долу не е "Нийл Армстронг" (въпреки, че почти всеки, който знае тази снимка, я нарича точно така - "Армстронг на Луната". На снимката е Едуин "Бъз" Олдрин, а Армстронг прави снимката и се вижда отразен в шлема на скафандъра му - което елегантно е формулирано като "Buzz Aldrin Reflecting Neil Armstrong on the Moon" - "Бъз Олдрин отразяващ Нийл Армстронг на Луната" - Натиснете тук
12 Април 2008 09:46
Заглавието на тази рубрика ми се вижда твърде неподходящо - "рефлексии" иде от "размисли", а в тази статия не се забелязват някакви мисли. По-подходящо би било "рефлекси", в смисъл плод на условни и придобити рефлекси.

Според този бисер, "космос" произлиза от "косми". Вероятно "космология" ше рече - наука за космите, а "космогония" - гонене на косми. За "космизъм" ме е срам да кажа...

Редактирано от - Caravaggio на 12/4/2008 г/ 09:47:49

12 Април 2008 09:48
Можеше да се пусне една хубава статия за 12 април
Полетът на Гагарин и кацането на Луната са достижение на ЦЯЛОТО ЧОВЕЧЕСТВО. Намесването на Фьодоров, Крякутной, Страшния съд и т.н. си е пълна тъпня.
По-интересно би било да се проследи фундаменталното участие на германската ракетна технология и в двете събития.
12 Април 2008 09:58
Корольов не е бил троцкист!!!
Готовил е "пакушение на важдя" при помашчи ракетнай техники.
След това е бил "Враг Народа" чак до 1957.
В началото е "въкупал грехи" в Магадан с дървена количка.
Любимата му фраза: "Шлёпнут всех нас братцы без некролога"
Валентин Глушко също е бил "Враг Народа".
12 Април 2008 10:07
- поетичен размисъл.
12 Април 2008 10:17
Hugin: "...Можеше да се пусне една хубава статия за 12 април..."


Драги Hugin,
според мен 12 април е като спомените на старото поколение за социализЪма: спомени за младостта, за мечтите, за въодушевлението...


Да де, ама в днешния ден се е настанила реалността. И пилотираната космонавтика стои под въпрос - защото в момента нищо - хайде, почти нищо - в космоса не се налага да се върши от хора. И ако за околоземния космос все още има някаква инерция, която поддържа пилотираните полети, то далечните полети към планетите вече не пораждат мечти, както е било навремето. Благодарение на автоматичните станции през последните 30 години събрахме за Слънчевата система повече информация, отколкото през всичките хиляди години на съществуването на астрономията преди това. И тази информация е толкова конкретна, че убива едновременните мечти в зародиш: нито тропически гори има на Венера, нито загадъчни марсианци, нито пък на обратната страна на Луната е скрито послание от другопланетна цивилизация. И като се добави, че за да стъпи някой на Марс (да речем) ще трябва да се гръмнат няколкостотин милиарда долара (просто за да се каже: да, това, което ни показваха роувърите на снимките, е точно така) - нещата си идват на мястото. И сегашното поколение, което просто ЗНАЕ, че на Марс е камънак, на Венера е ад с 400 градуса температура, и че въобще космосът не е място за разходки и е адски неуютен - това поколение не си мечтае да намери "братя по разум" някъде наоколо и е заето с по-прагматични задачи. То просто търси романтиката другаде, а не в космоса. Докато статията на Денков е за динозаври от друга епоха, когато космосът все още е бил романтичен - и той се опитва да пъхне някоя и друга съчка в угасващия огън на тази романтика...
12 Април 2008 10:41
Пилотирани от човек космически полети ще има.
Просто требва да узрее човечеството, че "реалистичният" път води само до недоимък - вчера нефт, днес пшеница, утре вода и т.н.
12 Април 2008 10:48
"Въздуха забрави, въздухаааа!" ["Дами канят"]
12 Април 2008 10:52
Нещо не можах да се ориентирам в статийката.
Уж за поредния "баща" на нещо си, в случая на "руския космизъм". Ма той бил баща щото имал зимане даване с Циолковски. Иначе човека вервал в Страшния съд, ма ако си на ракета високо Луцифер не може да те стигне.
Накрая смразяващия извод: руската космонавтика била "законородено чедо на виденията за Страшния съд".
За да довърши окончателно мрачната картина на летящите червени ракети над изпепелената земя авторът споменава ГУЛАГ и как хората правят ракети да бягат от него.
Накрая дри*ната снимката на уж Армстронг: явно некъв архангел го играе от комисията по посрещане на избягалите с ракети.
Миткоо, Митко, това ли сътворихте за деня на космонавтиката.
Поне някоя клюка за смъртта на Гагарин да бяхте казали.
12 Април 2008 10:58
Hugin: "...Пилотирани от човек космически полети ще има..."


Нещо не сме се разбрали. Естествено, че ще има. Но едва ли ще се запази тази романтика, която е карала навремето всички деца да искат да стават космонавти. Пилотираната космонавтика влиза в своята прагматична фаза, когато въпросите "колко ще струва" и "какво ще донесе" са по-важни, а завърналият се от космоса не става автоматично герой в очите на останалите.


Има значение и друго - космосът загуби идеологическото значение, което имаше. Това, че си пръв в космоса, не пречи хората ти да живеят мизерно, както показа практиката. Ето защо лафовете, че космонавтите са "Колумбовците на космоса" принадлежат също така на миналото, както и лафът на Хрушчов: "Социализм и есть та надежная стартовая площадка, с которой Советский Союз успешно направляет в космос свои мощные и совершенные космические корабли". Това, че китайци, индийци и други подобни се опитват отвреме навреме да повторят рецептата за патриотизъм на космическа основа и получават при това доста скромен резултат само доказва горното...
12 Април 2008 11:02
приятна, носталгична статия

в България всичко минало се отрича и забравя, така че поздравления за Денков! В нашето демократично-пазарно време с риалити-шоу герои и чалга героини историята за първите полети звучи нереално. Новото поколение, което расте в България, едва ли е чувало нещо за сина на дърводелеца и колхозничката, да не говорим за конструкторите.

Искам само да добавя, че Гагарин е бил първият успял...преди него и други са летели, но не са се върнали....

Редактирано от - A.Notaras на 12/4/2008 г/ 11:09:19

12 Април 2008 11:04
Днес е един от малкото дни в които се празнува човешкия интелект и дързост! Нека се поздравим!
Caravaggio

Редактирано от - Менип на 12/4/2008 г/ 11:06:56

12 Април 2008 11:08
A.Notaras: "...Искам само да добавя, че Гагарин е бил първият успял...преди него и други са летели, но не са се върнали...май и синът на Корольов е от тях..."


Хайде почна се.
Корольов има дъщеря - Наталия, - която написа книга за него ("Отец". Син не е известно да е имал.
Но за легендите това, разбира се, няма значение.
12 Април 2008 11:10
успя да ме изпревариш



Редактирано от - A.Notaras на 12/4/2008 г/ 11:26:04

12 Април 2008 11:17
Доколкото знам фамилията Гагарин произхожда от гагара, вид птица.
Иначе е имало и друг космонавт преди Гагарин - Бондаренко, готвен за полет като първи космонавт. За съжаление е загинал при тренировките. Името му остава неизвестно за широката публика поради секретността на космическата програма.
12 Април 2008 11:23
Гагарин е бил предпочетен пред Герман Титов заради "по-добрия" си произход. На Титов му намерили нещо буржоазно в родата.
12 Април 2008 11:27
Хубав материал по повод "летелите" преди Гагарин Натиснете тук - " Юрий Гагарин не был первым космонавтом?"
12 Април 2008 11:33
Cruella de Vil: "...Иначе е имало и друг космонавт преди Гагарин - Бондаренко, готвен за полет като първи космонавт..."

Бондаренко загива при тренировка в барокамера на 23 март 1961. Ако е бил готвен за пръв космонавт, то в оставащите три седмици е трябвало да направят промените и да изберат Гагарин. Това - по законите на логиката. Но, както писах вече, при легендите законите на логиката не важат.
12 Април 2008 11:39
Малко за разтуха - снимка на един от най-странните обекти в Слънчевата система: Атлас, малък спътник на Сатурн, заснет от сондата "Касини" миналата година (снимка: натиснете тук)
12 Април 2008 11:46
Целта на статията е да се докаже по нАучен път, че руснаците са кацнали първи на Луната още пред 1938 (наскоро имаше и филм за това).
Втори са били арменците. И чак след тоа - американците (на Луната са намерени са предмети от арменската експедиция, включителноедна забравена въдица, но се пази в тайна).
Уви, никой не е чувал за тези подвизи: руснаците мълчат за това по политически причини, а арменците - е, те са си пословично скромни и мълчаливи като нация.
12 Април 2008 11:49
Още от началото са подготвяли цяла група (отряд), така че са разполагали с няколко добре подготвени космонавти. Първият пилот и дубльорът му са били определяни в деня преди полета с цел да не се демотивират останалите. Пак според легендите, Титов е вярвал, че ще бъде предпочетен като първи пилот.
12 Април 2008 12:01
A.Notaras: "... В нашето демократично-пазарно време с риалити-шоу герои и чалга героини историята за първите полети звучи нереално..."


Ами, не си прав. Много реално си звучи даже. Ето, да речем, статия по случай 25-годишнината от полета на първия български космонавт Георги Иванов (който летя заедно с Рукавишников): "Георги Иванов: Рукавишников май беше гей, но не ми е налитал" Натиснете тук.

И като вземем предвид, че при публикуването на поредния списък на доносниците от комисията по досиетата Георги Иванов е там като агент на Трето управление на ДС, то подходящо би било и заглавие на статия: "Николай Рукавишников: Иванов май беше агент на ДС, може и да ме е клепал в доноси"... но Рукавишников се спомина през 2002 г. и не можа да доживее нито обявяването на въпросните списъци с агенти, нито гореупоменатото интервю на Иванов...

12 Април 2008 12:05
като стана дума за Космоса, нека си припомним и за Хуя -- десетата планета от Слънчевата система. Информацията е обаятелно поднесена от Любимата Газета ето тук>

Натиснете тук
12 Април 2008 12:11
Ах, само като се замисля какви "рефлексии" ще породи тая новина и ме хваща зазъбицата
12 Април 2008 12:15
Благодаря ви за линка, др. Цеденбал
12 Април 2008 12:21
Мале-е-е-й, колко коментари за планетата!
Ако руснаците решат да пратят там космически кораб ще казват "Пошел на Хуя"! Само дето падежите не им се връзват съвсем...
12 Април 2008 12:29
/*
Температурата на Хуя е минус 180 градуса по Целзий. Живот там няма.
*/
12 Април 2008 12:30
Не дай Боже следващата планета да я открият нанайците и да я кръстят Шундия (няма начин да няма такава богиня) - изучаването на Слънчевата система ще стане най-популярния предмет за подрастващите...
12 Април 2008 12:40
Caravaggio: "...Не дай Боже следващата планета да я открият нанайците и да я кръстят Шундия..."

Драги Caravaggio,
Търсената от Вас планета е отдавна известна - това е астероидът Шунда (Shunda, номер 13906 от списъка на астероидите). За справка - Minor Planet Names: Alphabetical List Натиснете тук
12 Април 2008 12:46
И в двата случая трябва да потърсим български корен сред откривателите...
12 Април 2008 12:51
Mean anomaly 284.83140
Inclination 5.61096

Хм, че каква Шунда ще е тая - почти хоризонтална...
12 Април 2008 12:53
а диаменърът на Хуя бил 750 км!
12 Април 2008 13:08
..и след четвърт час се чул смеха на монголеца..
12 Април 2008 13:23
Ама разбира се, че смехът е сериозна работа - особено за прясно оперирани...
12 Април 2008 13:35
ТАСС уполнамочена заявить:


Сегодня ФСБ была рассекречена запись переговоров первого
космонавта с Центром управления полётами:

"Гагарин:
- Куда вы меня притащили?! Зачем вы меня привязали к этому креслу?!!
вас у всех, что - крыши поехали-иии?!!
".
12 Април 2008 13:40
Още един опериран... Ти що не си стоиш на планетата, бре!
12 Април 2008 14:40
Става ми болно, като чета глупостите на уважаемите форумци... Тенденцията всичко да се "чалгизира" в Родината явно е много силна. Оплювате и обругавате един от най-чистите стремежи на Човека - мечтата му за ново познание, но най-вече стремежът да открива нови светове и хоризонти. Защо? Ами, сър Едмънд Хилари го е казал най-точно: "Because it's there..." Тук студената война няма много общо - просто беше катализаторът, помогнал на правилните хора да се озоват на правилното място. Мога само да ви кажа, "уважаеми" съфорумници, че се опитвате с цинизма си да прикриете простия факт, че не ви стиска дори да си помислите, че можете да направите нещо съпоставимо с Гагарин, Армстронг, Титов, Баз Олдрин, Леонов, Ал Шепърд и другите... Жалко, все пак!
----------------------------------------- ---
"... и оттогава пред мен се извиват само криволичещи и глухи околни пътеки..."
-
Аркадий и Борис Стругацки, "Милиард години до свършека на света"
12 Април 2008 15:17
Какво е ЖИВОТ?
12 Април 2008 16:02
Неблагодатна тема. Философи, конструктори, летци и др такива.
В крайна сметка един генерал от SS изпраща в космоса лейтенант от
Червената армия.
12 Април 2008 16:12
Далече сме от мисълта да оплюваме и обругаваме едно от най-великите човешки постижения - овладяването на Космоса и приноса на руските, американските и учените от много други националности, както и инженерите, конструкторите и участниците в полетите.
12 Април 2008 17:46
ba_ra_ba: "...Става ми болно, като чета глупостите на уважаемите форумци... Тенденцията всичко да се "чалгизира" в Родината явно е много силна. Оплювате и обругавате един от най-чистите стремежи на Човека - мечтата му за ново познание, но най-вече стремежът да открива нови светове и хоризонти. Защо? Ами, сър Едмънд Хилари го е казал най-точно: "Because it's there..." Тук студената война няма много общо - просто беше катализаторът, помогнал на правилните хора да се озоват на правилното място..."


"Чистите стремежи" - звучи хубаво и възвишено, но за съжаление малко неща в реалността се движат от чисти стремежи. Констатацията на този факт може да се нарича всякак - вкл. "чалгизация", - но не го променя. Споменаването на Хилари е романтично, но смесва индивидуалния порив с това, което е било необходимо, за да станат полетите в космоса реалност - гигантски разходи, възможни САМО на държавно ниво и оправдавани най-вече с военна необходимост. "Мы стреляем городами" - е казвал Корольов, и е имал предвид, че разходите за един полет са били равнозначни на построяването на едно средно съветско градче по онова време.


А че винаги е хубаво да се намерят благородни мотиви, особено когато трябва да се оправдаят големи разходи - това си е открай време вярно. Милиардерът Морган го е казал - има две причини да се прави нещо: една, която звучи добре - и истинската такава (There are two reasons for doing a thing: one that sounds good, and a real one).
12 Април 2008 17:59
Много ценен материал!

Благодарности на автора!

Безкрайно поучително е как се раждат идеите и какви философии са ги мотивирали.
12 Април 2008 19:14
Ето още един забравен мотив за космически полети:

Александр Лаэртский
Шел Гагарин по тропинке

Шел Гагарин по тропинке
Видит - девка серит в сирени
Подошел Гагарин к девке
Да как даст ногой по жопе

Девка сиськами болтая
Покатилась по оврагам
Распыляя по деревьям
Содержимое желудка

А Гагарин усмехнулся
И промолвив "Знай, блядь, наших!"
Об лопух говно он вытер
Со своих сапог хромОвых

И пошел, свистя "Калинку"
В направлении к космодрому
Где ждала его ракета
Для отправки в космос дальний

Ты прости меня, Гагарин,
храбрый космонавт отважный,
Валентина Толкунова,
и еще собачка Лайка,
и еще собачка Жучка,
киска Воронцова...
12 Април 2008 20:54
Винаги има и е имало такива, които омаловажават едно или друго човешко постижение или търсят зад всяко значително събитие я измама, я конспирация.
Кацането на човек на Луната беше технически възможно и изпълнимо в края на 60-те години.
12 Април 2008 21:18
ba_ra_ba
Космическите изследвания са много скъпо удоволствие и СССР си ги позволи. С ясното съзнание, че лишенията ще са много. Но, като оставим настрана научния и технологичен задел, руснаците придобиха самочувствие и никой, каквото и да приказва (вкл. и "един генерал от SS изпраща в космоса лейтенант от Червената армия.", санким фон Браун не работеше по това време в Америка) не може да ги лиши от него. Вчера по Канала съобщиха, че руснаците започват да правят космически кораби за американците, което говори много за далновидността на стратегията им.
12 Април 2008 21:26
“Аполо 11 е първият пилотиран космически кораб от програмата Аполо на НАСА, чийто екипаж достига и каца на Луната. Кораба излита на 16 юли1969 от космическия център Кейп Кенеди Флорида с екипаж Нийл Армстронг, Майкъл Колинс и Едуин Олдрин и на 20 юли1969 спускаемият апарат Ийгъл успешно каца на Луната. Нийл Армстронг е първият човек в историята на човечеството стъпил на друга планета.”

(снимка: натиснете тук)

Круелка, съмненията в „Мисия Луна” са сериозни, душа и идват от „запад” и са обобщени в едноименния френски документален филм. Там самия автор на „съвременния световен ред” Хенри Кисинджър признава, че е бил против „този проект”. Още - една от сериите за Джеймс Бонд(агент 007) беше посветена на това същото, когато той нахлува в шатрата сред пустинята където се „развява” знамето на Луната, но „охранителите” го подгониха и мистър Бонд успя да избяга през пясъците и камънаците благодарение ЕДИНСТВЕНО на кражбата на „лунохода”..
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД