Покачването на цените на храните ще има ужасяващи последствия за цялата планета. Ако поскъпването продължи със същото темпо, това ще доведе до гладна смърт на стотици хиляди души по света и ще унищожи напълно постигнатия в последните 5-10 години напредък на бедните страни. Това заяви по време на сесиите на МВФ и Световната банка във Вашингтон генералният директор на фонда Доминик Строс-Кан.
Скъпите храни предизвикаха гладни бунтове в много държави - от Египет до Хаити. На острова вълненията доведоха до падане на правителството, до смъртта на 5 души, като 200 бяха ранени. Световните агенции отбелязват, че в доклада на МВФ по повод световната икономическа криза не се споменава за отговорността на САЩ за възникването й, а само се призовават правителствата да внимават с инфлацията.
Банките, които са виновни за смута на финансовите пазари, имат 100 дни, за да осветлят потенциалните си загуби. Това е една от мерките за по-стриктна регулация върху сектора, която договориха на срещата си във Вашингтон финансовите министри и управителите на централните банки на страните от Г7. МВФ по-рано обяви, че сегашната криза струва близо 1 трилион долара, като 565 млрд. от тях са заради високорисковите ипотечни кредити.
Британският премиер Гордън Браун и финансовият министър Алистър Дарлинг събраха на спешна среща шефовете на най-големите британски банки и кредитни бюра, за да обсъдят стратегия за действие заради ипотечната криза в страната, съобщи междувременно британският печат.
|
|