Небивала от десетилетия суша принуди Барселона да внася вода. Решението на местните власти показва колко драматично е въздействието на глобалното затопляне върху един от най-развитите градове в Европа, който се слави с ефективната си инфраструктура, отбелязва британският в."Индипендънт".
Каталонската водна агенция вече е ангажирала 10 танкера за доставка на вода от Марсилия, Франция, както и от каталонския пристанищен град Тарагона и от инсталациите за обезсоляване на морска вода край Алмерия, Южна Испания. Вносът на вода ще започне през май и ще продължи най-малко 6 месеца според предварителните разчети.
От Марсилия твърдят, че все още няма сключен договор и не биха могли да кажат колко ще струва на каталонците да купуват вода от тях, но едва ли ще им вземат повече, отколкото на французите в Марсилия, отбелязва сп. "Ню Сайънтист". Властите в Марсилия обаче поясняват, че преговаряли с каталонците за минимални количества - 25 000 куб. м, което е по-малко от нормалното годишно потребление на 30 испанци, изчислено на базата на средностатистически данни.
В Барселона вече въведоха ограничения в потреблението. Спряно е подаването на вода за фонтаните, душовете по плажовете, големите басейни. Ако сушата продължи и през лятото, градската управа е готова да въведе режим на водата. Обмисля се дали вносната вода да не се подава с намалено налягане, за да се ограничи потреблението й.
Испания страда от недостиг на вода вече 18 месеца заради намалелите дъждове, които са на една трета от средното ниво за страната. Сушата е най-тежката от 40-те години на миналия век. Резервоарите в страната са едва наполовина пълни, докато тези в Каталония са едва на една пета от капацитета си.
Водната криза предизвика конфликт между регионалното правителство на Каталония, водено от Хосе Монтия, и кабинета в Мадрид на Хосе Луис Сапатеро. Двамата социалисти предлагат съвършено различни решения на проблема. Според Монтия най-доброто решение е да се вземе вода от р. Сегре, която извира от Пиренеите и се влиза в Ебро. Сапатеро обаче наложи вето на този план, който според него ще създаде редица социални и екологични проблеми в регионите около басейна на Ебро. Монтия признава, че ползването на вода от извора на река не е най-доброто решение, но настоява, че планът му си остава открита възможност, ако не се намери реална и действаща алтернатива за 5.5-милионното население, засегнато от тежката суша в района на Барселона.
Сапатеро отдавна е застъпник на идеята за увеличаване на инсталациите за обезсоляване на вода като решение на водния проблем. В Испания те са 950 и осигуряват вода за 10 млн. души. Край Барселона се строят в момента две такива съоръжения, но ще са готови най-рано през 2009 г.
Кипър още в началото на януари би тревога за водна криза. Тогава правителството обяви, че може да се наложи внос на вода от Крит и че през април не е изключен режим на водата, ако не падне достатъчно дъжд. Режимът на водата на острова вече е факт.
Помнете думите динайнови
ПП хи-хи