:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,724,597
Активни 480
Страници 9,500
За един ден 1,302,066

Как Швеция работи с 10 министри, а у нас и 20 са малко

Историята показа, че харченето на излишъци за глупости не води до преизбиране
Георги Ангелов
България е страна с хилядолетна история. Демократичната ни история обаче е далеч по-кратка. И не само тя - периодите, в които българската икономика е била пазарна и се е развивала устойчиво в позитивна посока, са рядкост. По-чести са случаите, в които българската държава е изпитвала трудности в обслужването на дълговете си и е изпадала в неплатежоспособност.

Всичко това има значение, защото в много случаи нямаме добри практики от миналото, от които да се поучим. Не сме имали в историята толкова дълъг период на макроикономическа стабилност, конвертируема валута, растяща икономика и намаляващ правителствен дълг. Не сме имали и случай като страна да членуваме в нещо подобно на Европейския съюз. Правителствата на България не са имали практика да изкарват целите си мандати.

Много неща са нови и различни. Което



налага и да се мисли по новаторски начин



Можем да се научим от нашите предшественици какво се прави, когато държавата няма пари да си плаща дълговете. Не можем да научим обаче от тях какво да правим след десетилетие на финансова стабилност и как да осигурим още едно подобно десетилетие. Можем да се учим от миналото как се сменя правителство през няколко месеца или години. Но няма как от миналото да разберем какво трябва да прави правителство в края на пълния си мандат и как да спечели втори след това.

Все пак от последните две правителства, които успяха да изкарат пълен мандат, започнахме да научаваме някои неща. Например вече знаем, че харченето на излишъци за популистки проекти в края на управлението не гарантира преизбиране. Писането на програми за 10 години напред, които се приемат няколко месеца преди изборите и така и не започват да се изпълняват, също не помага. Какво тогава?

Изследванията в други страни показват, че за преизбирането на едно управление най-важни са икономическите резултати от неговия мандат. Ако икономиката се развива по-бързо, а доходите се увеличават осезаемо, вероятността за преизбиране е много по-голяма. В този смисъл постигането на ускорен ръст на икономиката би трябвало да е основна цел на правителството. Разбира се, в специфичния български контекст тук трябва да се добави и нуждата от подобряване на основни публични услуги като правосъдие и сигурност, администрация, здравеопазване, които също имат отношение към благосъстоянието на гражданите.

След като е ясна крайната цел на правителството (преизбиране) и как тя може да бъде постигната (реформи в икономиката и публичния сектор), е далеч по-лесно да се реши



какви промени в правителството и неговата политика са необходими



Политически въпроси като разпределение на постовете между различните партии вероятно са важни, но в крайна сметка те трябва да са на втори план. На първи план е необходимо да излезе прагматичната гледна точка - какво може да се постигне за една година, как това да стане и съответно кой да го направи.

Може да изглежда малко време, но една година е предостатъчна за много сериозни реформи. За толкова време например някои бивши социалистически страни са успявали да подобрят бизнес средата си до неузнаваемост. По този показател България все още не се справя добре, а бизнес средата в крайна сметка е много важна за темповете на икономическо развитие. В този смисъл това е една постижима реформа, която може да донесе позитивни ефекти много бързо.

Заявки за подобряване на бизнес средата имаше и в актуализираната програма от Хисаря. Но едно е нещо да се каже, а друго - да се направи. За да има реално подобрение на бизнес средата, съответните министри трябва да са съгласни да го направят - да отменят и облекчат регулативни режими, да се откажат от част от властта си, да либерализират някои сектори, да намалят бумащината, да приватизират и т.н. А



далеч не всички министри са склонни да правят реформи



Подобряването на публичния сектор също се сблъсква с подобни проблеми. Въпреки някои успехи от последните месеци намаляването на числеността на публичния сектор не се случва лесно. Подобряването и модернизирането на политиката в областта на здравеопазването три години не можаха да започнат. Електронното правителство е все още по-скоро виртуално, отколкото реално и т.н. Няма нужда да споменаваме съдебната система и МВР, където необходимостта от промени се забелязва и от Брюксел.

Дори някои успешни реформи е трудно да се продължат. Въпреки добрите резултати от намаляването на корпоративния данък и осигуровките, които насърчиха инвестициите, увеличиха заетостта, осигуриха повече пари на държавния бюджет и по-ниско облагане на работещите и фирмите, има немалко противници на последващи намаления на данъчното бреме. Всички ведомства искат да получат пари от излишъка, но рядко има някое, което да извърши оптимизиране на своите собствени разходи.

Сегашните смени в правителството даваха големи



възможности за създаване на подходяща среда за реформи



На практика малко министри бяха сигурни за местата си и това можеше да се използва за преодоляване на тяхната опозиция срещу реформите.

Всеки, който става или остава министър, би трябвало да поеме конкретни ангажименти за конкретни реформи през следващите месеци. Който счита, че не може да съкрати излишните чиновници, да спре неефективни разходни програми, да започне важни промени - не бива да става министър, или ако вече е такъв, трябваше да бъде сменен. След като дори Румен Петков беше принуден да подаде оставка, всеки от министрите можеше да си отиде, ако не изпълнява бързо и ефективно набелязаните реформи.

Вече е известно, че министър Масларова остава в правителството. Но тя наскоро се притесни, че поради намаление на броя на безработните и социално слабите няма как да си похарчи бюджета. В такъв случай тя трябва да поеме ангажимент сама да си съкрати бюджета и броя на чиновниците с поне една трета. След като министър Гайдарски не успя да започне най-после здравната реформа, очевидно трябваше да излезе от правителството. Всъщност министрите, които се противопоставят на намаляването на бюрокрацията и свръхрегулирането, трябва да имат същия избор - или си променят мнението, или си отиват.

Разбира се, щеше да подейства добре и съкращаването на няколко цели министерства. Но именно на тази радикална промяна коалицията не се реши. Очевидно заради партийни съображения и баланс, а на по административна целесъобразност.

Как Швеция може да работи с десет министерства, а България да не може? Министерствата на икономиката, на културата, на държавната администрация, бедствията, евроинтеграцията, транспорта спокойно могат да се премахнат, както и немалко агенции, комисии и пр. А вместо да се създават нови фигури като вицепремиер по еврофондовете, би трябвало да се придвижи реформата в съдебната система и полицията - защото нито един политик, бил той и вицепремиер, не може да замести институциите, които би трябвало да осигуряват върховенство на закона и да наказват корупцията.

В крайна сметка последната година на това правителство може да донесе реални резултати под формата на повишено благосъстояние. Дали властта е готова да поеме предизвикателството? Изборът е ясен - или една година популизъм и безславна загуба на изборите, или една година усилени реформи и повече надежда за втори мандат.
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Икономическите резултати от едно управление са определящи за политическото бъдеще на партиите в правителството. Затова водещо при промените трябваше да бъдат целите в оставащата година управление, а не партийните квоти.
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Креслата, отредени за гости от изпълнителната власт в пленарната зала на Народното събрание, вече трудно побират министрите на тройната коалиция. Дали ще останат свободни места след ремонта на кабинета?
34
4421
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
34
 Видими 
23 Април 2008 04:43
Как Швеция работи с 10 министри, а у нас и 20 са малко ?
Ако се вземе пред вид че ЦЕЛИТЕ които преследват ония там и нашите тук са РАЗЛИЧНИ - всичко си идва на мястото.
23 Април 2008 04:49
В миналото попаднах на една статия свързана с машините. Научния извод на статията беше: "Техническото обслужване на машините е необходимо"!
23 Април 2008 04:58
В Швеция живеят шведи, а в България - българи и разни ненордически малцинства.
Белгийците караха близо година без правителство и нищо им нема, а при нас щеше да има окупационни войски на ООН.
То и сега не е късно за окупационни войски, ама ако може да са германски...
23 Април 2008 05:14
Hugin , , германска окупация + германска администрация е идеалният вариант. Но и британците биха свършили добра работа. Първо идват SAS за мръсната работа и после почваме на чисто.
23 Април 2008 05:48
Тъкмо ми хрумна - и гледам Hugin ме преварил -
Това е - у нас живеят българи. И забележете - ОЩЕ един министерски пост се пръкна. Скоро ще очакваме нови министерства - на леката и тежка промишленост, на висшето образование, на жп транспорта...Абе, има територия за синекури! И те си живуркат добре - примерът с Педя човек - лакът език в администрацията е достатъчен.
23 Април 2008 06:06
В Швеция живеят шведи, а в България - българи
.
Не българи, Hugin, а комунисти и руски лакеи живеят и управляват в България.
23 Април 2008 08:10
Авторът става да консултира съветниците на Президента - там тези приказки са много полезни.
Малка и бедна откъм ресурси страна като България може да прогресира само чрез качествата на народа си. Нашият катаден залинява! Тогава ясно какво ни чака.

23 Април 2008 08:15
Правилно сравнение! Колкото и да се напъват шведите, не могат да ни надскочат! Да не би да не искат да се облажват-искат и още как. Да не би да не искат безгриждо да си лапат попарката и да трупат пачки?Ама не могат, защото ги нямат тези умения и ги е страх, пък че и даже са възпитани така.Някой им казал , че трябва да работят здраво, да спазват законите и те нямат избор.Не търсят! Скука!
23 Април 2008 08:33
В Швеция живеят шведи, а в България - българи и разни ненордически малцинства.
Българите са по-малкият проблем. По-големият са циганите - няколкостотин хиляди етнически и няколко милиона цигани по манталитет, макар и да се водят етнически българи.

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
23 Април 2008 08:50
Хубава си е статията, че и вярна на това отгоре. Ама не се става лесно швед-трябва да имаш няколко стотин години демокрация, за да се научат министрите и дупутатите да ходят на работа с велосипеди и да не ползват привилегии за каквото се сетите! После, къде ти почтеност у нашите хора, която поне малко да замирисва на шведска такава?? откъде да се вземе едно такова чудо?? нали целта на нашите доморасли политици така наречени и довчерашни партиийни близалки, е първо и второ и трето да уредим пра-пра внуците със земни благини, дори с цената на живота си понякога, ама да има там някое евро откраднато! Шведите ако искат, може и с 5 министерства да си вършат работата без да им падне стандарта на живот, защото министерствата там са наистина МЯСТО ЗА РАБОТА на кадърни хора, а тук са МЯСТО ЗА КЛЮКИ, РАЗВРАТ И ХАРЧЕНЕ НА ФОНДОВЕ! Много чиновник, много нещо! И рядко са си на мястото- и преносно, и буквално!!
23 Април 2008 08:54
Ама г-н Ангелов,
ние можем да надминем Швеция. За какво са ни чак 10 министерства ?! Нали си имаме ФОНДАЦИЯ "ИНСТИТУТ "ОТВОРЕНО ОБЩЕСТВО" ??? И нали Вие работите там ? И това ще е напълно достатъчно превид Вашата компетентност по всички въпроси !!!
23 Април 2008 08:55
Hugin, ,
но според мен ЗИТО е дал по-пълен отговор. И на шведските министри им се иска да сучат от някое еврофондче или да имат по два-три обръча да се облажат, ама не могат. Защо? Защото:
там има закони и ако ги нарушат в затвора
обществото е нетърпимо към корупция и далавери

А при нас:
няма закони или не се прилагат
овчедушно стоим кротки и тичаме или за гъби или с червената бюлетина по време на избори. Защо:
защото тук са както казваш Българи+ малцинства.
23 Април 2008 09:12
SINDBAD
Не е проблемът в демокрацията !
Проблемът е в българското тъпоумие !...
Да Ви припомня ли, че през 2001 година над 60% гласувата за Сакса ?
И какво направи то- ограби България !...
А българинът още не му е видял сметката ...
И още има такива, които гласуват за него и партията му ...
Същото е с електората на БСП , същото е и с ДПС , същото е и с ...
Докато българинът не разбере, че НИТО ЕДНА ПАРТИЯ , която е имала и ЕДИН дУпетат в парламента за последните 19 години НЕ ТРЯБВА ДА ПОЛУЧИ НИТО ЕДИН ГЛАС на изборите - проблемът ще си остава вечен !
23 Април 2008 09:32
"Отворено общество" = Натровено Общество. Кой скри Министър 10% ? А??
23 Април 2008 09:39
"след като министър Гайдарски не успя да започне най-после здравната реформа" - защо Гайдарски да не е започнал здравна реформа, точно той пък започна някакви реални промени в системата:
- уволни някои от смятаните за недосегаеми шефове на болници (Чирков);
- въведе акредитацията на болниците като условие за сключване на договор с касата;
- въведе (по-точно НЗОК) тавани за финансиране на болниците:
- пред въвеждане беше здравната карта на населението и пр. и пр.
И някои други много полезни неща, чиито резултати щеха да се видят след време.
23 Април 2008 09:41
aminali, а кой се канеше да трови народа с флуорна вода? Не ли Гайдата??
23 Април 2008 09:46
Абе те Литва, Латвия и Естония са далече преди нас в това отношение, ние за Швеция говорим (виж "Чужбина"... Там ако някой го хванат, че е чопнал 1000 евро държавна пара за лични цели или е завел любовницата си на ресторант и платил със служебната кредитна карта веднага си заминава. Как тези хора прихванаха толкова бързо европейския манталитет, а на Ганьо ще му трябва сигурно поне 100 години!
23 Април 2008 09:58
Интересно от каква гледна точка е написана тази статия. Авторът е известен политик, при избори 2005 беше на второ място в листата на СДС в София и ако Надежда Михайлова (тогавашния Председател на СДС) беше влезнала от друго място, момчето щеше да е и депутат. Ако статията е "научен анализ", не става защото няма данни и факти, ако е подготовка на рекламна кампания за челно място в листите на ГЕРБ или СДС, със ситни буквички обикновено се пише по нещо отстрани или отгоре. Каквото и да говорят отворенообществениците обаче, винаги става въпрос за пари.
23 Април 2008 10:18
бирникъ, heat , ами г-н ангелов щото шевидет си нямат такива специалисти(гьотверени) като вас от отворено общество.кога най после ще участвате в реалното производство(нещо да произведете :чушки, домати, инжектопляктори и т.н, та да се убедим какъв добър специалист сте , то лаладжии в България колкото искаш. За разлика от вас в швеция на мода са социалдемократическите идеи и е много социална , вижте им данъците които плащат, регулациите и т.н, там не са на мода лебералните икономически идеи които проповядвате.
23 Април 2008 10:21
Имаше преди един виц за японеца, къде се чудил какво прави деветия човек в българската фабрика....
23 Април 2008 10:23
Ми щото наште са неколко пъти по-прости
23 Април 2008 10:47
Всички сме чували за другаря Ангелов и неговите нео-либерални възгледи.По-малко държава, повече свобода на бизнеса.Тоест, перефразирано на български:Ние ядем и пием, живеем си живота, а вие ни работите за без пари!Ей това иска и налага тоя хрантутник и платен драскач!

Ето един стар хубав виц за българският икономист-специалист:

"Отишъл Рейгън на гости на Горбачов в Москва, и придружаващите го бодигардове мъкнели един ковчег. Горбачов се позаинтересувал какво е това, а Рейгън казал „това е Doom’s Day Device – ако го отворят, ще гръмне и СССР ще изчезне от земята! А сега да седнем да преговаряме!”
Минала се година от успешните преговори и Горбачов отишъл на гости на Рейгън във Вашингтон. Бодигардовете му мъкнали голям ковчег. Естествено Рейгън се позаинтересувал какво е това, а Горбачов му казал „Това е Български икономист! Ако го отворят и със САЩ е свършено! А сега да седнем да преговаряме!”


23 Април 2008 11:13
VOCI - целите са различни!
БирникЪ -
23 Април 2008 11:37
когато по живково време казах на едно с приятели място, че полютбюро са олигофрени и после ми скъсаха гъза, не съм знаел, че българите са тъпи, за да си спестя тупаника
днес непоклатимо вярвам, че както има умен и глупав човек, така има умни и глупави народи, че има колективна тъпота
23 Април 2008 12:31
Не приемам за добър избора на автора да съпоставя от една страна държавата да има пазарна икономика, която едва ли не задължително трябва да се развива устойчиво в позитивна посока и от друга страна държавата да е изпаднала в дългове и да е неплатежоспособна. Това сравнение вменява тотално грешното разбиране, че видите ли пазарната икономика е имунизирана срещу неплатежоспособност. Ако това твърдение е вярно нямаше да имаме текущата рецесия в САЩ, където икономиката определено е пазарна, но все пак правителството им продължаваше години наред да си печата долари без покритие и ето днес банките колабират. Така че стига сме се будалкали в клишета от рода, че пазарната икономика решава всичко сама по себе си. Контрол трябва навсякъде и на всичко. Всякакви други спекулации и идолизиране на някакъв вид икономически отношения ни връща към недостатъците на 45-години тоталитарен режим в България където пък плановата икономика бе идолизирана. Устойчивото развитие изисква адекватен контрол, а не самозабравяне в едната или друга икономическа крайност. Човек се учи в университет и щом го е завъришил, да не говорим, ако станал дори преподавател, той трябва да разбира и владее икономическата наука, така щото да я приложи и на практика. Ето защо считам, че е излишно да плачем, как липсвал опит на българските министри заради исторически причини. Не историята е проблем на министрите ни, а тяхните откровени некомпетентност и незнание. Ето аз се занимавам с молекулярна биология, а история тази наука няма. Въпреки липсата на история стотици хиляди изследователи по цял свят работят и откриват нови и нови неща, с които да сме полезни на човечеството. Очевадно, липсата на история не ни спира. Така че моля да не търсим някакви полуинтелигентни извинения за некадърността на политиците ни, а да назовем нещата с истинските им имена. Политиците ни са неграмотни. Икономистите ни масово са неграмотни и пишат по инерция клишета след клишета. Ето това са част от сериозните проблеми на България, а докато разни хора изместват фокуса от тези важни истини, ще продължаваме да тъпчем на едно място омайвани от псевдоспециалисти, които си въртят собствен бизнес на наш гръб. Всички тези неща, които автора на статията описва като научени от осторията от интелигентен човек се научават и с едно казване и без да е нужна 10 или 100 годишна история на блъскане на лавата в стената.
Автора най-сетне е прав, че политическото преразпределение на постове, трябва да остане на втори план, пред праматичното стабилизиране и намиране на ефективно правителство, но очевидно е, че в България няма коя от сегашните парламентарно представени партии да се вслуша в такива съвети. И макар една година да е напълно достатъчно време за извършването на ефективни реформи, това няма да се случи, защото имаме некадърни политици, които е време да спрем да извиняваме с липсата на история.
23 Април 2008 14:35
Конфуций го е казал кратко:
"Не е важно какъв е цветът на котката.Важното е тя да лови мишки".


В нашия случай и броят на котките е напълно без значение.
Защото ни крадат заедно с мишките. И дори им плащаме масрафа.




23 Април 2008 16:12
.
23 Април 2008 16:21
.
23 Април 2008 16:32
В социалистическа Швеция данъците върху дохода са 70%. От всяко левче, което заработвате, 70 стотинки отива в джоба на държавата. Това ли искате? Аз - не! Аз обичам шведска водка и шведска тройка, но не си падам по шведската социална система. А и шведките много обичат негрите. Шведите нещо не ги бивало, казват. От високите данъци им спадало либидото.
23 Април 2008 16:43
Зевзек,
не си прав. Най-високите данъци са в Дания. А с това за негрите - прекаляваш. Не отричам, чи има тук там красиви негри /мъже и жени/ но те са т.н. американски.Масово са отвратени от негри и мюсюлмани. От вторите , разбира се много повече.
23 Април 2008 17:20
Как Швеция работи с 10 министри, а у нас и 20 са малко!!!???
23 Април 2008 19:56
Автора малко хамлетовски въпрос задава, но всъщност нещата не са толкова сложни, само дето е разместил следствието и причината.
Следствието е: "България не работи а Швеция - работи". Една от причините е "20 министри - 10 министри", друга е кои са точно министрите и т.н.
*
Така както го е казал излиза, че и държавата Швеция, и държавата България работят, ама се питало що с различен брой министри. Няма такива работи. В България държавата не работи и следователно въпроса що за целта били нужни много министри отпада.
23 Април 2008 21:05
Изобщо не ги мислете управляващите- те си знаят работата. Може и да не са на власт, но основните играчи намират начин да влезнат в парламента или някоя агенция и да си "лапкат" както се изразяват МВР началниците. И много добре си следват примера от предишните клептомански правителства и това им е историческото наследство и верую.
Защо се правите вие на мотики и ги сравнявате с о-ва където правителствата се занимават с подобрение на състоянито на гражданите си? Това си ни е наследството от Османското управление- всичко да се гледа през призмата на собствения търбух и селския бек да си "лапка" безнаказано.
И г-н Ангелов, стопански разтеж сам по себе си не е достатъчен- трябва и да се направлява за увеличаване на размера на една стабилна средна класа. На простия средностатистически китаец дали му дреме че Китай има разтеж от над 10% ежегодно за последните 40 години като още яде ориз сутрин, обед и вечер? Като нашето стопанство е по-голямо (на череп) от румънското, да не би да получаваме по-големи заплати на глава? Не и на двата въпроса. Та замислете се малко по-дълбоко по темата, а не дъра -бъра.
23 Април 2008 22:30
Море отваретни. Като у вица за Чапаев - пють с отвращением...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД