:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,298,719
Активни 107
Страници 6,287
За един ден 1,302,066
Стара слава

И аз съм от Английската...

Елитната гимназия празнува 50 години здраво учене и приятелства. Тя винаги е била фърст
Снимки: Архив
Една кинозвезда - Бартлет.
Вървя към Английската със свит на топка корем и сякаш с всяка стъпка се изнизва по година. Пушкома, коневръза от железни парапети, на които висяхме през междучасията, старото дърво от снимките. Под клоните му минават випуск след випуск - първо черно-бели, после цветни. Различни години, обща магия. Винаги съм мечтала да мога да се върна назад - на чина до Елица, която обича да рисува вятъра и е гений по математика. Аз съм випуск 97, а вие?

---

50 години здраво учене и приятелства ще празнува тази година елитната столична гимназия. За половин век коридорите на училището са попили и страшна дисциплина, и страшна свобода, за да се превърнат по теорията на Светлана Праматарова (преподавател по литература) в център на паралелна вселена. Обитателите й са пръснати по всички континенти, но разстоянията между тях са къси, а паролата е с 11 букви. На 16 май тя ще отвори вратите на зала 1 в НДК за срещата на випуските.

Всеобща мобилизация е обявила Първа АЕГ в дните на финалното броене. Впрегнати са стари възпитаници, договарят се украси и спонсорства, учениците тичат по интервюта. Събрани в едно за годишнината на гимназията са разказите на десетки хора - поети и писатели, политици, бизнесмени, майки и дъщери. Думите са различни, историята - една. Тя може да бъде побрана в лаконичната фраза на митичния преподавател по история в гимназията Асен Николов - личностите раждат личности.



Началото



Да учиш английски - езика на упадъчния Запад, през 60-те години на миналия век не е било шега работа. В първите си години Английската беше синоним на партиен бастион, признават и възпитаници, и учители. С железните си изисквания към нивото на образование обаче училището постепенно успява да извоюва различно съдържание на думата "елит".

"Тогава между колегите се носеха клюки, че децата на генералския състав са тук. В това има доза истина. Те ходеха с едни ботуши, на бащите им може би, и аз често пъти в кръга на шегата им казвах "Чакайте, бе, ще съборите училището", защото то беше скоро построено", разказва една от първите директорки на гимназията Бонка Бъчварова.

Самото откриване на гимназията е предшествано от закриването по политически причини на Американския колеж в Ловеч. "Васил Коларов, който беше полиглот и министър-председател, реши 50-а година да създаде нещо различно на базата на колежанското възпитание и прати хора от министерството да проучват опита на други страни. Няма по-уникална форма от колежанската, особено с този подготвителен клас...", разказва за възникването на езиковите гимназии в България Бъчварова.

За духа от тези първи години свидетелстват тежките училищни правила, деленето на класовете по пол, многото наказания. "Когато аз отидох в училището, имаше девически и мъжки класове. Девически бяха "Б" и "В", а смесени - "А", "Г" и "Д". В "Д " клас беше и Мая Вапцарова. По това време Мария Стефанова, сега в СЕМ, се залови да прави вестник, за него имат принос много хора, между тях и Владо Левчев. Той се занимаваше и с радиостанцията в училище. През междучасията запълваха всички дупки с музика. Уредбата беше в стаята на зам.-директорите и в нея се изявяваха най-активните, като Миряна Башева. Тя беше едно от момичета, наказани с преместване в мъжки клас, в класа на проф. Николай Василев, бивш министър на образованието", спомня си Бъчварова.

От дистанцията на годините разказите за бунтове и наказания звучат романтично, но системата не ще да е била лесна за преглъщане. "Имам ужасни спомени от тази дисциплина. Това бяха подстриганите коси - минавахме през директорката Бъчварова, която стоеше на входа и ни одобряваше. Ако си с 2 см по-дълги коси, не може, ако престилките са черни, а не тъмносини, не може, имаш 2 неизвинени, обаждане вкъщи. Беше кошмарно. Но тази дисциплина създава навик да работиш много. В момента аз мога 12 часа да не стана от бюрото", разказва писателката Теодора Димова, дъщеря на Димитър Димов.



Голямото учене



е част от всеки разказ за училището. Десетилетия наред имената на митични учители се нищят отново и отново, а с ужаса от изпитите върви и признанието. Властелини от по-ранните години на гимназията са химичката Стоева, математичката Самарева, историкът Асен Николов.

"Самарева ни беше класна. Викаха и Бясното куче, но тя беше най-дисциплинираната. Искаше, като вършиш една работа, да я вършиш на 100, професионално. Всички бяхме математици. Нямаше олимпиада по математика, на която да не се класираме на 2-ри кръг. Направо размазвахме Математическата. Който кандидатстваше с история пък, се класираше само със записките на Николов. При влизане в клас ни казваше: ''Здравейте, лъвове!", разказва Цветанка Хубенова, преподавател по антична и западноевропейска литература в Софийския университет.

"Искай повече от себе си" продължава да е закон в гимназията и след 50 години на конкуриращи се в общност ученици, учители, випуски. След времената на стегнати униформи и ниски коси в условието на задачата влиза и



Свободата



"Английският език ни отвори един прозорец, даже по-скоро врата. Врата към една много голяма култура, до която ние имахме достъп още от първите дни в гимназията в този период на желязна завеса. Това беше привилегия спрямо останалите училища", разказват адвокати от кантората "Джингов, Гугински, Кючуков и Величков". Във фирмата към момента работят 13 възпитаници на гимназията. Езикът върви ръка за ръка с музика, литература, чужди преподаватели, а с всичко това - и свободата на мисълта.

"Правехме обмен с Английски училища с помощта на BBSR. Нашето посолство набираше учители от Великобритания за гимназията и така се изредиха доста хора - Крис Бартлет, Мерсия Макдермът, мис Рийд... Мерсия е будела винаги съмнения с интереса си към българската история, издигна Левски до ранга на световните борци... Тя превеждаше Ботев, който не беше превеждан на английски много дълго време. Бартлет пък изигра мис Стоун в "Мера според мера", режисиран от наш ученик - Георги Дюлгеров", и себе си във филма "Вчера", разказва директорката Бонка Бъчварова.

Свободата пробива и в часовете по литература и история. "Не обичах и обикновено не преподавах петилетки и конгреси. Нямаше история вътре, приличаше по-скоро на стопанска география. Нито аз, нито учениците можехме да го понасяме", разказва историкът Асен Николов. "За Вазов, за Ботев, сто неща да се напишат, винаги ще има още сто. Същото е и с историческата наука. Тя е неизчерпаема, защото извира от самия живот", добавя Николов.



Купонът



И друг отчетлив спомен доминира в разказите за гимназията - дългите междучасия след учебните блокове от 80 минути, бригадите, театралните пиеси.

Почти няма ученик отпреди прехода, който да не е участвал в английските и битовите вечери, в които се поставят части от пиеси и се играят хорца. "На английските вечери всеки представяше част от сцена - 15-20 минути. Ние играхме част от "Джейн Еър" - разговора между Джейн Еър и Едуард Рочестър , спомням си, че тогава бях с бяла дълга дантелена рокля от ВИТИЗ", разказва майка на дъщеря си, също завършила гимназията. В кантората "Джингов, Гугински, Кючуков и Величков" пък си спомнят бридж манията и дългите игри в парка "Заимов". "Имахме един съученик, Халифа, който идваше с едно куфарче - така нареченото дипломатическо куфарче, от тия старите, в което имаше четири двойки тестета за карти и се засядаше в градинката или при театър "София", разказват адвокатите. Гимназията е изкарала и мания по "Бийтълс", и мания по театъра. "Учителите бяха част от всичко това - от целия кипеж и живот, който се случва в училището, от тази общност", разказват ученици.

Запазено място в купона имат и вездесъщата госпожа Ангелова - диригент на училищния оркестър, и извървелите се през годините учители по физическо. И преди десетилетия, и сега баскетболът и белите момчета, които могат да скачат, са на почит в гимназията. А за съвременната звезда на физическото възпитание - Карпузов, се носят легенди. "Имахме един култов герой по физкултура - Карпузов, ненадмината личност. В моя випуск той играеше много важна роля - обединяваше доста хора", разказват ученици.

Английската гимназия е горда и днес, макар и с белези от няколко директорски чистки. Учениците пак са начело в олимпиадите, спорят в клуб "Дебати", свирят в оркестъра. Правят и първи неща - първа целувка, цигара, шамар. Все неща, дето оформят характера - основния изпит в Английската.
 Белите могат да тичат.
 Музикални времена.
 Английска вечер, 1977 г.
 Мажоретки от сега.
 В час по химия.
40
11211
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
40
 Видими 
26 Април 2008 08:07
Аз съм випуск '88, а другите?
26 Април 2008 10:27
Я, "Панаир" ... какво ви стана, та се присетихте за тая рубрика?
Сега ако се сетите и "Големият туш" на Комарницки да публикувате ...


26 Април 2008 18:22
angliiskata e velika gimnazia!!
az sym ot nai-gotinia vipusk - 2007
predlagam sreshta na koncerta
26 Април 2008 20:58
Няма по-велика от Пловдивската английска гимназия.
Аз съм випуск ... забравих вече кой.
Големи тържества ще има в Пловдив.
Събираме се всички випуски.
Ще запеем отново марша на гимназията -


Другарю разгръщай широко редици,
днес марш комсомолски пак нека ехти
и нашата песен да литне кат птица
и нашият зов по света да ехти.


Напред с крила летим
с книгата верен компас
и ясни висоти
разкриват простори пред нас.


Текста е на нашият незабравим директор Любен Христов.
Знам, че ще ни гледа отвисоко и ще ни се радва.




27 Април 2008 09:02
А за Кръстю Кухия по трудово никой и дума не казва.. Навремето издавахме специално заради него вестник : "Кух Фреш" пълен с негови цитати..
27 Април 2008 11:54
Спийчлес!!!Както казваше един !!!!Нема изветряне!!!
Само намалява , като количество!!!
27 Април 2008 15:28
Ммм..даммм...Там е взел диплома и Владимир Живков даже.След това честване да се очаква юбилея на Людмила Живкова и лицея в Горна баня. Там също така учеха и учат "най-талантливите" деца.Благодарение на тях и техните родители сега България преуспява.
28 Април 2008 11:41
"Тя винаги е била фърст"
Ииии, много вносни станахте това списвачите в България "фърст", ми пишете си нонер 1 или нещо такова. тц, тц...
28 Април 2008 12:18
Дечица, грешите .. випуск '71 беше най - добрия, ама какво да правиш, тя днешната младеж ...
28 Април 2008 13:21
Няма ли някой друг от Пловдивската английска ?
Създадена е заедно със Софийската, затова и ние празнуваме тази година 50 години и ще се съберем в Пловдив / центъра на вселената/ от всички краища на света...толкова хубаво ще бъде ! Винаги е !



Ето сайта на Пловдивската английска гимназия за готвените тържества.


Натиснете тук

Редактирано от - Miranda на 28/4/2008 г/ 13:25:21

28 Април 2008 23:24
TUT, ето един цитат от Кухия, който лично съм чул от него: "Всяко празно нещо е кухо".


А Асен (Бисера) даде първия си урок в нашия клас. Тъкмо-що го бяха назначили. И за да спестял излишните приказки започна урока си като ни съобщи всичките си мерки -- номера на обувките си, на ризата, панталона и най-различни други подробности за себе си. После ни разказа как на някаква екскурзия, явно в предишното даскало дето преподавал, не се намерило място за едно от момичетата, та се наложило той да я приюти в стаята си. А на сутринта ... Да, ама на Жеко от нашия клас не му хареса дето така бързо прескочи какво станало междувременно, та все го питаше да каже, ама Бисера хич и не сподели тоз детайл. Както и да е. Към края на часа нещо се сдушиха с Жеко и ни заряза, като двамата се лепнаха на прозореца да коментират може да се предположи какво. Иначе беше много добър учител, въпреки че не си падах много по история. Беше ни накарал да ползваме няколкотомната история на България, издание на БАН, та от нея да си учим уроците. И Нели Младенова тъкмо беше постъпила, физичката дето замести Моллова и тя се пробва първо при нас като млада учителка. Нели всъщност беше класна на сестра ми.


Ами Рашо, ами Бартлет: "Цветята цветят и лубовниците са целуват ...", ами Лукас, Хейс ... Мърша Макдърмот не я заварих като учителка, но я познавам по друга линия, както и дъщеря й Алекзандра. Ами Стоева дето ни замеряше с тебешири ... Абе, кво да говорим, все едно не е било. Как попаднах на тази тема, дето ме накара да си спомня отдавна забравни неща, и аз не знам.


Редактирано от - Бивол по калдъръма на 28/4/2008 г/ 23:43:01

29 Април 2008 09:37
Може и да не съм съвсем прав, може някой да оспори твърдението ми, но то е от преки наблюдения през последните 10 - 15 години. Познанията, подготовката като цяло, няма нищо общо с тази преди 1990 г. Нимото на знанията са паднали до 25% максимум. Поведение, култура, морал - без коментар. Невъзможно да се постави оценка. И това се отнася за всички "езикови" гимназии. За останалите също.
29 Април 2008 09:55
Честит юбилей!
За съжаление, наистина образованието се влошава...
То с тези учителски заплати...
29 Април 2008 19:44
и а з с ъ м в ъ з п и т а н и к н а а н г л и й с к а г и м н а з и я , с а м о ч е в ъ в В и д и н ..н а в р е м е т о м н о г о с о ф и я н ц и , д е т о н е и м с т и г а х а в р ъ з к и т е з а с о ф и й с к а т а а н г л и й с к а , и д в а х а п р и н а с , п р и е м а т г и и с л е д п ъ р в и я с р о к с е м е с т е х а в С о ф и я
29 Април 2008 20:52
Да, или като изключваха някой, имаше шанс да се приземи в друга английска.
30 Април 2008 14:49
"Самото откриване на гимназията е предшествано от закриването по политически причини на Американския колеж в Ловеч. "Васил Коларов, който беше полиглот и министър-председател, реши 50-а година да създаде нещо различно на базата на колежанското възпитание и прати хора от министерството да проучват опита на други страни. Няма по-уникална форма от колежанската, особено с този подготвителен клас...", разказва за възникването на езиковите гимназии в България Бъчварова. "


Те тука е дупката на статията. Щото Първа АЕГ чествува 50-годишен юбилей, създадена е явно през 1958 г. Американският колеж в Ловеч е закрит през 1945 г. Васил Коларов е министър-председател 1949 -1950 г.
Какво липсва между трите дати?
Това, че през 1950 г. в Ловеч се създава първата българска езикова гимназия, наследник на американския девически колеж, ползуваща неговата учебна сграда, пансиони, спортни площадки, парк и пр. От тази "Алма Матер" на колежанското соц. образование осем години по-късно се "рои" Първа АЕГ в София, после н'ам коя си Френска езикова гимназия и така Ловешката гимназия става само немска - до средата на 80-те години, когато девалвира и откри отново с нищо не доказали се по-късно английски и френска паралелки.
Може много да се пише за това, но Първа АЕГ може само да вика "како" на СГНЕ Ловеч!
30 Април 2008 21:39
Английската в Пловдив!!! И ние правим 50 години!
01 Май 2008 01:06
Леле, най-сетне се появи още един от пловдивската английска !
Наистина се бях отчаяла вече.


В Пловдив сме за тържествата, нали ?


01 Май 2008 13:11
Има, има! Ето ви още една възпитаничка на английската гимназия, пееща даже и на английски: Натиснете тук
И да не забравите да поканите другаряТ Ви Жан Виденофф на тържеството, тъй като ще се обиди много.

Редактирано от - The Spy на 01/5/2008 г/ 13:36:05

01 Май 2008 15:53
Той предполагам ще бъде , The Spy !


Надявам се да дойде и Екатерина Трендафилова от Хага , тя също е възпитаничка на пловдивската английска.
Журналиста Вячеслав Тунев също.
Президентшата Антонина Стоянова.



Чакай, сега не мога да се сетя за други толкова известни.



От Софийската - Филип Димитров, Филип Боков, Ирина Бокова.
Съдията от Страсбург - Здравка Калайджиева.
Съдия Румен Ненков - голям съдия и човек !
проф. Николай Василев


А Кен Лий не е от нашата пловдивска гимназия, моля.


Редактирано от - Miranda на 02/5/2008 г/ 10:21:28

01 Май 2008 23:04
Миранда, не се ли сещаш кой съм?! Майничка съм от 5 поколения преди мен!
Това за Кен Лиии го пуснах за разведряване и сплотяване на нас, знаещите английски така, както никои други по наше време. Много-много не му се учи на новото поколение и това ме разочарова малко.
02 Май 2008 09:41
The Spy, малко пиша във форума, почти никак.
Сещам се само за един форумец, за който със сигурност знам,
че е майничка, може това да си ти.


Завари ли бай Пано ? Старата гимназия ?


02 Май 2008 11:18
Оо, старата гимназия!1 Какви спомени, прескачане на огради, ех, хубаво време беше
02 Май 2008 11:39
Да, len, времето на живота в общежитието, горе при гълъбарника -момичешките спални.


Наистина незабравимо време беше.

Редактирано от - Miranda на 02/5/2008 г/ 11:39:53

02 Май 2008 12:57
И се скатавахме да пушим на терасата, как не я подпалихме, не знам. Колчем мина през Пловдив и като видя старата гимназия и ми се преобръща.Ама защо са решили нашите хора да правят петдесетгодишнината в петък, ей това е кофти. Ние миналата година се събирахме випуска, ама няма де е лошо пак да се видим. Славни времена бяха...
02 Май 2008 13:28
Славни времена, да...


Помниш ли, предполагам и ти си била вече ученичка, когато празнувахме
10 години от създаването й. А сега 50 години. Направо съм се просълзила сега като пиша.
Как ги обичам тези 5 години от живота си !
02 Май 2008 13:38
Не, десетогидшнина не, значи аз съм малко по-късно. Миналата година правихме 30 -години от завършването
02 Май 2008 13:53
Значи съм доста голяма кака.



Бях и на 25 годишнината от създаването.
Тогава за първи път видях новата сграда, нищо, никакво чувство.
Това не беше моята гимназия.
Но голямата зала с изложба от снимки, рисунки, там бяха спомените.
Програмата включваше да седнем в класните стаи отново с тогавашните ученици, а те ни задаваха въпроси, разказвахме спомени.
Към мой съученик имаше въпрос за любовта.
А той отговори, че през тези пет години, всеки от нас във всекиго е бил по малко влюбен.


После се събрахме випуска в Ленинград, а след ресторанта до сутринта в апартамента на съученичка.



Спомени, спомени...



Редактирано от - Miranda на 02/5/2008 г/ 20:58:24

02 Май 2008 22:30
Миранда, дръж се, да не паднеш! От випуск 1974 съм и после продължих, но далеч от Пловдив.
02 Май 2008 23:09
Наистина ще падна, the Spy ! Та ние сме се виждали !
03 Май 2008 02:31
Миранда ще ти изпратя нещо по електронната поща, но след няколко дни. Сега съм доста ангажиран. Е-мейлът ми, изписан към досието, не работи, но имам други, които ще ти напиша допълнително.
Успех в живота и всичко най-добро!
03 Май 2008 07:18
Благодаря, The Spy !
Всичко най-добро и на теб ! Ще чакам пощата.


И ... може да се видим на тържествата.


Засега поне знам, че отивам.


До скоро !
03 Май 2008 21:14
Има ли някой от випуск 64 на Първа Английска?
04 Май 2008 07:29
Има от 68ми !
04 Май 2008 11:45
Има от 65!...

И от 64 познавам добре. Хининко, търсиш ли ги? Има едно място за срещи, в квартал Изток на една ливада. Адрес Гагарин 2. Има и кръчма, не е само овце да пасат. То овце няма, само кученца и съученици
06 Май 2008 12:56
И на мен 114-та ми отвори една врата - към свободния свят. И повече не се обърнах назад. Беше същинска отврат - изтърсаци на комунистическата върхушка и надъхани кариеристчета от втория ещелон готови и майка си да прегазят само и само да се уредят в мекия салон на социализАма. По-мръснишка атмосфера не мога да си представя, че има в друга гимназия по света.
06 Май 2008 13:35
Ех, и сравнение не може да става с пловдивската английска.
Затова тя е била и си остава най-великата гимназия.
Повечето бяхме обикновени деца, влезли на общо основание.
Нямаше сред нас богоизбрани.
След това в живота никъде другаде не срещнах такава справедливост, в смисъла , в който я разбирам аз.
Това са го споделяли и много мои съученици.
Затова на предната страница споменах името на човека, чиято най-голяма заслуга е това.
А това, за което говориш ти, го срещнах в университета.
Още ми се гади при спомена за връзкари, кариеристчета и натегачи !
Разбира се, имаше и много свестни хора, но атмосферата беше отврат.

Редактирано от - Miranda на 06/5/2008 г/ 13:42:06

07 Май 2008 21:57
showstopper, дано не се засегнеш, нито пък да помислиш, че искам бъда адвокат на 114-та АЕГ (ни най-малко, бога ми), но ми е любопитно да разбера нещо повече за свободния свят дето го споменаваш. Къде е той?
05 Юни 2008 22:56
The Spy, len, дано надникнете отново тук !


Бях в Пловдив за тържествата, беше такава емоция, с думи не може да се предаде, навярно вече сте видели това, но ако не сте ето...и старата гимназия, и спалните ни, и стола...и всички спомени отново...сълзи на радост, че отново сме заедно. До следващите 50 години !


Натиснете тук


А може би на някои от снимките сте и вие...



05 Юни 2008 23:34
Без да отнемам и късче от гордостта и еуфорията на завъшилите това училище и с пълно уважение към локалния патриотизъм, смятам, че моята (неезикова) гимназия е по-голема работа от пловдивската английска.
Нема да казвам коя е, за да не се засегнат и други училища.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД