"Еврокоптер" ще достави 18 транспортни хеликоптера на България, но все още не е успяла да предложи изгодна сделка за офсет. |
Дотогава ще обърнем внимание на друг аспект от военните сделки - офсетните споразумения, които придружават доставката на техника за българската армия. За съжаление и там нещата не са прозрачни и безспорни, макар да се движат от друго министерство - това на икономиката. Документите, с които вестникът разполага, показват, че
предложените офсети са неизгодни
и ще бъде скандално, ако бъдат подписани. Въпреки това министърът на икономиката Петър Димитров вече изрази готовност да ги одобри. За какво става дума?
В края на 2005 г. България финализира договор за закупуване на 18 транспортни хеликоптера от европейския консорциум "Еврокоптер". Стойността на сделката, както и на офсетното споразумение възлизат на по 360 млн. евро. Ангажиментите на "Еврокоптер" по директния офсет са 254 млн. евро, а по индиректния - 105.676 млн. евро. Срокът на споразумението е 10 години. В договора между Министерство на икономиката и "Еврокоптер" е записано, че докато не бъде изпълнено офсетното споразумение, французите няма да получат цялата сума по сделката. В момента 10% - около 36 млн. евро, стоят в банкова сметка и не могат да бъдат ползвани. От договорените 18 машини седем вече се намират в авиобаза Крумово.
От 2005 г. досега "Еврокоптер" е предложила четири проекта, чрез които да покрие част от задълженията си по индиректния офсет: EPICOS - електронна маркетингова платформа, "Монтюпе" - завод за алуминиеви отливки и резервни части за автомобили, "Тренч груп" - за изграждане на мощности за производство на компоненти за трансформатори в Ботевград, и "Самел 90" - производство на комуникационна техника за армията и мобилни апарати за цивилния пазар. По всички тези проекти обаче експертите на Министерството на икономиката дават отрицателни становища, при това подкрепени със солидни аргументи. Затова бе изненада, когато на 13 септември 2007 г. ведомството на министър Петър Димитров обяви гордо: "Стартира първият за България индиректен офсетен проект, който ще интегрира отбранителната, авиационната и високотехнологична индустрия в системата за електронна търговия EPICOS. Проектът е на стойност 19.25 млн. евро".
EPICOS е може би най-скандалният проект
С него едноименната гръцка фирма предлага достъп до компютърни страници, на които се отбелязват всички сключени сделки в сферата на отбранителната индустрия. Например "Грипен" продава 20 самолета на Гърция. След подписването на договора параметрите му се качват в интернет и всички заинтересовани ще могат да се запознаят с тях. Предложението на фирмата е в абонамента да бъдат включени 60 български фирми, 4 министерства (МИЕ, МО, МВР, МФ) за период от 5 години, като петата година се дава като бонус. Идеята е прекрасна, но както често става - капаните са заложени в детайлите. Оптимистичното в случая е, че
всички слабости на предложението
са подробно анализирани от държавните служители, които наистина са си свършили работата.
Най-напред те установяват, че проектът EPICOS не струва 19.25 млн. евро, а в най-добрия случай - 288 000 евро. В становището си бившият началник на отдел "Офсетни програми" Маргарита Николова в МИЕ обяснява, че изчислението е направено по най-лесния начин - експерт на отдела е влязъл в страницата на проекта и е установил колко би струвал той, ако се осъществи директен обмен. Установено е също, че тази система не се ползва от самата фирма, която го предлага.
В доклад на тогавашния зам.-министър на икономиката Корнелия Нинова се разкрива, че всъщност стойността на проекта дори е по-висока - в абонаментния пакет за цялостно ползване на продукта за 5 години общата офсетна стойност е 25 660 860 евро при нетна стойност 11 020 020 евро. Сумата се удвоява, тъй като законът дава възможност офсетното предложение да се увеличава с определен коефициент според икономическите ползи от изпълнението му. EPICOS оценяват офертата си по възможно най-високите коефициенти. Така например 7 399 200 евро са определени като "инвестиции в нематериални активи" и е предложен мултипликатор 2, при което офсетната полза става 14 798 400 евро. Други 3 620 820 евро са отчетени като "технологичен трансфер" и са умножени с мултипликатор 3, т.е. офсетна полза 10 862 400 евро. Така се получава обща офсетна стойност в размер на 25 660 860 евро. "На база проучванията за цените на пълен абонаментен пакет в официалните интернет страници и абонаментната стойност на фирма на година, пълен достъп с ползване на целия продукт EPICOS, вкл. бизнес диск и безплатен 2-седмичен информационен бюлетин е 1200 евро на година, т.е. 4800 евро за 4 години с 1 година бонус за пакетна продажба на продукта", пояснява Нинова. Освен това при изпитване на демо-версия на EPICOS експертите на МИЕ установяват, че платформата е изключително бавна за получаване на съответните специализирани публикации, тъй като изисква на всеки 2-3 команди парола и потребителско име.
"При срещата с фирма "Еврокоптер" от юни 2005 г., проведена в Министерството на икономиката, съвместно с експертите от МИЕ се прецени, че такъв продукт представлява електронна маркетингова среда и не може да се третира нито като инвестиция, нито като технологичен трансфер. На база информацията и анализите на МИЕ до момента в съответствие с действащата нормативна уредба няма пречки този проект да бъде приет изцяло или частично като офсетна програма след
преговори и коригиране на стойностите до реалните им ценови граници",
заключава Корнелия Нинова.
За да се изчистят противоречията, на 3 февруари 2006 г. шефът на дирекция "Външно икономическо сътрудничество" Валентин Балабанов се среща с представители на "Еврокоптер". На разговора присъстват Николай Гигов, който е консултант по сделката с хеликоптерите, и шефът на "Аеронаутикс БГ" Борис Узунов. Срещата обаче приключва без резултат, още повече че се оказва, че част от участниците не са оторизирани да водят преговори. Затова Валентин Балабанов предлага на зам.-министър Корнелия Нинова да поиска становища от ДАИТС дали това предложение е целесъобразно и изрично да се изискат пълномощни от Николай Гигов и Борис Узунов за водене на преговори по индиректния офсет на сделката.
Според източници на "Сега" договор за организиране и въвеждане на индиректния офсет има единствено "Аеронаутикс БГ". Узунов е представител на ЕАДС (консорциум от няколко големи фирми, в който участва и "Еврокоптер") и на фирма "Даймлер Крайслер", която доставя колесна техника на армията ни. Многократните опити да се свържем с г-н Узунов се провалиха, но получихме официален отговор от неговата служителка и съсобственичка в други фирми Миглена Делчева. В него се казва: "Аеронаутикс БГ" има договор за предоставяне на услуги на ЕАДС, част от които покриват и дейности с подпомагане на изпълнението на непряката офсетна програма на "Еврокоптер", но не е оторизирана да дава информация за тази програма освен на българските ведомства, отговорни за изпълнението на поетите офсетни задължения. Благодаря за проявената коректност при търсенето на мнения и становища по отношение на изпълнението на офсетните задължения на "Еврокоптер" в България".
"Изрично искам да заявя, че аз отговарям само за директния офсет и не ме интересува индиректния. Имам договор с "Еврокоптер" да построя два хангара за хеликоптерите, изграждане на инфраструктура, както и доставка на всички резервни части и агрегати. Ходил съм на тези срещи с идеята да мога да помогна на българската икономика", обясни пред "Сега" Николай Гигов. Той не пожела да обясни защо тогава е присъствал на срещата за проекта на EPICOS.
На фона на всички тези факти е изненадващо решението на министър Петър Димитров все пак да подпише договора. Интересен детайл е, че според съобщението на икономическото министерство "проектът ще бъде задвижен и поддържан от "Приват инженеринг" АД". Проверка в системата ДАКСИ показва, че 88% от фирмата са собственост на "Индустриален холдинг" АД. В нея като член на УС е бившият военен министър Бойко Ноев. Управляващ е Данета Желева, а останалите членове са Константин Зографов и Божидар Данев. Преди време "Индустриален холдинг България" обяви, че проявява интерес и като офсетополучател при евентуален договор за построяване на нови корвети за армията. Както се казва, развръзката тепърва предстои.
По-добре е този проект да не стане
Явор Куюмджиев бе назначен на мястото на Корнелия Нинова за зам.-министър на икономиката през ноември 2007 г. На негово подчинение е ресор "Офсетни програми".
- Г-н Куюмджиев, има ли в момента стартирал проект по индиректния офсет, свързан с модернизацията на армията?
- Има един изпълнен проект от "Даймлер - Крайслер", които са закупили софтуер от българска фирма за 260 000 евро. Според тогава действащата наредба той им се признава за офсетно задължение от 1.2 млн. евро.
- Това ли е единственото нещо, което е осъществено от фирмите и реално приложено?
- Заявените от офсетодателите проекти в момента са 7. Има и доста интересни, но не искам да ги коментирам, защото са в процес на разработка. Аз държа да се знае, че искам и ще въведа в тази дирекция ясни правила. Проектите трябва да са разумни и да представляват наистина инвестиция в българската икономика.
- Има ли случаи досега, в които вашите експерти да са установили, че някои фирми се опитват да измамят държавата със стойността на проектите, която е многократно завишена?
- Маменето е екстремно изказване. Не бих казал, че има измама. По-скоро има недооценяване на аспектите на някои проекти.
- На сайта на министерството е анонсиран проект ЕПИКОС, който е оценен на 19.25 млн. евро. Същевременно ваши експерти пишат в доклад, че този проект струва реално 288 000 евро. Това не е ли измама?
- Това не е съвсем цялата истина. 19.25 млн. евро е офсетната стойност на проекта. Номиналната стойност, където се използва мултипликатор, е съвсем друга. Аз тези доклади не съм ги виждал. Въпросът е на оценка на експертите. Има един основен проблем, който е свързан с оценката на интелектуалната собственост. Всеки може да каже, че неговият интелектуален продукт струва еди колко си. Важно е дали този, който купува, е съгласен.
- Какво се случва с този проект? Той осъществява ли се?
- Моето искрено желание е да не се случи. В момента правим оценка на правната ситуация, за да видим докъде е докарана процедурата. Може да се окаже, че предишното ръководство на министерството е докарало процедурата до етап, при който не може да бъде спряна.
- Значи този проект ще се осъществи?
- Не бих казал. Трябва да видим докъде са стигнали нещата.
- "Еврокоптер" колко проекта досега е предложила?
- Освен ЕПИКОС има още един, който също е в начална фаза и също става въпрос за оценка на интелектуална собственост. Става въпрос за откриване на технологичен център по аерокосмонавтика. И тук са изпратени писма до всички институции, които имат отношение към подобен проект. Тъй като проектът ЕПИКОС, който е приключен юридически, преди да бъда назначен, аз също изпратих писма до всички институции, за да получа оценка. Виждам два пътя за развитие. Единият е проектът да изпадне в такава юридическа фаза, че да не може да се спре. Другият е да се преразгледа ...
------КАРЕ------
Препъникамъни
EPICOS не е първият офсетен проект, който "Еврокоптер" предлага на България. Но и останалите оферти са не по-малко спорни от юридическа и икономическа гледна точка. Затова министерството на икономиката ги е отказало. Така например "Еврокоптер" предлага като офсет проекта "Монтюпе" за производство на алуминиеви автомобилни части за двигатели, шасита, джанти и спирачни системи в Русе. Експертите на МИЕ обаче установяват, че офертата е напълно идентична с инвестиционния проект на едноименната фирма и вече ползва преференции за инвеститор първи клас по Закона за насърчаване на инвестициите - Общински съвет на Русе е взел решение за продажба на земята на "Монтюпе" АД без търг и конкурс, а държавата ще подпомогне със средства за изграждане на необходимата инфраструктура - пътища, ВИК, подстанция 110/20 кУ и електропроводи на обща стойност 8.6 милиона лева. Планът на "Монтюпе" АД предвижда инвестиция за над 70 млн. лв., като в края на 3-годишния период на реализиране на инвестиция върху площ 140 000 кв. м да бъдат разкрити не по-малко от 500 нови работни места, а експортната реализация ще възлиза на 140 млн. евро.
"Монтюпе" АД пък не са подавали искане до МИЕ инвестицията им да бъде призната като офсетна програма в полза на "Еврокоптер".
МИЕ изпраща писмо до "Еврокоптер", в което заявява, че предложеният проект "Монтюпе" е директна инвестиция, чието решение предшества офертата на "Еврокоптер", няма данни за договорни и други обстоятелства между "Еврокоптер" и "Монтюпе" в представената пред МС документация за одобряване на инвестиционен проект по ЗНИ. Затова офертата не може да бъде приета за офсетна програма.
Вторият предложен от "Еврокоптер" проект - "Тренч Груп", е аналогичен. По това предложение се предлага да бъдат изградени мощности в Ботевград за производство на компоненти за трансформатори. Тук обаче също липсват доказателства, че "Сименс" - "Тренч Груп" е съгласна тази инвестиция да се признае за офсет в полза на "Еврокоптер", става ясно от докладна записка от експертите на МИЕ до зам.-министър Корнелия Нинова.
Въпреки уверенията, че не отговаря за индиректния офсет на "Еврокоптер", в края на 2007 г. Николай Гигов лансира нова идея - самоковският завод "Самел -90" да произвежда комуникационна техника, като 80% от продукцията да бъде за военни нужди, а останалите 20% да са мобилни апарати. Идеята е направените инвестиции да бъдат отчетени като индиректен офсет на "Еврокоптер", а държавата да се ангажира да пласира продукцията. Целта според Гигов е да се помогне на "Самел-90", за да може заводът технологично да отговаря на възможностите за участие в търгове и да му бъде възлагана работа и за трети страни. Предприятието е собственост на "Арсенал Корп. Дженерал Техникал Кооперейшан - 36% , група физически лица - 27%, и "Самел технолоджи" АД - 36%. Планираната инвестиция била за около 100 млн. евро съвместно с френската компания "Талес". Проектът също не беше одобрен от МИЕ, тъй като най-малко държавата не може да се ангажира да осигурява пазар за продукцията.