Да, БСП и коалицията определено вървят към ляв завой. Ако под "ляво" разбираме харчене на широка нога на данъкоплатски пари, а под дясно - трупането им. След като 3 години хазната се държа като мащеха, на четвъртата щедро ще разтвори пазва за всякакви предизборни целесъобразности. Но това, между другото, е класическо поведение на българско правителство.
Само дето рекламираният социален вектор си е чисто популистко упражнение за наливане на пари връз бедни и богати. И много празни приказки без почти никаква политика на реформи.
Здравната вноска скача от 6% на 8% от догодина, като това ще донесе почти 1 милиард лева на здравеопазването, обяви властта от Катарино. Това е рекорден, немислим досега ръст. Но населението да не се тревожи - измислена е осигурителна "реформа", благодарение на което увеличението няма да е от джоба му, а от държавния бюджет. Данък здраве скача, но държавата започва да поема част от пенсионните осигуровки, т.е. общата тежест не се променя.
Упоени от благата, които сипят, управляващите малко прекалиха - 2% по-висока вноска няма как да донесе 1 млрд. лв. Защото в момента в системата при 6 на сто осигуровка влизат 1.4 млрд. лв., т.е. увеличението носи 460 млн. лв. Дори и да скочат осигурителните прагове, а държавата да вдигне двойно парите, които плаща за децата - пак не могат да се съберат 1 млрд. лв. Тоест - останалата част от невиждания досега ръст на парите за здраве отново ще дойде от бюджета.
В крайна сметка в това няма лошо - нужно е в системата да влязат повече пари, а населението да получи това, което е трупало в хазната 3 години - парите от бюджетните излишъци. Защото е ясно, че подобна финансова инжекция няма откъде другаде да дойде.
Това обаче е обидно за всички нас
Първо - държавата 3 години прилежно събира все по-огромни излишъци, само и само за да може на четвъртата - предизборна година - да ги похарчи. И 3 години при съставянето на бюджета се обяснява, че повече пари просто няма и здравеопазването трябва да се задоволява с 4.2-4.3 на сто от брутния вътрешен продукт - най-ниския процент в Европа.
Това не е политика, а елементарно сметкаджийство. Особено в сфера, която се нуждае не само от пари, а и от реформи. Особено след като политиците 3 години са обяснявали, че не може да се изливат пари в нереформирана каца. Любимата теза на БСП беше, че първо трябва да се въведе контрол в системата, да се спрат течовете и кражбите, за да се разбере колко реално харчи здравеопазването. И след това да се дават повече пари, защото едва тогава ще е ясно колко не достигат. И чак след всичко това да се реши как точно да се набавят парите и дали да има промени в осигурителния модел и демонополизация на здравната каса.
А сега излиза, че можело и иначе. Защото никой не е забелязал да е проведена някаква особена реформа, болниците да са преструктурирани, а харчовете на здравната каса - под контрол. За любимото на всички политици осигуряване на качество и поставяне на пациента в центъра на системата да не говорим.
Пари обаче ще има, а новата теза е, че реформи и финансиране ще вървят заедно. Причините за появата на рога на изобилието са две. Първата е предизборно запушване на усти на някои електорални единици, трудещи се в сферата на здравеопазването. На тези, които са на държавна заплата - близо 17 000 души, правителството обеща 25% скок до края на лятото. Останалите лекари и сестри, които работят в държавните и общинските болници - търговски дружества, ще получат повече пари от увеличението на бюджета за здраве догодина. Разбира се, това е прекрасно, никой не се съмнява, че медиците заслужават по-високи доходи. Само че властта им ги дава не затова, а от страх
да не решат сами да си ги поискат -
на улицата, при това баш в предизборна ситуация.
Вторите, чиито финансови нужди, или поне надежди, трябва да се удовлетворят, са частните здравни фондове. При тях проблемът, естествено, не е, че ще протестират. Не, те просто са "наши". Близки на политици и от БСП, и от ДПС. А бизнесът знае как да се отблагодарява преди избори, когато партиите имат толкова големи нужди и разходи...
На частните фондове и населението отново е обещана "реформа". От 2010 година следва да се случи пълна демонополизация на здравната каса - всеки сам да решава в кой фонд да влиза 8-процентната му вноска. Което трябва да доведе до конкуренция и по-високо качество. Не е нужно да обясняваме, че осигуряването в частни фондове намалява парите за здраве, тъй като частникът, естествено, работи за печалба и пести от разходи. Няма да го обясняваме, защото през 2010 година ще има друго правителство и от него ще зависи дали да се случи разбиването на монопола на НЗОК и по какъв начин.
За 2009 година обаче се предвижда преходен период. Идеята е следната: В здравното осигуряване влизат около 2.5 млрд. лв. НЗОК и частните фондове си ги разпределят в съотношение 70:30 и плащат за медицинските услуги в това съотношение. Фондовете работят наравно с касата по договорите, които тя е сключила, с лекарите и болниците, с които работи. Те просто я дублират и единственото, което правят, е да оперират с ония 30% от парите. Сладък бизнес, нали? И е някак обидно съвпадането на старта му с рекордното увеличение на парите за здравеопазване. Политиците твърдят, че точно "техните" фондове може да не прескочат летвата за лиценз за задължително здравно осигуряване, но никой не вярва на това, колкото и да му се иска.
Обидно е да живеем 3 години, за да осмислим четвъртата. Обидно е, че вместо 3 години властта да инвестира в реформи, тя инвестира едва на четвъртата - в себе си. Това си е чист обир.
|
|