:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,732,539
Активни 541
Страници 17,442
За един ден 1,302,066

Гладът за кадри с ниска квалификация е най-голям

Нискоквалифицираните кадри ще продължат и за в бъдеще да се търсят много, обяви ст.н.с. д-р Победа Луканова от Икономическия институт на БАН на семинар в рамките на Социалната седмица. Прогнозата се базира на изследване на НСИ от 2007 г. Според него основна част от мениджърите - 37.1%, инвестират в разширение на продукцията си, а едва 26% - в нова техника и технологии. Затова според експертите трябва да се увеличи сериозно делът на мерките, стимулиращи заетостта на хората от маргиналните групи.

Програмата "От социални помощи към заетост" вече ще действа на регионален принцип в онези общини, в които безработицата е най-голяма, съобщи Елка Димитрова от МТСП. Експерти вече работят върху критериите, по които ще се подбират районите. Средствата за субсидирана заетост т.г. са 71.3 млн. лв.
10
3179
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
29 Май 2008 09:54
Гениално , д-р Победа Лукова ! Напълно в стила на БАН! Ако бяхте запитали работодателите, възнамеряват ли да плащат данъци, изводът Ви щеше да е, че трябва да отпадне напълно професията "бирник".
29 Май 2008 09:57

Статията минава покрай един от най-важните проблеми в България и изобщо не го забелязва. Проблемът е в ниското заплащане и до какво води това. Ниското заплащане води до използването на нискоефективни технологии, базирани на ръчен труд, т.е. до използването на кадри с ниска квалификация. За разлика от останалите държави, в България посоката е към снижаване на производителността на труда, докато в другите държави е към повишаване. С други думи мафията, т.е. бизнеса в България, ни набутва все повече и повече към дъното.
29 Май 2008 10:38
Да, така е. Изглежда бяха прави тези холандци, които, възхищавайки се на сравнително добрата ни обща култура и индивидуален интелект, ни критикуваха в изключително непрактичното използване на този интелект - видно и от нивото на бизнеса и от нивото на постиганите резултати. Моят опит също потвърждава горната критика.
29 Май 2008 10:51
БАН
Познавам инженери махнали се от там. Мнението им е
В БАН си чешат т****е за 300 лв
29 Май 2008 10:52
XYZ -
29 Май 2008 11:01
Netspider
29 Май 2008 11:13
Гладът за кадри с ниска квалификация е най-голям

А после т. нар. "предприемачи" мрънкят, че производителността на труда във фирмите им била ниска, та затова не можело да вдигнат заплатите.
29 Май 2008 13:19
Голям глад за неквалифицирани кадри, хахахха, смях в залата!Ами че те са в развитите западни страни, където за същият труд, че и по-малко даже, получават 5-10 пъти повече .Нека синчетата на бизнесмените-цървули да работят за тези жълти стотинки .С трици маймуни не се ловят, отдавна го е казал мъдрият нашенец......
29 Май 2008 17:18
Ами, разбира се. Нали живеем в 21 век, в обществото на знанието. И понеже всички носители на знанието са в системата на държавното управление възниква този дефицит.
29 Май 2008 23:22
В интерес на истината, в момента се заформя грандиозен глад за всякакви кадри. На пазара на труда липсват както нискоквалифицирани, така и висококвалифицирани кадри и то специално в техническите дисциплини - инженери, шлосери, стругари, монтажници, ел. техници, специалисти по автоматизация и т.н.
Тази липса започна да се усеща още преди 1..2 години, но истинската криза тепърва предстои.
Очевидно е, че причините се коренят в тоталната непопулярност на всички технически дисциплини във вузовете и средното образование през последните 10..15 години.
За съжаление производство със икономистчета, адвокатчета и сисадмини не става...
Хубавото в цялата ситуация е, че работещите в техническите сфери (и инженерите и работниците) ще имат добри шансове за повишения на заплатите, поне през следващите 4..5 години.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД