:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,733,496
Активни 843
Страници 18,399
За един ден 1,302,066

Царят бърза да уреди имотите си преди вота

Така щяло да се предотврати предизборното отваряне на темата
Лидерът на НДСВ Симеон Сакскобургготски бърза да си върне и двореца "Кричим", за да предотврати опитите за предизборен шантаж по темата. Това е последният имот, за който претендират бившият монарх и сестра му Мария-Луиза. Още до края на седмицата адвокатът на Сакскобургготски Ели Христова ще внесе в Пловдивския окръжен съд исковата молба за собственост, потвърдиха от кабинета на бившия премиер. Оттам коментираха, че България е правова държава, и е крайно време темата с царските имоти да бъде приключена окончателно, а не да се политизира.

Депутатът Минчо Спасов обясни, че в НДСВ имало сигнали как царските имоти и по-конкретно този в Кричим отново ще бъдат извадени предизборно от различни партии. Фамилията на Симеон разполагала с необходимите нотариални актове. Според тях дворецът е строен с лични средства на цар Борис III през 1937 г. и фигурира в прословутия списък от 1946 г. на Кимон Георгиев с частните имоти на монарха.

Реституирането на двореца става възможно, след като Пловдивският апелативен съд обяви за нищожна заповедта на областния управител Тодор Петков, с която той отказа да предаде имота. В края на април т.г. съдът реши, че въпросът не е от компетенциите на областния управител. Сакскобургготски и сестра му подадоха молба за връщане на двореца още през юни м.г. Те имат претенции към 371 дка ниви и застроена площ от 2384 кв. м. Проверка на общинската служба по земеделие и гори в гр. Стамболийски обаче установи, че в архива няма данни за терените под и около двореца, посочени в молбата за реституция. Заради това несъответствие губернаторът реши, че реституционният иск не може да се удовлетвори.

Ако царското семейство докаже правото си на собственост, областният управител трябва да поиска от правителството да деактува имота в частна държавна собственост.

---------

ПРОПУСК

Експремиерът не се възползва от възможността да си уреди доброволно сметките с държавата за 4521 дка гори в Боровец и Бели Искър, за които проверка на прокуратурата доказа, че са му върнати по грешка. Гафът е на поземлената комисия в Самоков, но властта вече 4 месеца протака уреждането на въпроса. Преди дни стана ясно, че Държавната агенция по горите е объркала съда, пред който да обжалва решението, и вместо в административния съд за София област е пратила жалбата в градския административен съд. Протакането е изцяло в полза на Сакскобургготски, защото на 29 декември изтича законният срок, в който държавата може да направи нещо, за да си върне горите. Тогава изтича давността, при която по общия граждански ред агенцията може да поиска от съда да задължи царя да върне горите.
12
2465
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
29 Май 2008 00:06
Гаф, не гаф, царските гъзoлизци са се престарали. Може и с нещичко да са понапълнили джобетата. Обаче на всички банки пише: "Рекламации - на касата". Та сега ще хванат на горския... тоягата.
29 Май 2008 09:06
Ако е умен, Н.В. Симеон II Сакскобурггота ще си върне и резиденцията в Евксиноград. За нея поне спор няма - построена е от дядо му с лични пари върху земя, подарена му от населението на село Виница.
Да видим после селяндурина от Сирищник къде ще ходи да се пече...
29 Май 2008 10:12

Ако България беше правова държава, нито един имот нямаше да бъде върнат на бившата царска фамилия. Няма законово основание за това връщане. Както много пъти се писа, за да има законово основание трябва специален закон за това, както имаше специален закон за отнемането им.
В общи линии нормалната практика по света е имотите на такива бивши царски фамилии да се отнемат в полза на държавата. В случая даже има и утежняване - бившата царска фамилия трябва да си плати за националните катастрофи на България.
29 Май 2008 11:18
Още до края на седмицата адвокатът на Сакскобургготски Ели Христова ще внесе в Пловдивския окръжен съд исковата молба за собственост, потвърдиха от кабинета на бившия премиер. - а преклузивните срокове за възстановявяване на собственост по законите за възстановявяне на собственост(ЗОСОИ )Чл. 6. (1) (Изм. - ДВ, бр. 45 от 1998 г.) Исканията за обезщетяване по този закон с посочване на избрания начин за обезщетяване се подават в едногодишен срок от влизането му в сила до:

1. министъра или ръководителя на ведомство, който упражнява правата на държавата в търговски дружества, в активите на които са включени имуществата по този закон;


2. областните управители - във всички останали случаи.


(2) Към областните администрации се създават специални служби по изпълнението на този закон.


(3) (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) Подадените искания се проверяват и се решават от съответния министър, ръководител на ведомство или областен управител в двумесечен срок от постъпването им. Решенията се съобщават на предявилите исканията в седемдневен срок от вземането им по реда на Гражданския процесуален кодекс. Неполучаването на решението до 30 юни 2001 г. се счита за мълчалив отказ.(Решение № 4 на КС на РБ - ДВ, бр. 30 от 1998 г.; изм., бр. 45 от 1998 г., бр. 135 от 1998 г., бр. 12 от 1999 г., в сила от 12.02.1999 г., бр. 9 от 2000 г.) Оценките и установените квоти по ал. 5, както и отказите на областните управители и ръководителите на ведомства да удовлетворят искането за обезщетение или начина за обезщетяване подлежат на обжалване в 14-дневен срок от съобщаването им по реда на Гражданския процесуален кодекс пред съответния окръжен съд, а тези на министрите - в същия срок пред Върховния административен съд. Мълчаливите откази могат да се обжалват до 31 март 2000 г. При уважаване отхвърленото искане съдът назначава експертиза от лицата по чл. 4 и решава окончателно претенцията.

Искът се предявява в едногодишен срок от влизането на този закон в сила. Производството по тези дела е безплатно. Не важат ли за сакскобурготов и пловдивския съд?"

Ако царското семейство докаже правото си на собственост, областният управител трябва да поиска от правителството да деактува имота в частна държавна собственост" в ЗОСОИ изрично е казано. чл2.(4)от ЗОСОИ (Предишна ал. 3 - ДВ, бр. 88 от 1998 г.) Собствениците имат право да изберат начина на обезщетение с изключение на случаите, когато земите са станали публична собственост на държавата или на общините до 25 февруари 1992 г., придобити са до тази дата от добросъвестни лица, или на такива лица е отстъпено законно право на строеж и строежът е бил започнал при влизането на този закон в сила.

29 Май 2008 11:34
Преди дни стана ясно, че Държавната агенция по горите е объркала съда, пред който да обжалва решението, и вместо в административния съд за София област е пратила жалбата в градския административен съд.

Юристконсулта на Държавната агенция по горите все още ли е на тази длъжност? Според мен не би трябвало.
29 Май 2008 11:38

mamut,
а какво общо има този закон ЗОСОИ с собствеността на бившата царска фамилия, отнета с закон към който ЗОСОИ няма никакво отношение.
29 Май 2008 12:44
Докато има кой да пише по медиите за това че частната собственост е вредна, ако ще да е на наследниците на Царя, то на всички ще е ясно, че червена мафия, която ограби всичко, а сега вдига цените двойно и тройно още дърпа конците на бетонните глави.Лошото е, че това няма да навреди на Царя, а на тези, които повярваха на клеветите и пак гласуват за тези, които се гаврят с тях. Статистиката казва и доказва сега, че само за миналата година отчетената инфлация е 12.5%. Сумарната инфлация от 2005 до края на 2008 г. се очаква да надхвърли 25%. С оглед на тези цифри резонен е въпросът какво получават в крайна сметка пенсионерите, след като покупателната им способност през 2005 г. е била по-голяма от сегашната.Е това е доказателство, че дъртите пенсионери са глупаци и така им се пада.Не могат нищо друго да измислят сега та частната собственост на Царя им е виновна.Тия тук доказват, с подобни статии, че болшенството българи са глупаци.
29 Май 2008 13:03
Най-лошото което може да ни се случи е, че ако Царя реши да се откаже от собственоста си тук и както го няма СССР, Варшавския договор и СИВ, направо това ще значи, че българите ще се изселят и цар на тази територия ще стане цар Киро, а главн прокурор Дон Цеци и даже няма да могат да склонят Азис за министър на културата.Тогава каква радост ще настъпи.
29 Май 2008 15:33
само не мога да разбера, какво значи "частна държавна собственост"
29 Май 2008 17:56
"ЧАСТНА" държавна собственост е държавно имущество, което, по Конституция и Закон, МОЖЕ да бъде предмет на имуществени сделки!
"ПУБЛИЧНА" държавна собственост е държавно имущество, което, по Конституция и Закон, НЕ може да бъде предмет на имуществени сделки!
29 Май 2008 21:07
"Това е последният имот, за който претендират бившият монарх и сестра му Мария-Луиза."
Оттук нататък дедо нема повече никаква мотивация да прави поведение и скоро ще си тръгне.
За каквото беше дошъл- постигна го!
И след това- беж краченца да бягаме!

Редактирано от - потребител,07 на 29/5/2008 г/ 21:08:17

30 Май 2008 01:12
На дедо мераците ще секнат когато изпадне от парламента.На кого ще е нужен за коалицийка или далаверка?Тогава за нищо няма да претендира, щот няма кой да му го даде.За туй е тоя зор сега.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД