Лидерът на НДСВ Симеон Сакскобургготски бърза да си върне и двореца "Кричим", за да предотврати опитите за предизборен шантаж по темата. Това е последният имот, за който претендират бившият монарх и сестра му Мария-Луиза. Още до края на седмицата адвокатът на Сакскобургготски Ели Христова ще внесе в Пловдивския окръжен съд исковата молба за собственост, потвърдиха от кабинета на бившия премиер. Оттам коментираха, че България е правова държава, и е крайно време темата с царските имоти да бъде приключена окончателно, а не да се политизира.
Депутатът Минчо Спасов обясни, че в НДСВ имало сигнали как царските имоти и по-конкретно този в Кричим отново ще бъдат извадени предизборно от различни партии. Фамилията на Симеон разполагала с необходимите нотариални актове. Според тях дворецът е строен с лични средства на цар Борис III през 1937 г. и фигурира в прословутия списък от 1946 г. на Кимон Георгиев с частните имоти на монарха.
Реституирането на двореца става възможно, след като Пловдивският апелативен съд обяви за нищожна заповедта на областния управител Тодор Петков, с която той отказа да предаде имота. В края на април т.г. съдът реши, че въпросът не е от компетенциите на областния управител. Сакскобургготски и сестра му подадоха молба за връщане на двореца още през юни м.г. Те имат претенции към 371 дка ниви и застроена площ от 2384 кв. м. Проверка на общинската служба по земеделие и гори в гр. Стамболийски обаче установи, че в архива няма данни за терените под и около двореца, посочени в молбата за реституция. Заради това несъответствие губернаторът реши, че реституционният иск не може да се удовлетвори.
Ако царското семейство докаже правото си на собственост, областният управител трябва да поиска от правителството да деактува имота в частна държавна собственост.
---------
ПРОПУСК
Експремиерът не се възползва от възможността да си уреди доброволно сметките с държавата за 4521 дка гори в Боровец и Бели Искър, за които проверка на прокуратурата доказа, че са му върнати по грешка. Гафът е на поземлената комисия в Самоков, но властта вече 4 месеца протака уреждането на въпроса. Преди дни стана ясно, че Държавната агенция по горите е объркала съда, пред който да обжалва решението, и вместо в административния съд за София област е пратила жалбата в градския административен съд. Протакането е изцяло в полза на Сакскобургготски, защото на 29 декември изтича законният срок, в който държавата може да направи нещо, за да си върне горите. Тогава изтича давността, при която по общия граждански ред агенцията може да поиска от съда да задължи царя да върне горите.
|
|