Управляващите имат политическа воля да не се дава преференция на лекарите при приватизация на общинските болници и извънболничната помощ. Това стана ясно от изказване на шефа на икономическата комисия в НС Йордан Цонев при обсъждането на второ четене на промени в закона за приватизация, които разрешават продажбата на болници или обособени части от тях. Депутатът от БСП Руденко Йорданов предложи да се дадат преференции поне при извънболничната помощ, защото засягат основно селските здравни служби и ДКЦ-тата, в които лекарите са вложили много средства. Предложението му обаче беше отхвърлено.
Законът предвижда да се разреши приватизацията на общинските болници или обособени части от тях. Отпадна предвиденият 15-годишен срок за запазване на дейността им, като така собствениците ще са задължени да го запазят безсрочно. Те обаче ще могат да променят вида на болницата с разрешение на министъра на здравеопазването. Ако наруши тази разпоредба, купувачът ще дължи неустойка от 100% от цената на болницата.
66 болници и рехабилитационни центрове остават в забранителния списък и няма да бъдат продавани. Това са големите държавни и областни болници, специализирани центрове и болници за рехабилитация. По предложение на депутати беше вкарана и Националната специализирана болница за активно лечение на хематологични заболявания.
Постъпленията от продажбата на обособени части и терени на общинските болници ще се поделят между самото здравно заведение и общината. Болницата ще получава 80%, които ще могат да се ползват само за инвестиции, свързани пряко с предмета на дейност. Останалите 20% ще отиват в специален фонд, който общината трябва да създаде. Същата е схемата и при продажба на обособени части от държавните болници, като там фондът ще е към здравния министър и ще осигурява инвестиции и в останалите болници. Законът изрично забранява приватизация с компенсаторки.
СМЕТКИ
45 млн. лв. са просрочените задължения на болниците към април, съобщи здравният министър Евгений Желев. В края на 2007 г. дълговете на държавните болници бяха 19 млн. лв., а тези на общинските - 13 млн. Като една от основните причини за борчовете Желев посочи недофинансирането на клиничните пътеки. Според него е възможно през втората половина на годината да се направи актуализация на бюджета на НЗОК, ако изпълнението на държавния го позволява. Вероятно ще бъдат увеличени парите за онколекарства. Министърът отчете, че в повечето болници заплатите са се увеличили с 15-20% спрямо първото тримесечие на 2007 г.
Лекарите са лоши администратори и от бизнес не разбират.
Комунягите пак искат да вредят свои хора на командни места за сметка на здравето на българина.