Даниел Морар оглавява от септември 2005 г. прокуратурата за борба с корупцията, която обвини двамата бивши земеделски министри вчера. |
Ремеш, който бе земеделски министър от април до октомври 2007 г., е обвинен в злоупотреба със служебното си положение и вземане на подкуп, за да се намеси в полза на бизнесмен, който искал да се наложи на публичните пазари. За услугата Ремеш взел 15 000 евро в брой и "хранителни продукти" на стойност 400 евро. Бившият министър е получил тези подкупи с посредничеството на един от своите предшественици Йоан Мурешан, който оглавява земеделското министерство от 1997 до 2000 г.
Ремеш подаде оставка в началото на октомври, след като по тв канала TVR бяха излъчени кадри, показващи как той получава плик от Мурешан, в който според прокуратурата имало 15 000 евро. Телевизията излъчи и запис на телефонен разговор, в който двамата обсъждат сумата.
Според прокурорите бившият земеделски министър Мурешан е бил посредник между Ремеш и бизнесмена Георге Чорбя, който освен рушвета дал и обещание за луксозен автомобил Ауди, за да подсигури привилегировано положение на фирма на сина си при обществени поръчки на Министерството на земеделието.
Премиерът Търичану поиска оставката на Ремеш, който напусна само 6 месеца след като оглави земеделското министерство. По същото време Европейската комисия предупреди Букурещ в рамките на месец да поправи нередностите в разплащателната си агенция.
Когато гръмна аферата, в. "Ромъния либера" писа, че бизнесменът Георге Чорбя има навик да изобличава висшите служители, които е подкупил. Така той обвинил бившия кмет на град Сату Маре, че е получил от него големи суми като рушвет.
В интервю за телевизия "Реалитатя" Ремеш заяви тогава, че не познава подобен бизнесмен и няма в какво да бъде обвиняван.
Румънската прокуратура за борба с корупцията повдигна обвинение срещу двамата министри, след като Букурещ получи предупреждение от Брюксел, че се бави с разследването и наказанията за злоупотреби и корупция по високите етажи на властта. Делото ще се гледа от Върховния съд.
Електронното издание "Юрактив" съобщи в средата на миналата седмица, че Букурещ е пратил много справки за борба с корупцията на местно и ниско равнище. Но бившата министърка на правосъдието Моника Маковей заяви пред брюкселския Център за европейска политика, че съдиите съзнателно протакат делата на министри и други политици, срещу които бяха повдигнати обвинения преди приемането на страната в ЕС.