1.339 трилиона долара са били похарчени за въоръжаване през миналата 2007 г., показва годишният доклад на Стокхолмския международен институт за проучване на проблемите на мира (СИПРИ), цитиран от АФП. Световните разходи за оръжия са нараснали с 6% в сравнение с 2006 г., което е доказателство за продължаващата обезпокоителна тенденция държавите да се въоръжават. Разходите за оръжие в последните 10 години са се увеличили с 45 процента. Търсенето естествено води и до увеличаване на производството, се посочва още в доклада на СИПРИ.
Най-много разходите за въоръжения са скочили в Източна Европа. За периода 1998-2007 г. те са се увеличили със 162 процента, а за последната година - с 15 процента. Това се дължи най-вече на Русия, която миналата година е отделила за въоръжение 35.4 млрд. долара, се казва в доклада на СИПРИ. За последното десетилетие оръжейните разходи в Близкия изток са нараснали с 62%, в Южна Азия - с 57% , а в Африка и Източва Азия скокът е с по 51%. Едва с 6% са се увеличили разходите за въоръжения в Западна Европа.
Най-много пари за оръжие през 2007 г. са похарчили САЩ - 547 млрд. долара, което е с 3.4% повече от разходите им през 2006 г. През 2007 г. американските власти са отделили повече пари за оръжие от Втората световна война насам, са изчислили авторите на доклада. На второ място се нарежда Великобритания, която е купила оръжия на стойност 59.7 млрд. долара, а на трето е Китай с 58.3 млрд. долара.
Осемте ядрени сили в света са притежавали общо повече от
25 000 ядрени бойни заряда към началото на 2008 г., показват още данните на СИПРИ. От тях над 10 000 могат да се изстрелват с балистични ракети или от самолети. В доклада не е включена Северна Корея, тъй като авторите на документа не били допуснати в страната, за да проверят дали Пхенян разполага с ядрени оръжия.
Към януари 2008 г. Русия е имала 5189 оперативни ядрени бойни заряда, а САЩ - 4075. И двете световни сили разработват нови оръжейни системи при модернизацията на въоръжените си сили.
Великобритания, Франция, Китай, Индия и Пакистан също разработват нови ракетни системи, които да могат да носят ядрени бойни глави, твърдят авторите на годишния доклад на СИПРИ. В документа се казва също, че до една година ще започнат сериозни дискусии за контрол на въоръженията и разоръжаване поради нарастващия консенсус, че са необходими по-сериозни и ефикасни мерки за оръжеен контрол и разоръжаване.
"В следващите години ще е особено важно разоръжаването на двете водещи ядрени сили Русия и САЩ", заяви директорът на СИПРИ Бейтс Джил. Той изрази надежда, че те ще предприемат решителни мерки в тази насока. "Приоритетите на следващата администрация на САЩ ще изиграят критично важна роля в оформянето на напредъка по контрола над въоръженията", се казва в изявление на Джил.