Дирекция "Оперативно-техническа информация" (ДОТИ) на МВР шест години е работила без сертификат за сигурност на автоматизираните информационни системи или мрежи, използвани за работа с класифицирана информация.
Това обяви вчера зам.главният прокурор Камен Ситнилски. Липсата на сертификат е разкрита при мащабната проверка във връзка със специалните разузнавателни средства.
Става дума за лиценз, който в момента се издава от ДАНС, а преди създаването й - от дирекцията "Защита на средствата за връзка" към специализираната администрацията на МВР. Изискването за сертифициране бе въведено през 2002 г. със Закона за защита на класифицираната информация.
"Пратих писмо до министъра във връзка с лицензиране на дейността. Има правила, които и ние не сме подозирали", чистосърдечно си призна Ситнилски. Според него липсата на сертификат не означава, че специалните разузнавателни средства на ДОТИ са незаконни.
Срокът на проверката, която трябваше да приключи в близките дни, ще бъде удължен с 20 дни, тъй като един от експертите на прокуратурата по компютърна и съобщителна техника бил в чужбина. "Нарушенията са резултат от лоши традиции и навици в МВР и недостатъчен контрол", заключи Ситнилски.
"Добре ще е прокуратурата, както и Народното събрание в рамките на парламентарния контрол по-честичко да се се сещат за контролните си функции, а не само като избухне скандал", контрира пък вътрешният министър Михаил Миков от Варна. "Проблеми със СРС-тата има не само в МВР, но и в другите заявители, включително и в прокуратурата", допълни той. "Какво означава да работи ДОТИ без лиценз? Коя оперативна група работи с лиценз?", удиви се министърът.
Пълният хаос около СРС-тата излезе отново на дневен ред покрай прихванатите разговори на вече бившия зам.-директор на ГДБОП Иван Иванов с бизнесмени със спорна репутация. Министерството на правосъдието подготви промени в Закона за СРС, които тепърва ще се одобряват от кабинета и парламента.
Прокуратурата последно проверява СРС-тата през 2000 г., когато избухна скандалът с подслушвателните устройства в дома на главния прокурор Никола Филчев. Тогава се видя, че от над 10 000 разрешени подслушвания материалите само от 200 са вкарани в съда като веществени доказателства.
Преди година Европейският съд за правата на човека в Страсбург задължи България да промени Закона за СРС, защото нарушава основното човешко право на личен живот. Страсбург обърна внимание и на огромната власт да разрешава и контролира СРС-тата, съсредоточена във вътрешния министър.
ПО ЗАКОН
ДОТИ осигурява, разработва и прилага специални разузнавателни средства и изготвя веществени доказателствени средства. Наблюдава, прониква, фотографира, осъществява видео- и звукозаписване, филмиране, белязане на предмети и изготвя психологичен анализ във връзка със събирането на данни за извършени престъпления и за защита на националната сигурност и обществения ред. Проверява пощенска и друга кореспонденция.
|
|