:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,788,945
Активни 752
Страници 15,819
За един ден 1,302,066

МВР подслушва без лиценз 6 години

Прокуратурата и министерството в нова схватка за СРС-тата
Дирекция "Оперативно-техническа информация" (ДОТИ) на МВР шест години е работила без сертификат за сигурност на автоматизираните информационни системи или мрежи, използвани за работа с класифицирана информация.

Това обяви вчера зам.главният прокурор Камен Ситнилски. Липсата на сертификат е разкрита при мащабната проверка във връзка със специалните разузнавателни средства.

Става дума за лиценз, който в момента се издава от ДАНС, а преди създаването й - от дирекцията "Защита на средствата за връзка" към специализираната администрацията на МВР. Изискването за сертифициране бе въведено през 2002 г. със Закона за защита на класифицираната информация.

"Пратих писмо до министъра във връзка с лицензиране на дейността. Има правила, които и ние не сме подозирали", чистосърдечно си призна Ситнилски. Според него липсата на сертификат не означава, че специалните разузнавателни средства на ДОТИ са незаконни.

Срокът на проверката, която трябваше да приключи в близките дни, ще бъде удължен с 20 дни, тъй като един от експертите на прокуратурата по компютърна и съобщителна техника бил в чужбина. "Нарушенията са резултат от лоши традиции и навици в МВР и недостатъчен контрол", заключи Ситнилски.

"Добре ще е прокуратурата, както и Народното събрание в рамките на парламентарния контрол по-честичко да се се сещат за контролните си функции, а не само като избухне скандал", контрира пък вътрешният министър Михаил Миков от Варна. "Проблеми със СРС-тата има не само в МВР, но и в другите заявители, включително и в прокуратурата", допълни той. "Какво означава да работи ДОТИ без лиценз? Коя оперативна група работи с лиценз?", удиви се министърът.

Пълният хаос около СРС-тата излезе отново на дневен ред покрай прихванатите разговори на вече бившия зам.-директор на ГДБОП Иван Иванов с бизнесмени със спорна репутация. Министерството на правосъдието подготви промени в Закона за СРС, които тепърва ще се одобряват от кабинета и парламента.

Прокуратурата последно проверява СРС-тата през 2000 г., когато избухна скандалът с подслушвателните устройства в дома на главния прокурор Никола Филчев. Тогава се видя, че от над 10 000 разрешени подслушвания материалите само от 200 са вкарани в съда като веществени доказателства.

Преди година Европейският съд за правата на човека в Страсбург задължи България да промени Закона за СРС, защото нарушава основното човешко право на личен живот. Страсбург обърна внимание и на огромната власт да разрешава и контролира СРС-тата, съсредоточена във вътрешния министър.

ПО ЗАКОН

ДОТИ осигурява, разработва и прилага специални разузнавателни средства и изготвя веществени доказателствени средства. Наблюдава, прониква, фотографира, осъществява видео- и звукозаписване, филмиране, белязане на предмети и изготвя психологичен анализ във връзка със събирането на данни за извършени престъпления и за защита на националната сигурност и обществения ред. Проверява пощенска и друга кореспонденция.
5
2215
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
10 Юни 2008 01:08
Какво е това безобразие - да се подслушва без лиценз, виж с лиценз си е друго - съвсем "законно"
10 Юни 2008 06:30
Леле като си помисля, че ДС е подслушвала 50 години "без лиценз"...Да им дават тапията на хората - стига са ги мъчили. А то нЕмаше ли и мълчаливо съгласие?
10 Юни 2008 06:44
Чрез СРС-тата се получава обективна информация и те са нещо много добро не само в борбата срещу престъпниците, а и за сваляне на обвинения и клевети от честни граждани. Който не върши нищо нередно или престъпно има дори интерес, съмненията да бъдат отхвърлени. Така, че от тази гледна точка в подслушването, заснимането и т.н. няма нищо лошо. Лошото е в користната или престъпна упатреба на получената за лицето и неговите действия информация. А в нашата "правова" "държава" това просто няма как да не се случи.
10 Юни 2008 07:09
Между другото се сетих, че наскоро беше взето някакво решение информацията от телевизионните камери, поставени по булеварди, кръстовища, стадиони, банки и пр. и пр. да се съхранява в продължение на незнам колко си месеца и при необходимост видеозаписите да се ползват за разкриване на престъпления и евентуално като доказателство в съда.
Ами по същата логика защо не записват всички хиляди и милиони телефонни разговори и при необходимост да си ги четат и "ползват за разкриване на престъпления и евентуално като доказателство в съда". Едното е видеоинформация, а другото - звукова. Едното е за очите, другото за ушите. Все информация! Демек, който не иска да го снимат - да не върви по улиците, а който не иска да го слушат - да не говори по телефона . Да говори шепнешком, на 20 см. пред телевизора, пуснат на максимум децибели или в банята под душа.
Голям шум и смях с тези СРС-та!
А тези, които смятат, че като му закачиш на престъпника телефона за два дни , непременно през това време той трябва да сподели с някого по същия този телефон "цялата си престъпна дейност" изглежда не са чели даже стойностни криминални и шпионски романи, а са гледали само латиноамерикански сериали. Там така става.
10 Юни 2008 10:07
и тия като ЦСКА без лиценз
Ама къде е техният Томов?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД