:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,788,667
Активни 680
Страници 15,541
За един ден 1,302,066

Договори на София за 240 млн. лв. под въпрос

КЗК обяви за незаконосъобразен конкурса за 15 автобусни линии
Сключените от Столична община договори за експлоатиране на 15 автобусни линии от частници увиснаха пред закона. Според Комисията за защита на конкуренцията конкурсната процедура за тях е била незаконосъобразна и трябва да бъде отменена. София обаче не възнамерява да предприема мерки.

Конкурсът за 15-те линии бе проведен м.г. По предложение на Радослав Тошев предишният общински съвет реши да постави много високи изисквания към кандидатите - минимум 40 млн. лв. оборот за последните 5 години и опит с обществения превоз в град с поне 500 хиляди жители. Линиите си поделиха 3 фирми - "Карат С", "Столичен автотранспорт" и "Юнион Трейд". Договорите са за 8 г., като за тази година по тях ще бъдат платени около 31.5 млн. лв. Според КЗК обаче тези договори са сключени в нарушение на свободната конкуренция.

"Населените места с над 500 хил. жители по данни на НСИ към 31 декември 2006 г. се свеждат единствено до град София. Така до конкурсната процедура могат да бъдат допуснати само тези участници, които извършват или са извършвали превоз в столицата, което нарушава конкуренцията", изтъква в решението си комисията. По същата причина е отхвърлен и един от критериите за оценка на оферти - опит на територията на София. КЗК отхвърля като неоснователни обясненията на общината, че София се "характеризира с редица специфики" и подобни ограничения са необходими.

Необосновано е и изискването за 40 млн. лв. оборот през предходните 5 години, смята КЗК. Комисията се е базирала на представените от общината разчети, от които излиза, че 1 линия ще носи средно около 1.5 млн. лв. на година, или 12 млн. за 8 г. Това е над 3 пъти по-малко от изисквания оборот от 40 млн. лв., изтъкват от комисията. София не е защитила достатъчно и правата на хората с увреждания, защото допуска закупуването на автобуси без ниски подове, се посочва в решението.



РЕАКЦИЯ

Решението на КЗК е взето още в края на февруари, но за него се разбра едва вчера, след като кметът Бойко Борисов отмени предстоящ конкурс за други 52 линии и разпореди той да бъде проведен съобразно с препоръките на комисията. Нарушенията при тези линии са същите като при вече сключените договори. В заповедта на кмета за старите конкурси не се казва нищо. "Няма да взимаме мерки, защото имаме основания да смятаме, че бихме спечелили съдебните дела. Имаме право да поставяме високи изисквания към превозвачите", обясниха от общината. Във ВАС обаче вече има едно спечелено дело за линия 260, твърдят запознати.
2
2430
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
10 Юни 2008 07:49
Ало - СТИГА с тези частници! После защо се сливал бизнеса с политиката. - Защото веднага влиза в действие "механизма" - аз на тебе, ти на мене! А за лобитата в разните агенции, общински съвети, министерства и парламентарни групи е просто безсмислено да се говори! Тояга трябва. ТОЯГА!
10 Юни 2008 16:37
Къде видя частници? "Столичен автотранспорт" ЕАД, ЕИК121683408, е с едноличен собственик "Столична община".
Няма сливане, а източване - "Столичен автотранспорт" ЕАД ще се конкурира със "Столична компания за градски транспорт" ЕАД (сега СКГТ - СОФИЯ ЕООД) със "Столичен електротранспорт" ЕАД за повишаване разходите за транспорт в София.
Механизмът - общинските фирми инкасират загуби (при уж 1.5 млн. приходи на линия), частните подизпълнители ("СКГТ ТРАНСРЕМОНТСТРОЙ" АД, "БУС ИНТЕРНЕШЪНЪЛ" ООД и т.н.) отчитат печалба, пардон разтеж на инвестициите.
Изводът: Общинският транспорт е дейност, която работи винаги на загуба, ако ще билетчето да стане 100 лв., капка дъжд да не пада в София и всички лични автомобили да бъдат спряне, управлението му е винаги губещо за разлика от управляващите го.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД