Прокуратурата обвини шефа на комисията за установяване на престъпно имущество Стоян Кушлев, че си позволява "неистински и некоректни твърдения" по неин адрес. Той нападна обвинителите, че не познават закона, допускат груби грешки и си измиват ръцете с него.
Напрежение между Кушлевата комисия и магистратите се появи за пореден път преди седмица заради това, че обвиняем за наркотрафик с помощта на пълномощно е успял да продаде имоти, докато е бил в следствения арест. В скандала бяха забъркани прокурор, допуснал нотариус при задържания, охраната на ареста в Стара Загора, чиновниците от комисията и от Агенцията по вписванията.
Резултати от проверката на апелативната прокуратурата в Пловдив, започнала миналата седмица, се очакват до дни, обясни пред "Сега" говорителят прокурор Пенка Богданова. Тогава ще стане ясно и дали от някого ще се търси отговорност за гафа.
Засега е установено обаче безспорно, че от 15 януари насам комисията на Кушлев е образувала само преписка срещу бившия митничар Михаил Янков, подсъдим заедно с Куйович. Не е поискана нито една възбрана или запор. От комисията отказаха коментар.
"За съжаление проф. Кушлев продължава да комуникира с прокуратурата единствено чрез медиите", възмущават се още обвинителите. И уточняват, че на 11 януари 2008 г. зам.окръжният прокурор на Стара Загора е поискал от съда обезпечителни мерки върху имуществото на обвиняемите. За Янков е поискан и запор "върху дяловото му участие в капитала и активите на фирма "Олимпос" ООД, който е наложен на 21 януари. Като знаел, че претенциите на държавата са обезщетени, на 4 февруари прокурор е разрешил съпругата на Янков да бъде упълномощена само да представлява фирмата за обслужване на кредит от 150 000 лв., за да не се стигне до обявяване в несъстоятелност. Издаденото пълномощното обаче включва и извършване на разпоредителни сделки с имоти. Така между 27 февруари и 7 март Янков е продал имоти за 1 млн. долара. За гафа пръв сигнализира Кушлев в тв интервю, но спести ключовата роля на подчинените си. Комисията и досега не е потърсила съдействие от прокуратурата.
От комисията обясниха, че производството по случая е образувано на 9 април. Впоследствие е установено, че Янков е имал пълномощно да продава имотите си. Проблемът бил, че прокурор е допуснал нотариус в ареста.
СКОРОСТ
През м.г. прокуратурата е пратила на Кушлевата комисия 1394 уведомления за дела за престъпления, по които може да се иска отнемане на имуществото. По уведомленията се правят 465 проверки, 25 са неуважени, а 788 - неразгледани или чакат решения.
По едно време възникна една прекрасна идея - закриване на комисията "Кушлев" . Защо ли я забравиха ?